Mededeelingen betreffende evacuatie Marktoverziebt "ÊlHqPA AWv&Ji IKiÉg, 1 S3J Qwiqsikm! EEN BOERENROMAN DE BLIECKAERTS dier en de worp er uit zien. Ziet het geheel er minder goed uit, ook wat de huisvesting en verpleging betreft, koop dan niet. Het hok moet èn schoon en goed verzorgd zijn, want vuile hokken zijn een broeinest van ziektekiemen, zoodat de jonge dieren hiermede ge makkelijk worden besmet, hetgeen de kans op ziekte en sterfte verhoogt. Ieder konijn moet zoodra het van de moeder afkomt een hok apart hebben. Hoe moet het jonge konijn er uit zien? Jonge konijnen moeten levendig zijn. Zij moeten er gevuld en mollig uitzien met glad glanzend haar. Hebben zij ruw glansloos haar, zijn zij te mager en heb ben zij dikke buikjes, dan zijn zij yrjjwel ten doode opgeschreven; want dit zijn de verschijnselen van trommelzucht en coceidiosis, ziekten waaraan de jonge diertjes onherroepelijk zullen sterven. Zooals men ziet komt er heel wat kijken, eer men een goed konijn in zijn bezit heeft. Iedere konijnenfokker heeft graag een goed gezond dier; hij moet zich dan ook eenige moeite getroosten, temeer daar het gemakkelijker is een gezond konijntje op te fokken dan een slap, achtergebleven en verzwakt diertje, waaraan de te besteden zorgen toch vergeefsch zullen zijn. Wat de keuze ras- of landkonijnen be treft, dient men steeds de voorkeur te geven aan raskonijnen. Deze zijn reeds jaren in handen geweest van fokkers, die hun beste krachten aan het ver beteren van den stam hebben besteed. Bij keuze van het ras is het in elk op zicht gewenscht zich te houden aan één van de bekende nutrassen, t.w. Fransche Hangoor, Blauwe of Witte Weener, Groot-Zilver of Groot-Chinchilla. Uiteraard zijn rasdieren duurder bij aankoop dan de zgn. landkonijnen; daar om ook koopt men rasdieren het voor- deeligst op een leeftijd van 810 weken. Als vleeschkonyn van het groote ras is de Fransche Hangoor het meest ideale type. Toch worden er nog veel Vlaam- sche Reuzen als nutkonijn gekocht, maar zij. die in de gelegenheid zrjn geweest een vergelijking te treffen tusschen een Fransche Hangoor van zes maanden en een Vlaamsche Reus van denzelfden leeftijd, komen meestal tot de conclusie, dat de Fransche Hangoor inderdaad het beste nuttype is. De lichaamsverhoudin gen van de Vlaamsche Reus zijn voor de vleeschproductie minder gunstig, ter wijl dit ras een naar verhouding te sterk ontwikkeld beenderenstelsel heeft. Het groeit eerst het sterkst in de beenderen, daarna volgt pas de voor de slacht gewenschte vleesch- en vetaanzet. De Fransche Hangoor daarentegen heeft in verhouding een fijner skelet en groeit direct in het vleesch, zoodat hij reeds als halfwas konijn voor de slacht ge schikt is en daarbij dan tevens reeds vet levert. Ingekwartierd vee De Wnd. Voedselcommissaris voor Zee land maakt het volgende bekend. Veehouders die dieren uit de evacuatie- gebieden in hun stallen hebben, hebben niet alleen de wettelijke doch ook de moreele verplichting de dieren te ver zorgen als waren het eigen runderen, paarden of schapen. Zij dienen derhalve de dieren; a. naar behooren te voeden en huis vesten b. goed te verzorgen; - c. bij ziekte te laten behandelen door een dierenarts. Tevens wordt er de aandacht op ge vestigd dat. voorzoover melkkoeien in gekwartierd zijn, alle gewonnen melk wordt verantwoord. Bij de binnenkort te houden contróle zal op bovenstaande punten terdege worden gelet. De huidige omstandig heden nopen er toe, dat tegen overtre ders met gestrengheid zal worden op getreden, o.m. door intrekking bedrijfs- maximum koeien zoo noodig aangevuld door inhouding slachtvergunning 1944. Inkwartiering vee De wnd. Voedselcommissaris voor Zeeland deelt mede, dat inlichtingen omtrent in gekwartierd vee, met betrekking tot de voedering, overbrenging, verplaatsing (het zij vrijwillig of gedwongen), steeds mon deling of schriftelijk te zijnen kantore te Goes worden verstrekt. Teneinde definitieve onderbrenging enz. tijdig en naar behooren te kunnen verzor- fen, wordt aangeraden, onverwijld de noo- ige Inlichtingen te vragen. Verkoopen en afleveren van voederaardappelen De wnd. Voedselcommissaris voor Zeeland maakt bekend dat als voorwaarde, voor het verkoopen en afleveren van voeder- aardappelen door telers, wier bedrijf is gevestigd in één der inundatiegebieden t.w. Schouwen en Duiveland, Tholen of St. Philipsland, wordt vastgesteld, dat voor den desbetreffenden verkoop aan den ver- kooper een vergunning wordt uitgereikt, door of namens den Provinciaal Voedsel commissaris. Ook het koopen en ontvangen van telers in bovengenoemde gebieden is niet toe gestaan, indien de teler den kooper geen verkoopvergunning, als hiervoor bedoeld, kan overleggen. Het verkoopen en afleveren van voeder aardappelen door telers is zonder vergun ning geoorloofd, indien aflevering plaats heelt aan de V.B.N.A. HierbU zal den teler een afleveringsbewijs ren name van het R.V.O. (Afd. Bureau Ontruiming) worden uitgereikt. Vergunningen voor telers uit genoemde gebieden om voederaardappelen af te le veren anders dan aan de V.B.N.A. zullen voorloopig niet worden afgegeven. Besproeien warenhuizen, ramen en kassen Voor zoover de maand voor maand beschik baar komende hoeveelheden benzine het toelaten, zal deze motorbrandstof ook in het komende seizoen ter beschikking wor den gesteld voor het besproeien van waren huizen, ramen en kassen va» die tuinders, welke niet over een electromotor beschik ken en overigens volgens door den Inspec teur van tien Tuinbouw opgestelde voor warden daarvoor in aanmerking komen. Ge gadigden moeten hun aan*, raag uiterlijk 3D Maart 1914 op de bekende B. L. formulie ren, welke uitsluitend bij de Tuinbouwcon- sulenten en hun assistenten verkrijgbaar ziin, indienen bij den Rijkstuinbouwcon.su- lèat van het district, waarin hun bedryf is gelegen. Extra taxatiemarkten paarden Op Vrijdag 24 Maart a.s. zal te Tholen een extra taxatiemarkt worden gehouden. Aanvang 9.30 uur. Verbod rondleiden van dekhengsten Der. houders van voor dekking van mer- riën goedgekeurde hengsten is het inge volge het Paardenbesluii 1941, Hengsten- houderij, behalve in Limburg, Noordbra bant en Zeeland, verboden deze hengsten voor dekking te gebruiken op een andere plaats dan op het erf aangeduid in de aan hen als hengstenhouder verstrekte vergun ning. Met uitzondering van de genoemde provin ciën is het gebruik van een hengst voor dekking derhalve uitsluitend beperkt tot het erf aangegeven in vorenbedoelde ver gunning. Met nadruk wordt er de aandacht op gevestigd, dat naleving van dit voor schrift nauwkeurig zal worden gecontro leerd en bij overtreding van het verbod tegen den betrokken hengstenhouder straf vervolging zal worden ingesteld. Literaard kan aan een verzoek ontheffing van het verbod waaromtrent nog geen be slissing is genomen, door den hengsten houder niet het recht worden ontleend, dat hy van het verbod is vrijgesteld. Teelt van breckpeen Het Bedryfschap voor Sierteeltproducten maakt het volgende bekend: In verband met de te verwachten positie van de voedselvoorziening als gevolg van de inundatie van verschuilende gebieden, is het noodzakelijk, dat door bloembollen kweekers in 1944 op grootere schaal dan voorheen breekpeen zal worden geteeld. Teneinde deze teelt meer aantrekkelijk ie maken is besloten den prijs voor dit jaar to verhoogen en wei met 2.—^ per 100 kg voor breekpeen II en 1.50 per 100 kg voor breekpeen III ten opzichte van de prjjzen in 1943. Ook zal voor deze teelt een kleine hoe veelheid kunstmest extra ter beschikking worden gesteld, welke hoeveelheid echter uitsluitend voor dit doel mag worden ge bruikt. Indien mocht blijken dat een vol doende oppervlakte niet vrijwillig wordt beteeld, zal een en ander verplichtend worden opgelegd. Repelen van vlas Van den voorzitter van het Bedrijfschap voor Vlas en Hennep is ter uitvoering van art, B Vlasverordening 1942 in het Voed selvoorzieningsblad van 8 December 1943 No. 94 een algemeene bekendmaking op genomen, waarbij iedere teler verplicht wrerd om de geheele hoeveelheid ongerepeld stroovlas, welke hij voorhanden of in voorraad had, dan wel bij derden opge slagen hield vóór 1 Maart 1944 af te repe len, terwijl iedere stroovlashandelaar op frond van bedoelde bekendmaking dit vóór 5 Februari had behooren te doen. Het is gebleken, dat hieraan door velen niet is voldaan. Op grond van het onder 3 van deze Algemeene Bekendmaking be paalde, deel ik belanghebbenden mede, dat van deze verplichtingen ontheffing is ver leend tot 1 April a.s. Het na dien datum nog bij telers of han delaren aanwezig ongei epelde stroovlas za! eventueel door het Bod rijf schap geheel vooi rekenie van belanghebbenden worden af- gerepeld. De Prov. Voedselcommissaris voor Zeeland. Hetgeen wij vorige weken schreven over den zekeren angst, die bij menigeen schynt voor te zitten, wanneer hij naar d? taxa tiemarkt moet. blijkt wel eenigszins ge rechtvaardigd. Het is nu eenmaal een feit, dat, wanneer boer en handelaar vrij zijn in hun doen en laten, op de markt, zy steeds probeeren een betere soort vee aan te voeren dan wanneer de markt een soort gedwongen levering is, zooals men de ta xatiemarkten nu eenmaal ziet. Het was vorige week op de verschillende markten dan ook duidelijk te merken, dat de beste dieren thuis bleven, en dat de boei nu eerst recht gaat sorteeren, hetgeen na tuurlijk ook zijn goede zijde heeft. Want nu kan een veehouder uiteindelijk een flink stel vee overhouden wanneer hij ten minste een beetje fortuinlyk boert. In de marktweek. waarover wy ditmaal schrijven, waren er over het geheel geno men nog zeer weinig aankoopvei gunningen aanwezig. De PBH's schijnen er niet scheu tig mee te zijnBovendien bedenken de meeste boeren, dat, als zij thans een nieuw stuk vee toegewezen krijgen, zij toch weer een andere koe leveren moeten. Een reden, om niet zoo gauw een vergunning aan te vragen. In ieder geval staat vast, dat er op het oogenblik te weinig aankoop vergunnin gen in omloop zijn en er daardoor ver scheidene koeien die nog vrij goed waren, naar de slachtbank verdwijnen. De taxatie van het vee was oj> de diverse markten nogal uiteenloopend. Dit is be grijpelijk. want de prijzennorm is wel vast gesteld, maar in de eene provincie of in de andere is het verschil van het aangevoerde vee vanzelfsprekend groot, waardoor wis seling van prijs te begrijpen is. Over de geheele linie liggen de prijzen ongeveer als volgt: Kalfkoeien van 300 tot 650: de weiers varieeren tusschen de 200 en 350, terwijl de klam vaarzen 225 tot 300 op brengen. Pi-nken gelden 'van 700 tot 160 a 1?0. Bij de beschouwing van deze prijzen moeten wij niet denken, dat de taxatie aan den lagen kant is. Het vee. dat aangevoerd werd, was er naar en wij zijn van meening, dat, wanneer er zekeren dag beter vee aan de markt zal komen, de prijzen ook wel iets hooger zullen worden. In den bonnenliandel was deze week ge lukkig weinig te doen. Deze handel is af- geloopener wordt nog slechts een enkel bonnetje verkocht voor een prijs, welke tusschen de 2,80 en 2,90 ligt, maar de omzet heeft niets te beteekenen. Schapen. Ook op de schapenmarkt zijn nog weinig aankoopvergunningen. Vorige week was deze veesoort bij een Kleinen aanvoer duur, maar nu er op de markten meer aange voerd wordt en er zooals gezegd weinig aan koop vergunningen aanwezig a^n zakken de prijzen. Wanneer wij de schapen- markt in Utrecht vergelijken by die van vorige week, is een verschil van omstreeks 50 merkbaar, hoewel wij de prijzen, die thans betaald moeten wórden, en welke liggen tusschen 200 en 250 nog vrij be hoorlijk vinden. Nu er in de andere takken van den vee handel minder te beleven is dan voorheen, vallen de handelaren met geweld op de schapen aan Wy meencn dan oo'-, dal het gilde der schapen lu adelaren, hoewel in kwant'teit er op vooruitgaande in kwaliteit terugloopt. Wij kwamen deze week op de schapenmarkt dezelfde minder gewenschte elementen, tegen, die vroeger de andere markten on veilig maakten, en door wier schuld -uit eindelijk tot een taxatiemarkt moest worden overgegaan. Wy vreezen. dat deze elemen ten ook den se.hapenhandel zoodanig zullen verontreinigen, dat ook hier maatregelen niet achterwege zullen kunnen hlyven. Varkens. De varkens waren deze week wed. rom vrij duur, lioevel een kleine terughoudendheid te bespeuren viel op de ouders -heidene markten. In Utrcht waren de varkenspry- zen Zaterdags geweldig gestegen, ooch hiervan was een buitengewone oorzaak de reden. zaak is als volgt: Er was een normale aanvoer van biggen. Er waren kooplieden uit andere provincies geltomen die deze biggen kochten zonder aankoop vergunningen en dan vanzelfsprekend hoo- fe prijzen gaven. Het gevolg hiervan was, at zij, die een aankoopvergimning had den, geen varken konden bemachtigen. Wij spraken handelaren, die met meer dan 100 aankoopvergunningen rondliepen en geen big konden krijgen. Is dit thans nog mogelijk, zal men zich afvragen. Het blijkt van wel, hoewel het indruiseht tegen de bepalingen. Doch in Utrecht werden ook aan degenen, die var kens gekocht hadden zonder aankoopver- gunningen toch vervoerbewijzen afgegeven. Toen wij informeerden hoe dit mogelijk kon zijn. zeiden de ambtenaren, die de ver voerbewijzen uitgereikt hadden, dat in N. Brabant nog geen aankoopvergunningen uitgereikt werden en boeren en handelaren uit dit gewest dus geen varkens konden koopen. Óm dit den Noordbrabanders toch mogelijk te maken, hadden zij maar ver voerbewijzen uitgereikt. Deze ambtenaren schijnen er geen rekening mee te houden, dat ook in de provincie Utrecht honderden boeren zich varkens wenschen aan te schaffen, en ook al zou zulks niet het geval zijn er ie nu eenmaal een maatregel en deze houdt in. dat zonder aankoopver gunning geen vervoerbewijs mag worden uitgereikt. Hieraan heeft men zich te hou den, zonder meer! D. S BEZOEKT Café Ke»t „DE BEURS" Markt 9, Goes. T. 2257 Trefpunt voor H.H, Landstanders! ADVERTENTIES HIER IS DE "WEGtr&lAMP Noodverlichting van supt-rklaase. Gegarandeerd 1809 brand uren. bij 2 4 uur (jebruDc per dag.*) W11 of blauw Jicht Zuurstof-mhaleexemS batterij-systeem. Geheel metaal Geen reUontladtng 1 IAAB Oft30 LICHT VOO» £i O Geen melasse Ten gevolge van de krappe voorraadposi- tie zal dit jaar voor inkuilingsdoeleinden geen melasse ter beschikking worden ge steld. Boe oogst tnett gexoxd graat*? M«q toon her raahesd voor ae C1Q431 roet ABAVIT oatrmttten. Dan worden alle nAse-kiemtn i gedood. Het ontrtcetten i» too goedkoop eo ceavoodig dat de konen ifte-voudig terugkomen. U eenvoudig in het gebruik- De kotten pet H. A tr- -1"1— I ra po ree ut: DtNuA-VOORTHUIZBN De suikerpremie voor aardappel verbouwers In de publicatie van het Teeltplan Akker bouw 1944 is medegedeeld, dat den ver bouwers van aardappelen een suikerpre mie zal worden toegekend. Hiervoor zul len de volgende richtlijnen gelden. Slechts die telers ontvangen de premie, die 1. dit jaar ten minste een even groote opper vlakte bebouwen met aardappelen als in 1943; 2. een minstens even groote opper vlakte suikerbieten verbouwen als in 1943. Do premie zal bedragen 1 kg suiker per 1000 kg voor menschelyke consumptie goed gekeurde aan de V.B.N.A. afgeleverde aardappelen (de vroege- en voor con sumptie bestemde fabrieksaardappelen hier bij inbegrepen), benevens voor de door de aardappelmeelfabrieken afgenomen en op meel verwerkte aardappelen op basis van 400 gr. De telers zullen hun arbei ders in de suikerpremie moeten laten mee- deelen. Wees zuinig °P!%* Uw Driewielers |-i Wij verrichten nog alle soldeer- en laschrepora- ties oan frames von Tour- en Transport rijwielen en Carriers. Speciale modelinrichting MAK. CilAAT m-*74. Tft WW FAÖKiat: OUDÏ LOO«KS5~*AAT TttFfOON ITor» AriSTïKOAH-C Verkoop volgent Distributie-voorschrift alleen un hen, die werken voor Luchtbwci c .-mlng. Voedselvoorziening, Brandweer, Ziekenzorg Officieel KEMA rapport csriacaga Hilda Bongertman heeft U iets te zeggen In haar nieuwen roman Jeugd in de branding Gebonden 3.25 Verkrijgbaar in den boekhandel Uitgeverij Nenasu Utrecht - Oudegracht 172-176 IN VOLKSUITGAVEl EDWARD VERMEULEN is onder het getal van hen, die door hun werken het volk willen veredelen. Dan moet ieder nieuw boek dat van hem verschijnt, met groote vreugde worden begroet. In volksuitgave verscheen zoojuist de roman: 230 bladzij .en, ingenaaid 1.75 Wordt onder rembours geleverd of na storting of overschrijving van 1.85 op girorekening 58953 van: N.V. De Resi entlebode-UitgeveriJ, Den Haag. Wordt ook geleverd door bemiddeling van uw boekhandelaar.

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1944 | | pagina 7