Ik ben anti en dus Een eeuwenoud en zeldzaam bouwwerk Landbouwers uit de ontruimde gebieden Historische gehouwen in Zeeland Boeren let op! V OOR dezen', oorlog, feitelijk een we reldrevolutie. welke het aanschijn der staten grondig zal veranderen en broeders en zusters van denzelfden stam vereenigen, stond in de omgeving- van het historische Lisseweghe in onze West-Vlaamsche gouw een hofstede „Ter Doest" geheeten. Hopelijk is zij bij de krijgsverrichtin gen in Mei 1940 gespaard gebleven. Vroeger eeuwen verrezen hiér de ge bouwen van ö!e bekende abdij ..Ter Doest", wier monniken in onze gewes ten waren pioniersarbeid verricht heb ben, bij het ontworstelen aan 'de zee en in cultuur brengen van uitgestrekte vruchtbare gronden. Ook mannen uit ons huidig Zeeuwsch- Vlaanderen hebben hieiin eveneens hun aandeel gehad. Ten jare 1204 aan vaardde Willem I van Oostburg als vierde abt zijn zetel en de 20ste abt Pieter I van Axel stierf in 1569. Als 33ste en tevens laatste abt trad Vincent Doens van St. Laurens bij Aardenburg op. De machtige abdij was toen reeds totaal vervallen en ae overblijfselen werden door het Bisdom Brugge over genomen, w aaraan ze nu nog behooren. Een der leekebroeders, Willem van Saeftinge nam deel aan den beroemden Guldensporenslag te Kortrijk ,op 11 Hooimaand 1302. waar de bloem van den Franschen adel door de Klauw aarts werd! verslagen. Toen broeder Willem 's voormiddags in het hooi op het veld werkte, hoorde hij dat ,,dïje princi- paelste en de vroomste van de Nooi-cb- vrije waren met die van Brugge naar Cortrycke omme wijck te hebben© je- ghen die Fransuysen, ende dat Mer Jan van Renesse die here was van den öorpedaer geboren was, ende dat hi was van den Capiteimen van die van Brugge". „Hij kende geen rust meer en heimelijk verlaet hij zijn arbeid, so ghic hi ter Doest int stal ende nam twee merry en, d'eene vereochte hi en gaf so goeden coop, want hij gaf ze om ten sterken staf en op d'andere merry reed hi hae3telicke te Cortrycke, waart ende hi gezocht en noch al te tyde. IS'ochtans 'soo velde hi metter hand1 bet dam sestich ridders, die hi alle doots- slouch, aldus die excellentie Cronike." Het kwam er dus niet op aan, of Wil- lems helm en harnas rood van de roest waren. Dank zij zijn moed en oersterke krachten, verrichtte hij met zijn lang slagzwaard wonderen van dapperheid. Zijn naam wordt dan ook met die van Breijdel en de Conick in een adem ge noemd. Deze drie Vlamingen, van on zen stam zijn de helden van de Groe- n ingher Kouter. De eeuwen gingen voorbij en alleen de schuur van d!e latere boerderij. was het eenige gebouw uit dien glorietijd der abdij, dat den storm der tijden trot seerde. Een eeuwenoude overwelfde inrijpoort, aan het einde van een dreef, gaf toe gang tot de hoeve. Het boerenerf had eon ruim hofplein, met aan de eene zijde de oude behuizingen en stallingen en aan den anderen kant de reusach tige historische graanschuur, dateerend van 1203. Daarachter strekten zich de groene weilanden uit, met hoog op gaand geboomte. D'eze reus onder dfe schuren had een lengte van pl.m, 55 m. een br. van pl.m. 22 m. en een hoogte van pl.m. 28 m. Het gebouw was geheel van oude 30 cm. lange kloostermoppen, geplaatst in een mor tel welke uit een groot deel uit rogge meel bestond, opgetrokken. De muren van 2\'2 steen kregen hier door een respectabele dikte, bovendien werden ze aan de buitenrij nog ver sterkt door vele hooge zware steun- beeren. Blinde vensters onderbraken de eentonigheid der gevelvlakken en ver- leendlen aan het bouwwerk een fraai aspect. De stallingen met een breedte van 5.90 m„ lagen in een L-vorm langs de achter en zijkant, waar ook een schaapstal was ondergebracht. De overblijvende ruimte werd ingenomen door den in de lengte langs den voorgevel loopenden dorschvloer en daarnaast seven graan- tassen met een pui. Geen enkele schuur in ons polderland bezit een dorschvloer en tassen van dergelijke afmetingen. De breedte van den vloer bedroeg maar eventjes 5 m. en de tassen hadden een grondvlak van 7 x 10 m., terwijl op eiken hoek hier van een pijler van zoowat 15 m. hoogte stond. Met kon in een enkelen tas "tot aan de zware middelbalken 30.000 schoo- ven bergen, in totaal dus 210.000 schoo- ven, een werkelijk enorm getal. De overkapping, een meesterwerk van constructie, bestond uitsluitend uit het beste eikenhout. Het dak rustte op 20 pijlers, massieve gevierkante eikenboo- men zoo hard als metaal. Tegen de nok waren de dicht opeen- liggende kepers twee aan twee *d"oor dikke dwarsbalken verbonden en de zware gebinten kunstig en stevig in elkaar gezet. De tand des tijds vermocht weinig tegen zulk een bouwwerk uit te rich ten, alles was nog even kloek en gaaf ais voor eeuwen terug. Dit monument als gebouw was een bewijs en een sprekende getuige van ae welvaart en den grooten bloei der aloude abdg tijdens de Middeleeuwen, toen men voor den oogst en huisvesting van het vee. zulk een bouwwerk noodig had, dat thans echter, bij de veranderde samenleving niet meer aan zijn doel beantwoordde en nu treurde om het geen voorbij ging. A.COCQUYT Het schijnt voor te komen, dat land bouwers en in het bijzonder veehouders uit de gebieden, welke thans op last van de Duitsche overheid worden ont ruimd. trachten in de omgeving de be schikking te verkrijgen over grond. Aangezien dit, zoowel t>.v. de veebe zetting als van de te bedingen vergoe dingen, tot zeer ongewenschte toestan den zou leiden, wordt bepaald, dat landbouwers die ten gevolge van den ontruimingsmaatregel hun bedrijf ge heel of gedeeltelijk hebben moeten prijsgeven, geen anderen grond in ge bruik mogen nemen zonder toestem ming van den Provincialen Voedsel- commissaris. Voor zoover aan de be trokkenen geen grond ter beschikking kan worden gesteld, zal door het Bureau Ontruiming van het Rijks bureau voor de Voedselvoorziening vóór het einde van 'den staltijd het gebruiksvee worden overgenomen en in andere deelen van het land worden uitgeleend dan wel ingekwartierd, zoodat de oorspronkelijke eigenaar, als zijn grond weer bewerkt of beweid kan worden, wederom de beschikking over gelijksoortig vee kan krijgen. Benoeming Benoemd tot gezworene van het water schap Baarland, F. Meeuwse te Baar land. HET valt niet mee om te ö'oen, als of je anti bent, terwijl er toch zoo veel ls waar je het inee eens bent en zoo is het met jullie boeren van Brabant. Wie is nu die J. K„ die ook zegt. dat hrj anti is. Dat is heusch niet Jan KJaassen uit de poppenkast; neen. Het is een man, die 30 jaar lang jullie wel en wee heeft meegeleefd. Al dien tijd geijverd heeft voor de aaneensluiting der boeren op alle gebied. Zoowel bij dag als bij nacht heeft hij naast den boer gestaan om hulp te bieden; die J. K. was veearts. Als men dan oog en hart heeft, ziet en voelt men veel en het allereerste wat dan opvalt, is hoe misplaatst de manier is waarop de stedeling neerziet op den boer. Dit is echter grootendeels aan den boer zelf te wijten geweest, daar hij zich zoo weinig 'deed gelden. Hij zet nu niet meer klakkeloos zijn handteeke- ning onder een stuk, dat hij niet goed gelezen heeft, zooals vroeger zoo vaak is gebeurd en waar hij dan soms zoo vreeselijk mee op de koffie kwam. De boer moet echter verder komen. Zijn geloof in mooi pratende Heeren, die hem vaderlandsliefde voorhouden en enderhand probeeren zelf vooruit te ko men ten koste van zijn „rechten", moet hij ook aan de kant zetten. Zelf zien, zelf overdenken en dan zelf handelen, zich doen gelden. Er is nu een wereldbrand uitgebroken, zoo hevig, dat er van geen ouden tijd meer sprake zal zijn en aht weet iedereen. Handel en Industrie trachten de gele genheid die geboden wordt, zoo goed mogelijk uit te buiten, in de zich nieuw vormende maatschappij dringen zij zich naar voren, eensgezind. De deelname van den boer aan den Landstand is hier en daar echter nog matig, terwijl de Landstand toch het eenige middel is, waardoor hij zijn plaats in het hedendaagsche bestel kan innemen, de plaats waarop hij recht heeft en een plaats, die hem tot nu toe altijd onthouden was. De boer had zelfs geen eigen departement, hij moest het maar stellen met een directeur- generaal, terwijl de boer toch de leven- Keuringen van dekhengsten in Zeeland Op 23 en 24 Februari werden te Goes en Terneuzen buitengewone- en herkeu ringen gehouden van dekhengsten Op deze keuringen werden goedgekeurd voor dekking: Buitengewone keuring. Max van Cer tain 09461 van M. van Fraayenhove te Axel. Herkeuring: Pompier van Zuidzande 109524 van G. L. Lannoye te Aarden burg. Soudar van Clairon 108162 van R. O. Buijsse te Graauw. Opgenomen in het keurstamboek, de reeds voor dek king goedgekeurde hengst: Bolland K 2088 van A. Hartog te Colijns- plaat. Op de premiekeuring werd nog een 2de prijs toegekend voor 3-jarige hengsten groote maat aan Max van Certain 109461 van M. van Fraayenhove te Axel. Veilingsver. Zuid-Beveland" te Goes Week van 17—23 Febr. 1944 Zooals te verwachten was, is de aan voer van uien en peeën de laatste week weer iets teruggeloopen. Ruim 400.000 kg. werden geveild. De aanvoer van andere groenten was zeer weinig. Het koelhuis is nu ook bijna leeg wat het fruit betreft, maar nu zijn weer enkele partijen uien daarin ondergebracht. De mooie oude kerk te St. Kruis. (Z.V1.). gevende stam is van alle vertakkin gen d*er maatschappij. Door den nood gedwongen wil nu iedereen gaarne goede vrienden zijn met den boer, maar in den vorigen oorlog was dit evenzoo en wat bleef er destijds over van al die verheerlijking. Niets, totaal niets, men heeft den boer laten verkommeren, totdat hij zoover was gekomen, dat hij met aalmoezen, in den vorm van regeeringstoeslagen. op de been gehouden moest worden. En hoe komt dat nu zoo en waarom zal dat nu weer zoo gaan Dat komt omdat het Nederlandsche Volk den boer slechts beschouwt als den fabrikant van aardappels, melk, etc. Misschien zijn er onder jullie ook nog wel. die het zelf niet anders zien maar aan de hand van een voorbeeld uit mijn praktijk hoop ik het toch dui delijk te maken, dat het voedsel slechts een factor is van dë waarde van den Boerenstand. Een oude moeder, dochter en twee broers, waarvan een nog gebrekkig, hadden samen een boerderij, groot twee geitjes. De vrouwen waren uiterst zuinig, de twee jongens echter harde werkers. Eindelijk is het zoover, dat ze de eerste vaars op stal hebben, het beestje is uitgerekend en dus het groote oogen- blik komt nabij. De waterblazen zijn er geweest, het vruchtwater is afg'e- loopen en een paar klauwtjes zijn te zien. Zal de boerderij nu echt een be gin krijgen? Neen. het kalven zet niet door, buren worden er bij geroepen, maar met het aantal wast niet de kunde. Touwtjes worden aangeslagen, er wordt getrok ken, de pootjes komen iets verder, weer hapert het. Wat nu? Nog maar een paar man meer trekken en na een ellendige martel partij ligt er een dood kalfje en een uitgeputte vaars, die nooit meer op zal staan. De veearts kan niet anders aanraden dan slachten. Het is al te erg, maar na eenige weken moet het beestje toch naar een vilder. Na twee 7 MaartPaardentaxatie te IJzen- dyke. Verplichte voorjaarsstie- renkeuringen te 9 15 uur Kort- gene10.15 uur Kamperland; 11.00 uur Wisgekerke; 100 uur Wol- faartsdijk; 2.30 uur Kattendyke; 3.30 uur Wemeldinge. 8 Maart: Paardentaxatie te Oost burg. 9 Maart: Verplichte vooi'jaarsstie- renkeuring te 8.00 uur Goes; 9.30 uur 's-Gravenpolder11.00 uur Hoedekenskèrke2.00 uur Baar land: 3.00 uur Oudelande. 10 Maart: Verplichte voorjaars- stierenkeuring te 9 uur Sinouts- kerke; 10.00 uur Nisse; 11.30 uur Ovezande; 2.00 uur Driewegen; з.00 uur Ellewoutsdijk. 11 Maart: Stierenkeuring te 9.00 uur Yerseke; 10.30 uur Schore; 11.30 uur Kruiningen; 2.00 uur Kapelle; 3 00 uur Kloetinge. 14 Maart: Paardentaxatie te Goes. Laatste dag voor het aanvragen van bindertouw voor °;raan- maaiers-zelfbinders bij P.B.H. 15 Maart: Stierenkeuring te: Brou wershaven 9.45 u.Renesse 12.15 Haamstede 2 u. 17 Maart: Paardentaxatie te Mid delburg Stierenkeuring te Tho- len 11.30 u jaar herhaalt zich hetzelfde met de izelfde uitkomst. Kwaad staat de veearts er bij en vraagt waarom ze geen deskundige hulp inroe pen als ze het zelf niet weten, want ten tweede male hadden zoowel de vaars als het kalf in leven kunnen zijn. ,,Ja, mijnheer", zegt de eene broer, „het is dom en zal niet meer gebeuren; we beginnen opnieuw!" Het wordt zoo eenvoudig gezegd, maar het was me wat. Tweemaal glad tegen den grond geslagen en geen centje meer over en dan toch maar weei opnieuw aan het werk en aan het uitzui nigen op alles. Het is al jaren geleden, maar het stalletje met koeien is er en ook een stel kinderen. Zulke voor vallen zijn jullie lang niet vreemd, op den boer komen zulke kerels zoo vaak voor, of eigenlijk, ja. zoo zijn alle boeren. Sla je ze niet dood. dan komen ze weer overeind en vechten verder. Alle kinderen willen of kunnen geen boer worden en begrijpen jullie nu goed. dat het eten, wat je aan ons \olk levert, lang niet het voornaamste is. Het zijn het boerenbloed en de boe- rengeest, die ons volk in leven houden.) Alles wat stedeling is. stamt af van den boer De stad heeft echter een ontaarden invloed op den mensch en daarom moeten er steeds nieuwe krach ten toegevoegd worden. De nieuwe krachten leveren jullie en aan jullie dankt zij haar bestaan; zonder den boer gaat zij ten gronde. Uit het bo venstaande blijkt duidelijk, dat de boer roet alleen het ,-echt. maar vooral ook den plicht heeft zich te doen gelden, voor het welzijn van heel ons volk. Anti beteekent tegen. Tegen je zelf zijn is dom. Tegen je volk zijn is laten we daar maar niet over denken. Uw plaats is een ijverig medewerker te zijn van den Landstand, daarin en daardoor kan alles bereikt en verwe zenlijkt worden wat recht en billijk is voor den boer en dat nog wel zonder dankje behoeven te zeggen of aan da pet te tikken. Is hier nu ook maar een greintje politiek bij? Het is allemaal maar de aanmaning. Het is nu da hoogste tijd, let op uw zaak." Mocht ik daartoe de gelegenheid hebben, zoo zal ik U ook nog een verslag van een vergadering van een Buurtboerenraacl geven; dan zult ge zien, dat ook daar geen politiek ter sprake komt. Praat er eens ernstig met Uw buurman over, zender er Duitschers ofN. S. B-ers met geweld' bij te halen. De Landstand doet niet aan politiek* J. K.

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1944 | | pagina 3