Officieele landbouw- mededeelingen Marktoverzicht dor. Wilpo, Voran, Gloria. Hellena, In dustrie, Erdgold, Alpha, Ostbote, Prum- mel K 264 en Veenhuizen 35/31. Grond soort: Vry zware klei. Voorvrucht: Sui kerbieten: Bemesting: 250 kg. K 40 en 500 kg. kas per ha. Aantal par: 3. elk van 0,3 are. Potermaat: 35/45 mm. Poot- afstand 60 x 50 cm. Opkomst: Eigenh. was het vroegst n.l. op 12 Mei en Gloria het laatst en wel op 18 Mei. De gewas sen op de le par. stonden over 't alge meen iets vroeger boven dan op de an dere par. Ontwikkeling: Eigenh. en Triumf groeiden het vlugst en Voran, Gloria, Hellena en Alpha het traagst. Eigenheimer vormde een mooi, zwaar gewas. Triumf, vlug groeiend, matig zwaar gewas. Ultimus, groeide zeer zwaar; middelmatig laat. Record was grof van blad, vry zwaai- en middelmatig laat. Matador lijkt veel op Record, doen was iets schraler. Ostbote, matig zwaar, middelm. laat. Wilpo, vrij zwaar en eveneens middelm. laat. Vfcran, vrij zwaar en laat ontwikkeld gewas. Prummel K 264, gul gewas, doch zeer laat. Gloria was vry zwaar en zeer laat. Veenhuizen 35/31 vlug ontwikkeld, matig zwaar gewas. Hellena, vry zwaar en zeer laat. In dustrie, byzonder zwaar gewas, doch zeer laat. Erdgold vrij zwaar, doch laat ontwikkelend gewas. Alpha, een zwaar, doch laat ontwikkeld gewas. Ziekten: tegen Phytophthora weid driemaal ge spoten met Koper Bayer. In het blad kwam slechts weinig ziekte voor en zieke knollen werden heelemaal niet aange troffen. Virusziekten: Triumf 14 bladrol. Matador 1 mozaiek. Ostbote 3 bladr., Wilpo 1 bladr., Gloria, Veenhuizen en Alpha eveneens 1 bladrol. Industrie 2 moz. en 1 bladr. Erdgold 4 bladr. en 2 xrjózaiek. In de overige rassen kwamen geen ziek ten voor. Rypen: 't Eerst Eigenheimer, Triumf, Record en Veenhuizen op 20 Aug. Ultimus en Matador 25 Aug. Wilpo 30 Aug.Ost bote 3 Sept.Erdgold 10 Sept.Hellena 15 Sept.Alpha 22 Sept.terwijl Prummel, Gloria, Industrie tydens het rooien nog niet geheel waren afgestorven. Gerooid1 October. Kwaliteit: 't Waren vrijwel alle zeer grove rassen, in 't bijzonder Record, Ma tador en Erdgold. De knollen van dit laatste ras waren zeer sterk gescheurd. Ook Voran gaf een zeer slechten knol- vorm. Ultimus was het kleinst van stuk, doch had een grooteren aanslag. Erdgold gaf de hoogste gemiddelde op brengst, doch de kwaliteit was zeer plecht. Haverproefveld Op het Dandbouwproefbedrijf te Wilhel- mi na dorp werden proeven genomen met haver. Rassen: Adelaar, Binder, Echo ex Ade laar, Harley, Hennersdorfer (stam 13), Widukind, Petk. Flamingstreue, Record x Adelaar en Veno. Grondsoort: Zware klei. Voorvrucht: suikerbieten. Bemesting: 200 kg. kas/ha. Aantal par: 3 elk van 0.77 are. Gezaaid: 5 Maart, op een rijenafstand van 24 cm. Zaaizaad: 125 k,g. per ha. Opkomst: 't Eerst Binder, n.l. op 29 MaartAdelaar, Harley, Hennersdorfer en Widukind op 30 Maart en de overige rassen op 31 Maart. Ontwikkeling: Aanvankeiyk stonden Bin der en Adelaar het best, terwyl Echo x Adelaar. Record x Adelaar en Flaming streue in 't begin wat traag groeiden. Midden Mei werden de volgende cijfers voor stand gegeven: Adelaar en Binder 9: Echo x Adelaar, Record x Adelaar en Flamingstreue 7en de overige rassen 7%. Begin Juli toonden de meeste rassen een zeer ware ontwikkeling, 't Is dan ook niet te verwonderen, dat vele rassen te gen het rtfpen min of meer gingen lege ren. Voor stevigheid v.h. stroo werden de volgende cyfers toegekend: Adelaar 7; Binder 8^: Echo x Adelaar 8; Harley 5; Hennersdorfer 3: Widukind 9; Flaming streue 4; Record x Adelaar 9 en Veno (troshaver) 7. Hennersdorfer, Flaming streue en Harley lagen voor het grootste fedeelte tegen den grond, n bloei: 32/6 Harley 14/6 Adelaar, 15/6 Echo x Adelaar, en Veno 16/6 Binder en Widukind en 18/6 de overige rassen, lengte v.h. Stroo: Harley 125; Flaming streue 135; Echo x Adelaar en Hanners- dorfer en Widukind 140: Adelaar en Bin der 145; Record x Adelaar en Veno 250 cm. Rypen: 't Eerst Adelaar, Binder en Har- leen op 31 JuliRecord x Adelaar 1 Aug. en de overige rassen 2 Aug. Gemaaid2 Augustus. Kwaliteit: Harley en Flamingstreue wa ren geel, de overige rassen wit van korrel. De grootste korrels gaven Binder en Veno, vooral van dit laatste ras waren ze zeer grof. Die van Adelaar, Harley, Henners- dorfers en Flamingstreue waren daaren tegen zeer fijn, in 't byzonder van de laatste twee liet de kwaliteit te wenschen over. De grootste gemiddelde korrelopbrengst gaf Binder, doch de verschillen met Ade laar en Echo x Adelaar waren niet groot. Op het Landbouwproefbedrijf te Wilhel- xmnadorp werden proeven genomen met haver. Rassen: Mansh. Binder, Hylk. Expres, Zege x Mahndorfer 902, Sv. "Ster x Ade laar, Mansh. Wodan. Dippe's Vroege, Adelaar en Flamingsgold. Grondsoort: Vrij zware klei. Voorvrucht: Voeder bieten. Bemesting: 200 kg. kas per ha. Aantal par: 4, elk van 0.77 are. Gezaaid: 3 Maart, op een rijenafstand van 24 cm. Doordat Flamingsgold niet op tijd aan wezig was, kon dit ras niet voor 15 Maart gezaaid worden. Zaaizaad: Binder 115; Expres 125: Zege x Mahnd. 120; Ster x Adelaar 115; Wodan 125; Dippe's Vroege 130; Adelaar 125 en Flamingsgold 325 kg. per ha. Opkomst: 't Eerst Bin der, op 28 Maart en 't laatst Zege x Mahnd. op 31 Maart. Dit laatste ras kwam ook wat dunner op dan de andere. Flamingsgold stond 4 April boven. Ont wikkeling: Vooral Dippe's Vroege en Expres gaven een vlugge ontwikkeling te zien, doch Flamingsgold en Zege x Mahnd. waren vry traag. Half Mei wer den voor stand de volgende cijfers ge geven Binder 9Expres 8Zege x Mahnd. 6Ster x Adelaar 7%wodan 7^; Dippe's Vroege 8; Adelaar 8; Fla mingsgold 6. Begin Juli stonden Zege x Mahnd. en Flamingsgold plaatselijk wat schraal, overigens het de stand weinig te wenschen over. In de pluim stonden: Dippe's Vroege 11 Juni; Expres 12 Juni; Wodan 15 Juni; Adelaar 16 Juni; Ster x Adelaar 17 Juni; Zege x Mahnd. 19 Juni; Binder 20 Juni en Flamingsgold 22 Juni. Beschadigingen: De Thrips ver oorzaakten in de meeste gewassen veel „verslag", vooral in die rassen, die wat dunner stonden dan de andere. Binder en Wodan hadden er wel het minst van te ïyden. Lengte v.h. stroo: Wodan en Adelaar 135; Binder 140; Expres, Ster x Adelaar, Dippe's Vroege en Zege x Mahnd. 145 en Flamingsgold 150 cm. Ster x Adelaar was nogal ongeiyk van lengte. Legeren kwam niet voor, uitge zonderd een klein plekje bij Expres. Wel toonden eenige neiging tot legeren Fla mingsgold en Dippe's Vroege. Wodan leek wel het stevigst. Rijpen: 't Eerst Dippe's Vroege op 29 Juli, 't laatst Fla mingsgold op 4 Aug. Gemaaid: 4 Aug. Kwaliteit v.h. zaad: Binder en Exnies gaven de grofste korrels, terwyi Adelaar en Flamingsgold het kleinst en 't minst van kwaliteit waren. Opmerking: De 4e par. van Binder moest door bijzondere omstandigheden vervallen. Mansh. Binder kwam aan de spits te staan in korrelopbrengst. Zege x Mahnd. was slecht terwijl Flamingsgold vermoe de] yk den invloed ondervond van het latere zaaien. Zomertarweproefveld Op het Landbouwproefveld te Wilhelmi- nadorp werd een zomertarweproefveld aangelegd. Behalve de zomertarwerassen Mansh. v. Hoek, Carma, Mansh. Witte, Blanka en Teutonen werden hier twee overgangs- tarwe's n.l. Bersè.e en Chanteclair be proefd. Om de mogelijkheid van laat zaaien na te kunnen gaan, werd op twee verschillende tijdstippen gezaaid met een verschil van 3 weken. Grondsoort: zware klei. Voorvrucht: Aardappels. Bemesting: 200 kg. kas/ha. Aantal par: by eiken zaaitijd: 3, ieder van 0,77 are. Gezaaid: 2 Maart en 23 Maart, op een ryenafstand van 24 cm. Zaaizaad per ha. v. Hoek 175; Carme 140; Mansh. Witte 185; Blanka 150; Teutonen 140; Bersee 180 en Chan teclair 155 kg. Opkomst bij den len zaai tijd: 28 Maart v. Hoek; Blanka en Chanteclair; 30 Maart Bersée, en de overige rassen 29 Maart. Bersée kwam wat dun, doch Blanka wat dik op. Bij den 2en Zaaityd had de opkomst vry wel ge- lyktydig plaats, althans wat de verschil lende rassen betreft, doch de par. lie pen nogal uiteen, met dien verstande, dat de le par. een paar dagen vroeger was dan de andere. Ook hier stond Blanka zeer dik. Ontwikkeling: over 't algemeen was deze vrij goed. Van de op 2 Maart gezaaide veldjes bleven Bersée en Teutonen wat achter in groei en van de op 23 Maart gezaaide, Chan teclair. Van de laatstgezaaide veldjes stonden de 3e en 4e par. minder dan de le en 2e. In de 3e par. van Blanka werd eenige schade aangericht door springstaarten. Het ras Teutonen bleek zeer heterogeen van samenstelling te zijn. Ook Chanteclair bleek nogal wat afwykende planten te bevatten. In aar: (le zaaitijd) 12/6 Blanka, 16/6 Mansh. Witte v. Hoek en Carma, 20/6 Chante clair, 22/6 Bersée. Bij den 2en zaaitijd: 23/6 Teutonen, 24/6 Blanka, 26/6 Carma en v. Hoek, 27/6 Mansh. Witte, 30/6 Bersée en Chanteclair. Ziekten: In Teu tonen kwam vrij veel stuifbrand voor, terwyi in Carma ook enkele aangetaste aren aangetroffen werden. De gewassen, die op 2 Maart gezaaid waren, werden in 't begin van Juli sterk door roest ge teisterd. Vooral was dit het geval t>y Mansh. Witte en Chanteclair. Teutonen had er het minste last van. Een week later werden ook de gewassen van den 2en zaaitijd aangetast en wel in even sterke mate als die van den len zaai tyd. Lengte v.h. stroo: Van Carma, Mansh. Witte, Bersée en Chanteclair was het stroo van den 2en zaaityd ongeveer even lang. De vroegst gezaaide tarwe'9 hadden de volgende stroolengte: v. Hoek 130; Carma 115; Mansh. Witte 120; Blanka 125; Teutonen 95; Bersée en Chanteclair 110 cm. Blanka groeide het slapst en legerde eenigszins op alle veldjes. Ook Chanteclair leek niet vol doende stevig. De andere rassen stonden rechtop. Rijpen van de op 2 Maart, ge zaaide veldjes: 7 Aug. Carma, Blanka en Teutonen8 Aug. Mansh. Witte9 Aug. v. Hoek en Chanteclair; 11 Aug. Bersée. De laat gezaaide gewassen kwamen 6 tot 9 dagen bij de vroegge- zaaide achteraan. Gemaald: (le zaaityd) 11 Aug. en 2e zaaitijd 18 Aug. Kwaliteit v. h. graan: Mansh. Witte gaf de groot ste en de mooiste korrels bij de beide zaaitydopjecten. Van de vroegst gezaaide granen gaven Carma en Teutonen de kleinste korrels, terwijl de kwaliteit het slechtst was bij Teutonen en Bersée. Van de later gezaaide tarwe's gaven Carma, Teutonen en Chanteclair de kleinste korrels en was eveneens Bersée het minst van kwaliteit. Het tweede zaaisel gaf in totaal ong. 759c meer 2e soort dan het eerste. Wel is waar kwam op de vroeggezaaide perceelen Teutonen bovenaan te staan in korrelopbrengst, doch de kwaliteit liet zeer veel te wenschen over. Bij de laatgezaaide perceelen, die altijd een lagere, dikwyis zelfs een veel lagere op brengst gaven dan de vroeggezaaide. won Mansh v. Hoek het, met een klein verschil van Teutonen. Vooral de op brengst van Chanteclair ging door het latere zaaien sterk achteruit. We kunnen uit deze resultaten wel de conclusie trekken, dat het late zaaien van zo- mertarwe's geen aanbeveling verdient en in nog meerdere mate geldt dit over- gangstarwe's. De Zweedsche aardappelvoorziening. De aardappelvoorraden in Zweden be droegen eind December j.l. 950.000 ton, welke voorraad grooter is dan op grond van een vroegere inventarisatie ver wacht mocht worden. De levensmidde lencommissie zal dan ook niet overgaan tot een beperking van het verbruik. Aanvragen om loonsverhooging Zooals bekend, is voor loonsverhoogingen voorafgaande toestemming van den Ge machtigde voor den Arbeid noodig. Om redenen van administratieven aard heeft de Gemachtigde thans besloten, met ingang van heden aanvragen tot loonsver hooging voor met name genoemde werk nemers boven de 21 iaar slechts één keer per jaar en die voor werknemers van 21 jaar en jonger één keer per half jaar in behandeling te nemen. Voor een vlotte afwikkeling der aanvragen is het wenschelyk, dat dergelyke verzoe ken voor alle werknemers, die binnen een termijn van een jaar, c.q. een half jaar, voor een verhooging in aanmerking komen, gezamenlijk en gelijktijdig worden inge diend, minstens zes weken vóór den datum waarop de werkgever de verhooging wensent te doen ingaan. De aanvrage moet de volgende gegevens over de werknemers vermelden Naam; geboortedatum; burgerlijken staat; geslacht; kostwinner(ster)arbeidstyd; aantal dienstjaren; functie; datum en be drag van de laatste loons- c.q. salariswijzi- fing, alsmede datum en nummer van de eschikking, waarbij hiervoor toestemming is verleend; huidig loon of salaris: loon of salaris, waarvoor toestemming wordt gevraagd; eventueele toelagen, emolumen ten enz.aantal werknemers der onderne ming; datum waarop men de wyziging van het loon of salaris wenscht te doen ingaan; en ten slotte een uitvoerige motiveermg. Bij verzoeken voor meer dan tien werk nemers moet gebruik worden gemaakt van formulieren, welke op aanvraag bij het Bu reau van den Gemachtigde, Bezuidenhout 87 te 's-Gravenhage, te /erkrygen zijn. Ter voorkoming van misverstand worde er nog op gewezen, dat het hierbij slechts gaat om aanvragen voor loonsverhooging ten behoeve van individueele personen. Collectieve aanvragen, welke betrekking hebben op niet nader aangeduide werkne mers (b v. herziening van het loonschema van accoordloonen), of aanvragen op grond van functieverandering, zullen op ieder tydstip in behandeling worden genomen. Landbouwzaaipeulvruehten voor bedrijfstuinen Aangezien dit jaar geen landbouwzaai peulvruehten voor de bedrijfstuinen be schikbaar zullen worden gesteld, zullen de deelnemers aan zulke bedrijfstuinen zelf hun landbouwzaaipeulvruehten op de elders in dit blad gepubliceerde wyze moe ten betrekken. Voor hen geldt dus dezelfde regeling als vopr volkstuinen e.d. Kunstmest voor contractteelt De telers van landbouwgewassen op con tract welke voor zaadwinning bestemd zyn t.w.suikerbieten, voederbieten, stoppel knollen, koolrapen, merg- en voederkool, raijgras en andere graszaden kunnen hier voor een toeslagstikstof toewijzing ontvan gen, mits het door hen afgesloten contract is voorzien van een stempel van het Hoofdbedrijfschap voor Akkerbouwproduc ten. Zy wier contract nog niet van zoo'n stem pel is voorzien moeten dit onmiddellijk opzenden aan het Hoofdbedryfschap voor Akkerbouwproducten afd. Algemeene Land- bouwaangelegenheden, Plein 4 te 's-Gra venhage waarbij er op gelet dient te wor den dat het contract nauwkeurig is in gevuld. Niet in het stamboek ingeschreven veulens Belanghebbenden gelieven er wel rekening mede te houden dat de niet in het stam boek ingeschreven veulens geboren in 1943, worden geacht per 1 Februari 1944 één jaar te zyn geworden. Deze veulens mogen derhalve vanaf 1 Febr. 1944 niet meer vry worden verkocht, doch uitsluitend via het Vee en Vleesch-Aankoopbureau op de vast gestelde taxatiemarkte, u Wel ingeschre ven veulens verjaren op de werkelijke geboortedata. Aanvragen om aankoopvergunningen, ge- leidebiljetten etc. voor ingeschreven veu lens geneden 1 jaar, worden slechts in be handeling genomen, indien uit het over gelegde of opgezonden inschrijvingsbewijs biykt dat het veulen nog geen jaar oud is. De wnd. voedselcommissaris voor Zeeland. Ir. den veehandel zyn de laatste wek n groote schommelingen waar te nemen. Toen er Maandagavond in de couranten stond, dat de veeprijzen vastgesteld zou den worden, ging er een zucht van ver lichting op in menig boerenhart, dat reeds lang op een dergelyken maatregel gehoopt had. Ook wij waren van gedachte dat uit de genoemde courantenaankondiging een vermindering van de prijzen zou voort vloeien. Maar toen wy Dinsdag in Rotter dam op de markt een kijkje namen, hoe de uitwerking zou zijn, bleek, dat al het aangevoerde vee weer „normaal" werd ge kocht, als we tenminste de tot op hedea geldende, zeer hooge prijzen als normaal willen betitelen. In het begin werd er in Rotterdam byna niets verkocht. Het ging hier als by allen zwarten handel: men trok elkaar mee in een donker hoekje en daar werden de koopen gesloten. De bon- nenprijzen zakten tot ƒ1.50 en nog minder; de handelaars lachten in hun vuistje; zij hadden goed geraden. In de middaguren werden de bonnen reeds voor 1.75 tot ƒ1.80 verkocht! Zooals het in Rotterdam ging, ging net overal elders. Op de veemarkten i$ niet. veel veranderd, hetgeen zeer te betreuren is. Aan het einde van de week te Utrecht, was er van eenige terughoudendheid geen sprake meer. De bonnen liepen weer op tot 2.10 en hooger en ook de prijzen van kalfkoeien en versche koeien waren weer zoodanig gestegen, dat men 1700 tot 2C30 per stuk moest neertellen. Vanzelfsprekend stegen ook de guste vee- prijzen, die zooals meermalen opgemerkt, vrijwel met den bonnenprijs op en neer gaan. Voor deze veesoort golden prijzen van 900 tot 1600. Bij het guste vee is het natuurlijk zóó, dat voor een voor de fok f;eschikt dier den hoogsten prijs wordt be- aald. Ook de klamvaarzen werden zooals men dit noemt niet weggegeven, en pryzen van 1000 tot 1400 waren geen uitzondering. De prijs voor stieren blijft draaien om do 1000 tot 1500. D. S. Verbetering der Belgische broodvoorzie ning. Het broodrantsoen in België werd onlangs verhoogd van 250 op 300 gram per dag, terwyl ook de kwaliteit van het brood verbeterd kon worden. Het broodmeel bestaat voor 50 pet. uit tarwe en voor 50 pet. uit rogge.

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1944 | | pagina 7