De stad aan de A.VJIB arbeidsovereenkomst Boeren let op! Aanschaffing school boeken Waarschuwing voor aardappelziekte Benoemingen De schriftelijke DE Zeeuwsche gouw telt verschil lende plaatsen, die in vervlogen tijden aanzien en rijkdom bezaten en moesten ervaren dat het water een onbetrouwbare factor is ten aanzien van de instandhouding van het wel vaartspeil. De zee nam en de zee gaf, ze schonk vaak ongekende weelde, maar voltrok tevens den ondergang, zoo niet de totale vernietiging. Het nederige visschersdorpje Arnemui- den kan hiervan meespreken en terug blikken op een glorierijk verleden. Niets bewijst meer dat het eens een wijd ver maarde havenstad was. Oud Arnemuiden, meer Noord-Weste lijke gelegen, bestond reeds in de der tiende eeuw, aan de Muide, d.i. de mon ding van den verdwenen stroom de Ame, vandaar de naam. De gunstige ligging der stad vlak bij het open en diepe vaarwater, dat Walcheren en de Bevelanden scheidde bood het voordeel dat zelfs de grootste en zwaarst be- ladene koopvaarders haar ree konden aandoen. Handel en scheepvaart kwa men hierdoor tot volle ontplooiing, het inwonerstal steeg voortdurend en vele kooplui, reeders, neringdoenden en andere belanghebbenden vestigden zich hier. Beide takken van bestaan brach ten grooten bloei, Arnemuiden nam een dusdanige vlucht dat het in 1418 werd opgenomen in het machtige Hanse-ver- bond en tot de voornaamste handels steden van het Europeesche vasteland behoorde. Even scheen de welvaart een knak te krijgen, toen in de eerste helft der 15de eeuw de waterwolf de stad aanviel. De bevolking gaf echter haar woonplaats vrij en stichtte in 1438 landinwaarts aan den Middelburgschen dijk op den z.g.n. „Oosthoek" een nieuwe stad, het tegenwoordige Arnemuiden. De ver plaatsing leverde geen nadeelen op, de bevolking behield dezelfde sterkte en in 1462 nam de stad andermaal een vooraanstaande plaats in. Talrijke fraaie gebouwen getuigden van den voorspoed. De grootste bloei dankte men aan de scheepvaart op Noorwegen en tijdens die periode werden een prachtige kerk en het „Huis te Mortiere", een klooster der reguliere kanunniken gebouwd. In 1841 trof een andere ramp de stad, de gevreesde roode haan verteerde op den lOden Maart al hetgeen met noeste vlijt gewrocht was, maar Arnemuiden herrees uit zijn asch, even machtig als voorheen, zoodat het Middelburg voor bij dreigde te streven. Het stadsbestuur dezer stede beraamde tegenmaatregelen, die wellicht niet veel succes zouden heb ben afgeworpen, ware het niet, dat het toeval een handje hielp. Philips van Bourgondië, Heer van Arne muiden verkeerde in geldnood en ver kocht de Heerlijkheid derhalve aan de mededingster. Leiden was nu in last, felle twisten vlamden op tusschen beide rivalen. De Middelburgers wisten het wel zoo aan te léggen dat alleen zij de •grootste baten genoten en Arnemuiden net voldoende behield om op den ouden voet te kunnen voortleven. Arnemuiden verlangde echter de vroe gere rechten terug en liet niets onbe proefd om deze te herkrijgen, wat nog meer spanning veroorzaakte in de onder linge verhouding en Arnemuiden als zwakste was natuurlijk de dupe. Om aan den druk te ontkomen legde de stad haar belangen voor bij het Hof, zonder resultaat evenwel, Middelburg won. Dan wendde ze zich tot Keizer Karei V om rechtstreeksche bescher ming en wilde hiervoor 300 per jaar- afstaan, maar weer tevergeefs. De Kei zer weigerde en haalde zich hiermee den haat der Arnemuiders op den hals, wat later zou blijken. Ondanks dit alles bewaarde de stad een zekere welgesteldheid, nog altijd was er een druk scheepvaartverkeer. Het be ginstadium der tachtigjarige worste ling om onze vrijheid verliep voor Arne muiden niet zonder meer. Toen Vlis- singen in 1572 het Spaansche juk afschudde ging het mee over stag. Alva, van het gebeurde in kennis ge steld, liet direct troepen naar Walche ren bprukken en Arnemuiden betaalde den overgang zeer duur. De Spanjolen plundernen het en richtten een ware slachting aan. Tijdens het beleg van Middelburg werd het door de Spaan sche bezetting bijna volkomen ver woest. De donkere wolken dreven al gauw voorbij, een nieuwe dageraad brak aan na den val der hoofdstad. De Prins van Oranje verleende aan Arnemuiden als belooning voor den „opstand" 'een privilege, waarbij de plaats tot een stad met meerdere voor rechten werd verheven en de vroegere zelfstandigheid bestendigd, éen bittere pil voor Middelburg. Met frisschen moed togen de burgers aan den arbeid en herstelden in 1575 de vervallen havenwerken. Men stelde alles in het werk om de verloren wel vaart te doen herleven. De energieke pogingen slaagden; handel en scheep vaart bloeiden nogmaals öp, steeds meer nieuwe huizen moesten er gebouwd wor den en nog ontstond er herhaaldelijk gebrek aan woningen. De bevolking ver meerderde, vooral door den toeloop van elders, zeer snel. Arnemuiden overvleugelde in drukte weldra Middelburg, in de haven lagen dikwijls drie rijen schepen en de scheeps werven ontvingen de eene order na de andere. De eerste Oost-Indië-vaarders „de Leeuw en de Leeuwin" liepen hier van stapel. Toch was de bloei niet meer gelijk aan dien van het oude Arnemuiden in de 15e* eeuw en eensklaps keerde het tij. De zee toonde zich nu van een andere zijde en stuwde massa's zand en klei aan in een razend snel tempo. Het vaarwater werd met den dag ondieper, slikken rezen op en de haven verzand de. Koortsachtig probeerde men door allerlei' middelen de ramp af te wen- (den. Helaas, het opslibbingsproces bleek niet te stuiten, men stond er volkomen machteloos tegen en in luttele jaren tijds was de levensader afgesneden. Voor de stad wasten schorren aan en Op onderstaande data die van belang zijn, dient U goed te let ten: pachtbureau te -3 uur, Groote 27 Juni: Zitdag Goes, van 2 Markt 20. 29 Juni: Zitdag pachtbureau te Middelburg van 1.302.30 uur, café ,Gabrie!se, Lange Gist- straat. Juli: Veulenkeuring van de 3 paardenfokvereeniging D. E. S. te Kloosterzande om 10 uur. THulst om 2 uur. 4 Juli: Taxatiemarkt te IJzen- dijke. 11 Juli: Taxatiemarkt te Oost burg. 11 Juli: Taxatiemarkt te Goes. 14 Juli: Taxatiemarkt te Middel burg. Aan de Uitgevers van school- en leer boeken heeft de Secretaris-Generaal van het Departement van Opvoeding, Weten schap en Kuituurbescherming den vol genden omzendbrief gezonden: Op verzoek van den Inspecteur van den landbouw en het landbouwonderwijs heb ik er mijn goedkeuring aan gehecht, ^at voor den aankoop van school- en leer boeken ten behoeve van het onderwijs aan» alle van Rijkswege gesubsidieerde land- en tuinbouw-cursussen en ten be hoeve van alle opleidingscursussen op het gebied van land- en tuinbouw gee nerlei verklaring noodig zal zijn. Ik verzoek U bg den verkoop van boeken bestemd voor bovengenoemde cursussen hiermede rekening te houden. De Secretaris-Generaal van het Departement van Opvoeding, Wetenschap en Kuituurbe scherming. Evenals in vorige jaren worden in het tijdvak van 15 Mei tot 15 Aug. door het Ned. Meteorologisch Instituut te De Bilt waarschuwingsberichten gegeven tegen het optreden van aardappelziekte indien de weersgesteldheid daartoe aan leiding geeft Deze berichten worden op genomen in de dagbladpers en uitgezon den door den B.N.O. in de uitzending van 12.45 uur eventueel in die van 16.45 uur. Daar vele landbouwers geen radio-ont vangtoestel hebben, is op initiatief van den secretaris-generaal van het depar tement van Landbouw en Visschcrij aan heeren burgemeesters het verzoek ge richt de radiowaarschuwingsberichten door de politie te doen opnemen en aan de hoofden van scholen door te geven, opdat deze ze in den vorm van een dictee aan de plattelandsjeugd kan mededeelen. door bedijking ontstonden het eiland St. Joostland en dè Kraayertpolder, slechts een nauwe geul, het Arnemuidensche Gat, bleef over van de wijde reede. De scheepvaart slonk, de handel schrom pelde ineen, en het eens zoo trotsche Arnemuiden raakte in verval. De koop- mans- en havenstadvan weleer daalde af tot een echte visschersplaats, het zeemansbloed verloochent zich nu een maal niet, alhoewel ook de landbouw zijn stempel drukte op 't leven der stoere bewoners die zich aan de gewij zigde omstandigheden wisten aan te passen en andere bestaansmogelijkhe den vonden. Thans is Arnemuiden een typisch vre dig visschersdorp zooals er niet veel zijn. Er gaat een specifieke bekoring uit Benoemd tot: Dijkgraaf van 't Waterschap Ovezande L. de Winter en tot gezworenen M. de Jonge, beiden te Ovezande. Gezworene van den Nieuw-Sabbinge- polder: M. J. Vermue te Wolfaartsdijk, Dijkgraaf van den Autrichepolder: O. J. E. Verhaegen en tot gezworene C. G. H. E. M. van Waes, beiden te West- dorpe. -Dijkgraaf van den Nieuw-Papeschorpol- aer: G. H. E. M. van Waes te West- öorpe. Gezworene van het waterschap Middel- Zwake J. de Dreut te 's-Gravenpolder. Gezworene van het waterschap 's-Gra venpolder J. Boonman te 's-Graven polder. Gezworene van d"en Catharinapolder B. L. IJsebaert te Axel. Dijkgraaf van den Louisapolder (Hulst) A. J. M. Rottier te St. Jansteen. Gezworene van het waterschap De Bui tenpolders van Nisse: F. de Roo te 's Heer-Abtskerke. Dijkgraaf van het calamiteuze water schap Tienhonderd- en Zwarte: J. Ris- seeuw en tot gezworene Z. C. Risseeuw te Cadzand. Gezworene v. den Calamiteuzen Nieuw- Neuzenpolder H. A. Dekker Johz., te Hoek. Gezworene van den Zaamslagpolder: K. de Kóeyer te Zaamslag. Gezworene van het waterschap Willem- Hendriks en Klein Kieldrecht: A. P. E. Staal te Graauw en Langendam. Lid van den dijkraad voor de water- keering van den calamiteuzen Borssele- pclder. als vertegenwoordiger van het waterschap Nieuw West-Kraayert, W. "Vermue te 's-Heer_ Arendskerke. van de eenvoudige propere huisjes. Het ranke torentje, het pittoreske haventje met de uitloopende, binnenvallende of gemeerd liggende scheepjes en de fleu rige vrouwenfiguurtjes en stoêre man- nengestalten; een harmonische en artis tieke compositie. Wel is het havenbeeld in de laatste tientallen jaren gewijzigd, het oude schilderachtige type visschersvaartuig, het spriettuig zoo lang in zwang ge bleven bij de Arnemuider visschers, ziet men niet meer. De vloot draagt het kenteeken A.R.M. Arm zijn de nijvere bewoners echter nimmer geweest, wel kenden ze zorg-volle tiiden, doch ze sloe gen er zich doorheen en verwierven een bescheiden bestaan, behalve in de be ruchte „crisisjaren", die alle lagen der bevolking naar den afgrond dreven, zon der hoop op uitkomst, toen is er wer kelijk armoede, ellende en ontbering ge leden. Gelukkig is dit alweer verleden tijd, een betere, schoone toekomst gloort ook voor de stad aan de Arne, een der meest karakteristieke plaatsen van Zeeland. A. Cocquyt De Duitsche schapenteelt. De Duitsche schapenteelt zal in de toekomst ook wor den ingeschakeld in de melk- en vet- voorziening Melkproeven met Merino- vleeschschapen hebben uitgewezen, dat de schapen, 45 dagen nadat de lammeren van de moeder wareu weggenomen, in 118 melkdagen 53,1 kg melk met een vetgehalte van 9.3 pet. leverden. De Afd. Arbeid meldt: Met de afkondiging op 31 Maart 1944 door den Gemachtigde voor den Arbeid van de „Landelijke Regeling van loonen en andere arbeidsvoorwaarden in den Landbouw 1944" is volgens art. 2 van deze regeling het aangaan van een schriftelijke arbeidsovereenkomst tus schen werkgever en werknemer ver plichtend gesteld, met uitzondering van de losse arbeiders. Gezegd mag worden, dat dit voor schrift, wanneer het in de practijk ge heel zal zijn doorgevoerd, niet weinig zal bijdragen tot handhaving van den bearijfsvrede en verschillen tusschen werkgever en werknemer, voortvloeien de uit het feit, dat de arbeidsover eenkomst slechts mondeling is aange gaan, tot het verleden zullen behooren. Bij voorkomen van verschillen zal in de toekomst de schriftelijke arbeids overeenkomst bindend zijn en is reeds bij voorbaat vastgesteld in lid 2 van genoemd artikel, dat de werkgever zich met op de arbeidsovereenkomst kan beroepen, zoolang deze niet voldoet aan de in lid 1 van dit artikel gestelde eischen. Hieruit vloeit voort, dat bij verschil van meening de werkgever reeds bg voorbaat in het ongelijk wordt gesteld, wanneer een schriftelijke ar beidsovereenkomst niet het tegendeel bewijst. Wanneer derhalve iedere werkgever en werknemer doordrongen is van de waar de van de schriftelijke arbeidsovereen komst, zal ieder belanghebbende zich zooveel mogelijk beijveren, dat deze zoo spoedig mogelijk tot stand komt. Teneinde de uitvoering en naleving van dit artikel zooveel mogelijk te bevor deren, is de Nederlandsche Landstand er met goedvinden van den Gemachtig de voor den Arbeid toe overgegaan, het door laatstgenoemde vastgestelde model van Arbeidsovereenkomst zoo ruim mogelijk beschikbaar te stellen. Deze zijn thans gratis verkrijgbaar bij alle Provinciale kantoren van den Ned. Landstand. Buurtboerenleiders. Buurt- arbeidsleiders, Vertrouwensmannen en eventueel de leden van de 'Buurtboeren- raden, terwijl zij tevens verkrijgbaar zijn bij de P. B. H.'s Met de afkondiging van de Landbouw- regeling 1944 is volgens art. 52 dezer regeling de schriftelijke arbeidsovereen komst tevens verplicht voör: alle ondernemingen, waarin tuinbouw, (groente-, fruitteelt en/of tuin- en bloemzadenteelt) wordt uitgeoefend, uit gezonderd die, welke gelegen zijn in de provincies Noord- en Zuid-Holland en Friesland. alle boomkweekerijbedrijven, uitgezon derd die, gelegen in de provincies Noord en Zuid-Holland en Zeeland. Hoewel de drie genoemde provincies nog zijn uitgezonderd, en ook enkele be drijfsgroepen nog niet onder deze rege ling zijn begrepen, kan toch met klem worden aangeraden voor alle bedrijfs groepen van den Land- en Tuinbouw deze ook voor Bloembollenbedrtjf Bloe mist- en Hoveniersbedrijf e a. in alle provincies de schriftelijke Arbeidsover eenkomst reeds nu te gaan toepassen, daar het in de bedoeling ligt, van den Gemachtigde voor den Arbeid bij af kondiging van nieuwe of herziene re gelingen van loonen en arbeidsvoor waarden, voor den geheelen Landu en Tuinbouw deze verplichtend voor te schrijven. Bi] het aangaan van een arbeidsover eenkomst gelde van nu afEen goed begin iseen schriftelijke arbeids overeenkomst.

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1944 | | pagina 3