Woord én Wederwoord' De Landstand in Zeeland arbeidskrachten Goed gewonnen hooi is voor schapen, die des winters buiten loopen als bijvoeding vrijwel onontbeerlijk te achten. Op grasland strooit men kalk bij droog weer vóór de plantengroei goed begint, maar niet zonder voor afgaand grondonderzoek. 1t Wie aan den weg timmert heeft- veel be- techts, zei Cats. En zoo is het, wie in de openbaarheid bezig is moet zich bloot stellen aan het oordeel van iederen voor bijganger en krijgt heel wat rake en misse opmerkingen te hooren. Als vader Cats in onze dagen geleefd had, zou hij allicht gezegd hebben: wie in de krant schrijft mag wel op z'n tellen passen. En dat geldt wel in bijzondere mate voor tvie zich vandaag deii dag bezig houdt met landbouwpolitiek en productieprijzen. (Want dit in gewone tijden a! zoo lastige onderwerp in een land als het onze met zulk een grondgebrek en dus zooveel lilliputter-bedrijven, is tegenwoordig net een stekelvarkenroer het aan en je grijpt in de stekels. %oo schreef ik in een van mijn laatste stukjes, hoe ik in een gezelschap anti- boersch..ingestelde treinreizigers wees op de noodzakelijkheid van het behouden Van het weerstandsvermogen uier boeren, ook in financieel opzicht en op het recht van den boer om daaraan evenredig be taald te worden, zoodat hij eenige kapi taalreserve kan kweeken om straks den boel weer op peil te brengen. Daar heb ik zoo het een en ander over te hooren gekregen en al is het mijn gewoonte niet om op elke op- en aanmerking ïn te gaan, nu moet ik toch wel even een paar duidelijke dingen zeggen in antwoord op ingekomen brieven. Daar zijn er, die triumfajitelijk vaststelden: aha. daar hebt ge een rechtvaardiging voor hen, die „een beetje zwart verkoopen", want er moet reserve gekweekt worden en dat is op een andere manier niet mogelijk. Natuurlijfi is zulk een conclusie dwaasheid. Dat de kleine boer met zijn verloren pluimveestapel en zjjn verdwenen var kensbestand licht tot zwarten" handel komt, wie zou het niet begrijpen? Maar kloppen doet het ook dan niet. Deze kleine boer heeft geen kapitaal noodig om er straks weer in te komen en zoo ja, dan moet en dan kan hij daaraan gehol pen worden per algemcencn bestuurs maatregel als het zoover is. Er zal trouwens toch, zoodra de oorlogs toestand in vredestoestand verkeert, een oplossing voor de kleine boerenkwestic gevonden moeten worden, eeri oplossing welke een gezond einde maakt aan het onsociale gescharrel van en met deze volksgroep. In een geordende samenle ving, waar arbeidsmogelijkheid genoeg is, komt daartoe trouwens de gelegenheid. NU moeten zy tevreden zijn als zij den oorlog doorkomen, al kosl het extra zorg. Zonder extra moeiten en zorgen redt het, behalve een kleine groep profianten im mers niemand! En dan een kwestie, die hierbij aansluit. Eaten we in hocrenkring zelf voorzichtig zijn met oordeelen en veroordeelen. Er ligt een brief voor me, van een Land stand-functionaris nog wel, die een heel verhaal schrijft over een rijken boer. die maar doet en laat wat ie wil en weigert te scheuren omdat ie ziek heet te zijn en die met een boete van een honderd gul-, den vrijloopt. Terwijl de schrijver van zijn kleine bedrijfje wat eieren zwart verkoopt en zwaar tegen de lamp vliegt. Ik heb m'n licht eens opgestoken over deze zaak en wat veriiecm ik? Die rijke boer, die zich, volgens mijn briefschrijver ten onrechte op ziekte beriep, is aan die ziekte intusschen al gestorven. Inderdaad veroordeelde ëïn rechter van den ouden stjjl den man tot maar 100,boete, maar daarnaast werd hem den plicht opgelegd van het ongescheurde grasland het hooi in te leveren en toen dit niet gebeurde, is hij met 24.000.beboet. Waarmee maar gezegd wil zijn, dat de greoten terdege werden aangepakt, even goed en even terecht als de kleine met zijn zwarte eieren. En nu vraagt de ter zake kundige en ter pldSttse op de hoogte zijnde instantie, van welke ik mijn in lichtingen kreeg: deed deze man met zijn paar droogstaande koetjes niet verstan diger, goed betaald werk te gaan doen b.v. bij cultuurobjecten om er het noo- dige bij te verdienen, dan thuis te blijven hangen tot hij van armoe moet gaan zwarthandelen? Nu rroet men inderdaad alle omstandig heden kunnen beoordeelen, maar opper vlakkig bekeken, geloof ik, dat zoo'n vraag niet gek is. Er is een heeleboel laksche gemakzucht oorzaak van onnoo- dige zorgen, maar daar kan, zeker ^iu er zulke ontzaglijke inspanningen van gansche volken verlangd worden, waar lijk geen medelijden mee gekweekt wor den! In dit licht bezien mag het voeren van het pleit voor een gezonden land bouw, thans dan ook alleen gezien wor den in het licht van toekomstige moge lijkheden en noodzakelijkheden. Als dan cok wij, die als voorlichters de grootc lijnen moeten zien, onze opmerkingen maken, dan is dat niet om er allerlei kleine conclusies terzake van oogenblik- kclijke bezwaren uit te trekken. En zeker moet men zulke opmerkingen niet aan grijpen om er venijn uit te puren en jaloerschheid te voeden, jaloerschheïd op anderen, die.jhet beter of gemakkelijker schijnen te ïfroben. Wij weten allemaal, dat er onrechtvaar digheden bestaan, groote en kleine, maar wij moeten ook weten, dat er een gewel dige oorlog woedt, die uit het groote on recht van een dwaze wereld verdeeling voortkwam. Pas als die strijd beslecht is, zal het tijd zijn om de kleine onrecht vaardigheden met alle middelen te lijf te gaan en een gemeenschap van sociaal Een compost bemesting op weiland heeft dikwijls uitstekend voldaan. Betere groei, gezonder vee. Inlichtingen over het verschenen „Algemeen Agrarisch Archief" zijn te bekomen bij dé Fa Keesing, Ruys- daelstraat 71, Amsterdam. In Februari kunnen sterke blad groenten als spinazie, raapstelen en snij sla bij gunstig weer worden ge zaaid. Rhabarberplanten kou men thans scheuren. Kalizout en super kan men in deze maand op grasland zaaien. De temperatuur m den stal dient steeds ongeveer 15 graden Celcius te zijn, terwijl voor voldoende luchtver- versching moet worden gezorgd. Na de geboorte wordt het kalf drooggewreven en geeft men het wat biest uit een schoone flesch. Bij ontsmetting van zaaizaad en pootgoed moet men zich precies hou den aan de betreffende voorschriften of gebruiksaanwijzingen, wil men te leurstellingen voorkomen. Lovink wintertarwe gaf op een proef veld te Dieren in vergelijking met 5 andere wintertarwerassen de hoog ste zaadopbrengst, leverde goede kwaliteit en toonde groote winter- vastheid. recht op te bouwen, waarin de kleine en de groote boer vredig samen kunnen leven in de volle waarde van hun niensch-zijn. Dit inzicht behoort ook tot het kapitaal, dat in dezen tijd gespaard moet worden en dat kapitaal ligt in ieders bereik. D. v. d. B. Redactie-adres: Zeestr. 69, Den Haag. Telef. 115754. Uitgave: Uitgeverij „Volk Bodem", Postbus 231. Den Haag. AdvertentiesT Losse plaat sing 25 ct. per mm., in alle edities 75 ct. p. m.m. Abonnementen: Voor niet- leden van den Ned. Land stand f 5.per jaar of f 1.25 per 3 maanden. Alle briefwisseling betref fende exploitatie, adv. en abonn., aan postbus 281 Den Haag, Tel. 11.65.88. ^JDe tuin bij dc boerderij^ Willen we op de juiste zaaitijden over het noodige zaad t der verschillende groentesoorten kunnen beschikken, dan moeten we vroegtijdig het zaad be stellen. Dat kunnen we doen bij een vertrouwden zaadhandel, terwijl ook heel wat landbouwcoöperaties zich reeds met den verkoop van groentezaad bezig houden. Die coöperaties zijn er in het belang van den boer en zijn er dus zeker op uit goede toaar te leveren tegen redelijken prijs. In de meeste provincies stelt zich de afd Landvrou wen ook beschikbaar voor het verlee- nen van bemiddeling bij den aankoop van zaad en planten. Voor we onze bestelling kunnen opge ven, moetdh we eerst voor ons zelf uit maken, welke groenten we willen ver bouwen. VROEGE GROENTEN. Allereerst nemen we natuurlijk spina zie, (breedblad-zomer s'cherpzaad) voor de vroege uitzaai. Voor latere zaai ne me men rond zaad. Dan raapstelen, ra dijs. sla (Meikoningin bv. voor vroege zaai en zwart-Duitsch voor zomer- zaai). Dan ook zaad van stam- en rijs- erwten, peultjes, capucijners. Hiervan bestaan tal van soorten. Wil men niet alles tegelijk plukryp hebben ,dan be stelt men wat vroege doperwten en wat late soorten. Ook het tijdstip van zaaien oefent invloed uit. Verder behoort tot de bekende voorzo mer groenten, de tuinboon of Roomsche boon, die men zeker bij zijn bestelling niet zal vergeten. Natuurlijk nemen toe ook wat zomerwortélen gewreven zaad). Ook uienzaad en pootuien of pootsjalotten staan op het programma. Daarmee hebben we de vroege gewas sen wel gehad DE LATERE SOORTEN. Dan de gewassendie wat later ge zaaid worden, zooals princesseboonen (dubbele witte zonder draad bv.) snij- boonen, pronkboonen kunnen goed wind verdragen). Van princesse- en snijboonen hebben we keus tusschen stam- en stoksoorten, waarvan de laatste als regel productiever en fij ner van kwaliteit zijn, maar meer ruimte en ook boonenstaken vragen. Dan zomer- en wint er andijvie, zomer en winterbieteh- of kroten, winterwor tels, chineesche kool, misschien wat schorseneeren, witlof, spruitkool en boerenkool. Ook is het aardig eens een proef te nemen met komkommers en augurken. Beschikt meh over een of meer broei bakken, dan zijn met wat extra zorg heel goed meloenen te kweeken. In tomaten voor de vrije grondeultuur kan men tegenwoordig keus maken uit meerdere goede soorten. Een be kende volle grondtomaat is de Vahle Leader. De tomaat vraagt een lekker ivurm hoekje in den tuin, en kan dan heel zoat vruchten per plant leveren. Wil men tenslotte nog een kruiden- tuintje aanleggen, dan bestelle men wat zaad van tftijm, venkel, dille, dra gon, mierikwortel, boonehkruid, terwijl wel niemand peterselie en snij- en knolselderij zal vergeten. Om vroege sla te hebben, bestelle men reeds wat slaplanten, die in Maart op een warm hoekje, uitgeplant, reeds spoedig gesneden kunnen worden. Ook blcemkoolplanten kunnen al vroeg uitgezet worden. Dus nu zoo spoedig mogelijk a7Ies be steld, wat men hebben wil. Dan kan vroeg met zaaien en planten begon nen worden. Agrarische Uitzendingen van den Nederland- sclien Omroep in de week van 1319 Fe bruari 1944. Zondag 13 Febr. Hilv. 1. 8.00 uur: „De zin. van het Boei zijn" door D. v. d. Bospoort. MaaTmag 14 Febr. Hilv. 1. 13.00 uur: De heer ^toozendaai spreekt voor beginnende konijnenhouders. Dinsdag 15 Febr. Hilv. 1. 13.00 nur: Repor tage over de kippenhouderij door D. Hid- dinga. Woensdag 16 Febr. Hilv. 1. 13.06 uur. Re portage over een Vlasbewerkingsbedrijf op een der Zuid-Hollandsche eilanden. Donderdag 17 Febr. Hilv. I. 13.00 uur: Hr. Herweg zal spreken over het „Het voorkwee- ken van erwten, peulen en tuinboonen. Vrijdag 18 Febr. Hilv. 1. 13.00 uur: Wenken voor boer en tuinder. 18.45 uur: „Nieuwe vlasrassen trekken onze aandacht" door den Rijksvlasteeltconsulent. Indienstneming en ontslag Niettegenstaande iedere Nederlander geacht wordt de wet te kennen, waar onder ook te verstaan de verschillende verordeningen blijkt in de praktijk dat steeds weer overtredingen begaan worden, die deels voortvloeien uit on bekendheid en deels omdat men het met de betreffende voorschriften niet zoo nauw neemt. Dit is ook het geval met de voorschriften bij ontslag of ver andering van betrekking. Daarom ge ven wij hier nogeens in het kort de voorschriften die moeten worden in acht genomen bij ontslag of verande ring van betrekking in den land- en tuinbouw. r Wil een werkgever een arbeider opzeggen, dan dient hij hiervoor toestemming te vragen bij het Gew. Arbeidsbureau Heeft hij deze toestemming verkre gen, zoo dient hij den arbeider bij diens vertrek een ontslagbewijs te geven. Wil een arbeider opzeggen, dan dient deze eveneens toestem ming te vragen bij het.Gew. Arbeids bureau. Heeft hij deze toestemming verkregen, zoo vergete hij niet een ontslagbewijs te vragen aan den •-.werkgever. Wil een werkgever iemand in dienst nemen dan heeft hij hiervoor geen toestem ming noodig, echter zal hij geen ar beider in dienst mogen nemen, die geen geldig ontslagbewijs kan too- nen, waaruit blijkt dat de vorige dienstbetrekking ook op regelmatige wijze is verlaten. Bovenstaande be palingen gelden voor alle categoriën arbeiders, dus voor vaste-, losvaste- seizoen- en losse arbeiders. Voor huispersoneel .waaronder o.m, te verstaan dienstboden .geldt: De boerin en de dienstbode kunnen beiden opzeggen zonder vergunning. De dienstbode die haar dienst ver laat moet zich onmiddellijk melden .bij 't Gèw. Arbeidsbureau of bijkan toor. Voor het indienst nemen van huispersoneel is toestemming noodig van het Gew. Arbeidsbureau. Bij stipte naleving dezer voorschrif ten kunnen veel onaangenaamheden worden voorkomen, temeer waar overtredingen kunnen leiden tot strafvervolging. In twijfelgevallen zal men dan ook verstandig doen zich te wenden tot den Buurtboeren- leider of Buurtarbeidsleider van den Ned. Landstand, daardoor zullen in de meeste gevallen onaangenaamhe den kunnen worden voorkomen, daarbij gedachtig aan het gezegde: Het is gemakkelijker vrede te bewa ren dan vrede te moeten maken.

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1944 | | pagina 2