Keuringen De richtprijzen voor akkerbouwproducten van dekhengsten in Zeeland Boeren let op Bewoonbaarmaking van bet heem rextielstoften, zeepsurrogaten en reinigingsmiddelen Door de Vereeniging het Nederl. Trek paard werden in onze provincie de keu ringen gehouden van dekhengsten. Van de eerste keuringen laten we hier de uitslagen volgen: Zierikzee. Goedgekeurd voor dekking: Xeres van Ban- tum, 1086S1, van L». J. H. Koopman te Nieuwerlterk en A. L. Klompe te Zierik zee; Roland van Steenzwaan, 104858, van A. J. Steendgk te NieuwerkerlcJupiter, 102332, van S. J. de Gast te Duivendijke; Robert van Steenzwaan, 104837, van A. J. Steendgk te Nieuwerlterk. Goedkeuring vorig jaar verlengd tot voor jaar 1945; Solan, 97214, van Hengstenver- eeniging 4,Westelijk Schouwen" te Haam stede. Premiekeuring 3-jarige hengsten groote maat: Xeres van Bantum, 10S681, van L. J. H, Koopman te Nieuwerlterk en A. C. Klompe te Zierikzee, 3en prijs. 5-jarige en oudereCarlo, K. 2023, van L. J. H. Koopman te Nieuwerkerk lsten prijsUlrich, K. 1817, van Koopman voor noemd, 2en prijsArius van Clairon, K. 1976, van C. Padmos te Ellcerzee, 2de prijs. 5-Jarige en oudere hengsten kleine maat Certain van Dora, K. 1945, van C. Padmos voornoemd, 2de prijsRoland van Clairon, K. 1954, van I. de* Fevter, J. efi W. den Hamer te Axel, 3de prijs. Tholen. Goedgekeurd voor dekking: Max, 109278, van Grfbr. E. J. en L. J. Kosten te Tholen. Goedkeuring vorig jaar verlengd tot voor jaar 1945Benno van Acron, -90974, van C. G. Polderman te TholenPrins, 91280, van Gebr. E. J. en E- J. Kosten te Tholen. Paul van Steenzwaan, 91272, van G. C. G. Pod derman voornoemd, waarvan Benno van Acron en Paul van Steenzwaan op- fenomen werden in het Jteurstamboek. •remiekeuring 3-jarige hengsten kleine maat: Max van Gebr, E. J. en L. J. Kos ten te Tholen, 2de prijs. 5-Jarige en oudere groote maat: 2e prijs: Prins van Gebr. Kosten voornoemd. 3de prijsBenno van Acron, van C. G. Polderman te Tholen. 5-Jarige en oudere hengsten, kleine maat 2e prijs: Sidney van M. Stoutjesdijk, Tho len j. Brooymans. St. Annaland en Gebr. Tilbeurgh te Oud-Vosmeer. Goes. Goedgekeurd voor dekking: Bento,. 107604, van Van van 't Westeinde te Nieuwdorp Hans van Hollesteile, 107606, van Jac. Boonman te OvezandeJan van Lewedorp, 109994, van M. Vermue te Lewedorp; Castor van Groenenburg, 109976, van A. van Nieu- wenhuyzen -Zn., te N.- en St. Joosland; Maarten van Serfrans, 110460 van Iz. Groenewege te HoedekenskerkeClairon van Serfrans, 110461, eigenaar als voren Bolland, 102972, van A. Hartog te Colijns- Ëlaat; Cesar van Zorgvliet, 106095, eig. iengstenver. „Oudelande" te Oudelande; 4Hein van Diesen, K. 2003, eig. P. Vermue te 's-Gravenpolder (gekeurd te Steenber gen)- Johan, 106326, eig. A. Nieuwenhuy- zen Zn. te N._ en St. Joosland; Élégant, 98200, eig. C. Geus, 's-Heerenhoek en J. de Dreu Pzn., EllewoutsdijkPaul van Achterduin, 96923, eig. J. v. 't Westeinde, te Nieuwdorp; Mouton van Brunswglc, 89709, eig. Gebr. Verdonk te Nieuwdorp; Danker van Biezelinge, K. 1872, eig. I. van Maldegem te Cortgene (voor 4 jaar)Titus van Certain, K. 1925, eig. A. J. Karei se te Kruiningen (voor 4 jaar). Van boven genoemde hengsten werd Mouton van Brunswijk, eig. Gebr. Verdonk te Nieuw dorp. opgenomen in het keurstamboek. Goedkeuring vorig jaar verlengd tot 1945: Mayeur van Veldzicht, 93148, eig. M. Ver mue te Lewedorp, welke tevens werd op genomen in het keurstamboek «sji Samson, 90819, eig. A. Luylc te Biezelinge. Premiekeuring. 3-Jarige hengsten, groote maat1ste prijs, Bento, eig. J. van 't Westeinde te Nieuw dorp; 3de prgs: Clairon van Serfrans, eig. I. Groenewege te HoedekenskerkeJan van N.\ de bekendmaking dat wy alleen nog op speciale vergunning nieuwe textielstoffen zullen kunnen aan schaffen. is het goed, dat we eens even stilstaan bij de vraag: ,,Hoe sparen we het best onze textielwaren en hoe be handelen we de stoffen, met de ons ten dienste staande middelen, zoo goed moge- ïyk?" De zeepdistributie noodzaakt ons. van middelen gebruik te maken, die we, naar den aard hunner samenstelling, kunnen splitsen in: le. Waschpoeder, dat op den bon ver ver strekt wordt 2e. Reinigingsmiddelen 3e. De zgn. synthetische zaepen, die zon der bon verkrijgbaar zgn. Alvorens het gebruik van deze middelen te bespreken, eerst iets over maatregelen, betreffende het gebruik der textielstoffep. Velen meenen, dat men best het goed een weekj-a langer kan aanhouden. Zeer vuil waschgoed heeft echter veel meer in de wasch te lgden, dan normaal vuil waschgoed en voor dit extra vuile goed heeft men toch ook weer meer zeep noodi^. Het verdient dus aanbeveling, het goed niet te U.ng te dragen. Wat betreft de waschbehandeling moe ten we bedenken, dat het goed het meeste te lijden heeft van het bleeken en niet van het wasschen. Het wasschen geeft alleen een kleine mechanische slijtage, maar een sterke slijtage en achteruitgang van de vezelsterkte, wordt veroorzaakt door het bleeken. Bleek dus zoo min mogfiyk. Het is op het oogenblllc veel belangrijker, Lewedorp, eig. M. Vermue te Lewedorp en Maartn van Serfrans van I. Groenewegen, als boven. 8-Jarige hengsten kleine maat: 2de prijzen: Marnix, eig. Mare. D'Hoore te Sluis; Hans van Hollesteile, eig. J. Boonman te Ove zande; Castor van Groenenburg, eig. A. A. van Nieuwenhuyze-n en Zn. te N.- en St. Joosland. "8-Jarige en oudere hengsten, groote maat eerste prijzen: Nico van Kruiningen, eig. A. van Hootegem te Kruiningen en van 't Westeinde te .Nieuwdorp.; Danker van Biez^Jinge, eig. I. van Maldegem, te Cort gene. 2de prijzen: Mayeur van Veldzicht, eig. M. Vermue te-Lewedorp; Albert, eig. C. Geus te 's-Heerenhoek. 3de prijzen: Certain, eig. C. de Kam Jzn., te Wissekerke en Gebr. Leendertse H.Jzns. te KamperlandMouton van Brunswijk, eig. Gbr. Vrdonk te Nieuwdorp; Baron van de Eendracht, eig. P. Vermue Jzn. te 's-Gravenpolder. 5-Jarige en oudere hengsten, kleine maat: eerste prijs: Frans van de Lente, eig. Hengstenver. Zuid-Beveland" te Waarde. Tweede prijs: Titus van Certain, eig. A. J. Karelse Pzn. te Kruiningen. Getoond werd de oud-kampioenhengst Ave. nir, K. 1468, eig. Gebr. Verdonk te Nieuw dorp (post 's-Heerenhoek). Middelburg. Goedgekeurd voor dekking: Karei, 107882, eig. L. J. Boone te Ritthem en Gebr. Wisse te Welzinge-RitthemDessert, 112713, eig. J. Maljaars te Oostkapelle en J. Louwerse tae Serooslcerke; Avenir van Nico, 102326, eig. E. Koppeian, P. Dingemanse te Zoute- lande en P. Wisse te Domburg; Carlo van Clairon, 105543, eig. C. Mesu te Nieuw en Sta. Joosland en C. Mesu te. Arne- muidenNelson, 88282, eig. L. J. Boohe te Ritthem, waarvan Carlo van Clairon en Nelson in het keurstamboek werden opgenomen. Goedkeuring van het vorig jaar verlengd tot voorjaar 1945: Nickel van Zuidzande, 100642, eig. W. de Buck en I. de Buclc te MeliskerlceFrans, 91494, eig. J. Louwerse Mzn., te Serooslterke; Floran van Zeve naar, 91779, eig. Gebr. Wisse te Aagte- kerke, waarvan Nickel van Zuidzande op genomen werd in het keurstamboek. Premiekeuring. 3-Jarige hengsten, groote maat2de prijs: Karei, 107882, eig. L. J. Boons te Ritthem en Gebr. Wisse te Welzinge 3-Jarige hengsten, kleine maat, 2de prys: Dessert. 112713, eig, J. Maljaars" Jzn. te Oostkapelle en J. Louwerse to Serooskerke. 4-Jarige hengsten, groote maat: le prijs: Carlo van Clairon, 105543. eig. C. Mesu te N.- en St. Joosland en C. Mesu te Arne- muiden. 5-Jarlge en oudere hengsten, groote maat: lste prijzenIntimus, K. 2011, eig. W. de Buck te Meliskerke en A. de Buclc te Grijpskerke; Ben van Graauw, K. 1852, eig. W. en I. de Buclc, te Grijnslcerke. 2de prijzen: Henlc, K. 1850. eig. J. Mal- jaars Jzn., te OostkapelleNiclcele van Zuidzande, eig. W. en I. de Buclc te Melis kerke. 5-Jarige en oudere hengsten, kleine maat': 2de prijs, Nelson, 88282, eig. L. J. Boone te Ritthem. „Wie en wat waren onze voorouders" Van het Nederlandsch Verbond voor Sibbekunde ontvingen wij de mededee- ling, dat de tentoonstelling; „Wie en wat waren onze voorouders" van 5 t.m. 8 Februari te Goes geopend zal zijn in Schuttershof. Deze tentoonstelling, die in verschil lende plaatsen van ons land reeds groote belangstelling genoot, geeft "een volle dig overzicht van het sibbe-onderzoek in de practijk, terwijl tevens belange loos voorlichting verstrekt wordt aan den sibbekundigen onderzoeker en ook aan de beginners op dit gebied. dat het goed gespaard blijft, dan hooge elschcn te willen stellen aan de helderheid van het goqclDe hoofdzaal; is, dat het schoon is Bovendien wordt er in den regel veel te sterk gebleekt. Hier volgt de juiste verhouding: Per 10 liter water (1 flinke emmer) gebruikt men slechts 8 grain bleelcpoeder (1 eetlepel) of J/j d. I theekopje) bleekwater. Om het goed zoo min mogelijk van het bleeken te laten lijden, moeten we koud bleeken (nooit boven 200 C.). Dan laten we het er niet langer dan een uur Instaan en spoelen zeer grondig na. Het gehruik van antichloor is aan te bevelen. Dit neutra liseert de chloorwerking en neemt ook de chloorjucht weg Per emmer spoelwater nemen we 5 gram antichloor. Waschpoeder. He' waschpoeder, dat we op den bon krij gen, is van oen geheel ander© samen stelling, dan de zeeppoeder van voorheen. Voor de zeeppoederfabricage zijn nl. vet zuren noodig ,cn daar er alleen nog maar een kleine hoeveelheid vetzuren beschik baar gesteld wordt voor de vervaardiging van toiletzeep, worden deze vetzuren in De Gemachtigde voor de Prijzen maakt bekend, dat de richtprijzen voor de akkerbouwproducten van oogst JS44 in liet algemeen ongewijzigd zullen blijven. Slechts de prijzen van onderstaande pro ducten hebben een wijziging ondergaan. Suikerbieten, verhoogd met ƒ2.tot 26.— p. 1000 kg. Groene erwten, verhoogd met 2.50 tot ƒ17.50 p. 100 kg. Peulvruchten (andere dan groene erw ten), verhoogd met ƒ1. Gerepeld vlas, verhoogd met 1.50 tot ƒ13.50 p. 100 kg. lijnzaad, verhoogd met 10.tot 25. p. 100 kg. Cichoreiwortelen, verhoogd met 5. tot 26.— p; 1000 kg. Fabrieksaardappelen, verhoogd met ƒ0.25 tot ƒ3.— p. 100 kg. Voor consumptie-aardappelen zal de prijsverhooging van 0.25 p. 100 kg. in het bewaarloon voor de geheele periode worden verrekend, zoodat dit bewaar loon een belangrijke verhooging onder gaat. De hierboven genoemde verhoogingen zullen geen invloed op de consumenten- en verwerkersprijzen uitoefenen. het tegenwoordige waschpoeder vervan gen door „mersolaat", een afvalproduct van de synthetische benzinebereiding. Het „mersolaat" wordt door de I. G. Far- ben in Mersenburg gemaakt. Dit wasch poeder bevat pl.m. 10% mersolaat, 40% watervrije soda en nog andere bijmeng sels. Hiermede zal men dus alle textiel stoffen moeten wasschen. Voor katoen, linnen en kunstzijde, bestaat hiertegen g°en bezwaar, tenmïnst°, wan neer de kleuren er tegen bestand zijn. Men volgt voor deze stóffen dezelfde ge bruiksaanwijzing als voor gewone zeep- Eoeder. Het hooge sodagehalte Is echter ezv/aarhjk voor wollen, halfwollen, kunst wollen én natuurzijden goederen cn daar om wasschen we deze sloffen koud. Tegenwoordig Is op alle textielgoederen, waarin kunstzijde, melkwol of andere teere materialen verwerkt zijn, een etiket aan gebracht met R/R.T.B. is Rayon Rijks Textiel Bureau ox Z/R.T.B. Is Zeep Ryks Textiel Bureau Textielgoederen met-'R/R.T.B. kunnen we wasschen met waschmiddelen, die gebruikt worden voor katoen en linnen.^ De tem peratuur mag echter niet hooger zijn dan 45° C. Textielgoederen gemerkt met. Z/R.T.B. kunnen gewasschen worden in syntheti sche zeep of wanneer men dit nog heeft, huishoudzeep. Reinigingsmiddelen, Reinigingsmiddelen, zijn stoffen, zooals trinatriumphosphaat, waterglas e.d. In den regel gobruikt men ze voor het afwasschen van vaatwerk. doch voor zeer vuile werkkleeding, worden ze ook wel ge bruikt. In tegenstelling met synthetische zeep, die slechts zeer moeiiyk vet los maakt. wordt door het gebruik van een reinigi gsmiddel, het vet gemakkelijker verwijderd. Bij een temperatuur van 70» echter.' treed! reeds een min of meer sterke aantasting van den vezel op. Men gtbruike dus deze reinigingsmiddelen niet voor teere stoffen. Voor het afwasschen van vaatwerk, zijn ze daarentegen zeer geschikt. Alleen voor alluminium is het af te raden. Op den duur tasten deze stoffen, evenals soda, het alluminium aan. Tenslotte nog iets over de bonvrije syn thetische zeeoen. Deze tasten vezels en kleur niet aan, ook niet de teerste wol en zijde en zooats reeds genoemd, hebben zij een gering vetoplossend vermogen. Men gebruike deze middelen dus alleen voor teere stoffen, die niet al te vuil zijn en volgt de gebruiksaanwijzing, die of het pakje voorkomt. Mochten er landvrouwen zijn, die ovef het wass *hen nadere inlichtingen wen- schen, dan kan men zich wenden tot de A'ü. Landvrouwen van den Nederland- schen Landstand, Kortenaerkade 9. Den Haag. H. J. Ridderhof. 8 9 Op onderstaande data dient U goed te letten: 58 Februari: Tentoonstelling: „Wie en wat waren onze Voorouders", in Schuttershof te Goes. Februari: Paarden taxatie te ÏJzendijke. Februari: Paarden taxatie te Oostburg. Laatste dag oni stikstofbon nr. 5 bij den handelaar in te leveren. l-l Februari: Laatste dag voor het aanvragen van aanvul lende kunstmest toewijzingen bij den P.V.C. 15 Februari: Paardcntaxatie te Goes. 18 Februari: Paardentaxatie te Middelburg. 22 Februari: Paardentaxatie te Hulst. 23 Februari: Paardentaxatie te Axel. Vergadering van de Vereeni ging: „Verbond Geitenras in Zeeland", in zaal Krijger te Goes om 12 uur. 1 Maart: Paardentaxatie te Zie rikzee. 3 Mnart: Paardentaxatie te Tho len. UIT onze voorgaande artikelen is gebleken, dat heemkunde ook omvat de beschrijving van het ge leidelijk bewoonbaarmaken van den bodem. Ell%ï nieuwe polder krijgt zïjn eerste bewoners, die weer zorgen voor de instandhouding van hun geslacht. Wie onzer voorouders behoorde tot één dei- eerste bewoners van een onzer Zeeuw- sche polders of wie van hen behoorde tot de indijkers. Da&r is in het heem het begin van ons voorgeslacht, van ons bloed, en dé.t voorgeslacht heeft ons heem bewoonbaar gemaakt en gehou den. Behalve dat ons voorgeslacht zorg de voor de ontginning en de ontwate ring van den nieuw gewonnen bodem, moest het daarna zorgen om het nieuwe heem in kuituur te brengen. Met het verder in kuituur brengen van den bodem houdt de verdere bewoning ge lijken tred en ontstaat een nieuwe nederzetting waardoor meteen de ge bouwen verrijzen. Zoo vestigde zich in het nieuwe polder land ons bloed en ontstonden daar de eerste boerenhoeven en daardoor pader- hand de eerste dorpen en buurten. Bij bet onderzoek naar het bloed op onzen bodem en de bewoners van ons heem zijn we gekomen tot de beant woording van de vraag naar ons ras, onzen stam of sibbe. Hierbij moeten wij ons niet in de veel zijdigheid verliezen, doch ons beperken tot den eigen bodem, ons Zeeuwsclie heem, omdat daarop onze wieg heeft gestaan. Ons voorgeslacht De Germanen, die zich sedert duizenden jaren in ons land vestigden, waren in verschillende stammen verdeeld, als Friezen, Kaninefaten, Bataven, Tuban- ten, Marezaten, enz. De Marezaten, wat beteekent „aan zee gezetenen", be woonden Zeeland. De Friezen vindt men alleen nog in Friesland, al hebben zij eenmaal dp geheele kuststrook van ons land tot fcet oude Zwin bewoond. Be halve de Friezen, wier naam tot op heden bewaard is gebleven, zijn de andere stammen opgegaan in de Sak sen en de Franken. Deze Friezen, Sak sen en Franken, die de drie hoofdstam men uitmaakten, zijn onze voorouders geworden. Het onderling verschil dezer drie stammen Is in den loop der tijden verbleekt, hoewel uit taal, lichaams bouw en zeden nog wel merkbaar is, van welke dezer hoofd-elementen onze hedendaagsche bevolking afstamt. In Holland en in Zeeland en vooral in het Zuiden werden de Friezen grooten- deels verdrongen door de Franken. Naar afkomst is de Zeeuwsche bevol king- een gemengde. De Zeeuwen zijn blijkbaar van verschil lenden stam. In het laatst der 16e en in het begin der 17e eeuw kwamen in Zeeuwsch-Vlaanderen veel uitgeweke nen uit de Zuidelijke Nederlanden, de Vlamingen en ook Walen. Na 1680 kwa men daarbij de Fransche réfugié's of Hugenoten, waaraan ons tal van namen als Risseeuw. Hennequin, de Hullu, Becu enz., herinneren. Bovendien vestigden zich in 1734 in Groede de Oostenrijksche uitgeweke nen. de Salzburgers, wdaraan ons nog familienamen herinneren als die van Kevmel, Riz. Callenfels, Wemelsfelder enz. Hiermede betreden we een onderdeel van de heemkunde, een terrein, dat Sibbekunde genoemd wordt. M. A. Aalbregtse, Stafleider Zeeland. Toeslag zware arbeid Wjj maken belanghebbenden er op attent dat van Februari (de 2e periode) weer extra rantsoenen levensmiddelen wegens het verrichten van z waren arbeid verstrekt worden. Aan mannen en vrouwen, die in den landbouw werken en zwaren arbeid ver richten, kunnen deze extra rantsoenen weer verstrekt worden. Het is van belang dat betrokkenen tijdig hun aanvragen indienen bij de betreffende distributiekantoren.

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1944 | | pagina 3