De Frambozenkevertjes Vragen staat vrij Officieele landbouw- mededeelingen Marktoverzicht EEN BOERENROMAN DE BLIECKAERTS TABAK 7 (Byturus famatus en B. tomentosns> Reeds voor den bloei kunnen we deze kevertjes, die zeer veel op elkander ge lijken en zoo niet van elkander te on derscheiden zijn, aantreffen, zich in de bloemknoppen borend en zoo al veel schade veroorzakend. De, nog gesloten knoppen worden uitgehold, zoodat zij totaal verloren gaan. Later, als de bloemknoppen geopend zijn, vreten de kevertjes de meeldraden en stampers op, zelfs worden de bloemblaadjes niet gespaard. Dat er van dergelijke be- beschadigde bloemen weinig terecht komt. behoeft geen nader betoog. In het gunstigste geval geven de beschadigde bloemen misvormde vruchten, scheef, als regel gaan de vruchten verloren. De kevertjes, die 3 a 4 mm. lang zijn en min of meer grijs van kleur, zijn des morgens vroeg, en bij betrokken lucht, op de stengels of bij de bloemknoppen te vinden. Ze zijn dan min of meer vet- kleumd en vallen spoedig van de plan ten af. Bij zonnig weer vliegen de dier tjes echter tusschen de planten rond, zijn dan niet zoo hulpeloos als tijdens de ochtenduren of tijdens regenachtig weer. De wijfjes leggen hun eieren op de jonge vruchtjes, de uit de eieren te voorschijn komende larfjes leven in de vruchtjes en den vruchtbodem. Zij zijn donkergeel en hebben een bruine kop. het borst stuk is voorzien van 3 paar pootjes. De larven staan bekend als de „wormpjes'' in de frambozen en maken de vruchten door hun aanwezigheid vrijwel waarde loos voor consumptie en fabriek. De volwassen larve zoekt een schuilplaats om daar. in een spinseltje, te verpoppen. Volgens Duitsche gegevens zouden de larven in den grond kruipen en daarin verpoppen. Reeds denzelfden zomer zouden de kevers uitkomen, doch in den grond blijven, om daarin te overwinte ren. In het voorjaar zouden de kevers uit den grond komen en zich eerst tegoed doen aan bloemen van o.a. mei doorn en appel. Pas tegen het in den bloei komen der frambozen zouden de kevers naar de frambozen verhuizen. De bestrijding. Zooale reeds gezegd werd laten de ver kleumde kevers zich in de ochtend uren gemakkelijk vallen waarvan men gebruik trachtte te maken. Onder de frambozenstengels werd een laken ge legd. of met teer betreken planken, door nu tegen de stengels te kloppen vielen de kevers op het laken en konden dan verzameld worden en vernietigd, of kleefden op de planken vast. Men zal begrijpen dat deze bestrijdingswijze al leen bij kleine beplantingen, bijv. van particulieren, te doen was en dat het dan nog géén afdoend resultaat gaf daar men niet alle kevers te pakken kon krijgen. Met het toenemen der belang- Vragen van welken aard dan ook, kunnen gezonden worden aan de Redactie van De Landstand in Zee land, Postbus 31, Goes. Deze vragen worden kosteloos be antwoord, mits zij voorzien z\jn van naam en adres. Ingezonden vragen die niet van volledig adres voor zien zijn. kunnen niet in behandeling genomen worden. Betaling ziektewet-premie. Vraag 19: Ilc heb een dochter die wil trouwen, maar zij is tot 1 Mei in be trekking. Nu werkt haar a.s. man voor de R. V. M. in Duitschland. Moet hij nu na hun trouwen voor beiden betalen voor de ziektewet? Of moet zij voor zich zelf betalen? (W. V. te R.) Antwoord: Alle in Duitschland tewerkge stelde arbeiders zijn krachtens de Kran- kenkasse verzekerd, evenals de navolgen de gezinsleden: a. de eehtgenoote b. de kinderen tot den leeftijd van 16 jaar die zelf nog niet in loondienst zijn Hieruit volgt dus dat uw dochter niet meer extra hoeft te betalen voor de Ziektewet daar zij verzekerd is bij de Krankenkasse. T. B. C.-vry stalvee. Vraag 20: Daar ik een t.b.c.-vrijen stal vee heb. doch geen lid ben van het Stam boek en ook geen melklijsten aangelegd heb, wilde ik U vragen, in welke klasse dit vee komt. (W. V. te W.) Antwoord: Als U met uw vee op taxatie- markt voor gebruiksvee komt wordt dit geplaatst in de 3de klasse en omdat het t b.c.-vrij is, krijgt U den prijs van deze klasse plus 50. Veelevering in mindering van aanslag. Vraag 21: Ik heb mijn jongvee weer ge- stierdkan ik dit nu leveren in min- rijkheid van den framboos, voor con sumptie en fabriek, werd ook de be langrijkheid van den kever grooter en is het begrijpelijk dat men gverig naar middelen is gaan zoeken waarmede men zoovel kever als larve kon bestrijden. Na lang zoeken heeft men gevonden dat met Derris, op het goede moment ver poten of verstoven, zeer goede resul taten te boeken zijn. De bespuiting, of bestuiving, moet ongeveer 10 dagen na den aanvang van den bloei uitgevoerd worden en na 10 dagen herhaald. De Derrisbespuiting was, in de oogen van kweekers, die over onvoldoende be drijfsmiddelen beschikten, vrij duur waardoor men de bespuiting niet uit voerde of op onvoldoende wijze. Zoo is mij een geval bekend dat de teler alléén de bovenste helft van de stengels bespoot, daar zaten de meeste bloemen en jonge vruchten en kon hij dus ook de ergste aantasting verwachten. Het re sultaat was zoo. dat hij tijdens het oogsten der vruchten tweemaal langs zijn frambozenhagen moest gaan. Den eersten keer plukte hij de vruchten van de bovenste helft, daar zaten practisch geen larven in, die op de veiling een prijs opbrachten van plm. 0.60 per kg. Den tweeden keer plukte hij de vruch ten van de onderste helft, met larven, die weg gingen voor een prijs van on geveer 0.30 per kg. Deze teler was in één jaar genezen, niet of onvoldoende sproeien was duurder dan een goed uitgevoerde Derrisbespuiting of be stuiving. Naast Derris werd ook wel gebruik ge maakt van Nicotine waarmede even eens een goed resultaat bereikt werd Nu is het gebruik van Derris belangrijk aan lokkelijker dan dat van Nicotine, Nico tine is n.l. giftig en Derris niet. In ver band met bïjenvergiftiging is het ge- wenscht dat men 's avonds spuit, over dag vliegen de bijen ijverig op de fram- bozenbloemen zoodat de kans op bijen vergiftiging groot is. Helaas zijn Derris en Nicotine thans niet verkrijgbaar en is het niet doenlijk de frambozen kevers nu met deze middelen te bestrijden. Gelukkig kan men het Zwitsersohe middel Gesarol gebruiken, waarmede eveneens een goed resultaat te bereiken is. Er is ook wel getracht of met Loodarse- naat iets te bereiken valt doch de uit komst viel tegen zoodat dit middel spoe dig niet meer genoemd werd. Ten slotte wil ik er nog op wgzen dat het gebruik van Calciumarsen? t afgeraden moet worden, althans volgens Duitsche. gege vens, de frambozenbladeren zouden ern stig beschadigd kunnen worden Zelf heb ik hier een ervaring mede, doch meen de er goed aan te doen het te vefmelden, wil men tegen bijv. rupsenvreterij fram bozen met calciumarsenaat besproeien dan kan men dit proefsgewijze doen. dering op den aanslag of kan ik beter bonnen köopen? (W. V. te W.) Antwoord: Bonnen koopen kunt U niet meer. daar die er niet meer zijn. Natuur lijk kunt U dit vee leveren in '^de- ring op uw aanslag. A'ee dat nog niet de maximum waarde vertegenwoordigt. Vraag 22: Als ik in Juli aanschrijving krijg om vleesch te leveren en mijn eerste vaars komt pas in September te kalveren, dan heeft deze nog niet de volle waardekan ik dan uitstel van mijn leveringspllcht krijgen? Antwoord: Als U aangeschreven wordt om vee te leveren, terwijl dit nog niet de maximum waarde kan vertegenwoor digen, en dit vee een hoogere waarde krijgt door nog eenige weken te wachten met leveren, kan U altijd nog uitstel van uw leveringsplicht vragen. Als dit verzoek met redenen omkleed wordt zal dit ook wel worden. Wijbli)ven voor U moffelen. Ook verrichten wij nog alle soldeer- en lasch- reparaties aan frames van Tour- en Transport rijwielen en Carriërs. Speciaal ingericht voor groote opdrachten. MARNIXSTRAAT 372,374. TEL 32621 FABRIEK: OUDE LOOIERSSTRAAT 36 TELEFOON 37029 AMSTERDAM-C Dekgelden Ter voorkoming van misverstand wordt onder de aandacht gebracht, dat het door den Gemachtigde voor de Prijzen voor hengsten vastgestelde dekgeld het hoog ste bedrag is, dat gevraagd mag worden, waarin alles veulengeld, personeels- bediening, afdracht stamboek, enz. be grepen is. Het vragen van een lager dekgeld, mi's niet gelegen beneden het door den Di recteur-Generaal van den landbouw be paalde minimum, is toegelaten. Schadevergoeding aan geëvacueerde land- en tuinbouwers en veehouders Binnen eenige dagen zullen aan de ge- evacueerde georganiseerde land- en tuin bouwers en veehouders formulieren wor den uitgereikt, welke als basis moeten dienen voor de berekening der aan hen uit te keeren schadevergoeding. De for mulieren dienen door de geëvacueerden te worden ingevuld in overleg met de Plaatselijke Bureauhouder.s hunner nieuwe woonplaatsen. Zij moeten bevatten een nauwkeurige opgave van de aan Bureau Ontruiming geleverde paarden en vee, van de op het bedrijf achtergelaten be drijfsmiddelen, inventaris, gereedschappen, akkerbouwproducten en kunstmest, de ten behoeve van oogst 1943/14 reeds ver richte grondbewerkingen, uitgestrooiden kunstmest, te velde staande gewassen, enz. Tevens dienen te worden opgegeven de oppervlakten bouwland, weiland, tuin grond en boomgaard, welke door de bii- zondere omstandigheden aan het bedrijf onttrokken zijn. Zij, die nog geen mededeeling deden van het door hen verrichte vervoer ten be hoeve der evacuatie, gelieven dit gelijk tijdig op te geven. Voor een vlotte afwikkeling wordt ver zocht de benoodigde gegevens thans reeds te verzamelen. Linnenpremie Ter voorkoming van misverstand worden de houders van coupures voor den aan koop van linnenweefsels, welke zij als telers van vlas ontvingen, er op attent gemaakt, dat de coupures uitsluitend de plaats innemen van een speciale vergun ning voor den aankoop van linnenweef sels. De coupures hebben een waarde voor den aankoop van vier gulden linnenweef sel. Dit bedrag moet. aan den detaillist worden betaald op basis van de gepubli ceerde prijzen voor de verschillende goe deren. De wnd. Prov. Voedselcommissaris voor Zeeland. BENOEMING Benoemd tot lid van het bestuur der wa- terkeering van den calamiteuzen Willem- Anna-polder, J. A. van der Maas te Kapelle. Was er voorheen op vrijwel alle taxatie- markten een teveel aan vee, thans is dit veranderd in een tekort, vooral van. versche- en tijdkoeien. De aanvraag van deze veesoorten is op het oogenblik veel hooger dan het aanbod. Dit is vrij wel op alle taxatiemaikten bet geval, zoodat er verschillende stemmen opgaan, welke het voorgaan van de oudste aankoopvergunningen bepleiten. Er zijn immers reeds boeren, die met hun vergunning meerdere malen gepro beerd hebben om een koe te krijgen, doch hierin tot op heden niet geslaagd ziin. Hieruit blijkt o.a., dat de waar schuwing. welke wij eenige weken terug publiceerden, en die de aanwijzing gaf om geen aankoopvergunningen achter te houden, oimdat er nog wel eens een tijd zou kunnen komen, waarin geen koeien aangekocht zouden kunnen woi- den. geen loos alarm was. Deze week hebben reeds velen, die destijds geen ge bruik van hun aauk.oonvergunning rr>fakten, een strop gehad Wij vinden het niet op zijn plaats, dat er provincies zijn, waar de van ouds bekende vetweiders wonen en deze nu soms nog eerder in de gelegenheid wor den aesteld om zomerkalfvee te weiden, dan die boeren, die ook vnor**«#»n gewend waren dit te doen. O.i. zou men den vanouds bekenden vet weiders eerst dan de zomerkalfkoeien moeten geven, wanneer de andere boe ren deze veesoort als gebniiksrvee niet meer willen hebben. Dus eerst de gebruiksveehouder en dan de «*<->*'T*piders' Varkeu Op de varkensmarkt was het met der- aanvoer nog niet, zooals wij dit wel hadden verwacht. Vorige week schre ven wij reeds te vermoeden, dat binnen kort de aanvoer van biggen ruimer zou worden. Dit is echter tot op heden nog niet het geval geweest Volgens onze berichtgevers komt dit grootendeels, doordat er veel varkens thuis - dus op de boerderij worden verhandeld, ter wijl aan dén anderen kant vele biggen blijkbaar niet opgegeven worden bij de plaatselijke bureauhouders Van de thuis verhandelde varkens is de prijs niet. of althans zeer moeilijk controleerbaar, terwijl de laatste categorie waarschijn lijk in haar geheel in den zwarthandel verdwijnt. Hoe het ook zij, vast staat, dat er' veel minder biggen aangevoerd worden, dan verwacht, zou mogen wor den naar aanleiding van bet aantal zeu gen. dat gedekt is Wij hopen, dat er op net merboven ge constateerde eenigszins meer controle zal worden uitgeoefend, dan tot op heden het geval was. Want met op de markt een beetje toezicht te houden met als gevolg, dat de biggen op de boerderij verhandeld worden, waardoor ze dus toch in den zwarten handel verdwijnen, komt men er niet. Hier zijn krassere •^afregelen noodzakelijk D. S. ADVERTEEREN IN „DE LANDSTAND" HEEFT ALTIJD SUCCES!j IN VOLKSUITGAVE! EDWARD VERMEULEN Is onder het getal vu. nen. die door hun werken het volk willen veredelen Dan moet leder nieuw boek dat van hem verschijnt. met groote vreugde worden begroet In volksuitgave verscheen zoojuist de roman. 830 bladzijden, Ingenaaid f 1.75 Wordt onder rembours geleverd of na storting of overschrijving van 1.85 op girorekening 53963 van' NV De Residentiebode-Uitgeverij, Den Haag Wordt ook geleverd door bemiddeling van uw boekhandelaar BESTEL NU, voor het te laat ls. Prima verspeende planten Slits 25 en Virginia 2.75 per honderd. MAISPLANTEN v. voedsel v. h. gezin en beschutting der tabak f 2.per honderd. Levering medio Mei J. VOGES Bz. Kerkstraat 15. HILLEGOM

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1944 | | pagina 7