Soorten en variëteitenkeuze iri cle fruitteelt Officieele mede- deelingen Paarden-ïaxafie-Markf Axel DE BLëECKAERTS EEN BOERENROMAN DIT onderwerp werd te Hoorn op de Jaarvergadering- van de Afdee- ling- West-Friesland van de Neder- landsche Pomologische Vereeniging in geleid door den heer W. Veerman, Provinciaal Hoofd van de Afdeeling Fruitteelt van den Nederlanöschen Landstand in de provincie Noord- Holland. Bij stichting of uitbreiding van een be drijf komt steeds de vraag naar voren, welke soorten en welke variëteiten wij zullen aanplanten. Dit is en blijft een moeilijke vraag. Wat vroeger goed was, heeft thans dikwijls geen waarde meer. Ook het omgekeerde komt voor. Bij onze keuzeis een voornaam punt. van welke gedachten wij -uitgaan. Het is voor een goed opgezet bedrijf 'noodzakelijk: I. Er voor zorg te dragen, dat men veel en goed fruit vrijwel het geheele jaar door heeft. Dank zrj de mogelijkheden, die de moderne bewaring van fruit in koelhuizen, gascellen en fruitbewaar- plaatsen ons biedt,- is de oplossing van dit probleem meer nabij gekomen. Men heeft als fruitkweeker dan te den ken aan een goede verdeeling van zomer, herfst en winterfruit. Vooral de opname van een voldoende hoeveelheid goede wintervariëteiten is van belang. Voor de appels zou daarbij aan de vol gende verdeeling kunnen worden ge dacht: één kwart zomervariëteiten; één kwart herfstvariëteiten; de helft winter variëteiten. De indeeling voor de peren zou dan als volgt kunnen zijn: één kwart zomer variëteiten; de helft herfstvariëteiten; één kwart late- of wintervariëteiten. II. Ook de vakbekwaamheid en het bedrijfstype zijn van invloed op de sortimentskeuze. De f ruitkweekers zouden in" drie groepen verdeeld kunnen worden. a. In de eerste groep zouden dan de prima kweekers thuis hooren, die kosten noch moeite sparen om de cultuur zoo hoog mogelijk op te voeren. Hieronder vallen dus de speciale vakmensehen. b. In de tweede groep zouden dan in gedeeld kunnen worden de kweekers, die z.g. gemengde fruitbedrijven hebben. Deze menschen hebben bijv. naast de cultuur van appels en peren, fruitteelt in kassen en warenhuizen. Ook die kwee kers, die zooals in den Bangert, zich bezig houden met intensieve ondercul turen van bessen enz. zouden onder deze groep vallen. Deze kweekers zrjn meer gediend met wat makkelijker te kweeken variëteiten, die wat minder last van ziekten hebben. Het fïaiit wordt in deze bedrijven nog gedund en de kwaliteit is nog zeer be hoorlijk. c. Hieronder vallen die bedrijven, waar de fruitteelt als nevenbedrijf op de boer derij wordt "beoefend.De cultuurmaat- regclen in vele boomgaarden laten dik wijls te wenschen over. E.en eenvoudiger sortiment is dan op zijn plaats. III. Ook de klimatologische omstandig heden zijn van invloed op de te telen soorten. Zoo is de luchtvochtigheid in Zeeland bijna 10 pet. hooger dan in Limburg. Dr. Ir. Rietsema heeft in zijn beschrij vende rassenlijst "voor fruit, het land ingedeeld in zes gebieden^ die ieder voor zich gekenmerkt worden door eigen klimaat. - Andere factoren, die de variëteitskeuze kunnen bepalen zijn o.a. de grondsoort, de waterstand en de ligging van het be drijf t.o.v. wind en beschutting. Naast al deze bijkomende factoren dient men rekening te houden met IV. de eigenschappen van de variëteiten zelf. Wij dienen hierbij uit te gaan van. die variëteiten, die de beste hoedanig heden in zich vereenigen. a. Allereerst komt de kwaliteit van de vrucht naar voren, waar onder wij dienen te verstaan de smaak, de voldoende houdbaarheid en de goede vorm en kleur. Een appel, die goed houdbaar is dient voldoende lang den voor die variëteit kenmerkenden smaak en kwaliteit te be houden. Deze eisch moet ook gesteld worden aan de zomersoorten. Van de N&rieteiten, die hieraan niet kunnen vol doen mag voor de toekomst niet te veel veiwacht worden. b.' Nadat bij onze keuze met het boven- staande voldoende rekening is gehou den, dient men na te gaan, hoe het ge steld is met de productiviteit en de ge zondheid van den boom. c. Ten slotte kan men de groepsindee- ling van onze fruitsoorten er bij halen en eenigé rekening houden met de tegen woordige prijszetting. Maar al te gauw is men geneigd bij de soortenkeuze allereerst te kijken naar de groep waarbij de gewenschte variëteit is ondergebracht. Dit dient echter pas in de laatste plaats te kómen. Is aan de te stellen eischen t.o.v. de kwaliteit van de vrucht en van de pro ductiviteit en dè gezondheid van den boom voldaan, dan komt het met den prijs ook wel in orde. De fruitkweeker moet er verder om denken, geen te groot aantal variëteiten in zijn plantplan op te nemen, daar iedere variëteit voor zich weer speciale eischen t.o.z. van b.v. zïektenbestrijding en snoei vraagt. Met nieuwe variëteiten dient de noodige voorzichtigheid betracht te worden. Wil men iets in deze richting in het plant plan opnemen, dan moet dat slechts bij wijze van proef gebeuren en beperkt blij ven tot enkele boompjes. De aanplant van nieuwe variëteiten heeft alleen dan zin, als in de prac- tijk bewezen is. dat ze beter zijn dan dè reeds bestaande. Meestal valt het tegen. Als voorbeelden van de laatste jaren haalt spreker aan de Anna Boe lens, Glorie van Holland, Schelimkhou- ter. Pater v. d. Elzen en Present van Holland. Deze nieuwere aanwinsten heb ben toch weer veel van hun populari teit ingeboet, o.a. doqr te groote gevoe ligheid voor kanker of schurft onvol doende vruchtbaarheid terwijl ook de kwaliteit van de vrucht wel eens te veel te wenschen overliet. Ook de keuze van boomvorm is van be- teekenis. De voorkeur dient gegeven te worden aan een flinlcen struikvorm van behoorlijke grootte. De kleine vormen op zwakke onderstam men zijn minder gewenscht. De vruchten van deze kleine boomvormen zijn maar matig houdbaar. Zij vragen een maxi male hoeveelheid werk, zorg en kosten en geven in vergelijking met flinke struiken een minimale opbrengst. Onder ean modern opgezet bedrijf wil de heer Veerman dan verstaan, een bedrijf, dat behoorlijk gelegen is en waar men vol doende aandacht aan de beschutting heeft besteed. Verder moet men op zoo'r. bedrijf rekening hebben gehouden met goede soorten en variëteitenkeuze, ge plant op de juiste afstanden en met de noodzakelijke bestuivingseischen en de toe te passen ziektenbestrijding. Uiteindelijk zullen wij als fruitkweekers er aan moeten denken, dat niet alleen wij zelf, doch ook de consument over ons fruit tevreden moet zijn. Als wij van die gedachte uitgaan, zal het minder moeilijk zijn om verschillende problemen in een juist daglicht te zien. waardoor het ons gemakkelijker zal yellen deze problemen op te lossen. Spreker eindigt zijn met belangstelling aangehoorde rede met den wensch, dat z^.1 beschouwen als een middel van be staan, maar als een levenstaak.' die hij naar eer en geweten wil volbrengen. A. H. v. d. Knoop. Bfestrijding van Amerfkaansehen Utuisbessenmeeldauw en bessenbladwesp Het tijdstip voor de bestrijding van den Amerikaansehe Kruisfcessenmeeldauw is thans aangebroken. De ziekte kan voorkomen worden door te spuiten met een 1 pet. oplossing van Alcalische Bourgondische pap (F>é kg. kopervi triool en Dj kg. sodex op 100 1. water) waarvoor de grondstoffen gedistribueerd zijn. Ter bestrijding van de bessenblad- wesp, waarvan de eerste schade reeds is waargenomen, kan door 100 1. Alca lische Bourgondische pap, 1 ons Parijsch groen worden gemengd. Men kan dit zeer schadelijke insect ook bestrijden door een bespuiting met 0.3 pet. Cal- cium-arsenaat. De Rijkstuiivbouwconsulent voor Zeeland en West-N.-Brabant. Aanslag schapen en lammeren In tegenstelling met den aanslag op de in 1944 geboren lammeren, welke in vorige jaren is opgelegd, zal de lammerenaanslag dit jaar niet worden gebaseerd op eer. registratiekaart in Juni of Juli, doch oe aanslag zal op de lammeren, geboren in 1944, wel worden gebaseerd op het aantal fokooien met inbegrip van enterlingen, dat op 2 April j.l. op de bedrijven aanwezig was. De hoogte van den lammerenaanslag per ooi varieert v'oor de verschillende pro vincies De aanslag zal echter zoodanig worden gesteld, dat ongeveer de helft van de lammeren zal moeten worden geleverd. Aan dezen aanslag kan worden voldaan door het leveren van lammeren met een nader vast te stellen minimum gewicht in de maanden Augustus, September en October, of door het verkoopen van lam meren op contract. Nader zal nog worden medegedeeld, aan welk minimum-gewicht de lammeren moeten voldoen om mee te tellen voor de verplichte schapenlevering. Voor de staraboekbedrijven zal geen uit zondering worden gemaakt ten opzichte van een algemeenen aanslag. Stamboek- rammen kunnen echter worden verkocht op een overdraagbaar contract. Daartoe is bepaald, dat het verkoopen van ram- lammeren alleen is toegestaan, indien voor deze dieren een contract wordt afgesloten, waarna de afschrijving van den leverings- Jdicht van den verkooper geschiedt. Ooi- ammeren kunnen naar verkiezing even eens op contracten worden verkocht. De- structiebonnen en noodslachtingsbonnen van lammeren, welke vóór 1 Aug. zijn gedateerd, zullen niet worden afgetrokken van den leveringsplicht, evenmin als bon nen van lammeren, welke zijn of zullen worden geleverd vóór 1 Augustus. De aan slag op de schapen, geboren vóór 1944, zal evenals vorig jaar wederom 20 pet. van het bedrijfsmaximum bedragen. In plaats van lammeren kan men ook oudere schapen leveren. Het omgekeerde is ech ter n-itrt toegestaan. Onvoordeelige gaiizenhandel Dezer dagen werd in hooger beroep het vonnis van den Inspecteur voor de Prijs- beheersching bevestigd, waarbij G. J. Foks te Vaassen met een b^ete van 5000 en 250 proceskosten was bestraft. Foks had n.i in November aan H. van Mossel uit Ernst 53 levende ganzen van ongeveer 5 kg elk verkocht tegen zeer hoo- gen prijs, waarna beiden zich tegenover de Prijsbeheersching moesten verantwoor den. Van Mossel werd tot f 2000 boete ver oordeeld en bij de bevestiging van het oor spronkelijk tegen Foks gewezen vonnis kreeg dez» bovendien nog 250 hooger-be- roep-koste'n te betalen. Doorbetaling van loon aan gevorderde arbeiders Sommige boeien, wier arbeiders op last van den burgemees'.er tijdelijk zijn tewerkge steld bij het opwerpen van dijken in de inundatiegebieöen ter bescherming van de landbouwproductie, vragen zich af, of zij hun vaste arbeiders op weekloon werkzaam, moeten doorbetalen. Van de zijde van den Gemachtigde voor den Arbeid wordt hierop geantwoord, dat zulks niet verplicht is. 'Wanneer deze ar beiders een behoorlijke vergoeding voor bovengenoemde werkzaamheden ontvangen, zal er in het algemeen' ook geen aanleiding toe bestaan, het normale loon door te be talen. Worden de arbeiders echter slechts enkele dagen aan het bedrijf van hun werk gever onttrokken, dan zal'men het loon in onderling overleg naar verhouding dienen te regelen. Zoo zal een afbeider," die b.v. drie dagen elders werkzaam moet zijn, van zijn boer nog drie dagen loon, berekend naar het weekloon, moéten ontvangen, on geacht het bedrag dat hij in die drie dagen verdiend heeft Het spreekt vanzelf, dat deze arbeiders bij hun hoer terugkeeren, ook al omdat hij hun geen ontslagbewijs heeft uitgereikt. Off'ieieele landbouw- mededeelingen C Geboorte-aangifte veulens 1944. Den paardenhouders wordt nogmaals op den plicht gewezen om bi' geboorte van een veulen, hjervan ten spoedigste, doch uiter lijk binnen 5 dagen, aangifte te doen bij hun Plaatselijk Vertegenwoordiger. l)e identiteitskaart van het moederpaard moet bij den P.V. worden getoond. Houders van nog niet aangegeven veulens wordt in hun eigen belang én ter verkrij ging van een geboorte-aarigiftebewijs, aari- eraden terstond de vereischte opgave te oen. Aan- en verkoop veulens 1943. Veulens, geboren in 1943 mogen, over het algemeen, slechts via de door het Vee- en Vleeschaankoopbureau te houden taxatie- markten worden gekocht of verkocht. Hierop zijn slechts twee uitzonderingen n.l. voor: A. in 1943 geprimeerde veulens, zoowel merrie als hengstveulens, jonger dan één jaar, «"mits de kóoper een geldige aankoop- vergunnnig voor een geprimeerd veulen m zijn bezit heeft B. Voor in het Stamboek ingeschreven jaar ling-hengstveulens, echter slechts tot op het tijdstip, dat het Stamboek de houders in de gelegenheid heeft gesteld om de in geschreven hengsten van 1943 op een keu ring voor te brengen. Wordt van die ge legenheid geen gebruik gemaakt of wordt de hengst afgekeurd, dan houdt dewe op, fokpaard te zijn en mag daarna slechts via een taxatiemarkt worden ge- of verkocht. Eierveiling. Hoewel op de aanslagkaarten anders is vermeld, wordt den pluimveehouders in hun eigen belang aangeraden er voor zorg te dragen dat vóór lo Juni a,s. 13 eieren per kip, vóór 1 Augustus a s. 20 en vóór 16 September alle eieren geleverd zijn. Schapen. Met ingang van 1 Mei is de handel in scha.pen weer mogelijk mits echter: A de overjarige schapen gemerkt en ge schoren zijn B de lammeren getatoueerd zijn: C en alle schapen, oud en jon®;, in het n'cu- we ïtchapenboekje 1944 ingeschreven znn. Elke schapenhouder kan bij zijn PI. Ve tegenwoordiger een aankoopvergunning krijgen voor een overjarig schaap mits het bedrijfsmaximum niet wordt overschreden. Voor lammeren kunnen steeds aankoopver- gunni'ngen worden aangevraagd mits de aanvrager in hét bezit is van een Bedrijfs maximum. Ook aan die personen die gewoon waren een lam in huisslachtïng te slachten kan een aankoopvergunning voor een lam af gegeven worden. De Wnd. Prov. Voedselcommissans voor Zeeland. De Deensche veestapel Volgens de veetelling van 25 Maart j.i. heeft De nemarken 3.033.COO stuks rundvee, dat 7 pet. meer is dan verleden jaar. Het aantal kippen steeg met 2.5 millioeu stuks op 45 pCt. BEZOEKT Café-Rest. „DE BEURS" Markt 9. Goes, T. 2257 Trefpunt voor H.H. Landstanders ADVERTEEREN L\ „DE LANDSTAND" HEEFT ALTIJD SUCCES TABAKSPLANTEN voor rook- en pruimtabak en cioaretten f2.50 per 100. stuks. Maïsplanten voor het oorlogsvarken, hei konifn f2.— per 100 stuks. Vooruitbetaalde orders hebben voorkeur. Levering halt Mei. W. J. v. d Mesj Czn. HiElegcm Frouwerdv/arsstracrt 4 ZOO JUIST V£kïSCKENEN: R. Eichenauer, Levenswet. Behandelt op duidelijke wijze het rassenvraagstuk. Gebonden 2-90 NOG VOORRADIG: Het hoerendom als levensbron van het Noordras. Een standaardwerk door R. Walther Darré, In prachtband 11. van denzelfden schrijver verscheen bij ons: Nieuwe adel uit bloed en bodem. Eveneens ln prachtband gebonden 8 Nog enkele exemplaren ln voorraad van: De klap op den vuurpijl door Dr. J. B. v. Heutsz Jr., In sterken band met drie landkaarten in 3 kleuren druk f 3.90 Onze Seizoenfeesten door J Rasch Een lezens waardig werkje, geb. 3.90. Karei De Frank, De Groote? Een belangwekkend werk van F. J. Los met eenige uitslaande kaarten Gebonden in linnen band f 3 fifl SPOEDIG VERSCHIJNEN: Eengeslacht leeft voort door J G. Oberkofler 2e druk. Een boerenroman dien men moet lezen, in f'eurigen band 4.90. Het meisje van Hemmingstedt door Henrik Herse 2e druk. Een onvergetelijk boek. In fraaien band gebonden f 3.96 Grenslan." oeren door Josef Hoffmann Een prachtige boerenroman «uit het Rijnland uit dep tijd tusschen 1841—1871. Dit boek zal niet nalaten een diepen indruk bij de lezers achter te laten. In fraaien band gebonden f 5.90. Al deze boeken worden onder rembours geleverd of na storting of overschrijving van het bedrag op girorekening S67597 van Uitgeverij Volk en Bodem, den Haag. Kortenaerkade 10. 3edragen dienen verhoogd te worden met 25 ct. per boek voor verzendingskosten Ook verkrijgbaar door bemiddeling van uw boek handelaar De Burgemeester der Gemeente AXEL brengt ter algemeene kennis» dat een PAARDEN- TAXATIE-MARKT te Axel zal worden ge houden op: Woensdag den 24 Mei 1944, des voormiddags ten 9 ure op de markt aldaar. m VOLKSUITGAVE! EDWARD VERMEULEN ts onder het getal van hen, die door hun werken het volk willen veredelen. Dan moet leder nieuw boek dat van hem verschijnt, me! groote vreugde worden begroet In volksuitgave verscheen zoojuist de roman: 238 bladzijden Icgensaid f 1.75 Wordt r rembourr geleverd of na storting of overschrijving van f 1.35 op girorekening 589C3 van NV De Residentiebode-i:cgeverlj. Den Kaag. WorJt ook geleverd door bemiddeling van uw boekhandelaar

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1944 | | pagina 7