W enken van de week Vragen Voor onze Landvrouwen 10 MILLIARD Luchtbescherming 4 HJETT rundveevraagstuk geeft nog steeds tot tal van moeilijkheden en zorgen aanleiding. Zoo zijn er ook ten aanzien van de nieuwe regeling van den handel in gebruiksvee nog tal van vragen, -waar de veehouder ln de praktijk voor komt te staan. Zoo bijv. deze: wanneer men een aankoopvergunning wil hebben, moet men dan eerst vleesch leveren? Nu, dat is niet noodig. In eerste in stantie lag dat blijkbaar wel in de bedoeling, doch nu kan men een aankoop vergunning krijgen op voor waarde, dat men later een overeen komstig aantal kg. levert voor de slachtveemarkt. Zooals men in Ac tualiteiten kan lezen is de leverings termijn 14 dagen, doch worden po gingen gedaan dezen termijn te ver lengen. Het schijnt voor te komen, dat niet alle P.B.H.'s op de hoogte zijn gesteld van dezen maatregel. Doch niette min is het een feit, dat men een aankoopvergunning kan krijgen zonder eerst te leveren. Dan is het blijkbaar nog niet aan ledereen duidelijk, hoe het zit met de kalveren, Vallen die nu ook onder de taxatie-regeling, of zijn ze vrij. De regeling is zoo, dat kalveren bo ven 60 kg. gewicht onder de rege ling vallen. Wil men dus een kalf van dat gewicht of zwaarder verkoo- Een, dan dient het te worden aange- oden aan de taxatie-commissie. Zij moeten over de markt worden ge taxeerd en gewogen en kunnen zoo van eigenaar verwisselen. Liet men de kalveren vrij, dan zou daarin een mooie gelegenheid te vinden zijn tot ontduiking van de genomen maatregelen. Daar kan dus niet aan worden gedacht. Dan nog iets over het jong veg.- maximum. Dit bedraagt 75 procent van het bedrijf smaximum, zooals men weet. Die 75 procent is gere kend met Inbegrip van de kalveren. Nu zal het ieder duidelijk zijn, dat practisch genomen elk veebedrijf in den tijd, dat de kalveren geboren worden een jongveebezetting zal hebben van meer dan 75 procent. In dat geval is men dus feitelijk in overtreding. Daarom is bepaald, dat tijdelijk een verhooging van die 75 procent wordt toegestaan, mits men dat aanvraagt. Wie dus door de ge boorte van kalveren boven zijn be- drijfsmaximum voor jongvee komt, doet verstandig bij zijn P.B.H. ver hooging aan te vragen. Dit wordt dan altijd 'toegestaan. In den loop van het seizoen komt men door ver koop van kalveren en door het af kalven van vaarzen wel weer op zijn 75 procent terug. Het ware ons liever geweest, wan neer men de kalveren niet onder het bedrijfsmaximum voor Jongeren had gesteld en dan dat bedrijfs maximum wat lager dan 75 procent had gesteld. Dan was men van de noodzaak tot aanvragen van tijde lljke verhooging grootendeels af ge weest. WWrtn--I'MSCwTlW MOLESMRMERiNGEH voor Gebouwen, inboedel», (nvenJo nnen, voortuigen, ent. Bedrijfsschade en huurdervlnft ook voor binnen vaartuigen. Persoonlijks ongevallen. Geld, geldswaarden en pre- ciosa. Haltiaarlljkscbe Sciiadereselinst Totool werd reeds vertekerd voor ruim GULOEN Voegt daarbij ook Uw belang en vraagt Inlichtingen bij vw Assurantie bezorger i Het kan voorkomen, dat men een bedrijfsmaximum voor melkvee heeft dat te laag is in verhouding tot de voedermogelijkheden op het bedrijf. In zoo'n geval kan men bij zijn P-B.H. een verzoek indienen om. ver- hoo'glng van het bedrijfsmaximum te verkrijgen. Wordt daarop gunstig beslist, dan wordt de vleeschaanslag over het loopende jaar toch bere kend op het oude bedrijfsmaximum.. Het nieuwe jaar gaat men dan ech ter wel beginnen met het verhoogd bedrijfsmaximum, en in dat nieuwe seizoen zal men dus wel vleesch moeten leveren, overeenkomstig het verhoogde bedrijfsmaximum. Het spreekt vanzelf, dat dergelijke aan vragen serieus bekeken zullen wor den, alvorens toestemming wordt verleend. Thans nog enkele akkerbouw-wen- ken. Wij schreven al eerder over de ver schillende voederbietenrassen en wezen er toen op, dat men goed zal doen, speciaal aan de rassen met 'n hoog gehalte aan droge stof, aan dacht te schenken. Deze toch ge ven hooge drogestofopbrengsten, (waar het tenslotte toch om gaat) in minder kg. bieten. Men heeft dus voor het verkrijgen van dezelfde hoe veelheid voedingsstof minder kg. te verwerken, wanneer men voederbie ten met hoog gehalte verbouwt. Ook laten deze zich beter bewaren. Uit proefnemingen in Zeeland in 1943 genomen, bleek, dat daar het ras Groeningia met een droge stof- gehalte van 19.2 procent, ook de grootste hoeveelheid droge stof per ha. opbracht. Het ras Frlso was met een droge stof gehalte van 24.7 pto- cent de variëteit, die het hoogste ge halte aan droge stof bezit. Nadrukkelijk willen we er hier nog eens op wijzen, dat men voor voeder- verbouw, de rassen met een hoog droge stofgehalte niet moet verge ten. De uitkomsten van de proefneming te Wllhelminadorp laten wij hieron der volgen. Gemiddelde opbrengsten per ore. Friso 629.6 24.7% 155.5 Groeningia 905.7 19.2% 173.9 Teutonia 1041.7 15.5% 161.5 Productiva 1161.0 135% 156.7 Peragis 1109.6 13.5% 149.8 Ook met diverse vlasrassen zijn proeven genomen te Wilhelmina- dorp. Daarbij werden naast Concur rent ook vier nieuwe rassen van Hylkema beproefd, verder de soorten Liral, Crown en Liral Prinee, alsme de de rassen van dr. Dorst 0- 100 en A B. De belde proefvelden, die aan het vlas waren gewijd, gaven interessan te Tesultaten. In het kort de uitkom sten weergevend, kunnen we zeg gen, dat het ras Concurrent nog steeds een prima ras is, met groote zaadopbrengst. De rassen van Hylke ma gaven echter ook beste resulta ten. Vooral de nrs. 312851 en 311 879 gaven beste stroo-opbrengsten, soms hooger dan van Concurrent. Doch ook de nieuwe rassen van dr. Dorst deden het goed. Op een proef veld kwam 0 100 in stroo-opbrengst bovenaan. Waar zooals uit officieele mededee- lingen blijkt, dat deze. nieuwe ras sen het in weerstand tegen ziekten (bijv. vlasroest) winnen van de Con current, is het zeer gewenscht, dat de practijk aandacht aan deze ras sen gaat schenken. Wie belangstel ling voor den verbouw van nieuwe rassen heeft, kan zich daarover in verbinding stellen met den Land- bouwconsulent ln zijn streek. op Bijenteeltgebied zende men aan Chr. H.RAAD, Hoflaan 7, Hilversum. Postz. voor autwoord insluiten (^De tuin bi) de boerderij"^ We hebben al mooie dagen gehad, bij uitstek geschikt om te zaaien, en wij mogen zeker wel aannemen, dat U daarvan geprofiteerd zult hebben. Wie spoedig van de voorjaarsgroenten uit eigen tuin wil eten moet tijdig zaaien en plantenZelf plukten wij al de eer ste radijsjes uit den kouden bak. De sia, die we eind Januari in den kou den bak gezaaid hebben, is nu al groot genoeg om buiten uit te zetten. Hebt U bakruimte genoeg, dan laat U na- uur lijk wat planten onder glas staan. Die zijn eerder tot goede kroppen uit gegroeid. De vroeggerooide 'spinazie be gint haar groen al te laten zien. Het is nu een drukke tijd. De erwten, peulen, worteltjes, sla, uien, prei, spinazie, radijs, luinboonen, enz. moeten nu gezaaid zijn of zoo spoedig mogelijk gezaaid worden. Dac we de vroege aardappelen niet vergeten, spreekt wel vanzelf. Die zijn in de voorgaande weken op een plaatsje in het licht voorgekiemd en geven we nu op beschutte plek in den tuin een plaatsje. Dan staan ze spoe dig boven den grond en kunnen vroeg nieuwe aardappelen leveren. Wanneer uw tuin erg open ligt, en u veel hinder ondervindt van wind, dan is het aan te raden een proef te ne men met een haag van aardperen of topinambours. Op kleine afstand, nl. 10 d 15 cm uit elkaar gepoot, geven zij een dikke haag, die wel 2 d S meter hoog kan worden. De knollen zijn geschikt voor men- schelijke consumptie en ook bv. konij nen lusten ze graag. Pootgoed is o.m. verkrijgbaar bij den heer C. R. van Vloten, „de Kamp", te Heelsum, die omtrent de cultuur ook verdere aan wijzingen verstrekt. Ais we sla- en bloemkoolplanten kun-, nen krijgen, zetten we die nu ook uit. De pootuien en sjalotten moeten in den grond. De boerin heeft het toch al druk, want als het weer warmer wordt, moet cle schoonmaak ook geschieden. Van de groenen moet U echter met Uw gezin eten, en het huisraad loopt niet weg. Geef dus als de gelegenheid er is, eerst Uw tijd aan den tuin. en daarna aan den schoonmaak. Evengoed als onze groenten nu binnen korten tijd beginnen te groeien, ont waakt ook het onkruid uit zijn winter slaap. Een ieder zal wel weten, dat dit in den regel harder groeit, dan onze cultuurgewassen. Daarom is het dan ook zaak, er als de kippen bij te zijn, als het onkruid den kop boven den grond steekt, zoo spoedig mogelijk wie den is het aangewezen werk. Als het onkruid nog klein is, gaat dat het bes te. Laat men het grooter worden, dan wordt men het niet zoo goed meer baas. De wortelonkruiden krijgen dan kans reserve in hun wortel te vormen en al trekt men den stengel dan af, dan schiet er toch weer een of soms nog meer stengels omhoog. Wat de zaadonkruiden betreft, die vormen vaak sneller zaad dan men denkt. Daarom, begint te wieden, als het on kruid nog klein is, en houdt dat gere geld vol. Dan doet men werk, waar de -groentegewassen voordeel van hebben en tevens bespaart men zich voor het volgend jaar veel werk, want wat men dit jaar grondig vernietigt, kan vol gend jaar geen last meer geven. Agrarische Uitzendingen van den Nederland- schen Omroep in de week van 28 Maat 1 April 1944. Zondag 26 Maart 8.00 uur Htlv. 1. D. v. d. Bospoort ..De verloren schat." Maandag 27 Maart 13.00 uur Hilv. 1. Over bramenteelt. Wist U dat bramen ook wor den geteeld? Wij waren met de microfoon in de Bommelerwaard. Dinsdag 28 Maart 13.00 uur Hilv. 1 Over aarappel selectie-cursussen. Woensdag 29 Maart 13.00 uur Hilv. 1. Kaar de grotten van Maastricht. Donderdag 30 Maart 13.00 uur Hilv. 1. Her- wig over de groenten. Vrijdag 31 Maart 13.00 uur Hilv. 1. Nieuws en de wenken voor Boer en Tuinder. 18.45 uur Hilv. 1. In de serie van de Direc tie van den Landbouw brengen we dezen keer een beschouwing over het Prcefsta- tlonwezen en zUn beieekents voor den Landbouw. Zaterdag 1 April 13.25 uur Hilv. 1. De we- kelljksche wandeling. 13.55 uur Hilv. 1. Wenken voor Volkstuin ders. DE BRANDDEKEN Het leven heeft gelukkig voor de meesten van ons nog zóó veel waar de, dat men alles zal inspannen om het te behouden. In dezen tijd moet men op alles zijn voorbereid. Het huis kan b.v. reeds zóó ver in brand staan, dat de vlammen den uitgang versperren, of men moet tusschen een paar brandende huizen door. Er is een zeer practisch middel om ongedeerd door het vuurgevaar heen te komen. Dit middel, dat aan de practijk getoest is, is de branddeken. De vervaardiging. Zij bestaat uit een gewone wollen of molton deken. U kunt daarvoor de bovenste deken van uw bed gebrui ken. die U, nadat ze van de noodige banden of koorden hebt voordien, weer op uw bed kunt leggen. Er moet één draagband, twee halsban den en twee armbanden aan vastge maakt worden. Daartoe vouwt U de deken in de lengte dubbel, zoodat U weet, waar het midden is. U meet nu van de bovenzijde in het midden 41 cm. naar beneden af en brengt hier een 3 m langen draagband aan, die naar rechts en links 15 cm. ste vig op de deken wrordt vastgenaaid. De bovenzijde van de deken wordt nu 8 cm. naar binnen omgeslagen. Op deze strook worden twee hals banden ieder van 30 cm. vanuit het midden stevig vastgezet. De lengte van deze banden is 45 cm. Nu worden nog twee armbanden op den rand van de deken aangebracht 38 cm. uit de bovenzijde, zoodat er twee lus sen gevormd worden. Bet gebruik. De branddeken is na onderdompeling in een emmer water gereed voor het gebruik. Wanneer men ze omslaat, neemt men het horizontale gedeelte van den draagband vast, zoodat de korte zijde naar het lichaam is ge keerd en naar beneden hangt. Men hangt de deken om de schouders, brengt den draagband, die dus in de hals ligt, over de schouders naar voren daarna onder de armen door raar achteren en kruist hem op den rug. Dan worden de einden weer naar voren gebracht en over de buik vastgeknoopt. Het naar achteren hangende korte gedeelte van de deken wordt bij wij ze van kap over het hoofd geslagen en met de halsbanden dicht gebon den. Vervolgens worden de armen door de armlussen gestoken en wordt de deken naar voren dichtgeslagen, waarbij de onderarmen over elkaar gekruist worden, omdat anders de deken zou openvallen. Men kan bovendien het gezicht met een nat kinverband beschermen. Heeft men een stofbril of een gas masker, dan kan men deze ook zon der bezwaar opzetten. Bij een gas masker kan natuurlijk het kinver band vervallen.

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1944 | | pagina 4