V oor jaarshengstenkeuringen PROEFVELDVERSLAGEN met premiekeuring in Zeeland Een beschouwing over de voorjaarshengsten- keuringen met premiekeuringen in Zeeland in Zeeuwsch-Vlaanderen n (Slot) Middelburg. Goedgekeurde en met tweeden pr(js be kroonde jonge hengsten. Karei 107882, door Claxon van Annia van L. J. Boone en Gebr. Wisse te Rit- them. Groot en zwaar gebouwd, kon echter grover en correcter, en Dessert 112713 door Dessert van Waarde, van J. Maljaars Jz. te Oostkapelle en J. Louwerse Mz. te Serooskerke, niet grof en niet massaal maar secuur en met kwaliteit. Goedgekeurde 4-jarige hengsten. Avenir van Nico v. Koppejan en an dere te Zoutelande Carlo van Claron door Claron K 1862 van C. Mesu te Nw- en St.-Joosland. Tevens opgenomen in K en met eersten prijs bekroond in de groote maat. Diep, zwaar en breed paard dat zich best deed zien. Bemer king op rug en voorstand. De afkeuring van Elias van Claron van W. de Buck en Zn., kon geen instemming b^j de fokkers vinden, daar het hier een goed en regelmatig gebouwden hengst be trof. Oudere hengsten groote maat. 1. Ben van Grauw, beste sterke Clairon de la Lijs, zoon, van de Buck en Zn. voornoemd, stond er prima voor. De voe ten kon .en beter zijn, eerste prijs even als 2. Intimus IC 20il van W. en Andries de Buck te Meliskerke en Grijpskerke. Echt Claron type, zeer mooi, wat vrou welijke verschijning. 3. Henk K 1850 van J. Maljaars Jz. voornoemd, veel minder in type met veel maat en goede gangen. 4. Nickel van Zuidzande, werd in K op genomen van W. de Buck en Zn. voor noemd, een gaaf en een sterk paard, kon massaler. Kreeg evenals zijn voor gangers een tweeden prijs. Kleine maat. Eerste en tweede prijs. Nelson, werd in K. opgenomen van L. J. Boone voor noemd. Heeft zoo zijn afwijkingen maar staat als vaderpaard zeer goed aange schreven. Om dit reeds als niet inge schreven hengst te bereiken is een toer die weinigen hem zullen nadoen. Met zijn inschrijving werd dan ook enkele jaren te lang gewacht. De algemeene indruk was in Middelburg niet slecht. Walcheren heeft een mooi stel voshengsten, waarvan de besten zeker goed kunnen kweeken. Hiermede waren de keuringen op de eilanden af- geloopen. Verkocht werd er niet veel. De vraag prijzen waren, gezien de kwaliteit, vaak wat te hoog. Axel. Goedgekeurd voor dekking: 1. Paul .yan Danker, 112272, eig. A. Haak, Zaam- slag; 2. Blesson van Acron, 108123, eig. Fa. F. Dekker, Axel; 3. Jupiter van 'Coegors, 112256, eig. J. Huijssen, Axel; .4. Paul van Capellepolder, 110303, eig. ~J. de Putter Pzn^ Axel; 5. Wilson van de Vlakte, 108597, eig. Fa. F. Dekker yoorn.; 6. Certain van Coegors, 111695, •eig. J. Huijssen, voorn.; 7. J. Wilson van .Capellepolder, 111678, eig. J. de Putter voorn.; 8. Bernard, 112925, eig. Fa. Dekker voorn, (gekeurd in Eist)9. Jan yan Vredenburg, K 2027, eig. G. Lan- noye, Aardenburg; 10. Montain van Forenberg, K 2031, eig. R. den Exter, Sluiskil en J. Huijssen, Axel; 11. Mars van Cesar, 104151, eij;. J. de Regt Dieleman, Zaamslag; 12. Jules van Sluis kil, 102272, eig. J. van Hoeve, Sluiskil (tevens opgenomen in keurstamboek); 13. Diavolo, 103625, eig. J. Koster, Bosch- kapelle; 14. Avenir van Edith, 103348, eig. W. L. den Hamer, Axel; 15. René, 105860, eig. Wed. J. de Feyter, Bosch- kapelle. Goedkeuring van 1943 verlengd tot voor jaar 1945: 1. Tom van Luntershoek, 94277, eig. C. de Feijter Jzn., Bosch- kapelle; 2. Ernest van de Emmahoeve, 94653, eig. J. J. Wesemael, Nieuw-Na- men, Clinge. Prenriekeuring 3-jarige hengsten, groote maat. Tweede prijzen: Certain van Coe gors, eig. J. Huijssen, Axel; Paul van Danker, eig. ,A. Haak, Zaamslag; Jupi ter van Coegors, eig. J. Huyssen, voorn. Derde prijzen: Wilson van do Vlakte, eig. F. Dekker, Axel; Paul van de Capellepolder, eig. J. de Putter Pzn., Axel. 3-Jarige hengsten, kleine maat. Derde prijzen: Wilson van Capellepolder, eig. J. de Putter, voorn.; Acron van Coegors, eig. Fa. F. Dekker, Axel; Blesson van Acron, eig. als voren. 4-Jarige hengsten, groote maat. Eerste pry's: Jules van Sluiskil, eig. J. van Hoeve te Sluiskil; tweede prijs: Montain van Torenberg, eig. L. den Exter, Sluis kil. 5-Jarige en oudere hengsten, groote maat. Tweede prijzen: Marquis van Jan Gerardshof, eig. comb. M. v. Fraayen- hove en anderen te Axel en Haarlem mermeer; Achiel van Melo, eig. P. en Th. David, Sluiskil; derde prijzen: Frits van Luntershoek, eig. Fa. Dekker, Axel en Janus van Frederica, eig. P. en Th. David, Sluiskil. 5-Jarige en oudere hengsten, kleine maat. Eerste prijs: Frans, eie. Kind. H. Bonte, Koewacht; tweede prys: Jan van Vredenburg, eig. G. Lannooy, Aar denburg; derde prijs: Gerard, eig. Kind. H. Bonte, Koewacht. St. Kruis, herinnert in zijn kleur en bouw sterk aan zijn beroemden vader. Hengst met grof beenwerk en vlotte gangen. Kon breeder voor, en gebroek- ter zijn achter, maar h\j won gemakke lijk den eersten prijs. 2. Herman v. 't Lusthof, door Mignon du Fosteau, K 1767 van Cam. J. Blon- deel v. Bezien te Aardenburg, breed, diep, goed type en goede gangen. 3. Harold van Morebus Hoeve, door Clairon K 1862 van H. J. Aernoudts te Sluis, goed en zeer grof beenwerk, gangen goed, wat weinig macht. 4. Vainqueus van Baron door Baron de Caprtfcke K 1692 van Leon J. M. Blondeel te Aardenburg, typisch kleine maat paard, met goed beenwerk en veel kwaliteit, zal nog wel eens beter voor den dag komen. Alle drie tweeden prys. Vierjarige hengsten groote maat: 1. Frederik (opgenomen in K) door Henk K 1850 van Th. J. Dekker te Retranchement en A. J. Catseman te Biervliet had het best gedaan, ver- WE willen hier beginnen met een beschouwing over de keuringen in Zeeuwsch-Vlaanderen. Als eer ste nemen we de keuring in Oostburg. Als steeds een mooie keuring op een mooi terrein. Vooral op de keuringen in Zeeuwsch-Vlaanderen was er veel critiek, we hopen hierop nog nader terug te komen. Volgt nu de uitslag en eenige indrukken. 3-Jarige hengsten groote maat: 1. Lion van Oostburg, door Sidney K 1801, van G. L. Lannoye te Aarden burg. Hij is uit de beste Favorite te Oostburg. Deze hengst is wat smal en wat dun, kon als koppaard geen enkelen liefhebber bekoren. 2. Carolus v. d. Kamp, door Carlo des Teiu, K 1464 van R. J. de Milliano te Oostburg is van prima afstamming, ruim gebouwd, goed type, vlot en krachtig gaand paard met toekomst, Beiden 2en prijs. 3. Clairon van Duchesse door Clairon K 1862 van Stallen de Dobbelaere te IJzendyke uit de Nat. Kampioene Du chesse d'Hermine, breed, lekker dik paard, met vlotte gangen, dat in den rug wat zondigt. 4. Tinus v. Veldzicht door Indigoli des Plutsingen, K 1902 van Joh.'s de Fey- ter Joh.'s zn., te Schoondijke, groot met breede schenkels, alles behalve correct, voor, van denzelfden eigenaar werd er een veel beter paard afgekeurd. 5. Frederik van Carlo, door Carlo K 1855, van David Bareman te Zuidzande en Aug. Louagie te Sluis, zwaar ge bouwde hengst, niet secuur voor, maar veel beter dan zijn voorganger. 6. Edy van Zeedijk, door Karei 1920 van Mare d'Hoore te Sluis, goedsoortig vlot paard, met overzwaar. Alle vier derden prijs. Idem kleine maat: 1. Urbain van Certain, 110325, door Certain v. Lamswaarde van A. X. Aernoudts te Sluis en G. van Hal te toonde beste gangen, voet en kroonrahd konden ruimer. 2. Nico (opgenomen in K) door Mignon du Fosteau K 1767 van L. J. M. Blon deel v.n., best bovenpaard met goed beenwerk, beide tweeden prys. 3. Elegant van Clairon K 2010 door Clairon de la Lys K 1488 van Wed. F. d'Hoore te Sluis, niet te grof, glad, middelzwaar paard, beide derden pifls. Idem kleine maat: 1. Albain van Certain, K 2024, door Certain v. Lamswaarde K. 1429 van Aernoudts en van Ha:, voornoemd, volle broer van den eersten prjjs der drie jarigen, kleine maat, overbekend, goed soortig en diep, maar toch te beknopt, eersten prijs. De zesjarige Avenir v. 't Voorwerk K 90927 door Avenir K 1554 v. A. J. Catseman te Biervliet, opgenomen in K maar niet goed, gezien de 7-jarige Jonker door Cesar v. Maas van Wed* F. C. Dleleman-de Feyter te Water landkerkje. Premiekeuring hengsten 5-jarige en ouder v. d. groote maat: 1. Aria's Clairon K 1740 van J. Ra- mondt, Jan Risseeuw en H. v. Waes te Schoondijke, machtig vaderpaard, be gint veel sleet te vertoonen. 2. Clarion van Hoogsluis K 1789 van H. V. Eendracht te Groede, staat op vier zeldzame pijlers, bovenbouw even eens sterk, maar wat dun. Had beste 18 maandsche producten in Oostburg, verloopen najaar. 3. Avenir K 1554 van Comb. Tol, Oost burg, best bewaarde, gestopte en ty pische Herscur II zoon met sterk been werk, maar niet vlot meer. Halfbloed van Aria's Clairon v.n. alle drie een eerste prijs. 4. Iwan v. Vredenburg K 1955 van Lan noye v.n., zeer zware hengst, wat veel hals, het geheel kon vaster gebouwd zijn, verkreeg een tweeden prijs. 5. Audeux K 2030 v. J. C. J. Aeroudts v.n., beste gangen, stond er wel eens beter voor, derden prijs. Idem kleine maat: 1. Infernal van Grode, K. 2028 door Infernal te Oost- kerke. Bs. 38/4416 van G. L. Lannoye voornoemd. Deze hengstenhouder heeft wel de beste collectie hengsten van de geheele streek. Men moet er hem dank baar voor zijn, want het prikkeld ook de anderen om te zorgen iets goeds op stal te hebben. Extra kleine maat hengst, breed en sterk gebouwd, trok het de algemeene aandacht van de lief hebbers. Eersten prijs. 2. Acron van Vogelschor K 2029 van H. J. Aernoudts v.h., pracht verschij ning, mooi maar geen vaderpaard, tweede prijs. TT "I 111 Wa3 4 weken v lV oor i aarskeuringen van dekhengsten ^s^nh0 J O laatst Gloria oi Hulst. Do voorjaors- en premiekeuringen werden voorgezet. Er werd over 2 dagen gekeurd en een zeer strenge selectie werd hier toegepast. We laten nier de uitslagen volgen: Goodgekeurd voor dekking: 3. Henk van Othene, 108527. eig. C. de Feyter, Bosch- kapelle en A. Dekker, Zaamslag, 2. Carlo van het Waterhof, 107131, eig. Gebr. Ser- rarens, Ossenisse en P. Kerckhaert te Stoppeldijk, 3. Jan van Beemdkant, 1100S6, eig comb, de Maat en Kerckhaert te Stop peldijk en Breda, 4. Bavijaan van de Louisa, 1090-10, eig. Gebr. Kerckhaert te Nleuw- •Namen-Clinge, 5. Guido van Clairon, 110436, eig. A. Stallaert, Kloosterzande en G. de Maat, Stoppeldijk, 6. Frans van 't Hoog land. 110-144, eig. Gebr. Serrarens te Osse nisse, 7. Karei van Certain, 10946-1. eig. Gebr van Mol, Graauw, 8. Bernhard, 109939, eig. C. Verschueren, Stoppeldijk. 9. Clairon van 't Vogelhof, 112428, eig Gebr. Serra rens. Ossenisse. 10. Carlo. 102613, eig. Gebr. Stallaert, Kloosterzande. 11. Elfridus van Melo, K. 2036, eig. Gebr. Verstraeten, C. Graauw en A. Mangnus, Boschkapelle, 12. Certain van de Mariahoeve, K. 2034, eig. Gebr. v. Campen, Graauw, 13. Cantor van Wils, K. 2035, 14. Hautain van Wieringer- meer, K. 1923 eig. J. F. de Waal, Kuitaart (voor 4 j.). Goedgekeurd voor dekking en tevens opge nomen in het Keurstamboek: Jaap van 't Hoogland, 105605, eig. Gebr. Serrarens, Ossenisse, Joop van Tienhoven, 104449, eig. als voren. Goedkeuring 1943 verlengd tot voorjaar '45 1. Ramiro, 93151. eig. A. van Acker, St. Jansteen, 2. Vainqueur van Alstein, 39948, eig. H. J. de Waal, Graauw, 3. Go- losse van Stelle, 94851, eig. Gebr. Serra rens, Ossenisse, 4. Nico van Cambron, 96501, eig. P. Boënne, Graauw, deze laat ste tevens opgenomen in het Keurstam boek. Premiekeuring te Hulst. 3-Jarige hengsten groote maat: eerste pre zen: Henk van Othene, eig. C. de Feyter, Boschkapelle en A. Dekker, Zaamslag, Ado nis van Hengstdijk, eig. Gebr. Wesemael, Hengedyk. Clairon van 't Vogelhof, eig. Gebr. Serrarens, Ossenisse. 3-Jarige hengsten, kleine maat: tweede pr(jzen: Jan van Beemdkant, eig. comb, de Maat—Kerckhaert te Stoppeldijk en Breda. Bernhard, eig. C. Verschueren, Stoppel dijk. Bavijaan van de Louisa eig. Gebr. Kerckhaert, Clinge. Derde prijzenKarei van Certain, eig. Gebr. van Mol te Graauw. Carlo van het Waterhof, eig. Gebr. Serrarens, Ossenisse en P. Kerckhaert, Stoppeldijk, Guido van Clairon. eig. A. Stallaert, Kloosterzande en P. de Maat, Stoppeldijk. 4-Jarige hengsten, groote maat: eerste prij zen Certain van de Mariahoeve, eig. Gebr. v. Campen Graauw, Carlo van Wils. 4-Jarige hengsten, kleine maat: tweede prijs: Joop van Tienhoven, eig. Gebr. Ser rarens, Ossenisse. 5-Jarige en oudere hengsten, groote maat: eerste prijzenHerseur, K. 1825, eig. R. Hendriks. Stoppeldijk, Hercule van de Louisa K. 1876, eig. Gebr. Kerckhaert, Clinge. 5-Jarige en oudere hengsten, kleine maat: eerste prijs: Gustaaf van Monnikenhof, K. 1979, eig. ft. Hendriks, Stoppeldijk. Tweede prijzenHautain van Wieringermeer, K. 1928. eig. J. de Waal, Kuitaart, Nico van Combron, eig. P. Boënne, Graauw. Aardappelproefvelden Op het proefveld van het Landbouw- proefbedrijf te Wilhelminadorp werd de consumptieserie met blanke schil be proefd. Naast de bekende rassen werden ook enkele fabrielcsrassen beproefd, welke desgewenscht nog voor consump tie in aanmerking komen. Bassen: Eigenheimer (standaard) Beve lander, Noordeling, Flava, Orion, Wilpo, Prummel IC 264, Thljn 35/26, Gloria, Re cord en Industrie. Grondsoort: Vrij zware klei. Voorvrucht: Suikerbieten. Bemes ting: 250 kg. K 40 en 500 kg. kas per ha. Aantal par: 3, elk van 0.3 are. Po- termaat: 28/35. Gepoot: 20 Maart op een rijenafstand van 60 x 50 cm. 't Pootgoed was 4 weken voorgekiemd in de poter- Opkomst: Vrij regelmatig, h. en Flamo op 14 Mei't laatst Gloria op 18 Mei. Ontwikkeling: Deze was over 't algemeen goed. Eigenh. vormde een gul gewas. Bevelander was iets minder ontwikkeld dan gewoon en vrjj vroeg rijp. Noordeling, een matig ontwikkeld gewas. Flava, groeide zeer zwaar. Orion, een vrij forsch, laat ont wikkeld gewas. Wilpo, vrij forsch, doch iets laat in ontwikkeling. Prummel K 264, vrij zwaar doch zeer laat gewas met kroezig blad. Thljn 35/26, vrij forsch gewas met mooi blad. Gloria, een zeer laat, doch zwaar gewas. Record, vrij zwaar gewas met grove stengels en bladeren. Industrie, bijzonder zwaar ontwikkeld, doch zeer laat gewas. Ziek ten: Tegen Phytophthora werd drie maal gespoten met Koper Bayer. Geen der rassen heeft in sterke mate van deze ziekte geleden en zieke knollen kwamen niet voor. Virusziekten werden heel weinig aangetroffen.; zoo werden in Orion en Prummel K 264 één bladroller en in Thijn en Gloria drie bladrollers aangetroffen. Rijpen: Bevelander en Flava waren het vroegst rijp, n.l. op 16 en 17 Aug. Daarop volgden Eigenh. op 20 Aug.Thijn en Record op 25 Aug. Noordeling op 30 Aug.Wilpo op 21 Sept.terwijl Orion, Prummel. Industrie en Gloria bij het rooien nog niet geheel waren afgestorven. Gerooid: 30 Sept. Kwaliteit der knollen: Het waren meest alle zeer grove rassen met uitzondering van Noordeling en Bevelander. Record gaf een zeer grove knol met een wat ruwe schil. Orion gaf een mooie knol met ondiepe oogen. Bevelander was het onregelmatigst van knolvorm. De grootste gemiddelde totaalopbrengst gaf Record. De rassen Eigenheimer, Flava, Orion, Wilpo, Prummel K 264, Gloria en Industrie ontliepen elkaar niet veel. Thijn 35/26 en vooral Bevelander en Noordeling kwamen hier nogal wat b(j ten achter. Op het Landbouwproefbedrijf t® Wilhel minadorp werden eveneens proeven met aardappelen genomen. Bassen: Op dit proefveld werden de kwaliteitsrassen met gekleurde schil be proefd, n.l. Eigenheimer (standaard), Roode Star, Furore, Koopm. Blauwe,. Zeeuwsche Bonte, Koopm. Bonte en IJselster. Grondsoort: Lichte klei. Voor- vrucht: Stamboonen. Bemesting: 250 kg. K 40 en 500 kg. kas per ha. Potermaat: 35/45 mm. Pootafstand: 60 x 50 cm. Ge poot: 22 Maart. Poters: 4 weken voor- gekiemd. Opkomst: Zeer regelmatig. Eigenh. stond het eerst n.l. op 7 Mei boven; terwijl IJselster het laatst en wel op 11 Mei kwam. Ontwikkeling: Van 't begin af was deze zeer goed. Alle rassen toonden een zware loofontwikkeling. Eigenheimer gaf een mooi, weelderig gewas te zien. Roode Star, later in ontwikkeling, vormde een zeer zwaar gewas. Furore was wat gro ver en lichter van blad en wat vroeger r(jp dan Roode Star. Koopmans BI. en Bonte 1 ijken veel op elkaar; vrij zware fewassen met mooi grof blad. Zeeuwsche lonte, fijner van blad, doch een vrij zwaar gewas. IJselster kwam in kleur van het loof veel met Roode Ster over een, doch was veel grover van blad en ongeveer een maand eerder rijp. Matig zwaar gewas. Ziekten: Er werd tegen Phytophthora drie keer gespoten met Koper Baver. Mede door het vroege rij pen, hadden de meeste rassen weinig last van de ziekte; alleen bij de Zeeuw sche Bonte werd het afstervingsproces er eenigermate door verhaast. Zoo min bij dit ras, als bij de andere kwamen zieke knollen voor. Het aantal viruszieke planten was gering. Zoo kwamen in Roode Star en in Zeeuwsche Bonte een drietal bladrollers voor, terwijl in Koopm. Blauwe en Koopm. Bonte enkele planten met topbant werden aangetroffen. De blad- kleur van IJselster was niet egaal, doch wat mozaiekachtig. Büpen: 't Eerst Zeeuwsche Bonte op 3 Aug.daarna Koopm. BI. en Koopm. Bonte op 6 Aug. vervolgens Eigenh. 15 Aug.IJselster 22 Aug.Furore 30 Aug. en Roode Star 20 Sept. Kwaliteit: Roode Star en Zeeuw sche Bonte brachten veel knollen voort, doch ze waren wat te klein van stuk. Furore gaf de mooiste en de grootste knollen. Koopm. Blauwe en Koopm. Bonte waren beide aanmerkelijk grover dan de Zeeuwsche Bonte, doch het aantal knollen was veel geringer. IJselster gaf mooie, grove knollen met een roode schil. De grootste gemiddelde totaalopbrengst gaf IJselster. Koopm. Blauwe en Koopm. Bonte gaven een aanmerkelijk grooter beschot aan knollen boven 45 mm. dan de Zeeuwsche Bonte. Op het Landbouwproefbedrijf te Wilhel minadorp werd de rabrieksserie, bestaande uit de volgende rassen verbouwd: Eigen heimer, Triumf, Ultimus, Record, Mata-

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1944 | | pagina 6