Vonkjes 2 De voorlichtingslessen van de afdeeling Landvrouwen In de afgeloopen maanden zijn in ver schillende provincies zgn. voorlich tingsmiddagen op kookgebied gehou den, die steeds de volle belangstelling der Landvrouwen hadden. Dit was o.a. het geval in Paterswolde, Zeven huizen, Lisse, Giethoorn, Alblasserdam, Colmschate, Balkbrug, Zwolle, Baren- drecht, enz. enz. D'eze lessen werden gegeven door Mej. Ridderhof van de Afdeeling Landvrou wen, Kortenaerkade 9, Den Haag. Wij willen nu langs dezen weg nog wat meer bekendheid geven aan deze middagen. Het gebeurt nl. nog al eens, dat de dorpsleidsters niet (Mijd weten, wat zij de landvrouwen bieden kun nen en is dit een aansporing ook eens een aanvraag in te dienen bij de Afd. Landvrouwen voor zoo'n kookmiddag. De programma's van deze middagen worden in overleg met de vrouwen samengesteld. Heeft bv. iemand moeite met het bakken van één of ander koekje, dan wordt dit doorgegeven aan de dorpsleidster, die dit aan Korte naerkade 9 meedeelt. Zoo werden naar aanleiding van deze verzoeken reeds speciale middagen gegeven voor het make.n van verschillende slaschotels, het bakken voor feestelijke gelegenhe den, bakken van luxe brood enz. We gaan nu als volgt te werk: Blijkt er anffno voor een dergelijke middag, dan deelt de dorpsleidster dit mede aan de provinciale werkleidster, Zij kan zich ook rechtstreeks richten tot Mej. H. J. Ridderhof, Afd. Land vrouwen, Kortenaerkade 9 Den Haag. Zijn er echter meerdere aanvragen uit één provinciedan is het in verband met het vaststellen der data, over zichtelijker, wanneer het verzoek eerst naar de provinciale leiding gaat. Is de datum geregeld, dan stuurt Mej. Rid derhof het programma met een volle dige lijst van ingrediënten en materi aal naar de dorpsleidsters en naar de landvrouw, in wier keuken de middag gegeven wordt. De bedoeling is, dat één der landvrouwen haar keuken, die het best voor dit doel geschikt is, ter beschikking stelt. Is het bt>. een mid dag, roaarop koekjes e.d. gebakken worden, dan spr&èkt het vanzelf, dat er een oven aanwezig moet zijn. die goed bakt! De meeste kfiukens op het platteland zijn nogal ruim, maar is dit niet het geval, dan wordU de middag voor twee groepefi gegeven. De ingrediënten worden gezamenlijk door de Landvrouwen bijeen gebracht. Zij zijn zelfverzorgsters. dus hebben wellicht de beschikking over- meer in grediënten dan de huisvrouwen uit de stad. Ook is het billijk, dat die land vrouwen, die één of andere teeltpremie hebben ontvangen van deze ingrediën ten iets meer meebrengen. Het is dus niet de bedoeling, dat de dorpsleidster alleen hiervoor zorat, of de landvrouw, die haar keuken dien Agrarische Uitzendingen van den Nederland- schen Omroep ln de week van 25 Juni 1 Juli 1C44. Zondag 25 Juni 8.00 uur Hilv. 3. Dirk v. d. Bospoort over: „St. Jans aren." 12.45 uur Hilv. 3. Dirk v. d. Hul een ac tueel onderwerp. Maandag 26 Juni. 13.00 uur Hilv. 1. Bezoek aan een typisch Achterhoeksch bedrijf. Dinsdag 27 Juni 13.00 Hilv. 1. „De proef velden van den Jongen Landstand in den Gelderscben Achterhoek". Woensdag 28 Juni 33.00 uur Hilv. 1. In Twente ligt een oude boerderij waarvan w(J U het een enander zullen vertellen. '"Donderdng 29 Juni 12.35 uur Hilv. 1. Bezoek nan de Familie de Boer. Vrijdag 30 Juni 13.00 uur Hilv. 1. Weke- lljksch nieuws en wenken voor boer en tuinder. 18.45 uur IIllv. 1. in de serie van de Di rectie van den Landbouw zal er een le zing worden gehouden over de runderhor- zelbestrljding. Zaterdag 1 Juli. 13.25 uur Hilv. 1. De we- kolljksche wandeling. 13.55 uur Hilv. 1. De Directie van den Landbouw geeft wenken voor Volkstuln- ders. middag afstaat, dit zou voor één per soon alleen te zwaar' wegen. Wanneer een ieder een klein stukje bo'. een weinig suiker, wat meel enz. mee brengt, maken met recht_ vele kleintjes een groote. Dorpsleidstq^s, spreekt dus met Uw landvrouwen over een eventueele kook middag en stuurt Uw verzoek in, via Uw Prov. Leiding aan: Mej. Ridderhof, Afd. Landvrouwen, Kortenaerkade 9, Den Haag. ^Het drogen van blauwe pruimen"y Op een vraag van een onzer lezeres sen, of het mogelijTc is, zélf blauwe pruimen te drogen, kunnen we hier over het volgende mededeelen: Blauwe pruimen kunnen we heel goed zélf drogen, tenminste wanneer we hiervoor eenigszins zijn ingericht. We moeten voor het drogen van pruimen NIET TE RIJP fruit gébruiken. Het liefst nemen we soorten met een vast vruchtvleesch. Hoe saprijker de vrucht, hoe minder geschikt om te drooen. Dit Verschillende klaververbouwers zul len er over denken, wat klaverzaad van eigen oogst te winnen, terwijl ook voor den verbouw op grootere schaal er wel liefhebbers zullen zijn. Daarom geven wij enkele wenken, w;aar men bij de teelt van klaverzaad rekening mede kan houden. Als in eind Mei, begin Juni van een perceel klaver de eerste snede is ge wonen, begint de tweede snede te groeien, die men liefst voor zaadwin ning aanhoudt. Die tweede snede heeft n.l. minder blad en vormt meer bloemhoofdjes. Eind Juli zal de twee de snede dan in bloei komen. De verbouw van rood klaverzaad is hier te lande nog al riskant. In Augustus is het weer vaak ongesta dig, hetgeen voor de zaadvorming nadeelig kan zijn. De roode klaver moet om goed zaad te vormen, door insecten bevlogen worden tijdens den bloei. 'In hoofd zaak zijn het hommels, die voor de bestuiving zorgen. Is het weer nu tij dens den bloei koud en regenachtig, kan komt er van de bestuiving wei nig terecht, omdat de hommels dan niet of bijna niet vliegen. De hom mels trekken van de koude weinig aan, maar bij regen vliegen zij niet. Waar men dus, zooals hierboven is besproken, aangewezen is op de aan wezigheid van hommels, om kans te hebben op een goede bestuiving en daarmede op een goeden oogst van klaverzaad, zal men het klaverzaad liefst daar moeten telen, waar de levensomstandigheden voor de hom mels gunstig zijn. Vooral streken, waar veel voorjaars bloemen groeien en waar geschikte plaatsen zijn voor het bouwen van nesten, bomen in aanmerking. De hommels nestelen meest in ruige slootkanten, in boschjes en in hout walletjes. De- vroege voorjaarsbloe- men bieden al vroeg in het jaar ge legenheid om voldoende voedsel te zoeken. Verder is het in verband met het be zoek door hommels beter, meerdere per ceel en van bijv. V2 ha. te verbou wen, die ver uit elkaar liggen, dan een groot perceel van bijv. iy2 2 ha. Heel vaak wonen er niet voldoende hommels in de omgeving van zoo'n groot perceel, om een goede bestui ving en zaadvorming te verzekeren. Tenslotte is het beter, dat de bloei in Juli valt, dan in Augustus, omdat Augustus vaak regenachtig is. Daar mede moet men met het maaien van de eerste snede reeds rekening hou den. W^j. hebben hier al eens meer aan dacht besteed aan de bodembewerking in den boomgaard. Vooral de vraag: „gras in den boom gaard of zwarte grond onder de boo- men" hield ons daarbij bezig. Aange- geldt mét alleen voor pruimen, maar is ook op alle andere vruchten van toe passing. De pruimen worden droog afcewreven en op draadroosters ge legd. Met een beetje goeden wil kun nen we van stukken oud gaas zélf van deze roostertjes maken, die in den oven passen. De droogtijd van pruimen is vrij lang (1418 uur op ongeveer 80 graden C.) Ook kunnen roosters op de een of andere manier bovén het for nuis geplaatst worden. We zorgen, dat het droogproces gelijkmatig geschiedt en controleeren goed, of de pruimen wel door en door droog zijn. Door het drogen onttrekken we nl. het vocht aan de vruchten en daarmede nemen de levensvoorwaarden voor de ontwik keling van de bacteriën weg. Vandaar dat zorgvuldig gedroogd *fruit goed houdbaar is en luchtig en droog be waard moet worden. In den electrischen oven gaat het dro gen als volgt: We leggen het fruit op roosters en schakelen den oven op on der en boven 1. De .ovendeur laten we op een kiertje open door er een prop papier tusschen te steken. Af en toe worden de roosters omgewisseld. H. J. Ridderhof. Landvrouwen, hebt U vragen op huis houdelijk gebied, zendt deze dan aan de Afdeeling Landvrouwen, Kortenaer kade 9 Den Haag, wij beantwoorden ze dan zoo spoedig mogelijk in een speciale Vragenbus zien de meeningen in dezen onder de practici nog wel eens verdeeld zijn (mede een gevolg van het feit, dat de omstandigheden vaak verschillen) lijk 't ons belangrijk den uitslag van enkele proeven mede te deelen. Deze zijn genomen om na te gaan het ver band tusschen bodembedekking en opbrengst. Het betreft hier opbrengstbepalingen op het fruitteelt-demonstratiebedrijf te Hqgfddorp, waarbij vergeleken werden: le. zwarte grond met stroo- bedekking; 2e zwarte grond zonder verdere bedekking; 3e zwarte grond met 's zomers serradella-verbouw, en 4e. grasbedekking met. verschillende bodembewerking. Gedurende 3 jaar werden de opbreng sten nauwkeurig nagegaan en wer den de volgende cijfers verkregen: 1. perceelen zwarte grond met stroo- bedekking 6359 kg 2. perceelen zwarte grond 's zomers met serradella ingezaaid 6062 kg. 3. perceelen zwarte grond zonder be dekking of begroeiing 5605 kg. 4. perceelen in gras 1765 kg. 5. perceelen in gras gediepspit 1725 kg. 6. perceelen in gras gedraineerd 1545 kg. De heer Lijsten, die een en ander in de Fruitteelt naar voren bracht, merkt daarbij op, dat het aantal jaren wel wat klein is, om conclusies te trekken. Doch de verschillen zijn wel zoo groot, vooral ten aanzien van de vraag zwarte grond of gras. dat daarover wel een meening te vormen is. Het betreft hier jonge aanplantin gen, in 1939 aangelegd. Wie dus in de jeugdjaren een hoogen opbrengst wil hebben, zal den grond zwart moe ten houden. In 1942, dus op 3-jarigen leeftijd ga ven de zwartgehouden perceelen ge middeld een opbrengst van 9900 kg., terwijl de grasperceelen gemiddeld in dat jaar 2600 kg. opbrachten. Het verschil is dus zeer in het oog sprin gend. De heer Lijsten is van meening, dat op hoogeren leeftijd de graspercee len wel gunstiger resultaten zullen geven. Doch speciaal de eerste jaren is het zwart houden van den grond noodzakelijk voor een goede op brengst. Schade door oorlogsgeweld. De oorlog wordt nog steeds harder. Hoewel tot nu toe ons land niet in die mate van den oorlog heeft te lij den afs andere naburige landen, is er toch steeds de kans, dat ook hier oorlogshandelingen in grooteren om vang zullen kunnen voorkomen, dan tot nu toe. Ieder voor zich kan uiteraard geen Brokkelige hoeven en ontstekingen in de straalgroeven ontstaan als mèn de paarden in natten mest op stal laat staan. Omvangrijke bijensterfte kan een gevolg zijn van bespuitingen of be stuivingen als deze plaa'ts vinden, zonder dat de bijenhouders tijdig zijn gewaarschuwd. Groote boonen zijn vaak behept met zwarte luizen. Nijp daarom de 'top pen er af. Onkruiden vragen voor de kieming een slechte structuur. Door de struc tuur te verbeteren (regelen van den kalktoestand) schakelt men veel on kruiden uit. Uitgebloeide bloemen moeten steeds uit de kamerplanten worden geknipt. Het moderne omweidingssysteem is hèt groote middel om meer hooi of kuilvoer te winnen voor den winter. Do aardappelziekte wordt bestreden door bespuiting van het loof met koperhoudende middelen. Inlichtin gen verstrekt de Pk^itenziektenkun- dige Dienst te Wageningen. Bij het inkuilen zorge men er voor, dat het bovenvlak van den grashoop voortdurend wat bol ligt. Het perssap moet uit den kuilhoop kunnen wegvloeien. Vertrouw niet te veel op de doorlatendheid van den bodem. D<T eerste kustmest werd vaak bij nacht gestrooid opdat de buren er geen aanstoot aan zouden nemen. invloed uitoefenen, maar toch zijn er wel maatregelen, die men kan ne men, om schade zoo veel mogelijk te voorkomen. Men denke zich maar eens in, welk een schade, took voor de voedselvoor ziening, er kan ontstaan, als voor 'n bedrijf de geheele oogst in vlammen opgaat. Wanneer dergelijke voorval len zich niet tot enkele beperken, doch bijv. in een geheele omgeving van een plaats de oogst grootendeels wordt vernield, dan is dat een lee- lijke streep door de rekening en moet de voedselpositie van mensch en dier daar gevoelig onder lijden. Om dergelije omvangrijke schadege vallen zooveel mogelijk te voorkomen, neme men de noodige maatregelen. „De Lan dstand" Zeei and Redacie-adres: Zeestraat 69, Den Haag, Telefoon 115754. ADVERTENTIES. Handelsadvertenties ,1 provinciale editie 25 c. peü m.m. elke editie meer 5 c. per m.m. extra. 1 provinciale editie 25 c. per Handelsadvertenties met agrarisclien inhoud 1 provinciale editie 15 c. per m.m. elke editie meer 3 c. per m.m. extra. Kleine advertenties met uitsluitend huishoudelijken inhoud: 1 tan. 20 woorden f 2-, elke 5 woorden meer f 0,50 extra. Brieven onder nummer f 0.15 meer. Bü meer plaatsingen aanmerkelijke korting. ALLE BRIEFWISSELING betreffen de advertenties abonnementen en administratie te richten aan Uitgeverij „Volk en Bodem" Kortenaerkade 10, Den Haag.

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1944 | | pagina 2