J De Landstand in Zeeland DE (ÖURANT Het Nieuws van den Dag iUtUttotÜHfyeH aan toen 11 ET is telkens weer een merkwaardige ervaring, als je opmerkt, dat er een geslacht van menschen om je heen op gegroeid is, dat niets weet van dingen, die jezelf nog maar kort tgeleden als zeer be langrijk onderging. Zoo was er eens een boerendochter ui mtfn huis, die opmerkte: Gek hé dat wij, jongeren van dingen van vroe ger zoo weinig weten. Ik herinner me wel, dat ik klein was en dat vader soms zoo saggerijnig wezen kon en mopperde tegen moeder. Moeder zei dan wel eens: Och kind, het gaat vader niet naar den zin, maar dat begrijp je nog niet, daar ben je nog te klein voor. Nu zou het, ih gewone omstandigheden, maar het beste zUn, de voorbije beroer digheid in het boek der vergetelheid, mei de zeven zegelen toegesloten, door het stof der tijden te laten bedekken en er de jongeren niet mee te belasten. Elke dag heeft genoeg aan zjjn- eigen kwaad, niet waar? En de jeugd heeft recht op een onbezorgd leven, waarin zij althans geen zwaarderen last te dragen krijgt dan die van haar eigen lot. liet is waar maar voor heel wat jon geren zou die last van het eigen lot heel wat lichter zijn. als zij wat meer van hetgeen hun ouders doorleefden, wisten. Er is een jong geslacht opgegroeid, dal de verantwoordelijkheid voor de naaste toekomst aanvaarden moet onder de al lermoeilijkste omstandigheden. Daar zijn •er, vooral in agrarische kringen, wier ouders uit den nood van het hartelooze kapitalisme de ies trokken, dat het an ders moest, zo&dat zij „aan de nieuwe orde meedoen"', zouals dat heet. Maar deze kinderen kregen hun vorming op scholen en jeugdver een igingen van Intel - lectueelen, die den volksnood niet gevoel den "omdat zij het wel goed hadden en die deswege van die nieuwe orde slechts kwaad weten te zeggen. Zulke jongeren raken in zware conflicten tusschen thuis en buitenwereld. Anderen voelen zich met den natuurlijken gang van de jeugd naar het nieuwe aan getrokken tot de nieuwe orde, maar hun ouders hebben zich in het verleden een volkomen onwaar beeld der verschijnselen laten voorspiegelen. Zij leerden hun moei lijkheden aan het vage begrip der onaf wendbare wereldcrisis van Colijn en de zijnen toeschrijven. Zij weerhouden nu hun kroost van meedoen, door het alleen maar te hebben over de narigheden van thans en het verdoezelen van de onvol komenheden van toen. Zoo kunnen deze jongeren alleen maar geloovcn, dat die zoogenaamde nationaal-soclalisten enltei lui zyn, die zich dorn of misdadig voor de Duitsche kar hebben laten spannen, want hier was het vroeger zoo best in orde, dat er geen mensch op een revolutie zat te wachten. En Duitschland nebben wij, neutraal als we waren, nooit iets gedaan, dat reden gaf om maar zoo plompverloren hier bin nen te vallen. stand ongetwijfeld de opgave houden het eigen volk, dus ook de werkers in de industrie van voedsel te voorzien. Als de heer Blaisse echter inzicht had in de agrarische productie, zou hij moeten weten dat de veredelingsproducten ook dan alleen loonend kunnen worden voortge bracht, wanneer het geheele agrarische prijspeil loonend Is. En daarom lijkt ons de combinatie van de uitspraak van Staatssecretaris Backe met de komst v^n den productiestroom uit de groote agra rische gebieden (lees: andere wereld- deelen) foutief. Tot zekere hoogte kunnen landbouw en industrie ongetwijfeld volgens dezelfde principes gereguleerd worden, n.l. op basis van een nationaal prijspeil, dat juiste ruilverhoudingen tusschen alle be volkingsgroepen toelaat en los staat van de internationale markt, in elk geval los van het prijspeil In andere werelddeelen. Het woord „steun" dient Voor eeuwig in dit verband uitgeschakeld te blijven. Bij een op eigen bodem rustende economi sche politiek behoeft er geen verschil tusschen landbouw en industrie te be staan. Dót Is de diepe achtergrond, waar op wij boven doelden en dien o. i. Mr. Blaisse niet heeft aangeraakt. Met dat al staat hij zeker Met alleen in zijn op vattingen en daarom vonden wij het nood zakelijk onze gedachten tegenover de zijne te stellen en daarbij de oogen van onze lezers te openen voor déze pro blemen die zij zeker niet zonder meer bij Zich langs mogen laten glijden. TER HAAR. Er is nog van alles te zeggen over de onklare sfeer, waarin het jonge geslacht van dezen overgangstijd zijn scholing yoor de toekomst krijgt. Hoe belangrijk het allemaal is, we zullen er niet te ver op Ingaan en enkel iet9 naders 2eggen over die brave neutraliteit en die heerlijke vrijheid, waaraan nog zoovelen met hun geest vastzitten en die des te schooner vormen aannemen, naar mate men er zich verder van verwijderd waant. De mythe van die neutraliteit en die vrijheid is voor duizenden jongeren het groote struikelblok op den weg naar het goede begrip. Haar verlQssen van die waanvoorstelling bèteekent voor onze jeugd een wezenlijke bevrijding, waaraan geen Amerikaansche soldaten te pas hoeven te komen! Deze verlossing bewerken we het best, niet door snorkende propaganda, maar door simpele herinnering aan eenvoudige feiten. Ik wil daarom in de eerstvolgende weke- lijksche overdenkingen eens het een en ander van persoonlijke ervaringen ver tellen, zooals ze me invallen, terwijl ik achter de schrijfmachine zit. Den lezer, die dit niet reeds weet, zij dan eerst meegedeeld, dat ik jarenlang heb mogen werken als krantenschrijver in een van de meest belangwekkende streken van. ons land> het Zuid-Oosten van Drenthe. Belangwekkend, vooral in agrarisch op zicht. Want men bevindt zich daar in het oudste bocrengebied der Nederlanden, maar heeft er ook de jongste landbouw- kolonisaliesde veenkoloniën en ontgin ningen. Ik begon er mijn werk als jongeman, vol idealen en met een hart, dat uitging naar alles, wat goed, natuurlijk en dus recht vaardig was. Maar ik kwam terecht in de gekste tegenstellingen. Men had in den vorigen oorlog duizenden arbeiders uit alle dcelen van het land naar de venen gehaald, omdat er behoefte was aan turf. Toen kwam de vrede en met den vrede overvloed van andere brandstoffen. De turf werd zoo goed als waaideloos. Veen- exploitanten gingen de een na den ander over den kop en waar bedrijven kwamen stil te liggen, stonden de Srbeiders plot seling met leege handen. Duizenden ketels werden werkloos en men liet ze werkloos. Dat was het libera lisme in zijn jammerlijkste hardheid. Terwjjl de wereld baadde in de weelde van dien na-oorlogstijd, verkommerden daar duizenden gezinnen, die men een voudig overliet aan particuliere mildda- digheid._JIier begon in die dagen al wat later de algemeene crisis zou heeten. Het zou my te ver voeren, als ik ook maar in groote trekken wilde schetsen, wat er aan leed geleden en aan politieke harts tochten opgezweept moest worden, aleer de Haagsche overheid van dien goeden ouden t(jd begreep, dat er iets gedaan moest worden. Het gaat er mij thans en kel om, te verklaren, dat mij vooral deze onzinnigheid trof: hier lag Nederlandsche bodem, die een schat aan goede brandstof leveren wou en daarna uitstekende boe- rengrond kon zyn. Maar op dien bodem liet men 6000 huisvaders met leege han den en den kanker in het hart orr.hunge- len,terwyi er in hun gezinnen honger was, En wees men er-de Landsregeering op, dan heette het, dai men niet kunst matig mocht ingrijpen in de economische ontwikkeling. Dit ondervond ik als een hoon voor onzen goeden grond en voor de kinderen van ons volk, die voor een groot deel uit boerrogeslachten voortkwamen. Wel moest men* tenslotte van bovenaf in grijpen en werd de Rijks werkloozenzorg geboren, maar tien jaren na de eerste armoe-betoogingen was er practisch slechts dit veranderd, dat de armoede zich van de veenarbeiders had uitgebreid tot den am^achts- en winkelstand, tot de kleine boeren en tot de grootere boeren. En toen ik in 1933, als secretaris van een commissie, die een doelmatig ingrijpen nastreefde, een onderhoud had met den minister Slotemaker de Bruïne en hem de dingen onverbloemd zei, streek deze bewindsman zich door den baard en sprak minzaam: Meneer, vijf jaren geleden hebben rnyn ambtenaren al afgewezen, wat U nu komt bepleiten! Ik wees er den minister op, dat wij juist daarom ons gewend hadden tot dc volksvertegenwoordiging en de leden der Kamers tót een bezoek aan de nood- gebieden wisten te bewegen. Èn daarop kwam het voor mij onvergete lijke bescheid: Dan vergeet U, dat de Regeering Re geert en niet de Volksvertegenwoordiging. Excellentie, heb ik toen opgemerkt nu begryp ik, dat het dan toch zoo gek niet is, als men hier en daar die Volksvertegenwoordiging maar afschaft. Maar als u zegt, dat de Regeering Re geert, laat zij dan Regeeren tot het wel zijn des volks De Excellentie vond, dat ik mij op een gevaarlijk pad begaf, ik bedankte hem voor hetgeen hij me geleerd had, n.l. dat het democratische parlement niets te ver tellen had en het gesprek was af- geloopen. Latter kruiste ik met dezelfde Excellentie nogeens den degen. D. v. d. B. Redactie-adres: Zeestr. 69, Den Haag, Telef. 115754. Uitgave: Uitgeverij „Volk Bodem", Postbus 281, Den Haag. Advertenties: Losse plaat sing 25 ct. per m.m., in alle edities 75 ct. p. m.m. Abonnementen: Voor niet- leden van den Ned. Land stand f 5.per jaar of f 1.25 per 3 maanden. Alle briefwisseling betref lende exploitatie, adv. en abonn., aan postbus 281 Den Haag, Tel. 11.65.8" Agrarische Uitzendingen van den Neder» landschen Omroep in de week van 5—12 Febr. 1944. Zondag 6 Februari. 8.00 Hiiv. 1. Dirk v. d. Bospoort ,Den zin van het Boer zijn". 12.43 uur Hilv. 1. Dirk. v. d. Hul: „Alk lk het voor 't zeggen had." Maandag 7 Febr. 13.00 uur; Hilv. 1. Lezing over: „Het doel en nut van onze klelnvee- teelt tentoonstelling." Dinsdag 8 Febr. 13.00 uur; Hilv. 1. ReDor- tage over-de ontginningen In de omgeving van Hoogeveen. Woensdag 9 Febr. 13.00 nyr; Hilv. 1. Ge sprek met een maisverbouwer in den win- Donderdag 10 Febr. 12.15 uur; Hilv. 1. De familie de Boer. Vrijdag 11 Febr. 13.00 uur; Hilv. 1. Weke- lijksche wenken en nieuws voor Boer en Tuinder. 18.45 uur; Hilv. 1. De Gelciersche richting in de tuigpaardfokkerij, Zaterdag 12 Febr. 13.00 uur Hilv, 1. Wen ken voor volkstuinders. Schijndood geboren dieren worden* ruim met koud water overgoten en daarna beweegt men de voorbeenen geruimen tijd rustig naar buiten en binnen. Dc Groentevoorziening in-1944 Het stroo in het kalverhok kan men het best een paar maal doorsnijden. Be navel van kalveren wordt dicht bij de buik afgebonden met een nieuw touwtje, dat vooraf is ontsmet, bijv. in een creoline-oplossing. Melklijsten bekijken bij aankoop van vee is goed, mits men het dier zelf niet uit het oog verliest. Rotstraal is een hoefgebrek, dat ontstaan kan als de dieren langdu rig staan in vochtigen mest of urine. Kolickverschijnseien bij paarden kan men voorkomen door het van over heidswege verstrekte paardenmeel voor het gebruik ca. 12 uur te wee ken. Een kilo aardappelen per dag per koe in de wei bijgevoerd maakt een eind aan het euvel der slappe zo- merboter. Kunstmatig gedroogd gras op sta! gevoerd geeft aan winterboter een kleur en een vitaminegehalte als grasboter. Roode star aardappelen zijn slecht bestand tegen een ongunstige bodém- structuur en verlangen een uitste kende» vochthoudendheid van den grond. IJsselster gaf als gemiddelde van 6 proefvelden in duplo (R.L.W.S. te Assen) 98 procent van de Eigen heimer opbrengst. Het ziet er met de groentevoorziening in het a.s. seizoen nu niet bepaald zoo schitterend uit. Was er verleden jaar van overvloed al geen sprake, eerder van een tekort, in het komende seizoen zal men op nog minder groen ten moeten rekenen. De kunstmestpositie, die heel wat slechter is dan verleden jaar, zal de productie wel lager maken dan vroe ger. Ook het gebrek aan arbeids krachten zal aan de intensieve groententeelt geen goed doen. Dan komt daar nog by, dat door de prijs stelling verschillende soorten groenten maar zeer weinig of niet zullen wor den verbouwd, zooals bv. worteltjes. En tenslotte zal het vervoer wel dus danig overbelast zijn, dat een vol doende aanvoer uit de tuinbouwstre ken naar het platteland, wel haast niet voor zal komen. Kwam vroeger de groentenventer ook bij de boerde rijen langsthans zal dat wel niet meer gebeuren. De boerin zal er du$ zelf voor moeten zorgen, dat zij over voldoende groenten in de gewenschte verscheidenheid kan beschikkenDe tjiin by de boerderij zal zooveel mo gelijk productief gemaakt moeten wordenDaarom zijn wij reeds be gonnen met een vaste rubriek in dit blad „De tuin by de boerderij", waarin geregeld korte wenken zullen werden gegeven over het werk in den tuin en de verzorging der gewassen. Ook de Landvrouwen worden bij de ze groentezelfvoorziening ingescha keld. In alle provincies worden ver gaderingen belegd voor de Landvrou wen, waar richtlijnen gegeven wor-s den voor het werk, en waar ook het Hoofd van de afdeeling Tuinbouw spreken zal, -om op die wijze de noo* dige voorlichting te geven over de taak van de boerin in dit opzicht. Laat ieder zypveél mogelijk die ver gaderingen bezoeken, want daar wordt provinciaal besproken, hoe het besté aan zaad en planten is te komen en op welke andere wijzen er toe kaït worden meegewerkt de groenten-i opbrengst van eigen tuin zoo hoog mogelijk op te voeren. Voor iedere boerin ts het van groot belang te hoo-i ren, wat op die vergaderingen be* sproken wordt. Wij vertrouwen er. dan ook op, dat de landvrouwen in grooten getale zullen opkomen om hun kennis op dit punt te verrijken en te profiteeren van wat samenwer-s king hier kan bereiken. INGEZONDEN MEDEDEELING

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1944 | | pagina 2