Goede geitenverzorging Kris kras door de wereld Officieele mededeelingen Officieele landbouw- mededeelingen „T I V 0 L 1" HET JODENVRAAGSTUK H.H. jMinders In het Januarinummer van De Geitenhouderworden een aantal wenken gegeven aan geitenhou- ders, die ook vóór onze lezers van nut kunnen zijn, waarom wij hier de hoofdtaken van het artikel laten volgen: Een droogstal van minstens 6 weken is wenschelijk en zeker, nu men niet in staat is met wat extra goed krachtvoer de dieren wat te steunen. De droogstal is de tijd, waarin de geit, het tekort aan voedingsstof en mine ralen, dat bij melkrijke geiten geduren de de melkperiode is ontstaan, moet ophalen en daarnaast eenige reserve vormen voor de komende melkperiode. Vooral is dit wel noodig in verband met de minèralen-voorziening. Geiten houders, die niet over flink wat goed gewonnen hooi beschikken, en die hun geiten grooten deels moeten voeren met aardappelschillen, voederbieten, knolge wassen en dergelijke, doen goed zoo mogelijk nog wat hooi of nog beter wat kunstrpatig gedroogd gras of lucerne te koopen.N Lukt dit niet, dan zal het ge- - wenscht zijn, aan de drachtige geiten een extra rantsoen mineralen-mengsel C.B. te verstrekken. Het is nu ook de tijd", dat we extra aandacht moeten schenken aan de vitamine-A-voorziening van de geiten. Te weinig vitamine A in het voedsel geeft gevaar voor zwakke lammeren en na het lammen melk, die arm is aan vitamine A. De kinderen, die de melk drinken, hebben daar juist in het voor jaar groote behoefte aan en de lamme ren. die met de melk moeten worden opgefokt, kunnen dit vitamine evenmin ontberen. Dit vitamine komt vooral in groenvoer voor. Wanneer men b.v. wat afval van boerenkool aan de geiten kan geven, moet men dat zeker niet nalaten. Verder zijn in dit opzicht zeer goed: Finsche kuil- en kunstmatig gedroogd gras en lucerne. Gewoon gewonnen hooi 4 is vrij arm aan dit vitamine. Beschikt men over deze voedertniddelen niet en vreest men een tekort, dan is het wen schelijk kunstmatige vitamine-A-prodüc- - ten, zooa's b.v. DohvfraloÜe bij te geven. Ben halve of een heele theelepel per dag en per dier aan volwassen geiten. Aan jonge de helft minder. Moeten we veel knol- of wortelgewas sen aan de geiten voeren, dan is toe voeging van eenig keukenzout aan het rantsoen wel wenschelijk, b.v. V-z pCt. aan het krachtvoer toevoegen of over gesneden bieten. In streken waar het drinkwater nog al wat keukenzout be vat, b.v. in sommige streken van Zee land, moet «leze extra gift keukenzout achterwege blijven. Het heeft nog niet veel gevroren, doch dit kan elk oogen- blik gebeuren en we doen daarom goed de aandacht er op te vestigen, dat be vroren voer ongezond is en bij drachtige geiten door te sterke afkoeling van het lichaam wel verwerpen kan veroor zaken. Koud voer in vrij groote hoe veelheden, al is het niet bevroren, moet men toch voorkomen. Dit voer moet steeds een paar dagen voor het gebruik in den stal worden gehaald. Ten slotte willen wij er ook nog even op wijzen, dat het nuttig is om te con troleeren of de klauwen op stal nog niet te lang zijn geworden door onvoldoende slijtage. Zoo ja, dan moeten zij bijge sneden worden. Huisslachting varkens Aan degenen, die nog een varken moe ten slachten wordt het volgende onder de aandacht gebracht: 1. Alle zware varkens en zeugen moe ten vóór 1 Maart geslacht zijn. 2. Allen die één varken mogen slach ten moeten dit vóór 1 Maart slach ten. Wie 2 of meer varkens mag slachten moet 't eerste vóór 1 Maart slachten; het 2de resp. 3dè varken mag na 1 Maart geslacht worden. 3. Wie nè. 1 Maart mag slachten moet dit vóór 18 Maart aanvragen en slachten vóór 1 April. 4. De P.B.H. kan in zeer bijzondere gevallen uitstel verleenen om in Maart te slachten. Dagelijksch bestuur Ned. Vlasinstituut Het dagelijksch bestuur van het Neder- landsche Vlasinstituut is als volgt sa mengesteld: ir. G. Veenstra, inspecteur van den* Landbouw, Den Haag, voor zitter; P. J. J. Dekker, voorzitter van het Bedrijfschap Vlas en Hennep te We- meldinge, ondervoorzitter; A. L. A. de Jong, voorzitter van de ondervakgroep, vlasbewerkende industrie te Steenber gen, penningmeester; ir. L. J. A. de Jonge, directeur van het Nederlandsche Vlasinstituut en rrjkslandbouwconsulent voor vezelgewassen te Wageningen, se cretaris. Anonieme brieven Wij maken de lezers van „De Land stand" cr nogmaals op attent dat ano nieme brieven gericht aan het kan toor vran den Landstand in Zeeland, niet beantwoord worden, ook al .worden slechts inlichtingen gevraagd of klach ten voorgelegd. Alleen wanneer naam en adres opgege ven worden kan U een antwoord ver wachten, anders gaan de brieven on herroepelijk in de papiermand. Erwtenoverschot in Roemenië. In Roeme nië werd het teeltplant voor erwten be langrijk overtroffen err leverde de oogst een zeer rijke opbrengst op. De voorraden envten bedragen in Roemenië 40.000 wa gons. Het binnenlandsche verbruik aan erwten is klein in verband met de voe dingsgewoonten der Roemeensche bevol king. Het Duitsch-Bulgaarsche landbouwinsti- tuut. Het onlangs in Bulgarije opgerichte DuitschBulgaarsche landbouwinstituut houdt zich momenteel bezig met het nemen van proeven en met de oprichting van proefstations, welke tot taak zullen heb ben op breed terrein onderzoekingen te verrichten en veredelde cultures aan te leggen. 0 De Hongaarschc landbouw. Het zachte weer in December maakte het mogelijk, dat in het grootste deel van Hongarije het ploegen en de verdere bewerking der akkers, welke als gevolg van de droogte in het najaar een vertraging had onder gaan, werd voortgezet. Daar tot half De cember gezaaid kon worden is men er in geslaagd den achterstand op dit gebied in te halen. De stand van het winterzaad wordt over het algemeen goed genoemd. Argentynschc tarwe voor Spanje. Naar uit Buenos Aires wordt gemeld, zal de Argentijnsche tarwe-export naar Spanje 1 millioen ton bedragen. De leveranties vinden regelmatig plaats door Spaansche koopvaardijschepen. Belgische kunstmest voor Slowakije. Naar i.-. Slowaaksche handelskringen verluidt, zal de kunst mesthandelmaatschappij „De- hag" door middel van compensaties 5000 ton phosphaten uit België inmporteeren. Uit den Slowaakschen landbouw. De nieuw ste sociale maatregelen in Slowakije heb ben vooral betrekking op de verbetering van de huisvesting op het platteland. Voorts wordt ook gewerkt aan een in grijpende herziening der sociale verzeke ring voor landarbeiders. Deensche sera voor Zweden. Ter bestrij ding van mond- en klauwzeer heeft Zwe den in Denemarken sera aangekocht voor voorloopig 200.000 stuks vee. De Deensche preparaten, welke op grond van de jong ste onderzoekingen worden vervaardigd, gelden op het oogenblik als de beste be strijdingsmiddelen tegen mond- en klauw zeer. Europapress. Prijsvoorschrift 1943 klompen In het Prijsvoorschrift 1943 klompen (St.- courant no. 243 d.d. 14 Dec. 1943) worden o.a. de prijzen vastgesteld, waartegen voor het gebruik gereed flpijnde klompen eerste en tweede soort ten noogste mogen worden verkocht. De directeur van het Rijksbu reau voor Huiden en Leder heeft bepaald, ir. verband met het in artikel 2, leden 1 en 2. van dat voorschrift gestelde, dat onder klompen eerste soort uitsluitend worden verstaan: uit populieren-, wilgen- of iepenhout vervaardigde klompen, voor zoover deze verder voldoen aan de vol gende kwaliteitseischen1. in drogen toe stand mogen de klompen geen plaatsen vertoonen, die water doorlaten; 2. zij mo gen in dien toestand geen doorschijnende plekken vertoonen; 3. de zool van mans klompen moet in het midden tenminste 2 cm dik zijn, die van kleinere maten naar evenredigheid dunner; 4. het voor- en ach terstuk moet 2 cm dik zijn5. de zool moet aan den binnenkant een verhooging hebben en derhalve aan den buitenkant iets lager zijn. Zij moet vanaf die verhoo ging naar voren iets doorbuigen, zoodat de voetholte steun krijgt6. de klompen dienen van binnen behoorlijk glad uitgesne den te zijn. Huüpverleeiiing pluimveehouders Met ingang van 1 Januari zijn de uitkee- ringen, die verstrekt werden ingevolge de regeling tot hulpverleening aan, ten ge volge van de inkrimpingsmaatregelen in nood geraakte, pluimveehouders, stopgezet. Zy, die thans nog meenen ten gevolge van genoemde maatregelen in nood te verkee- ren, kunnen zich tot 1 April a.s. schrifte lijk wenden tot een van de Rykspluimyee- teeltconsulenten. Teenhout vóór 15 Februari snijden! Alle eigenaren en pachters op langen ter mijn van perceelen teenhout dienen er zorg voor te dragen, dat het desbetreffende teen hout vóór 15 Februari 1944 Is gesneden. Aankoop schoofstroo Het is aan alle stroohulzenfabrikanten verboden zonder speciale vergunning van het Bedrijfschap voor Hooi, Stroo en Ruw- voeder, schoofstroo aan te koopen. Een zoodanige vergunning is dezer dagen aan alle stroohulzenfabrikanten toegezonden. Daarbij is hun evenwel de verplichting opgelegd om voor al het door hen gekochte schoofstroo zoowel aan den producent als aan eventueele tusschenschakels den wet telijk geoorloofden maximumprijs uit te be talen. Als wettelijk geoorloofde maximum prijs Is hierby te^beschouwende maxi mum-prijs voor schoofstroo, zooals deze is bekend gemaakt in de Stroopryzenverorde- ning 1943 (Voedselvoorzieningsblad 87 van 16 Nov. 1943), vermeerderd met G.per 1000 kg. Bij niet-nakoming dezer voorwaar den is tucht- en strafrechtelijke vervolging te -verwachten. Voederaardappelen De uitgegeven aankoopvergunningen voor voederaardappelen zijn met ingang van 16 Januari 1944 vervallen. Vanaf dien datum mogen de voederaardappelen vrij door de verbruikers» worden betrokken, hetzij van telers, hemj van kl^nhandelaren, die als detaillist in voederaardappelen bij de V.B. N.A. zijn aangesloten. Telers mogen voederaardappelen verkoo- pen aan veehouders of aan de V.B.N.A. of aan bij de V.B.N.A. aangesloten hande laren. De bij de V.B.N.A. aangesloten grossiers in voederaardappelen .mogen de aardappe len hetzij van telers hetzij van de V.B.N.A. betrekken en ^deze verltoopen aan hetzij een anderen grossier hetzij aan een detail list in voederaardappelen. Geleidebiljetten kunnen, zoolang voor het afgeven geen nadere regeling is bekend gemaakt, worden aangevraagd bij den Provincialen Voedselcommissaris voor Zee land, Afdeeling Hooi, Stroo en Ruwvoeder te Goes. Kunstmest. Ook dit voorjaar zal een aanvullende kunstmcattoewijzing worden verstrekt. Ter verkrijging van deze toewijzing moet door de telers een aanvraagformulier (z.g. teelt planformulier) worden ingediend. Dit formulier is vanaf 4 Februari verkrijgbaar bij den Plaatselijken Vertegenwoordiger en moet aldaar worden ingevuld en onder teekend. Aan de hand van dit teeltplanformulier zal worden berekend of, en zoo ja, in hoe verre, men voor een aanvullende toewijzing in aanmerking komt. De aanvullende toewijzing, die gegeven wordt, zal alleen betrekking hebben op stikstof. Forforzuur of kali kan niet meer worden verstrekt. Bedoelde formulieren moeten uiterlijk 15 Febr. 1944 in het bezit zijn van de Afd. Kunstmest. Formulieren, welke aldaar later binnenkomen, zullen als regel niet meer in behandeling kunnen woi'den ge nomen. B Brouwgerst. De laatste keuringen voor brouwgerst wor den gehouden in de week van 31 Jan. tot 5 Febr. Zorg voor tijdige indiening van monster, onder vermelding van het jas. Bij latere keurifigen zal geen brouwgOTst- toeslag meer worden betaald. DE WND. VOEDSELCOMMISSARIS VOOR ZEELAND. GOES Bezoekt Hotel-Café-Rest aur. t.o.yStation Goes Telef. 2555 BEZOEKT Café-Rest. „DE BEURS" Markt 9, Goes, T. 2257 Trefpunt voor H.H. Landstanders Deel I Jodendom en christelijke naastenliefde. Deel II Protocollen van de samenkomsten der wijze ouderlingen van Sion. De twee deelen in één omslag naar teekemng van Joz. Speybrouck, 248 blz2.25* Dit boek, reeds in 1935 geschreven, verheugt zich in een stijgende belang stelling om de objectieve voorlichting welke het geeft over HET JODENVRAAGSTUK. Verkrijgbaar, by N.V. Residentiebode-Uitgeverij, Riviervischmarkt 2, 's-Gravenhage. en den beteren boekhandel. TE KOOP AANGEBODEN TABAKSZAAD No. 25 Ir. Slits. Gega randeerd soortecht. Prijs f 0.50 per pakje, lncl. deskundige handleiding. Voldoende voor 1 Are. Toezending geschiedt na ontvangst van het bedrag plus 7.5 ct. porto. Zij, die volgend seizoen TA BAKSPLANTEN van mij wenschen te betrekken, kunnen dit thans reeds aan mij opgeven. J. Haan- drlkman, O doornerstraat 58 Ees, Post Odoorn. Nog te koop ong.* 1000 KG POTERS. Korpmans blauwen 25 35 en 35'45 Gk A.A. J. Mak, Wog- meer 1380, P. Spierdijk N.H. TE KOOP AANGEBODEN: 3 platte rieken 4 tanders 6 p. st. 2 p. lederen laarzen f 45 p. p., m. 44-45. Groot formaat handkoffer 25 sloten. 2 jonge foxhonden, 7 w., teefjes, 10 p. s., bruin. Alles aan huis te bezichtigen. J. Blom, Blauwesluis D. 54, Zevenb.hoek N.B TE KOOP GEVRAAGD Te koop: pracht zwart-geel DUITSCHE HERDER. reu, 70 centimeter hoog, zeer waaksch. Adres: M. Kok, Ossendamweg 14, Soest, Utr. Te koop gevraagd: KONIJNEN. Brieven met opgave van soort, leeftijd, geslacht en prijs per kg levend gewicht ?an Theo Vijn, Konijnenfok- kerb „De Vlaamsche Reus", J van Lennenvtraa' 123 H, Amsterdam Te koop: wegens afschaffing, 4 beste Toggenburger STAMBOEKGEITEN, w.o. 2 geboren April 1942 en 2 stuks geboren Mei 1943. Alle bekroond met 1, 2 en 3 prijzen. Alle gedekt, in Nov. 1943 Prijs van de beide ouders f 500 per stuk en jongen 250 per stuk. A. Jansen, Witteveen, Dr. Te koop gevraagd: jrtuis en minstens 6 ha gras- of bouwland, liefst in de pro vincie Gelderland. C. op den Helder, p/a D. Swart, Den Hout V. 215, Venhuizen N.H. T koop: een anderhalf-jarige WARMBLOED HENGST, met extra papieren. G. Oosting, landbouwer. Noord broek D 40, Gr. Te koop gevraagd: Dultsche PIANO OF VLEUGEL, tevens hond, Bouvier. Br. prijs en merk, hond hoogte en ouderdom. C. Sala, Oranjestraat 131, Haarlem. Te koop: een sneeuwwit KEESJE, teef, 3 jr. oud, goed waaksch, lief bij kinderen. Prijs 85. O. Hoving, Norgervaart No. 4, Assen. Te koop gevraagd: een jonge gladharige FOXTERRIER, of een goede waakhond. Br. Alidastr. 183, Loosduinen. Heelt U de Am. bramenal geprobeerd? Geven een enorme opbrengst en worden graag door de fabrieken afgenomen tegen goeden prijs. Neemt proef. Planten verkrijgbaar 35 ct. per stuk. 30 per 100. Gratis plantwijze. N. KOOYMAN, Nieuw- vaal D. 22a, (Gld Te huur of te koop gevr.: een LANDHUIS, in boschrijke omgeving. Br. onder no. 10500 Uitg. „Volk en Bodem", Postbus 281, Den Haag. Gevraagd: ONKRUIDZAAD en andere zaadafvallen. Be monsterde offerte aan Fa. A Mankin 't Veld en Zn, Apel doorn, telefoon 4015. Geheele of gedeeltelijke BABY-UITZET gevraagd en 1 pers. wollen en gestikte- en moltondeken. D. v Wijk, Pijnacker, Pol derweg 16, telef. Berkel 412. HERDER OF AlftDAIL TERRIER van 2 tot 8 mnd. Moe: teef en raszuiver zijn. Goed te huis. Gebr. Kieviet, Hoorn. Wedde A 646 Gr. Gevraagd: een BRIK, janplezier of iets dergelijks. Liefst voor 10 tot 15 pers. Gebr Zwart, Valthermond K. 374. Gevraagd: H. HERDER, teef, 8—16 mnd., gestroomd, geschikt voor dressuur. Br. H. Abma, Bedrijfsl. Dieren- besch.. Kloosterstr. 64. Sneek Te koop gevraagd een jong korth. MOLHONUJE, van 610 weken oud. P. van Zoon, Rivierdijk A 27. Har- dinxVeld, Z.H Te koop gevraagd: 50000 kg VOEDERBIETEN. To leveren i|irnco Paters- wolde per schip door L. Smid Hoofdweg 239, Paters- wolde Te koop gevraagd: OUD PEKDRAAD Br. met prljsopg. Paulus ter Steeg, Oud wijk 6, Nieuwer- oord. Te koop gevraagd een com pleet DORSCHGARNITUUR MET DRAADPERS. Aanbiecltofcg met omschr. en prijs aan H. Feunekes Ro den Steenbergen 22 Dr. DIVERSEN Wie ruilt mijn KOEBOERDERIJ 20 ha tegen een GEM. of BOUWBEDRIJF van ongeveer dezelfde groot te Br. onder No. 10442 Ultg. Volk en Bodem", Postbus 281, Den Haag Welke boerenfam. wil MEISJE 11 jaar tijdelijk ter verzor ging opnemen? Liefst op boerderij. Moeder is over spannen. A. Zoutewelle, St. Andriesstr. 11, Rotterdam-Z. VLOT SPREKEN volgens Donders' methode voor iedereen te leeren. Prosp. fr. na ontv. v. 15 ets. aan postz. of overschf. op postr. 124.242 van Donders- school. Laan van Meerder- voort 495, Den Haag. BIJENKORVEN v.l. uitverkocht. Dank de vele aanvragen. A. naardus, ïde Gem. Vries. voot Rel-

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1944 | | pagina 7