IN DEZEN TUD De graanteelt in Zuid-Oost Europa Officieele landbouw- tnededeelingen Marktoverzicht T^ui tsclt [BON ONZICHTBAAR I EEN BOERENROMAN DE BLIECKAERTS e Streven naar hoogere opbrengsten DE betere afzetmogelijkheid en de verhoogde binnenlandsehe behoefte hebben er toe geleid, dat de landen van Zuid-Oost Europa zich bezig hou den met de vraag, hoe een productie- verhooging in den graanverbouw kan worden bereikt, waarbij tevens aan een kwaliteitsverbetering wordt gedacht. In Hongarije is men met de gemiddelde opbrengst per ha. voor tarwe van 1300 kg. per ha. niet tevreden, daar de ge middelde opbrengst b.v. in Duitschland ruim 2000 kg. bedraagt. Ook de ge middelde opbrengst aan gerst is in Hon garije aanzienlijk lager. Teneinde een productiestijging in den landbouw7 te bereiken, is vooral de invoering van intensievere arbeia'smethoden noodig, waarmede reeds een begin is gemaakt. De oogstvooruitzichten voor dit jaar worden bij voorzichtige beoordeeling gunstig genoemd; er zijn geen berich ten binnengekomen over noemenswaar dige vorstschade. Roemeensche vak- en regeeringskrin- gen besteden eveneens aandacht aan het vraagstuk der productieverhooging, waarbij men van meening is, dat ook in dat land hoogere opbrengsten p.er ha. kunnen worden bereikt. De gemid delde opbrengst voor tarwe bedraagt in Roemenië circa 950 kg. en voor mais 1800 kg., doch daarnaast zijn enkele grootgrondbezitters er in geslaagd op brengsten van 3000 kg. per ha. te be reiken. In de eerste plaats dient de regeeringszorg zich uit te strekken tot de kleingrondbezitters, die meestal slechts 400 tot 600 kg. per ha. oogsten. Om den export te vergrooten. wil de Roemeensche regeering dit jaar een be drag van 40 milliard lei uittrekken voor dten aankoop van landbouwpro ducten. De tot dusver voor dit doel be schikbaar gestelde gelden van 12 en 14 milliard lei, hebben, volgens de mee ning van vakkringen, niet tot een op leving van den export geleid. In Bulgarije heeft de propaganda van het Ministerie van Landbouw met be trekking tot een grooter gebruik van kunstmest succes gehad, wat hierin tot uiting komt, dat de landbouwcoöperaties reed's 17.000 ton kunstmest hebben aan gevraagd. De stand van het zaad is goed en vorstschade is niet opgetreden. De graan aflevering aan de Bulgaarsche graandirectie begint langzamerhand iets grooter te worden. (Europapress) De handel in schapen en lammeren Gedurende Maart 1944 werden de vrije schapenmarkten opengesteld, thans wordt bekend gemaakt, dat nè. 1 April de vrije schapenmarkten weer gesloten zijn en het vervoeren van schapen en lammeren niet meer is toegestaan. Het vervoeren naar slachtveemarkten blijft toegestaan. Voor nadere inlichtingen voor het vervoer van schapen en lamme ren uit inundatiegebieden, alsmede van stamboekschapen en -lammeren, wende men zich tot den Plaatselijken Bureau houder. Suikerpremie verbouwers pootaardappelen In aansluiting op het reeds gepubliceerde, wordt medegedeeld, dat, evenals voor consumptie- en fabrieksaardappelen, ook voor pootaardappelen een suikerpremie zal worden verstrekt. Ook voor pootaard appelen komt men eerst in aanmerking voor de premie, indien tenminste net zoo veel suikerbieten en niet minder aardap pelen (consumptie-, fabrieks- en/of poot aardappelen) worden verbouwd dan in 1943. De premie zal ongeveer even hoog worden gesteld als voor consumptie- en fabrieksaardappelen. Taxatie van rundvee Indien stamboekstieren worden ver kocht aan veehouders, die niet zijn aan gesloten bij een der Rundveestamboeken, moeten de dieren worden gewogen, waar na het gewicht wordt overgeschreven van den leveringsplicht van den verkooper op dien van den kooper. Dit geldt ook voor stieren, welke zijn ingeschreven in een der registers van een erkende fokvereeni- glng. Indien een dergelijke stier wordt verkocht, moet dit dier steeds worden gewogen op een nader te bepalen plaats met het oog op de overschrijving van den leveringsplicht. Stieren, welke zijn afge keurd op een verplichte stierenkeuring, ingesteld voor Gelderland, Utrecht, Noord-Holland, Zuid-Holland. Zeeland, Noord-Brabant en Limburg, mogen niet worden verhandeld. By afzet moeten deze stieren worden geleverd op de slachtvee- markt. Voor den handel in stieren is de tusschenkomst van een erkenden hande laar niet verplicht. Tot nog toe werden de stieren aangesla gen voor 220 kg., terwijl bij verkoop van stieren voor folcdoeleinden de aanslag werd overgeschreven op den leverings plicht van den kooper. Dat zal voortaan niet meer plaats vinden. Stieren, welke in December j.l. 1 tot 2. resp. 3 tot 4 jaar oud waren, worden dit jaar aangeslagen voor 220 kg. Bij verkoop wordt de aanslag niet over geschreven. doch de verkoopende veehou der moet hieraan voldoen, hetgeen kan geschieden door by verkoop het gewicht van den stier te laten overschrijven. De aanslag op een stier zal in totaal nimmer meer dan 440 kg. bedragen. In gevallen, waar de stieren worden aangehouden door fokvereenigingen of stierhouderijen, zal aan dezen aanslag niet eerder behoeven te worden voldaan dan zoodra de stier wordt afgezet. Daar koopers van stieren in het algemeen niet op korten termijn in de gelegenheid zijn tenminste een gelijk gewicht aan slachtvee terug te leveren, ls voorts bepaald, dat koopers van stieren aan de verplichting tot het terugleveren van slachtvee niet behoeven te voldoen vóór 1 Augustus a.s. Vetweiders kunnen onder bepaalde voor waarden aankoopvergunningen verkrijgen voor contractrunderen. In verband hier mede is het wenschelijk, dat leveranciers van gust vee, hetwelk geschikt is voor het weidebedrljf, voortaan leveren op de ge- bruiksveemarkt onder overlegging van 'n aanbiedingsformulier. In het geval de vleeschpositie de uitgifte van contract runderen toestaat, zal een zeer beperkt aantal dieren voor de welders beschikbaar worden gesteld uit de gebruiksveemarkt. Drachtig vee zal niet worden uitgegeven aan de houders van aankoopvergunningen voor weidevee, aangezien de vleeschvoor- ziening hiermede niet is gediend. Veehouders, die hun bedrijf opheffen, worden er op gewezen, dat het houden van publieke verkoopingen in de toe komst niet langer meer mogelijk zal zijn. Dit geldt niet voor veehouders, die zijn aangesloten bij een der erkende Stam boeken voor zoover deze veehouders stam- boekdieren ten verkoop aanbieden en zij deze verkoopen aan stamboekleden, die in het bezit zijn van aankoopvergunnin- gen voor stamboekvee. Veehouders, die een nieuw bedrijf willen beginnen, kunnen aankoopvergunningen voor gebruiksvee aanvragen. In het geval zij een bestaand bedrijf geheel of gedeeltelijk wenschen over te nemen, kan dit geschieden zonder dat taxatie is verstrekt. Desgewenscht kunnen de dieren echter worden getaxeerd. De pasbeginnende veehouders behoeven geen slachtvee terug te leveren indien zij gebruiksvee aankoopen. De termijn, binnen welken koopers van gebruiksrunderen verplicht zijn slachtvee terug te leveren, wordt verlengd van 2 tot 4 wéken. Verder kunnen aankoopvergun ningen zonder directe teruglevering van slachtvee worden uitgereikt aan personen, die een belangrijke onderbezetting van hun weiland hebben. Aan deze personen zal voorloopig uitstel van de verplichte teruglevering van slachtvee worden ver leend. Veehouders, die door bominslag, bijzondere veeziekte e.d. een belangrijk aantal stuks rundvee te weinig aanhou den, kunnen eveneens aar.koopvergunnin- gen ontvangen. In deze gevallen zal als regel een vrij groot aantal kg. worden of- geschreven wegens noodslachtingen, destructie, welke kg. in mindering ko men op de verplichting tot teruglevering van slachtvee, terwijl het in deze gevallen bovendien mogelijk is een gedeeltelijke ont heffing van teruglevering aan te vragen. De Provinciale Voedseleommissaris of de Plaatselijke Bureauhouder kan nadere Inlichtingen verstrekken. BoonenstoUken en wilgenstelen Alle dit seizoen geoogste boonenstokken moeten vóór 15 April 1944 aan een han delaar, gebruiker of verwerker dier pro ducten verkocht worden. Alle dit seizoen geoogste wilgenstelen moeten, voor zoover het betreft geschilde en/of gestripte ste len, vóór 1 Juli 1944, eveneens tegen in neming van de vereischte aankoopver- gnnningen worden verkocht aan een han- HIER IS DE "WEGA" 'LAMP Noodverlichting van snperldaase. Gegarandeerd 1800 branduren, bij 4 nur gebruik per dag.*) Wi t ol b 1 a o w licht- Zuurstoi-inhaleeren<4 better^-systeem. Ceheel metaal Geen xelfontledlng l a* jaar gc50 LICHT VOOH Cl G VerkoojTrolssn, D]itriburl«-v«*v-!rlf< un hen, die werken I -VOOf cerm'"g- Voedsel voorziening. Brandweer, Ziekenzorg [j •J Officieel KEMA rapport terimag© ADVERTEEREN IN „DE LANDSTAND" KEEF1 ALTIJD SUCCES 1 1 l delaar, gebruiker of verwerker dier pro ducten. Zoowel oogsters als hande laren worden er opmerkzaam op gemaakt, dat de inlevering zal worden gevorderd van alle partijen stokken en stelen, welke de eigenaren ondanks de hun aangeboden aankoopvergunningen weigeren te ver koopen. Papierbïndtouw voor opbossen koolzaad Evenals het vorig jaar zullen de telers van koolzaad in de gelegenheid worden gesteld papierbindtouw aan te vragen voor het opbossen (met de hand binden) van koolzaad. De aanvrage dient te ge schieden op de voor dit doel bestemde aanvraagfoi muiieren, welke van 15 April 1944 af bij den Plaatselijken Bureauhouder van den Provincialen Voedseleommissails verkrijgbaar worden gesteld. Deze formu lieren moeten, duidelijk met inkt, volledig en naar waarheid ingevuld, uiterlijk 30 April 1944 ingediend zijn bij den Plaatse lijken Bureauhouder, waaronder men res sorteert. Formulieren, welke na 30 April 1944 worden Ingediend kunnen niet voor be handeling in aanmerking komen. Nadruk kelijk worden belanghebbenden er op ge wezen, dat slechts mag worden aange vraagd, indien de toe te wijzen hoeveelheid papierbindtouw daadwerkelijk en uitslui tend voor het aangegeven doel zal worden gebruikt en indien hiervoor niet eerder bindtouw voor graanmaaiers-zelfblnders werd aangevraagd. Evacuatie-adressen Aan alle georganiseerden alsmede aan allen die hierbij betrokken zijn (loondorschers enz.) wordt, indien zij geëvacueerd zijn. dringend verzocht onmiddellijk hun nieuw adres en woonplaats op te geven aan de Afd. Ontruiming, Groote Markt 28, Goes, onder vermelding van hun organisatie- nummer en oud adres en woonplaats. Smeermiddelen. Nogmaals wordt er op gewezen dat via de Aid. Grondstoffen slechts smeermiddelen worden toegewezen voor de land- en tuin bouwbedrijven. Voor vervoer dient men zich voor een toewijzing te wenden tot de vakgroepen of voor inlichtingen recht streeks tot het Rijksbureau voor Aard olieproducten, Zeestraat 100—104, 's-Gra- vennage. Ossen op mestcon tract. Het houden van ossen op mestcontract is nu heel wat aantrekkelijker dan in de af- geloopen Jaren. De aanslag en afschrijving op den leveringsplicht wordt geboekt n& leveling van het betreffende dier. De af schrijving zal bedragen het volle gewicht van het dier min 120 kg per keer dat 1 December is gepasseerd. "Voorbeeld: Os geboren Maart 1944. Wordt geleverd op l^-jarigen leeftijd, dus Sep tember 1945 met een gewicht van plin. 400 kg. Aanslag bedraagt 120 kg. Afschrij ving 400 120 kg 280 kg. Handel in schapen. De handel in schapen is met ingang van 1 April 1944 weer stopgezet. Er wor den nu geen aankoopvergunningen of ge- leidebiljetten meer verstrekt. Aankoop van biggen. Voorloopig komen slechts zij voor een gewone toewyzing (gele kaart met roode aankoopvergunning in aanmerking, die een opdruk) hebben en wier hoofdberoep ligt in de land- en tuinbouw benevens arbei ders werkzaam in den land- en tuinbouw. Deze aankoopvergunningen moeten wor den afgegeven aan den verkooper welke hiermede bij zijn P.V. een geleidebiljet kan afhalen. Hierbij dient tevens het vee boekje te worden overgelegd. Na vervoer dient de kooper, onder medeneming van zijn veeboekje het geleidebiljet weer in te leveren bij zijn PI. Vertegenwoordiger. De Wnd. Prov. Voedselcommissaris voor Zeeland. Op de verschillende veetaxatiemarkten houden de handelaren de aankoopvergun ningen nog steeds stevig vast. Dit is mis schien voor hen thans een gering voordeel en denken zij, dat andere handelaren en ook de boeren zich hierdoor laten over rompelen. Wanneer eerst de mindere kwa liteit maar is opgeruimd, komen de goede gebruikskoeien en weiers naar voren, zoo redeneeren zy. Laten zij er echter op re kenen, dat er thans reeds vrij veel goed vee op de markt wordt aangevoerd en dat het over eenigen tijd wel eens zou kunnen gebeuren, dat er een teveel aan opge-. spaarde aankoopvergunningen zal zijn, terwijl er dan te weinig vee zal worden aangeboden om in de gestegen vraag naar behooren te voorzien. Wij raden een ieder in zijn eigen belang aan om zyn aanhöopvergunningen zoo vlug mogelijk in te ruilen. Met één markt willen wij wat dit betreft een uitzondering maken en wel de vee markt te Utrecht. Hier wordt reeds zeer veel vee aangeboden en vrijwel ook alles verkocht. Wanneer men deze markt nu maar op Maandag houdt en niet ter wille van den enkeling op Dinsdag (den Rotterdamschen marktdag) gaat houden, zal de handel hier wel vlotten. De prijzen zijn iedere week vrijwel het zelfde. alleen met dit verschil, dat b.v. in Leeuwarden of Groningen een ander slag vee aangevoerd wordt dan in Rotterdam of Utrecht en in Den Bosch weer ander vee ter markt verschijnt. Als wy de gemiddelde prijzen opgeven van de markten in het Westen des lands, kan veilig aangenomen worden, dat deze in het Noorden 100 tot 150 gulden hooger liggen. De prijs van het goede gebruiksvee loopt van 4 tot 600 gulden; het minder courante vee, de z.g. afwylcers, van 250 tot 325 gul den. De zomer-kalfkoeien gelden van J.L) tot 375 gulden; de vaarzen van 200 tot 325 gulden. Koelen, geschikt voor de weierij worden gemiddeld 25 tot 50 gulden boven de huidige slachtwaarde getaxeerd. Wij merken hierbij nogmaals uitdrukkelijk op, dat deze prijzen niet voor het geheele land gelden. Het zijn slechts gemiddelden.. Schapen. Voorloopig gaan de schapenmarkten weer voor eenigen tijd dicht. Wij vermoeden, dat zy gesloten zullen blijven totdat de schapen voor het grootste gedeelte gescho ren zullen zijn en de lammeren weer in grooten getale aanwezig zyn. De prijzen zyn vrijwel gelijk aan die der vorige week,, hoewel er door den zwarthandel danig veel gekocht werd. Wij vragen ons af„ wanneer er eens flink tegen den „zwarten handel" opgetreden wordt, want op den duur zal de thans plaats vindende afslach ting op groote schaal van onze beste fok« schapen achteruitgang op vele boerderijen te weeg brengen, terwijl ook de bonafide handel door het zwarte gedoe weinig ge diend is. Varkens. Op de varkensmarkten werd de aanvoer de laatste week iets minder. Het is te mer, ken, dat er nog al wat biggen thuis ver handeld worden. Hierdoor schijnt men minder last te hebben van de prijzencon-, trole. Toch is deze handel niet in den haak* want nu de boeren de varkens van de boer derij af verkoopen aan particulieren, loo- pen er op de markten menschen m«t aan koopvergunningen in hun zak, die geen varken of big kunnen bemachtigen. Dr~ prijzen varieeren ditmaal tusschen 40 en 110 gulden per stuk. Een extra zwaatj exemplaar gold natuurlijk hooger, doch de handel hierin was van geen beteekenis. Wy zijn van meening, dat de biggenprijzei* in de naaste toekomst sterk zullen zakken, omdat binnenkort de groote stroom te ver-i wachten is. D. De Burgemeester der gem. GOES, maakt bekend, dat op 11 April, 16 Mei en 13 Juni 1944 te Goes op de Groote. Markt TA XATIEPAARDEN MARKTEN zullen worden gehoudten. De Burgem. voorn. C. E. P. Lenshoek. Goes, 27 Maart 1944. BEZOEKT Café-Rest. „DE BEURS" Marlet 9, Goes, T. 2*57 Trefpunt voor H.H. Landstanders!! schrif- In 8 maanden f 2.05 per maand. Nieuwste senru- telijke methode. Middenstandsdiploma f 2.85 per maand. Nederlandsche Taal en Correspondentie f 1.50 per maand. Boekhouden f 1 per maand. NED. TALEN INST. - ROTTERDAM Grootste instelling in Nederlandl H (No. Gratii pro«?ï*i»«ï7i_ Naami 108 Adre». S LADDERS A ophalen in kousen stoppen van beschadigde kleederen. Het is een uitkomst voor knier. HET AANGEWEZEN ADRES: WOL- EN KOUSENHUIS X A. van den Bruele, Noordstr. 45, Tern eu/en IN VOLKSUITGAVE! EDWARD VERMEULEN Is onder het getal van hen, die door hun werken het volk willen veredelen. Dan moet leder nieuw boek dat van hem verschijnt, met groote vreugde worden begroet. In volksuitgave verscheen zoojuist de roman: 230 bladzijden. Ingenaaid 1.75 Wordt onder rembours geleverd of na storting of overschrijving van 185 op girorekening 58563 van: N.V. De Residentiebode-Uitgeverij, Den Haag. Wordt ook geleverd door bemiddeling van uw boekhandelaar.

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1944 | | pagina 7