Vruchtboomen Het omenten van IN onze vorige uitgave werd reeds vermeld, dat voor den verbouw van pootaardappelen ook een suikerpre mie zal worden gegeven. Zooals be kend, gold de suikerpremie voor aardappelverbouw tot nog toe alleen voor de teelt van eetaardappelen. Daar echter de pootgoedteler bij het rooien van zijn product dezelfde moeilijkheden heeft als do consump tie-aardappelverbouwer, werd het redelijk gevonden en is het dan ook toegestaan, dat de pootgoedverbou- wer ook suikerpremie ontvangt. Het is verheugend, dat dit doel bereikt is, want hiermede wordt aan een scheeve verhouding een eind ge maakt. In het vorige bericht vermeldden wij, dat de premie zou bedragen ongeveer 1 kg. suiker per 1000 kg. pootaard- appelen. Dit is echter niet juist. De opbrengst van pootgoed in kg. kan n.l. heel wat afwijken van die van consumptie-aardappélen. Een per ceel AA-pootgoed, dat dus zeer vroeg gerooid is, levert vaak maar half zooveel kg. op dan een evengroot perceel consumptie-aardappelen van die soort. Daarom zou het zeker te verantwoorden zijn, dat voor AA- pootgoed, de suikerpremie bijv. 1 kg. per 500 kg. pootgoed bedraagt, en bijv. voor een C-klasse 1 kg. suiker per 900 kg. pootgoed. Deze cijfers staan echter nog niet vast. Wij ge ven deze alleen bij wijze van voor beeld. Een officieele publicatie over de suikerpremie van pootaardappelen zal nog wel binnenkort verschijnen. De toekenning der suikerpremie was tot nog toe gebonden aan de voor waarde, dat men minstens evenveel suikerbieten en aardappelen moest verbouwen dan in 1943. Dit was ook te begrijpen, omdat de suikerpremie naast de overbrugging van arbeids- moeilijkheden, er toch ook voor die nen moest, een voldoende oppervlak te bieten en aardappelen te behou den. Doordat echter de voorwaarden, waaronder de suikerpremie zal wor den gegeven, zoo laat bekend ge maakt zijn, hadden vele boeren hun bouwplan al ingedeeld. Zoo komt het vaak voor, dat. men bijv. meer koolzaad in den herfst heeft uitge zaaid (een gewas met goede gelde lijke opbrengst, dat weinig arbeid vraagt). Om nu evenveel aardappe len en bieten te verbouwen als verle den jaar. zouden die bieren koolzaad moeten gaan omploegen. Daar dit echter een gewas is van groote waarde voor de vetvoorziening, is dat omploegen ook weer ongewenscht. Om die reden zou het wenschelijk zijn de voorwaarde voor toekenning van suikerpremie voor bieten en aard appelen te wijzigen, in dien zin, dat men suikerpremie ontvangt voor zijn aardappelen, wanneer de totale op pervlakte koolzaad, bieten en aard appelen in 1944 even groot is als de totale oppervlakte van die gewassen in 1943. Al heeft men nu wat meer koolzaad dan verleden jaar en wat minder aardappelen, als de gezamen lijke oppervlakte maar gelijk aan of grooter is dan die van verleden jaar, dan zou men toch voor suikerpremie in aanmerking dienen te komen. Waarschijnlijk zullen er dan nog wel boeren zijn, die geen suikerpremie ontvangen zullen. Er zijn ons bijv. wel gevallen bekend, van boeren, die hun koolzaadverbouw sterk uitgebreid hebben, en daarnaast in de hoop op prijsverhooging ook wat meer tarwe of rogge hebben uitgezaaid. Tevens is er door de inundatie van vele streken, waar nogal veel vlas werd verbouwd, groote vraag naar vlas- land geweest. Er wordt door de vlas sers wel f 600 per ha. betaald om een goed perceel vlasland te huren. Wan neer nu een boer met veel koolzaad en tarwe nu ook nog enkele percee- len van zijn grond als vlasland heeft verhuurd, zal hij wel niet "in staat zijn nog voldoende aardappelen en bieten te verbouwen, om in aanmer king te komen voor suikerpremie. Om nu ook deze boeren nog in het genot te stellen van de suikerpremie, gaat o.i. niet aan. Tenslotte moet er ergens een grens zijn. Men mag niet uit het oog verliezen, dat aardappelen en suikerbieten voor onze volksvoeding van de grootste be- eekenis zijn en vlas niet. In sommige Streken In ons land neemt de verbouw van pootaardappe len zoo'n voorname plaats in, dat er daar maar betrekkelijk weinig be drijven zijn, die niet aan de teelt van goedgekeurd pootgoed doen. Deze bedrijven liggen dan, zooals te be grijpen is, soms rondom tusschen de pootgoedtelende bedrijven in. Wanneer nu zoo'n eetaardappelen verbouwend bedrijf slecht pootgoed gebruikt, zoodat in dat gewas veel zieke planten voorkomen, dan betee- kent dat een gevaar en in ieder geval schade voor de aangrenzende poot- goedtelers. Deze krijgen dan n.l. een bree,de strook van hun poterperceel tegen het zieke perceel aan. óf in klasse verlaagd, óf geheel afgekeurd. Ofwel zij moeten het ongekeurde perceel overnemen, opzuiveren en soms schadevergoeding betalen voor de kleinere opbrengst, die door het sterke opzuiveren is ontstaan. Het is dan ook alleszins verklaarbaar, dat voor de pootgoedtelers, die aan grenzende ongekeurde, vaak zieke ge wassen, een doorn in het oog zijn. Zij zouden blij zijn van dien last verlost te worden en dat zou ook in het be lang van den pootgoedverbouw we zen. In verschillende gemeenten zijn A LLEREERST willen we eenige methoden omschrijven, welke in de fruitteelt het meest worden toe gepast. In de boomkweekerijen wordt het meest toegepast het oculeeren. Het woord is afgeleid van oculus oog. We gebruiken hier een ent, be staande uit één oog. We snijden hiervoor van een tak met goede oogen, waarvan de bladschijven ver wijderd zijn, een knop, zóó, dat een gedeelte van den bast er aan blijft (1 cm. onder en boven den knop). In den onderstam, welke verent moet worden, wordt nu een T-vormige wond in den bast gesneden. De zij kanten van de wond worden even op gewipt en het knopje wordt er tus schen geschoven, zoodat de boven kant van het stukje bast den boven kant van de T raakt. Nu winden we raffia stevig er om heen. Als het enten gelukt is, moet na ongeveer 1418 dagen de blad steel, welke we hebben laten zitten, er gemakkelijk afvallen. Dan kunnen we het raffia lossnijden. 't Oculeeren moet uitgevoerd worden op het tijdstip, waarop de bast nog goed loslaat en waarop de knop reeds goed is ontwikkeld. 'Het beste tijd stip is wel Augustus. Na den winter wordt de onderstam boven den knop afgesneden. Ook laat men op de kweekerij wel een stukje onderstam boven de ent staan, van pl.m. 5 cm. Hieraan wordt in den loop van den zomer 't uibgeloopen takje gebonden om een rechten stam te vormen. Een tweede methode, welke bij het omenten van oudere boomen met veel succes 'toegepast kan worden, is 'dan ook plaatselijk al wel maatrege len genomen om de pootgoedtelers te beschermen tegen dezen last. Doch dat waren steeds incldenteele bepa lingen. Om deze kwestie goed te re gelen, zou centraal een verordening gemaakt moeten worden, bijv. door het Bedrijfschap voor Zaaizaad- en Pootgoed, welke verordening dan van toepassing verklaard zou kunnen worden op die streken, waar de poot- goedteelt van overwegende beteeke- nis is. In zoo'n verordening zou men dan kunnen bepalen, dat in het be trokken gebied het uitpoten van on gekeurde pootaardappelen verboden is. Het schijnt, dat de bevoegde instan ties de invoering van een dergelijken maatregel overwegen. Het zou zeker toe te juichen zijn, dat voor de spe cifieke potergebieden zoo'n verorde ning werd uitgevaardigd. De poot goedtelers zouden daar zeer bij gebaat zijn, terwijl de consumptieverbouwers er ook geen schade bij behoeven te hebben, omdat goedgekeurd pootgoed in het algemeen betere resultaten geeft dan ongekeurd goed. Wanneer een dergelijke maatregel met de noo- dige voorzichtigheid wordt gehan teerd, kan zij zeker nuttig werken. het kraonenten. Het is meestal de gewoonte, om des winters met het snoeien ook reeds de te verenten boomen af te zagen. We zagen ze zoo af, dat de toppen der afge-zaagde takken schuin omhoog loopen naar den harttak. (Zie foto). Nu moeten we echter in het voorjaar (April—Mei) eerst nog een stuk van 510 cm. van den tak afzagen, daar de top is ingedroogd. Het nu ontsta ne vlak wordt met een scherp mes glad bijgesneden. Een snede wordt in den bast tot op het cambuim gemaakt en men wipt den bast aan beide kanten op. De ent, welke nu bestaat uit een takje met 3—4 oogen, wordt schuin bij gesneden, zoodat 't schuine snijvlak 3—4 cm. lang is. Wanneer het mo gelijk is, moet het snijvlak tegen over een oog beginnen. De ent wordt nu onder den bast geschoven en met raffia goed vastgebonden. Bij deze methode moet de wond goed ingesmeerd worden met entwas. Ook de top van de ent mag niet vergeten worden. Bij het toepassen van kroonenten Is het zeer goed mogelijk om op een dikken tak 2 of 3 enten te plaatsen, We onderscheiden twee sc n entwas, n.l. entwas voor xoud en entwas voor warm gebruik. De koude entwas kan altijd én overal direct worden ge bruikt, terwijl de warme entwas vooraf goed verwarmd moet worden. Hiervoor is een speciale entwaspot noodig. Dat is een dubbelwandige pot, waar men water in heeft gedaan en waaronder een spiritusvlam brandt. foto v.d. schrijver Er zijn nog èênigé methoden Van en ten, n.l. het spleet-enten, maar het is m.i. onnoodig, deze me thode te omschrijven, daar er groote nadeelen aan deze zijn verbonden. Ook het plak-enten wordt weinig aangewend. Toegepast kan deze methode bijv., wanneer dunne takken moeten worden ver ent. Men snijdt deze schuin af met een vlak van bijv. 3 cm. terwijl ook de ent op deze wijze wordt afgesne den. Men legt ze op elkaar. Vastbin den met raffia, desnoods in den win ter uit te voeren. In den winter kan ook uitgevoerd worden de driehoeks-enting:. Uit den onderstam wordt een drie hoekje gesneden, terwijl de ent wordt afgesneden met dezelfden hoek, zoo dat deze er precies in past. Deze methode is echter bijzonder moeilijk en vraagt veel tijd voor dengene, die met deze methode op de hoogte is. Bij de kwestie van het enten moeten we nog enkele punten aanhalen, n.l. Het gereedschap. Hiervoor wordt zoo mogelijk gebruik gemaakt van een scherp oculatiemes met een stevig hieltje, hetwelk ook aan het heft is bevestigd. Dit hieltje dient voor het oplichten van den bast. Het enthout. Vanzelfsprekend moet het enthout gesneden worden van gezonde boo men, welke meerdere jaren reeds hebben gedragen. Het enthout moet schurft- en kankervrij zijn en bezet met goed ontwikkelde knoppen. Te vens moet het goed uitgerijpt zijn. We nemen geen waterloten. De juiste tijd van het snijden of knippen van enthout is November. We kuilen het dan op een plaats, 'waar geen zon komt, bijv. op den noordkant van 'n schuur of een heining. Of men bewaart het enthout in een koele ruimte. Wanneer we gaan en ten, controleeren we nauwkeurig of het enthout nog in orde is. Het ge beurt zeer veel, dat de takjes bezet zijn met waterplekken. Dit hout is waardeloos! Het enten is in de fruitwereld zeer belangrijk. Allereerst in de boom kweekerijen, waar alle boomsoorten veredeld worden, welke niet gestekt kunnen worden, maar ook in de fruittuinen wordt tamelijk veel ge bruik gemaakt van het enten, bijv. het omenten van boomen welker soort niet meer bij onze fruitteelt nehoort of wel bijv. niet rendabel ls niet smaakt niét produceert. We noemen bijv. Dirkjes peer, Goud- bal, Bergamot enz. Ook gebeurt het maar al te vaak, dat soorten op verkeerde onderstammen zijn geplaatst, bijv. de Beurré Hardy op zaailing. De Beurré Hardy is op dezen onderstam absoluut onvrucht baar. Aangeraden word't deze om te enten met Conférence of Légipont. Het komt ook voor, dat soorten zijn geplant, welke in een bepaalde streek een slecht figuur slaan, bijv. met den smaak. Genoemd zou kunnen worden de Beurré Alexandre Lucas. Omenten! In West-Friesland vooral worden Bramley's Seedling of andere snel groeiende boomen geplant, welke, wanneer een goede kroon is gevormd, omgeënt worden met Present van Engeland. De reden is, dat Present van Engeland, wanneer deze recht streeks op een bepaalden onderstam wordt geplaatst, zeetr moeilijk een goede kroon vormt. Ook wordt het enten nog toegepast om groote wonden te overbruggen, bijv. een kankerwond. Dan wordt in den onderkant van de wond een snee in den bast gemaakt, waaron der een takje wordt geschoven, wat schuin is bijgesneden. In den bovenkant van de wond wordt nu het einde van het takje op de zelfde manier er onder geschoven. Onder en boven vastbinden met raf fia en aansmeren met entwas. C. BRUIN.

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1944 | | pagina 4