Vragenrubriek Tentoonstelling sibbe- kunde te Goes MID De prijzen van boerengeriefliout Boeren let op! Dit jaar geen jonge liennen voor de hoeren Wie en wat waren onze voorouders? ZATERDAG werd in de zalen van Schuttershof" de tentoonstelling: „Wie en wat waren onze voor ouders", onder groote belangstelling geopend. Onder de aanwezigen waren velschil lende hooggeplaatste personen uit de geheele provincie. Met de leidster der tentoonstelling werd een rondgang ge maakt langs de verschillende stands. Bij den eersten stand zien we wat we in dè praktijk moeten doen om de verschil lende gegevens te verkrijgen voor het samenstellen van onzen stamboom. Ook wordt erop gewezen dat we voor de ge gevens tot pl.m. 1811 ons moeten wen den tot de Burgerlijke Stand; willen we tot vóór dien tijd teruggaan dan hooren we de Kerkelijke registers te raadplegen. Vervolgens zien we ''oe we gegevens moeten krijgen om te weten te komen welke beroepen onze voorouders uitge oefend hebben Hiervoor moeten we ons wenden tot de rechterlijke archieven maar ook hierover worden we op de tentoonstelling ingelicht. We worden daarna op de hoogte ge bracht over het samenstellen van den kwartierstaat en het verkrijgen van de gegevens hiervoor. Trouwens om nog beter op de hoogte te komen wordt bovendien een boekwerkje gratis be schikbaar gesteld. Als we verder gaan zien we een vol ledig uitgewerkten kwartierstaat van prof. de Viies; we zien de gevolgen van erfelijkheid volgens de Mendelwetten, erfvastheid, overei zing, raszuiverheid. Ook over het ontstaan van familiewa pens worden we op de hoogte gebracht evenals over huismerken en er wordt zelfs een huismerkenstamboom getoond. In Zeeland komen huismerken echter zelden voor en we vinden ze practlsch alleen op grafsteenen. Ook zinnebeelden komen hier sporadisch voor. Op de vraag: Hoe kom ik aan mijn naam? wordt ook een antwoord ge geven Deze komt van een beroep van een der voorouders, is samengesteld uit samenvoeging van een voornaam met een anderen of is afgeleid van een plaats naam, of den naam van een boerderij, een hoeve, den lichaamsbouw of iets der gelijks. Nadat we dan nóg kennis ge nomen hebben van een staat die lot Karei den Groote teruggaat en krijgen we nog 2 stands te zien die geheel aan Zeeland gewijd zijn, wat vooral voor Goes van belang .geacht moet worden. We kunnen nog mededeelen dat de leid ster der tentoonstelling voor ieder klaar stond om alle mogelijke inlichtingen te verschaffen, dat zij gezelschappen rond leidde terwijl ze ook nog gratiss onder- zoekstoelichtingen verschate. Een klein kwartierstaatje om zelf in te vullen werd nog cadeau gegeven. We hebben van deze tentoonstelling ge noten en we kunnen iederen Zeeuw een bezoek ten zeerste aanbevelen, niet alleen hun die,reeds bezig zijn met af stammingsonderzoek, samenstelling van kwartierstaat of Stamboom, maar ook allen die het voornemen koesteren iets meer van hun voorvaderen en hun af stamming te weten te komen. Een geschikter gelegenheid om een goed inzicht te krijgen in de te verrichten werkzaamheden ön om volledig op de hoogte te komen kunnen we ons moeilijk voorstellen. Ieder die over bovengenoemde onder werpen nog inlichtingen zou wenschen kan deze ten allen tijde zoo volledig mogelijk krijgen bij den Stafleider van den Ned. Landstand te Goes, den heer M. A. Aalbregtse. die bij iederen lezer van „De Landstand" al de noodige be kendheid gekregen heeft. Weet je, wat je tegenwoordig bic ons vee ziel. Van die lichte fietsjes mit die nikkele velgen. Zoo 'n soort fiets maeke ze bie ons in Nederland nie. Dan komt t'r nog bie dat fier vor 'n nieuwe fiets 'n vergun ning mot ebbe, en 'k gloöve nie, dat al de menschen, die op zukke fietsen rieje, noe mar trek 'n vergunning zouwe kriege. Weet je oe ze bie ons zoo'n fiets noeme f Die naem zei alles en deur die naem oor ök alles duudelek. Zoo mooi is 't anders nie vor de boeren, dö, 'k dat ier mot schrieve. Ze noeme Zukke fietsen: ,:'ji tervefiets mit butterbanden." Commentaar is eigenlek overbodig. Die f ietsen kom me nut België en oore daer of ier geruild tegen terve en butter. Angezien den boer alleen voortbrienger is van die produkten, is dus ök vor 100 percent zeker, ivaer die terve en butter vandaen motte komme. Dat ruilen oor 'n groot kicaed vor onze volksgemeènschap. Dat woeker mit den dag deur. Want noe noeme ik julder ier dat voor- beeld van die fietsen, mar daer bluuft 't nie bie. As boer krieg je tegenwoordig niks meer vast of je mot wat te ruilen geve. Voor den oorlog wier d'r op den boer nergekeke, 't teas ommers mar 'n boer. Noe is 'n boer in d'oögen van de bur gers en voorql van de stadsmenschen ontzettend oog gestege, mar 't is enkel en alleen om van 'm te profiteeren. 'k Kan je d'r nog wat van xertelle. 'k E 'n tante, die eit twee dochters, waenkin d'r eèn nog inden dracht ge kleed is en eèn op z'n burgers. Zo zei 'n poosje gelèje, dat ze vroeger Neele nooit naer de stad kon kfiege om boodschappen te doen. Die is nog in den dracht mot je weteZe wier scheèf an- gekeke en ging nie graeg naer stad. Jaone is op z'n burgers gekleed en die ging xiltied graeg naer de stad, dat was 'ti juffrouw. Noe is 't percies andersom. Noe wil Jaone nie meer, as die as juffrouw in 'n wienkel komt oord er trek neèje ver kocht; as Neele ~komt, die krieg alles ze dienke natuurlek, daer is wat van te pluutnen, as ze in d'r boeredracht in 'n wienkel komt. Noe lean 'k ier wél beginne de boeren 'ti standje te schoppen en te zeggen, dat ze zukke diengen nie motte doen, dat z' er de volks gemeènschap mee be- naedeèle, enz. enz 'Mar wat zou je zelf doen, as f ard 'n paer klompen noödig eit en je kan z? alleen kriege, as je d'r twee eiers bie geeft. In zoo'n geval kan 'k best begrime, dat er es 'tl keer gezwicht oord. Mar ivat dienke julder van 'n drogist, die droespoeier verkoopt onder de vol gende vouwaerden. Je most 10 kilo terve geven en dan kon je eène kilo droespoeier kriege vor 'n rieksdaelder. Die ebbe ze gelukkig bie z'n tiladden. D'r kwam tenminsten es 'n keer 'n boer, die z'n eige nie liet gebruuke en noe ebbe ze bie dat drogistje z'n ïvïenkel leeggedroye var de priesbeheersching Die rotte plekke is uutgesnèje, 't is 'n schoöne opruuming. Dat zou 'k noe wille zegge, boeren, laet feu eige nie gebruukelaet fen eige van geen mensch doekjes opdoen, zooas ze dat bie ons zegge. J' oef nie vor iedere kleinigheid naer de "verschillende autoriteiten te loöpen, mar laet de kerke in 't midden van 't .durp. Mar as je zoo'n ptPrasiet tegekomt, spaert 'm dan nie, mar levert 'm ge rust uut. Je mot nie dienk, dat je dan 'n Judas bint, omdat je zoo iemand angeeft; as dergelijke sujetten opgeruumd oore, is dat ök in fen eige belang en in 't be lang van eèl ons hoerendom en van eèl 't Nederlandsche Volk. AR JAON. Benoemd tot: Plaatsvervanger van den dijkgraaf van den Sluispolder (Tholen) C. I. J. Kooyman te St. Annaland. 14 Februari: Laatste dag voor het aanvragen van aanvul lende kunstmesttoewyzingen hij den P.V.C. 15 Februari: Paardentaxatie te Goes. 18 Februari: Paardentaxatie te Middelburg. 22 Februari: Taardentaxatie te Hulst. 23 Februari: Paardentaxatie te Axel. Vergadering van de Vereeni- ging: „Verbond Geitenras in Zeeland", in zaal Krijger te Goes om 12 uur. 1 Maart: Paardentaxatie te Zie- rïkzee. S Maart: Paardentaxatie te Tho len. Hit blijkt geregeld, uit verzoeken om inlichtingen, dat de boeren een groote behoefte hebben aan gericf- hout. Reeds eenigen tijd gelgden is over deze zaak een artikel in den Landstand verschenen. Daar er echter ook nog veel vragen binnen komen over de* prijzen, plaatsen wij hieronder de prijzen, zooals die of ficie.* zijn vastgesteld, waarbij wij naast de staakhoutprijzen, ook vermelden de prijzen v^n biandhout en generatorhout. Be prijzen. Het prijsvoorschrift van 5 .\cvember 1943 is aangepast aan de IMES-rege- ling. Voor den aankoop van licht staak- hout, beneden 7 (6) cm., van zwaarder boerengeriefhout en van generatorhout is vermelding van de prijzen, waaronder deze sorteering vallen, in dit geval vol doende, Deze zijn als volgt: Prijsvoorschrift 1943 geveld Inl. Hout. Zwaar en licht staakhout, Max. prijzen. Zwaar staakhout per stuk Indeeling naar doorsnede volgens IMES Naaldti. looih. kl. la 7-9 cm, lang 6-8 m 0.27 1b, 7-9 cm., 1. S m. en meer ƒ0.38 0.34 2a, 9-11 cm., 1. 8-10 m. 0.60 2b, 9-11 cm., 1. 10 m. en m. ƒ0.72 0.66 3a, 11-14 cm., 1. 9-11 m. ƒ1.— 3b, 11-14 cm., 1. 11 m. en m. ƒ1.20 1.20 licht staakhout per stuk Indeeling naar doorsnede volgens IMES kl. 1 tot 14 cm., 1. 2 ys m. en meer ƒ0.04 0.04 •kl. 2 4-7 cm., lang 4-6 m. ƒ0.13 0.13 kl. 3 4-7 cm., lang 6 m. en meer 0.19 0.19 Brandhout Maximumprijzen. Houtsoort Loofh. naaldh. per stapelm. A gekloofd en ongekl. 7.50 6.50 B Knuppel en brandh. 6.50 5.50 C A en B gem. 7.6. D afvalhout - ƒ6.4.50 E stamrijshout 2.»2. F onuitgez. st. rijsh, 1.'1. G takrijshout 0.50—0.50 per 100 st. H stobbenh. 6.6. I bossen 7.8. Toelichting. De IMES-voorschriften' bepalen: A. omtrent brandhout. Brandhout is hout, dat ongeschikt is voor werkhout; het wordt in regel matig gevormde stapels opgezet of ge bonden in bossen; de inhoud wordt in stapelmeters vastgesteld; B omtrent indeeling naar de door snede. Het brandhout wordt als volgt inge^ deeld: la. gekloofd brandhout of ongekloofd brandhout van 14 cm., d.m.s. of meer aan het dunne eind; b. knuppel brandhout: is ongekloofd rondhout van 7 cm. tot 14 cm. d.m.s. aan het dunne eind; c. afvalhout, is afgebroken of afge zaagd hout in stukken, korter dan lm. doorsneden van 7 cm. en meer; 2a. stamrijshout rijshoutknuppels) uit- gesnoeid in stapelmeters opgezet; b. stamrijshout onuitgesnoeid in stapel meters opgezet; d. stobben hout is het ondergrondsche hout en stamdeel, dat bij de veiling aan den wortel blijft; e. in bossen gebonden van 0.75 m. om trek, lang 0.95 m. of meer; C. omtrent meting van ontschorst hout Indien hout in uitzonderingsgevallen ontschorst wordt gemeten, dan worden de doorsneden met 1 cm. verlaagd. Maximumprijzen generatorhout. Houtsoort Loofh. Naaldh. per stapelm. A gekT. of ongekl, brandh. 9.8. B knuppel brandh. 7.50 7. C A en B gem. ƒ8.25 7.50 D afvalhout' 7.6. E stamrijshout 2.50 1. Tot generatorhout ordt gerekend het door den verkooper daartoe af te leveren brandhout, 5 cm. dik. 2. Het generatorhout moet worden ge leverd af weg, die met een 2V> ton beladen wagen berijdbaar is. 3. Het naaldhout moet met de schors worden geleverd. 4. Het generatorhout moet op een lengte van 1 m. worden gezaagd. 5. De meting dient te geschieden pp het tijdstip van verlading en bij ver lading van de partij in gedeelten, deze afzonderlijk. Stapelhout (brandhout) wordt in stapels opgezet, met een overmaat in de hoogte van 4 pet. Zoo noodig kunnen ook halve stapelmeters worden gevormd. Rijshout wordt in stapelmeters opgezet, hetzij uitgesnoeid met een overmaat van 4 pet., hetzij als stamrijshout onuit-- gesnoeid met een overmaat van 10 pet., hetzij als takrijshout uitgesnoeid met een overcnaat van 30 pet. of v*el in bossen opgewerkt. Het rijshout kan ook losliggend geschat worden. Vragen van wélken aard dan ook, kunnen gezonden word,en aan de Redactie van „De Landstand" in Zeeland, Postbus 81, Goes. Deze vragen worden kosteloos be antwoord, mits zij voorzien zyn van naam en adres van den in zender. Ingezonden vragen die niet van volledig adres voorzien zijn, kunnen niet in behandeling genomen worden! Opmerker uit Nieuwdorp: U moet eerst naam en adres vermelden alvorens op üw vragen ingegaan kan wórden- Vraag 2: In 1941 werd hier een arbeiders woning behoprende aan een hofstede van D. onbewoonbaar verklaard. Echter werd desondanks in die woning een zeer be jaard echtpaar Ondergebracht van pl.m. 70 jaar en de man werkte 2% j'aar trouw bij V/. Plotseling stierf die oude werk man, dus zat de oude vrouw alleen. Nu wil de zoon bij haar inkomen wonen met vrouw en kind en wenscht in de plaats van zijn vader bij W. te werken. W. heeft onvoldoende werkkrachten. Nu verzet D. zich daartegen en stelt dèn eisch, dat als er een manspersoon in net huisje komt, die dan by hem komt wer- v ken. Zoo niet dat zet hy den zoon er uit. De woning is afgekeurd en die wed. moet nog 125 huur per week betalen. Mag dat? Is D. gerechtigd dien arbeider die reeds gehuurd is af te nemen? De aVbeid'er komt 1 Mei in dienst ter onder steuning zijner moeder. (W. te D.) Antwoord: Allereerst zij opgemerkt dat het bewonen van een onbewoonbaar ver klaarde woning een onrechtmatige - zaak is. Door de bijzondere tijdsomstandigheden - is dit door de vingers gezien en daarom is door den Burgemeester van D. toe stemming verleend dit huisje te mogen bewonen. Eveneens is het z.g. huurbesluit op deze onbewoonbaar verklaarde woning van toepassing. Die oude vrouw is dus niet uit het huisje te zetten. Voor de boerderij van D. is deze woning geen dienstwoning; ten eerste had hij het huisje dan wel be^er doen onder houden en ten tweede werkte de huur der niet bij D. maar by W. Een actie tot ontruiming zal dus bij den ^Cantonrecliter m.i. wei geen succes •hebben. Bovendien al zou de Kanton rechter een actie tot ontruiming toestaan, dan nog zou het vonnis wel niet uitge voerd worden, op rnoreele gronden be rustend, want het is alleszins toe te juichen dat die zoon bij zijn moeder komt wonen om haar 'te .ondersteunen. Als de burgemeester toestemming «ver leend heeft tot het bewonen van een on bewoonbaar verklaarde woning, dan mag ook een huurprijs bedongen worden. Lijkt den huurder deze huur te hoog, zoo wende h:j zich tot het prijzenbureau van onroerend goed te Middelburg. D. kan niet eischen dat de zoon bij hem komt werken. Bedrijfspluimveehouderij De teeltregeling 1944 is in een vergevor derd stadium van voorbereiding. Dat gene wat betrekking heeft op de boer derij en de kuikenvoorziening op de erkende bedrijven zullen wij hier niet bespreken, aangezien het Bedrijfschap voor Pluimvee en Eieren te De Bilt de betrokkenen per circulaire in kennis heeft gesteld van hetgeen overwogen wordt. Onder het hoofd ..Aflevering eendags- lcuikens door de fokkers en houders van vermeerdoringsbedrijven aan Gezinshoof den" wordt een en ander medegedeeld, dat voor vele boeren een teleurstelling zal zijn. Het blijkt, dat voor de vernieu wing van den Pluimveestapel op de giet erkende bedrijven wel weer kuikens beschikbaar zullen worden gesteld, doch dat deze niet op de erkende be drijven mogen worsen opgefokt en tevens, dat voor déze kuikens geen voeder of brandstoffentoewyzing be schikbaar zal worden gesteld. Door dezen maatregel zal het voor veel boeren onmogelijk worden de 10 of 15 kippen door jonge te vervangen. Niet alleen zal men zonder de geringste toewijzing aan voer op veel moeilijk heden stuiten, ook het probleem der verwarming valt niet gemakkelijk te overwinnen. Opfokken onder een kloek zou de eenige oplossing zijh, maar deze mogelijkheid zal maar enkelen worden geboden. De eenige mogelijkheid welke overwo gen kon worden is het gezamenlijk op fokken van de kuikens tot aantallen van 200 300 bij een kunstmoeder. Laten wij hopen, dat de orficieele af kondiging nog wat gunstiger zal uit vallen. Hoofd Bedrijfsgroep Bedrijfspluimveehouderij van den Nederlandschen Landstand H. HUISMAN.

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1944 | | pagina 3