V oor jaarshengstenkeuriiigeii met premiekeuring in Zeeland •Officieele mede- deelingen Voor jaarskeuringen van dekhengsten in Zeeuwseli-Vlaanderen I We laten hier een deskundige «be schouwing volgen van dc voor jaarsheng stenkeuringen op de Zeeuwsehe Eilanden die de vorige week plaats hadden. Door de bijna algemeene deelname, ook van de oudere hengsten, gaven deze keuringen in groote trekken een beeld van den hüidigen stand van onzen Zeeuwschen hengstenstapel. Verschil lende keuringen hadden uit dert aard der zaak een locaal karakter zoo ook Zierikzee waar deze belangrijke paar dendagen een aanvang namen, op Dins dag 25 Januari. Van de vijf aangegeven dertig maanders werd slechts goedge keurd Xerxes van Banteem 108681 van r\ J. H. Koopman en A. L. Klompe te - .'ieuwerkerk en Zierikzee. Deze hengst is grof, met veel natuur, de voorpoot is wat week. Hij kreeg een derden prijs gr. maat. 'roef.gekeurd voor dekking en niet op genomen de vierjarige Roland en Robert van Steenzwaan, beide van A. J. Steendijk te Nieuwerkerk en Jupiter van S. J, Gast te Duivendijke, evenals Solan van H. v. VVestel Schouwen wiens goedkeuring verlengd was tot voorjaar 1945 wérd voor 't keurstamboek aan geboden maar niet opgenomen. De primeering der oudere hengsten van de groote maat was als volgt: 1. Carlo K 2023 en 2. Ulrich K 1817. beide van L. J. H. Koopman te Nieuwerkerk kregen resp. een eesten en een tweeden prijs. Carlo is een zeer fel paard een ketel van een hengst. Ulrich is een re gelmatig gebouwde hengst zonder veel afwijkingen die goed blijkt te fokken. 3. Arius van Clairon van C. Padmos te Eikerzee, eveneens tweede prijs. Goede zoon van Clairon van Annie. Kleine maat. Hierin werden slechts twee hengsten bekroond, n.l, 1. Certain van Vora van Padmos voornoemd ver kreeg een 2en prijs. Kleine soortige zoon van den ouden Certain van Lams- waarde. Een mooi niet ©verzwaar klantenpaard is altijd Roland v. Clairon van Comb, den Hamer te Axel, 3e prijs. Tholen: Goedgekeurd voor dekking der dertig- maander vos Max 109278 door Carres van Gebr. Kostem Mooi van type. Voor been goed genoeg maar de achterbeenen konden vet I krachtiger gebouwd zijn. Was met een tweeden prijs niet slecht bedacht. Goedkeuring vorig jaar ver lengd tot voorjaar 1945. Paul v. Steen zwaan van C. CT J. Polderman niet op genomen. Oudere hengsten - groote maat: 1. Prins van Gebr. van Kosten- to Tholen en 2 Benno van Acron van C. C. J. Polderman te Tholen welke hengsten beide werden opgenomen in K en resp. bekroond met een tweeden en derden prijs. Prins is een goede niet overzwaarde zoon van Clairon de la Lijs. en Benno is groot en grof genoeg maar hjj moest meer natuur hebben. Kleine maat. Tweede prijs Sidney vaff de Comb. Stoutjesdijk, Brooyinans en van Til- beurgh. Hij stond er best voor, zijn ge breken zijn bekend. Uit Z.-Vlaanderen bracht bij een goede reputatie mee als vaderpaard. Van hem kan dus op Tho len e/eneens goede kweek worden ver wacht;. Goes: Het liet zich aanzien dat hier streng zou worden gekeurd. Carel v. Keilen van J. Q. C. Lenshoek die eerst voorkwam, werd afgekeurd, tegen bijna alle ver wachting in. Nadien werden er echter- verschillende minder goede paarden goedgekeurd en was het keuringspeil eerder slan te noemen. Goedgekeurd en bekroond werden in de groote maat de volgende 30 maanders: 1. Bento door Aria's Clairon van J. v. 't Westeinde-Vermus te Nieuwdorp, eerste prijs Gestopte grove en soortige hengst die zich te Goes onvoordeelig liet zien. 2. Clairon en 4 Maarten van Serfrans, bei- do derde prijs en door Clairon v. Annie van Iz. Groenewege te Hoedekenskerke. De eerste kwam ook al niet goed uit, terwijl no. 4 een gaaf paard is dat nog moet verzwaren. Eveneens den derden prijs behaalde de dikke en soortige Kovacs, zoon Jan Van Lewedorp van M. Vermue te Lewe- 'dorp. Jan herinnert in zijn typfc en kleur zeer veel aan zijn vader. Hij kon wat grover zijn Kleine maat. 1. Marnix, door Karei K 1920 van M d'Hoove te Sluis, diep en Soortig. 2 Han v. Hollestelle door Aria's Clairon van Jac. Boonman te Ovezande, 'extra gestopt diep en zwaar, achterkant biet sterk en wat afwijkend. 3. Castor „Van Groenenbutgh van A. A. van Nieu- .Wenhr jzen en Zn. te Nieuw en St. Joos- land. Goed bovenpaard, onderstel kon Öolieder. Ook deze is door Aria's Clairon die hier dus met drie goedgekeurden een goede beurt maakte. Al de bekroonden in de KI. maat be haalden 'een tweeden prijs. Wederom goedgekeurd de 4-jarige hengsten. Bol land van A. Hartog; stond buitengewoon massaal. Uil zal het voor K nog wel eens halen. Cesar van Zorgvliet van H. N. Oudelande en Johan van A. A. van Nieuwenhuijzen en Zn. voornoemd. Hein van Drie.:-en. K 20003" van P. Vermue werd te Steenbergen afgeleverd en met eersten prijs bekroond. Gaat naar NV. Ossendrecht NB. Stond er ginds best voor. Goedgekeurd en niet opgenomen. Elegant van C. Geus en Jacob de Dreu te 'sHeerenhoek en EllewoutsdSjk. Paul v. Achtcrduin van J. van 't West einde voornoemd en Samson van A. S. Luijk te Kapelle. Premiekeuringen oudere hengsten van de groote maat. 1. Nico van Kruiningen K 2041 door Carlo v. t. Kerkje van J. v. 't Westeinde voorn. Heeft zich best gemaakt, is kort en van terzijde gezien een flink grof paard. Net zoo >ief zien wij 2. Danker van Biezelinge K 1872 Iz. v. Maldegem e.a. te Kortgene die er prima voor stond. Deze Certain zoon heeft zich wel zeer lang goed ontwikkeld. Beide kregen een eerste prijs. Danker werd voor 4 jaar goedgekeurd. Een tweeden prijs kregen: 3. Mayeur v. -Veldzicht, opgenomen in K en daarmee DE voorjaarskeuringen voor dek hengsten in Zeeland werden deze week voortgezet met de keurin gen in Zeeuwsch-Vlaanderen. We laten hier de uitslagen volgen, die we later doen volgen door een deskundige be schouwing. OOSTIUBG. Goedgekeurd voor dekking:' Lion van Oostburg:, 110117. eig. G. L. Lannove te Aardenburg. 2 Haiold van Moretus-Hoeve, 106926, eig. II. J. Aernouts te Sluis. 3 Eay van Zeedyk, 107575, eig. II. d'Hoore, Sluis. 4 Carolus van de Kamp. 107766, eig. R. de Milliano, Oostburg. 5 Ürbain van Certain. 110325, eig. A. Aernouts, Sluis eri G. van Hal, St. Kruis. 6 Fredvik van Carlo, 112167, eig. D. Bareman, Zuldzniide en A. Louagie re Sluis. 7 Hans van 'f Lust hof, 108605. eig. J. Blondeel, Aardenburg. 5 Henk, 106894, eig. G. Lannoye, Aarden- burg, (goedgekeurd in Den Bosch). 9 Vain- queur van Byron, 107122, eig. L. Blondeel, Aardenburg. 10 Marnix, 111283, eig. M. d'Hoore, Sluis (goedgekeurd te Goes). 10 Claidon van Duehes.se, 106768. eig. Stallen de Dobbelaere, IJzendijke. 11 Tinna van Veldzicht. 112437, eig, J. de Feyter Jzn., Scheondijke. 12 Elegant van Clairon K. 20io, eig. vwo. F. d'Hoore, Sluis. 13 ATbain van Certain K 2024. eig. A. Aernouts, Sluis en G. van Hal, St. Krui*. 14 Nico. 102913, ei;;. L. Blondeel. Aardenburg 15 Gëo. 103415, eig. A. Buysse. IJ/.enoijke. 16 Frederik. 102357. eig. F Dekker. Re- tranchement en A. Cats-man, "Biervliet. 17 Frits \an Driewegen, 102064. eig. P. Mang- nus, Biervlic». IS Emir van Willy, 105913, eig. R. de Milliano en D. Boogcit, Oost-" burg. 39 Monty, 103735. eig. M, d'Hoore, Sluis. 20 Benno van Clairon, 102052, eig. C. Maseboone, Aardenburg. 21 Herbert, 101772, eig. Gebr. L. en F. Dees. Hoofd-: plaat. 22 Avenlr van 't Voorwerk, 90927, eig. A. Catseman. "Biervliet. 23 Jonker, 89341, eig. Wed. F. Dieleman-de Feyter, Waterlandkerkje. 24 Aria's Clairon, K. 1740, eig. J. Ramondt, J. RissetiW en H. van Waes, Schoondyke (goedgekeurd voor 4 jaar.) Goedkeuring 1943 verlengd tot voorjaar 1945: Adolf van Luntershoek. 101121, eig. G. Lannoye. Aardenburg. 2 Pluto van Dragon. 92710. eig. J. d'Hondt. A. Cat so man en J. Dekker te Biervliet. 3 Albion van Heensche Molen, 96212, eig. H. Aer- noudts. Sluis. Opgenomen in Keurstamboek1 Nico, 102913, eig. L Blondeel, Aardenburg. 2 Frederik. 102357, eig. F. Dekker. Retran- chement en A. Catseman, Biervliet. 3 Jonker, 89341. eig Wed. F. Dieleman-de Feyter, Waferlandkerkje. Prèmiek -unrig 3 jarige hengsten, groóte maat 2de prijzen: Lion van Oostburg, eig. G. Lannoye. Aardenburg en Carolus van de Kamp. eig. R. de Milliano, Oostburg. 3de prijzen waren voor: Clairon van Du- cliesse, eig. Stallen de Dobbelaere, IJzen- dijke: Tinus van Veldzicht, eig. J. de Feyter Jzn.. SeltoondtjkeFrederik van Carlo, élg. D. Ba reman. Zuldzande en A. Louagie, Sluis; Edy van Zeedijk, eig. M. d'Hoore, Sluis. 3 jarige hengsten, kleine maat: 1ste prjjs: Urbain van Certain, èig. A. Aarnoudts, Sluis en G. van Hal, Hardenburg. 2de prijzen Hans van 't Lusthof, eig. J. Blondeel, Anrdenburg. Harold van More- tus-Hoeve, eig. H. Aernoudts, Sluis; Vain- aueur van Baron, eig. L. Blondeel. Aar enburg. 4 jarige hengsten groote maat: Tweede ptyzen: Frederik. eig. F. Dekker. Retran- chement en A. Catseman. Biervliet; Nico eig. L Blondeel. Aardenhurg. 3de prijsElegant van Clairon, eig. Wed. F. d'Hoore. Sluis. 4 jarige hengsten, kleine maat: Eerste pry'sAlbain van Certain, eig. A. Aer- aan de vergetelheid ontrukt. Is grof en goed van beenwerk maar voor de rest is er weinig aardigheid aan. *De sprong naar boven is wel wat groot. 4. Albert K 2007 van C—Geus, voornoemd, buiten gewoon diep, grof en zwaar, maar niet correct, anders was het verreweg de beste in a-'i* klasse. 5. Certain K 19S5 door Certain v. L. van de Kam. en Leen- dertse te Wiskerke en Kamperland. Soortige mooie hengst kon lichter, ge spierder en grooter. 6. Mouton v. Bruns- wijk van Gebr. Verdonk te Nieuwdorp pas in K opgenomen. Aardig paard, fun dament kon nog al 'wat solieder zijn. 7. Baron v. d. Eendracht K 2043 van'P. Vermue te 's-Gravenpolder, zwaar koffer, onderwerk kon feller. 5, 6 en 7 derde prijs. De kleine maatwas dun bezet. 1. Frans v. d. Lente K 1917 van H. V. Zuid-Bevelar.d. Eerste prijs. Houdt zich best, en stond- er uitstekend voor. Breede typische wat gerekte hengst. Is mede door zijn goedé fok nu in veler achting gestegen, en terecht. 2. Titus v. Certain K 1925 van A. J. Karelse e.a. te Kruiningd) tweede prijs. Stond er sobertjes voor. Overigens een goed type. Hij is naar Limburg verkocht. Ook deze hengst werd vcor 4 jaar goedgekeurd. Getoond de oud-kampioenhengst van Zeeland. i Avenir K 1463 wordt 15 jaar. Hij had echter nog een extra collectie veulens verloopen zomer, waarvan er verschil lende duur werden verkocht. Duidelijk sprong in Goes het gemis van enkele eerste klasse hengsten in het oog, vooral daar deze streek met zijn merrie materiaal sterk is vooruitgegaan. li? dit verband doet ook de collectie 30 maan ders sobertjes aan, evenals de oudere hengsten. (Slot volgt). noudts, Sluis en G. van Hal, St. Kruis. 5 jarige en ouderee hengaten, groote maat: Eerste prijzen: Aria's Clairon, eig. J. Ra- mondt, J. Klsseeuw en H. v. Waes te SchoondijkeClairon van HoOgliuïs, eig. Hengst. Ver. Eendracht". Groede; Ave nir, eig. P. de Milliano, Oostburg. 2de prijs: Audeux, eig. H. Aernoudts, Sluis. 5 jarige en oudere hengsten kleine maat: Eerste prijs: Infernal van Groede, eig. G. Lannoye. Aardenburg. Tweede priis: Acron van Vogelschor, eig. H. Aernoudts, Sluis. Geen fokveetentoonsfellmg in Hongarije. Ook dit jaar zal in Hongarije geen fokveetentöonstelling worden gehouden. Teneinde de veehouders in staat te stel len fokvee aan te koopen, zal van over heidswege een centraal verkoopbureau worden opgericht. Proeven met nieuw oliehoudend zaad in Frankryk, In Frankrijk worden proe ven genomen met de teelt van oliehou dend zaad, dat afkomstig is van een soort Britsch Indische distel, Kartame genaamd. Men rekent op een opbrengst van maximaal 500 kg. Oliezaden per ha. Huisslaclitings- en mestcontract- varkens in 1944 Voor het jaar 1944 zullen slechts die per sonen. die hun hoofdberoep in den land- of tuinbouw hebben, alsmede landarbei ders, welke op landbouw- en tuinbouwbe drijven werkzaam zijn, voor een huisslach ting in aanmerking kunnen komen. Alle overige personen zullen dus geen huisslach- tingsvarken mogen opleggen, in bijzondere gevallen kan een uitzondering worden ge maakt voor diegenen, die reeds vóór I Jan. 1942 regelmatig een "huisslaehtingsvarken voorhanden hebben en aan kunnen toonen, dat zij over voldoende voeder beschikken uit eigen bedrijf. Aan de uitreiking van de machtiging tot slachting van een huis- slachtlngsvarken zal de uitdrukkelijke voorwaarde borden verbonden, -dat de be trokkene de hem op het gebied der voed selvoorziening gestelde verplichtingen naar genoegen van den Prov. Voedselcommis- saris naar behooren heeft voldaan. Boven dien zal ieder, die een huisslachtingsvar- ftan oplegt tevens een voor zijn bedrijf nader vast te stellen aantal contractvar ken dienen op te leggen en op het ver- eischte gewicht aan het Vee- en Vleesch- aankoopbure.au* af te leveren. Slechts land arbeiders en zeer kleine boeren zullen van de verplichting tot het leveren van mest- contr act varkens kunnen worden vrijgesteld. Handel in varkens weer mogelijk Blijkens een officieele publicatie, zal het vervoer van varkens met ingang vat» 8 Fe bruari weer mogelijk zijn, zy het onder bepaalde voorwaarden. Onder 'een nieuwe vervoersregellng men zie de officieele mededeeling is de handel in varkens, die op 10 Januari j.l. was stopgezet, daar mede weer geopend. Inlevering van eieren Alle houders van kippen en/of eenden, die voor hun dieren geen voedertoewijzing ont vangen, moeten dit jaar tusschen 15 Fe bruari en 1 Juli a s. per kip en/oi eend 25 versche eieren met een gewicht van ten minste 45 gram per stuk inleveren bij een door of namens het Bedrijfschap voor Pluimvee en Eieren aangewezen verzame laar. Van deze eieren moeten op 1 April tenminste 7, op 35 Mei tenminste 18 en op 1 Juli 1944 25 eieren per dier zijn ingele verd. Het aantal in te leveren eieren wordt berekend' naar het aantal van 9 tot 10 Jan. 3944 aanwezige hoenders en/of eenden (ha nen en woerden inbegrepen). De pluim veehouders ontvangen vanwege den Pro vincialen Voedselcommissaris een leve- ringskaart, waarop het aantal in te leveren eieren staat vermeld. Het niet in bezit hebben van een leveringskaart ontslaat den Pluimveehouder niet Wan den leverings plicht. Pluimveehouders, die geen leverings kaart ontvangen hebben, moeten deze bij den P.B.H. aanvragen. Op de levering3- kaarten moet de aangewezen verzamelaar net aantal door hem ontvangen eieren ver melden. De pluimvee"houder is mede ver antwoordelijk voor de juiste invulling der leveringen op de kaarten. Bezwaren tegen den aanslag wegens kleiner aantal aan wezige kippen of eenden dan op den aan slag vernield, ernstige ziekte in het gezin etc. moeten door de pluimveehouders bin nen 14 dagen na ontvangst van de leve ringskaart schriftelijk worden ingediend bij den plaatselijken bureauhouder. Indien deze bezwaren gegrond worden bevonden, kan namens het bedrijfschap geheel of ge deeltelijk ontheffing van den léveringsplieht worden verleend. Wanneer zich gedurende de leveringsperiode bijzondere omstandig heden voordoen, die nakoming van de leve ring geheel of gedeeltelijk onmogelijk ma lven, moet binn«n 4 dagen na het intreden van deze omstandigheden een verzoek schrift tot geheele of gedeeltelijk onthef fing bij den plaatselijken bureauhouder worden ingediend Indien niet tijdig ont heffing is gevraagd en verleend, moet aan den geheéfen leveringsplicht worden vol daan. Later of op andere wijze ingebrachte bezwaren tggen den leveringsplicht kunnen niet worden geaccepteerd. Pluimveehouders die niet aan hun leveriijgsplfcht voldoen, zijn een bedrag van f 1 per nlet-geleverd el aan het bedrijfschap verschuldigd, ter wijl zij tevens hun pluimvee ter beschik king van het bedrijfschap moeten stellen. Vervoersregeling varkens Met ingang van 8 Februari zal het vervoer van varkens onder bepaalde voorwaarden weer mogelijk zijn. De vervoersregeling voor varkens zal vrijwel gelijk worden aan die voor het rundvee. Voor varkens zal de ver- lcooper, behoudens de hierna te noemen uitzonderingen, slechts dan een geleide- biljet bij zijn plaatselijken Bureauhouder respectievelijk btf de marktadministratle, kunnen aanvragen, indien ^hij een ten name van den kooper gestelde aankoopvergun ning inlevert. Er zal onderscheid gemaakt worden tusschen biggen met een gewicht van ten hoogste 25 kg en de groep fok- varkens, (waaronder opfokzeugjes, opfok- beertjes. fokzeugen en dekbeeren vallen). AankQopvergunningen voor biggen beneden 25 kg kunnen diegenen krijgen, die hun hoofdberoep in den land- of tuinbouw heb ben, alsmede landarbeiders in den'land- of tuinbouw werkzaam en die in aanmerking komen voor een hulsslachtingsvergunning, terwijl ook degenen, die een mestcontract 3944 moeten afsluiten hiervoor in aanmer king komen. Alle overige personen kunnen niet beschikken over aankoopvergunningen, noch voor huissin ehting, noch voor con tracteeren van vaukens. Aankoopvergunnin gen kunnen slechts varkenshouders bij hun eigen Plaatselijk Bureauhouder aanvragen. Behoudens een klein nog nader aan te wijzen aantal groot-handelaren, zullen han delaren 'geen aa-nkoopvergupningen kunnen ontvangen. Aenkoopvergunningen voor var kens boven 25 kg kunnen alleen diegenen krijgen, die hun fokzeugentoewrjzing nog nlr-t benut hebben of nog recht hebben op het aanhouden van een varken of opfokver- gunning. alsmede de houders van dekbee ren Aankoopvergunningen zijn slechts 14 dagen geldig en kunnen door den PBH slechts éénmaal met 14 dagen worden ver lengd. Het vervoer van varkens beneden de 25 kg kan geschieden van een bedrijf naar een markt, van een markt nar eèn varkens- handelaar. alsmede indien de biggen o'p de markt onverkocht gebleven zijn terug naar het bedrijf van herkomst, zonder dat een aankoopvergunning noodig is. Voor het vervoer van biggen van een bedrijf naar het bedrijf van een varkenshouder o#» van de markt naar het bedrijf van een varkens houder worden alleen tegen inname van een geldige aankoopverguniing geleide- biljetten verstrekt. Voor varkens boven 25 kg kan slechts tegen inlevering van een aankoopvergun ning een geleidébiljet worden afgegeven bij vervoer van" het ecne bedrijf naar het andere bedrijf. Dit geldt niet indien een fokzeug -heen en terug wordt vervoerd naar het bedrijf van een beer-houder en evenmin voor fókvar kens naar fokdagen. Onder geen voorwaar de zullen varkens boven 25 kg naar een markt mogen worden vervoerd. Alle varkens boven 25 kg mogen slechts dan op het bedrijf aanwezig zijn. indien hervoor een vergunning of een mestcon tract is uitgereikt. Tot 3 Maart zal in ver band met het thans geëindigde vervoerver- bod ontheffing van deze bepaling worden verleend. Gedurende dit tijdvak zullen voor biggen en loopers (bestemd voor de meste- rif, tot een maximum gewicht van 50 kg) dezelfde vervoersbepalingen gelden als hiervoor genoemd voor biggen beneden 25 kg. "Van 1 Maart af zal dns alleen in biggen tot 25 kg gehandeld kunnen worden. Verlenging aanlioopvergunning (PDI 16) Het R.V.O. Kunstmest Distributie Bureau maakt bekend, dat het ten gevolge van den tragen aanvoer van koperverbindingen den geldigheidsduur der bovenvermelde aari- koopvergunningen, die geldig waren tot 15 Februari a.s., heeft verlengd tot 15 April 1944.

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1944 | | pagina 6