Mestbewaring „DE BEURS" HET JODENVRAAGSTUK 7 In tijden, zooais wij op het oogenblik beleven, is het dubbel zaak om ons af te vragen of er nog mogelijkheden zijn op het bedrijf, welke er toe kunnen bij dragen de productie der voedingsmid delen zoo goed mogelijk op pèil te houden. Weliswaar zijii de opbrengsten per H.A. nergens hooger dan in ons land, doch hierbij dient rekening te worden gehouden met het feit. dat er ook nergens ter wereld zulke zware bemestingen worden gegeven als hiel de gewoonte is. Nu wij er in het komende jaar met weinig meststoffen naar moeten stre ven nog een goed gewas te telen, zal het te bezien zijn, of wij de H.A. op brengsten nog op een redelijk peil kun nen handhaven. Zeker, wij weten allen, dat de weersgesteldheid van beslissen- den invloed is, doch wij weten ook, dat het onze taak is de gaven der natuur in zulke banen te leiden, dat deze de menschheid ten goede komen. Wij mogen het niet alleen aan de natuur overlaten. Gezien het vooruitzicht der kunstmest- positie is het te verwonderen, dat er in ons land in het algemeen niet nog méér aandacht wordt besteed aan de moge lijkheden van mestbereiding- in het eigen bedrijf. Dit geheel in tegenstelling met Duitschland waar men vóór den oorlog reeds speciale studie- en werkgroepen heeft opgericht om dit probleem te onderzoeken en de practijk op dit punt voor te lichten. In „Mededeelingen van het Rijksland bouwproefstation te Groningen" becij ferde dr. ir. P. C. Gèrretsén de verliezen, ontstaan bij de mestbewaring vóór den oorlog van een gemengd bedrijf met 10 koeien op ca. ƒ100.per jaar. Thans, hu alles op alles moet worden gezet om onze productie zoo goed mogelijk op peil te houden, is dé waarde van den stalmest zeker het vijfvoudige van vóór den oorlog. Volgens het Maandschrift van het Cen traal Bureau vóór de Statistiek bestond onze veestapel in 1942 nog uit 2.440.553 stuks rundvee en 337.177 paarden, of in totaal rond 2Vz millioen stuks. Nemen wij aan, dat op 60 van de bedrijven in ons land de stalmest en de gier op onverbeterlijke wijze wordt bereid, be waard en aangewend, hetwelk o.i. wel zeer optimistisch zal zijn, dan bedraagt' het verlies, ontstaan door onachtzame mestbereiding, -bewaring en -aan wending hond 75.QÜÖ 000.per jaar. De verliezen aan plantenvoedingsstoffen treden bij de volgende punten op: I. In den stalhoe langer men den mest in den stal laat, des te meer gele genheid krijgen de Ureumbacterien óm uit het Uréum van de urine ammonik vrij te maken, welke als koolzure ammoniak gaat vervluch tigen. Dit verlies kan 1020 der totale stikstof bedragen. II. Op de mestvaalt. Zoowel met het wegloopende zak- water als door verdamping. Ook deze verliezen zijn niet onaanzienlijk. Men kan ze voorkomen, door de mestvaalt af te dekken en het aan brengen van een ond oorlatenden vloer, alsmede door het zakwater af te voeren naar den gierkelder. Ver der is het noodig den dagelijks ge wonnen mest niet over de geheele vaalt uit te spreiden, doch op een kleinen klamp op te stapelen en direct goed vast te trappen. III. Door verkeerde bacteriologische om zetting Wanneer de mest onvoldoende wordt vastgetrapt, ofwel er te veel droog materiaal in de vaalt wordt ge bracht en dientengevolge de mest te droog wordt, begint deze te be schimmelen. De schimmels leggen de Stikstof vast in hun schimnieldra- den, waardoor de stikstof slechts heel langzaam weer vrijkomt, doch bovendien heeft er dan te veel oxy- datie plaats, waardoor er veel organische stof verloren gaat. IV. In den gierkelder. Indien de gierkelder niet voldoende luchtdicht is, kan er tocht plaats vinden door den gierkelder, waar door gemakkelijk koolzure ammo niak in den kelder kan worden gevormd, welke met den tocht weg waait. V: Bij het uitstrooien. Het is wel algemeen bekend, dat de mest zoo spoedig mogelijk na het uitrijden moet worden gespreid en onaergeploegd; het aan hoopjes op het land laten liggen is zeer na- deelig, hierbij kan 'zooveel stikstof verloren gaan, dat de opbrengsten 2530 achterblijven bij de per- ceelen, waarbij de mest na het uit strooien direct werd ondergeploegd. Verder is het op den juisten tijd aanwenden van den mest van zeer troote beteekenis, vooral geldt dit ij de aanwending van gier. Het ge beurt nog maar al te dikwijls dat de gierkeiderruimte te gering is en men noodgedwongen in den winter gier moet uitrijden. Bij de proeven, welke zijn genomen met het aan- wenden van gier en stalmest op Kunstmesttoewijzing 19431944 De regeling welke gedurende het vorig sei zoen gold ten aanzien van het beschikbaar stellen van kunstmeststoffen voor verbrui kers met minder dan 10 are cultuurgrond, zal in groote trekken ook dit jaar gehand haafd blijven a. Aan de detailhandelaren zal door de Provinciale Voedselcommissarissen een stikstoftoewijzing worden verstrekt, over eenkomende met maximaal 75 pet. van dc in 1942-1943 toegewezen hoeveelheid N. De kalitoewijzing zal maximaal hetzelfde zijn als in het vorig seizoen. Door de detail handelaren kan aan lederen particuliei met ca. 10 are cultuurgrond (in gebruik voor de teelt van voedingsgewassen voor eigen gebruik), welke géén kunstmeststof fen ontvangt van een vdlkstuinvereeniging, etc. éénmaal worden afgegeven een hoe veelheid van maximaal 10 kg stikstofhou- dende, 15 kg kalihoudende meststoffen. Aan afnemers, die een oppervlakte bebou wen kleiner dan 10 are, zal naar verhou ding minder moeten worden geleverd. b. Voor volkstuincomplexen en fabriekster reinen waarop gewassen worden geteeld voor eigen gebruik, kunnen de Provinciale Voedselcommissarissen een beperkte stik stof- en kalitoewijzing verstrekken volgens een vastgestelden norm. De toewijzingen voor vereenigingen, aangesloten bij het Al gemeen Verbond voor Volkstuinders in Ne derland, gevestigd te Amsterdam, zullen rechtstreeks aan "het hoofdbestuur van dit Verbond worden toegezonden In het seizoen 1943—1944 kan over het algemeen géén phosphor worden beschik baar gesteld. Aangezien niet te verwach ten valt, dat in 19431944 voldoende pa tentkali beschikbaar zal zijn, verdient het aanbeveling de aan te lcoopen kalimegtstof- fen zoo vroeg mogelijk uit te strooien. Be langhebbenden dienen zich omtrent de uit voering van bovenstaande regeling uitslui tend te richten tot de Provinciale Voe'dseï Commissarissen. Inschrijving in Centraal Rassen register De Raad voor het Kweekersrecht, Helena- straat 35, 's-Gravenhage, brengt ter ken nis, dat thans voor alle landbouwgewas-, sen de mogelijkheid is geopend tot het in dienen van aanvragen tot inschrijving in het Centraal Rassenregister van nieuwe lassen Aanvragen moeten worden inge diend bij het bur. van den Raad door inzending in vijfvoud van een aanvraag formulier met beschrijvingsblad. welke tegen den gezamenlijken prijs van 0.50 (extra exemplaren 0.10 per stel), aldaar verkrijgbaar zijn en worden toegezonden na overmaking van het bedrag op post rekening no. 198113 ten name van den Raad. Bij de bestelling dient te worden opgegevenvoor welke gewassen de be schrijvingsbladen worden verlangd. De aan vragen voor de zomergewassen (daaronder begrepen overgangstarwe), moeten uiter lijk 24 Jan. bij den Raad zijn ingediend, terwijl het beproevingsmateriaal, in nader door den Raad aan te geven hoeveelheden, uiterlijk 1 Februari, (vöor aardpeer, boek weit, gierst én mais uiterlijk 1 Maart) ter beschikking van het I. v. R. O. te Wage- ning'en móet zijn. Bij niet inachtneming van deze termijnen kén het desbetreffende ras ih het algemeen niet meer dit jaar vöor onderzoek in aanmerking komen. Inlevering puntdragd en gladde draad Ter aanvulling van de officïeele publicatie van den directeur-generaal van den Land bouw 'van 23 December 1943, waarbij het be vel van den Wehrmachtbefehlshaber in den Niederlanden inzake draadvordering bekend werd gemaakt, wordt nog medegedëeld, dat bedrijven met minder dan 2 ha grasland en kunstweide van de inlevering van draad zijn vrijgesteld. Aangifte veldkeuring winter granen De perceelen wintergraan die men door den Ned. Alg. Keuringsdienst in den a.s. zomer wenscht te laten keuren, moeten vóór- 15 Jan. a.s. bij den N.A.K in de provincie, waar de perceelen liggen, wor den aangegeven. Wie nog geen aangifte heeft gedaan. Iran thans alsnog een aangifteformulier in dienen. üffirieele lanrlhouw- mededeelingen Aflevering vaste brandstof Handelaren in locomobielbrandstof of generator brandstof worden er op gewe zen dat het verboden is brandstoffen te leveren zonder inneming van de noodige machtigingen of bonnen. Gebeurt dit toch, dan loopt men tevens het risico dat de ontbrekende machtigingen of bonnen latei- niet kunnen worden aangezuiverd Aflevering natuurlijke meststoffen Verkoop en aflevering van natuurlijke meststoffen is alleeii toegestaan aan erkende handelaren en voorzoover dit ge bruikelijk was. aan Nederhjndsclie gebrui kers. Aflevering aan a-ndere personen is verboden en derhalve strafbaar. Kunstmest voor detaillisten Evenals vorige jaren zal er ook voor het kunstmestmestjaar 1943—1944 aan de de- verschillende tijdstippen van het jaar is gebleken, dat de beste tijd van aanwending van dierlijke mest stoffen op grasland in het voorjaar in MaartApril is en dan met kleine giften tegelijk. De beschikbare hoe veelheid dierlijke mest is het voor- de.eligst over een zoo groot moge lijke oppervlakte te verdeelen. R. SI. taillisten in kunstmest een toewijzing wor den verstrekt voor stikstof en kali, ten behoeve van hen die minder dan 10 are cultuurgrond bebouwen. Ter verkrijging van deze toewijzing be hoeven de detaillisten géén aanvraagfor mulier in te dienen daar zij hun toewij zing automatisch o tvangen. De deaillisten mogen aan iederen particu lier met minder dan 10 are cultuurgrond een hoeveelheid van maximum 10 kg. stik- stofhoudendè en 15 kg. kalihoudende mest stoffen afleveren mits dit slechts éénmaal aan dienzelfden teler geschiedt. Ook in het bemesting.sjaar 19431944 kan voor den detailhandel géén fosforzuur be schikbaar worden gesteld. Door de detaillisten moet een lijst worden bijgehouden van de personen aan wie kunstmest werd afgeleverd. Registratiekaarten Ieder die naai den toestand op 9 Januari 1944 des nachts 24 uuihouder was van runderen, varkens, paarden en schapen. is verplicht in de week van 10i5 Januari 1944 ten kantore van den PI. Vertegen woordiger een registratiekaart in te vullen en te teekenen. Men ve mime dit. niet. Uitsluitend geitenhouders, moeten met hel oog op een eventueéle voedertoewijzing. eveneens registreeren. Rundveeregistratienicrken De merken waarvan de derde letter een A is, worden binnenkort ingetrokken. Met deze merken moeten alle kalveren geboren tot en met 31 December 1943 gemerkt wor den, als ze niet direct aan het Bedrijf schap voor Vee en Vleesch geleverd wor den. Veehoud.ers, die nog ongemerkte kal veren in 1943 geboren, hébben, moeten deze direct, doch in iéder geval vóór 16 Januari 1944 bij den PI. Bureauhouder schriftelijk ter merking opgeven. Kalveren die in 1944 géboren zijn of nog zullen worden, krijgen een nieuw merk. waarvan de derde létter een B is Geeft met de kalveren ook het overige vee dat eventueel geen merk meer bezit ter merking op. Vecboekjes 1944 Er is weer een aanvang gemaakt met het uitreiken yap nieuwe veeboekjes 1944. Men dient nota te némen van de daar- Te koop of te huur gevraagd BOUW- of GEM. BOERDERIJ van 4 "tot 10 ha. Liefst omg. Assen of Vries. Bij huur eventueel vooruit ie betalen. Br. aan Jac. Nljborg C 244. Annen. Te koop of te huur gevr.: BOUW OF GEM. BOERDERIJ van 20 a 60 ha, goed land. Er. aan J. Been, Kw. Ven- nip 423. Scheuren in Cylin- derblokken worden m. staal dichtgesloten zonder demontage van den motor. N.V. HANDEL MIJ. OTTO MULLER. Kerkstraat 425-427 Amsterdam-C. Te koop gevraagd een in prima staat verkecvende VAT SPUIT met kanonsproeier, door B. v. d Laan, Niebert (Gr.) Tc koop gevr.: een niooie rui ge.- gitzwarte, zware BOUVIER met stamboom, teef, niet ou der dan 1.5 jr. Moet beslist mooie hond zijn. van goede afstamming Harm. Reinders Jzn.. Noord Bayerstraat 27, Emmsn (Dr). omtrent nog te publiceeren berichten en er voor te zorgen dat het oude veeboekje geheel in overeenstemming is met de wer kelijkheid. Bedrijfsmaxiinum koeien en toewijzing jongvee Hei is duidelijk dat aanvragen voor een hooger bedryfsmaximum of een hoogere toewijzing binnen een bepaalde periode aangevraagd moeten worden. Na 16 Januari 1944 binnenkomende ver zoeken voor een hooger bedrijfsmaximum enz. worden voorloopig terzijde gelegd. Dit geldt niet voor het aanvragen van een tijdelijke verhooging van het bedrijfsmaxi mum koeien Hierdoor worden de koeien- houders zoo noodig in de gelegenheid ge steld om een of meer kalfvaarzen na het afkalven aan te houden mits daarvoor binnen een bepaalden tijd wellicht 2 a 3 maanden, evenveel koeien opgeruimd wor den Fokzeugen Gedurende het tijdvak van 1 December 1943 tot 1 Dec. 1944 zullen weer. 2 toornen big gen per toegewezen fokzeug gemerkt kun nen worden. Biggen die op of na 1 Dec. 1943 geboren zijn worden gemerkt voor 1944 en komen dus niet in mindering op 1943. ook al is vóór December slechts één toom biggen geboren. Fokkers die biggen hebben laten merken, ontvangen weer een nieuwe toewijzing. Degenen echter die in 1941 t.m. 3943 niet of niet voldoende hebben gefokt zullen geen toewijzing meer ontvangen, tenzij kan worden aangetoond dat het niet fokken een gevolg is van overmacht. De daardoor vrijkomende fokzeugen-toe- wijzingen zullen worden gegeven aan ande re daarvoor iii aanmerking komende var kenshouders. DE WND. VOEDSELCOMMISSARIS VOOR ZEELAND. BEZOEKT Café-Rest. Markt 9, Goes, T. 2257 Trefpunt voor H1-1 Landstan acts1 Te koop gevraagd ORGEL OF PIANO. Brieven met omschrijving aan KI. 't Hart Damstraat 50, Maassluis. VRUCHTBOOM CAUBOLEUM te koop gevraagd (g. prijs). Fa. C. Heerschop, Dal weg 25, Hilversum. Tel. 8382. Te koop gevraagd; BOERDERIJ groot pl.m. 25 ha, zand of veen of in ruil voor groote kleiboerderij van 55 ha in huur. Brieven onder no. 10361 Uitg. ,,Volk en Bodem". Post bus 281, Den Haag. TE HUUR GEVRAAGD Te huur gevraagd een wel gelegen tuinderij. Br. onder no. 10340 Uitgeverij „Volk en Bodem", Postbus 281, Den Ilaag. Te huur gevraagd: een HUIS met 3 ha bouwland. Br. K. Reijn, Molenpad 487, Groote broek. Te huur gevraagd: 8 a 9 HONDERD ROEDE TUINLAND. Brieven onder no. 103P'), Uitg. „Volk en Bodem", Postbus 231, Den Kaag. Gem. ambtenaar te Wasse naar. 24 jaar. zoekt KOSTHUIS. Wasch geschiedt elders. Br. met opgave van prijs onder no. 10S'J5, Uitgeverij „Volk en Bodem", Postbus 281, Den Haag. DIVERSEN TOOVEREN kunnen wij niet, maar wat we wel kunnen is in enkele maanden van verlegen, spreekangstige ntenschen vlotte sprekers maken. Blijf niet achter, pak aan. Prosp. gratis bij Dondersschool, Laan van Meerdervoort 495, Den Haag. op lange winteravonden Leerl DUITSCH of ENGcLSCH In 8 maanden Nieuwste schriftelijke opleiding f2.05 per maand De post brengt elke week Uw les thuis I -jj Ervaren M.O.-leeraren beantwoorden vragen Middenstandsdiploma (alg ontwikkeling) f 2.85 per maand. tl Ncderl. Taal en Correspondentie f 1.50, Boekhouden II.-, Z I NEDERLANDSCH TALENINSTITUUT ROTTERDAM I BCN nlllll (No 108 TE KOOP GEVRAAQD Gevraagd een SCHOUW OF AAK, of iet§ dergelijks. Adres H. Bodd.e Haukes, Wierlngen. Te koop gevr.: 150 VRUCHTBOOMEN. stoo'f en hancipéfsen,' alleen Pyramide. W. H. v. d. Horn. Pruimendijk 73. H.ï. Am bacht. Te koop gevraagd TWEE ASSEN MET SCIIIJF- WIELEN, waarop 34 x 7. of 36 x 8 ge monteerd kan worden. Ik heb te ruilen twee banden, maat 18 x 50 en 32 x 6. Bes te banden met of zonder bin nenbanden tegen 36 x 8 band Kleine fout geen bezwaar, ook genegen tè verkoopen en 36 x 8 te koogen. A. C. A. Dekkers, vrachtrijder Nis- pens'chestraat 24, Roosendaal. Deel i jodendom en christelijke naastenliefde Deel li Protocollen van de samenkomsten der wijze ouderlingen van Sion. De twee deefen in één'omslag naar teekemng van loz. Speybrouck, '248 blzf2.25* Dit boek, reeds in 1945 geschreven, verheugt zich in een stijgende belang stelling om de objectieve voorlichting welke het geeft over HfcT JQDtNVRAAüS iUK Verkrijgbaar bij N.V. Residentiebode-Uitgeverij,Rivicr- vischniarkt 2,'s-Gravenhage, en den beteren boekhandel Gevraagd: een HAKSELMACHINE. Fa. G. de Lange Laadweg Emmert. Te koop of te huur gevr.: BOUW OF GEM. BOERDERIJ van 10—20 ha. Goed land. Onverschillig waar. Br onder no. 10297 .Volk en Bodem", Pcstbus 281 Den Haag. Te koop gevraagd een snel loopende TREKHOND, moet goed afgericht zijn. b;j voorkeur Dobe.mann of krui sing hiervan. Ook wel ruilen tegen prima waakhond (gekr. Dog). Niet ouder dan 3 jr. Brieven me: opgaaf van le f- ti'd en nnjs te richten ou der No. Uitg. ..VolJ: en Bo dem" Postbus 281, Den Ilaag. Te koop gevraagd: een FOXTERRIER, Keesje bf Bouvier. Prijs 20 a f 25. F. Mol, Langestr. 22, Brielle. KOOP GEVRAAGD: ,Gr. electri^che BROEDMACHINE en electrische KUNSTMOEDEKS. Adres: E. H. G. Likkers, Zomerstraat 15. Heerlen (Limburg). Te koop gevraagd: een vlug loopende kleine EZEL met kar en tuig. Brieven Gelevinkstraat 40, Nieuw Vennip. Te koop gevraagd: een ELECTRO-MOTOR 5 tot 7 P.K. Een zelfreiniger of dorschkast. In goeden staat verkeerende. Br. ondei no. 10366 Uitgeverij „Volk en Bodem", Postbus 281, Den Haag. Onze Voorjaarsprtfslijst graszaden, van: groentezaden, klaverzaden, mangel en voederbietenzaden, knollenzaad, wortelzaad enz. is verschenen. Op aanvraag zenden we U gaarne deze toe. H. VAN ENGELEN'S Zaadteelt Zaadhandel. Den Bosch, Maijweg 5a, telefoon 3898

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1944 | | pagina 7