De uitkomsten der inventarisatie van land- en tuinbouw 1943 Officieelê landbouw- mededeelingen De oorlogsomstandigheden dwongen den landbouw tot opvoeren van de bodem productie door intensiveering van het bedrijf. De hoogere prijzen der produc ten werkten stimuleerend, het tekort aan arbeidskrachten, landbouwwerk tuigen en kunstmest oefende echter een remménden invloed uit op de intensi veering. Aldus vangt het overzicht aan, dat het „Maandschrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek", 1944, aflevering 1/2, dat thans verschenen is, geeft over de uitkomsten der inventarisatie van Land en Tuinbouw 1943. Aan de toelichting tot de tabellen, die de uitkomsten der inventarisatie aangeven, is het volgen de ontleend: Het scheuren van grasland werd ook dit jaar verplicht gesteld. Voor het eerst in de geschiedenis der landbouwstatistiek daalde de oppervlakte blijvend grasland beneden de helft van de totale opper vlakte cultuurgrond. - De oppervlakte beteeld met akkerbouwgewassen en tuinbouwgewassen bedroeg 1.210.000 ha. en de oppervlakte blijvend grasland 1.144.000 ha. De oppervlakte bouwland met akkerbouwgewassen beteeld bedroeg 1.129.000 ha., dus slechts 15.000 ha. minder dan de oppervlakte blijvend gras land. in 1941 bedroeg dit verschil nog 360.000 ha. De oppervlakte bouwland vermeerderde sedert 1942 met 79.000 ha., terwijl de oppervlakte grasland met 71.000 ha. verminderde. De stimuleering van de teelt van de groenten en vroege aardappelen leidde tot een verdere uitbreiding van den tuin bouw met 9.000 ha. tot 73.000 ha., in vergelijking met 1940 beteekende dit eig. J. C. J. v. d. "Velde, Kamperland; 19. Roza, eig. C. Vogelaar, Kortgene; 20. Mirza, eig. H. K. Leendertse, Kamper land; 21. Roza van Tempora Mutantur, eig. B. A. Steendyk, Azn., Evac. adres: Abr. Steendijk, Kamperland; 22. Julia v. Molenzïeht, eig. C. J. de Kam, Wissekerke. 5 tot 10 jarige merries (groote mait)1. Sultana van Tempora Mutantur, eig. B. A. Steendijk, Czn„ Nieuwerkerk, Evac.' adres: Abr. Steendijk, Kamperland; 2. Martha, eig. P. H. Israël, Kortgene; 3. TJda van Tempora Mutantur, eig. B. A. Steendijk, Nieuwerkerk, evac. adres: Abr. Steendijk, Kamperland: 4. Flora van Lionne, eig. J. H. Roskam, Colijnsplaat 5. Irma, eig. C. Vogelaar, Kortgene; 6. Marie, eig. P. H. Israël, Kortgene7. Magda, eig. Ger. Israël, Kamperland; 8. Meta, eig. C. J. de Kam, Wissekerke; 9. Meta van Kamperland, eig. Jac. Diele- man, Kamperland; 10. Bertha, eig. C. J. Schippers, Kamperland. Middelburg 2 jarige merries (kleine maat)1 Vera, eig. A. Maljaars, Serooskerke2. Bennie, eig. Kr. Poppe, Middelburg; 3. Frida, eig< P. de Buck Jzn., Serooskerke4. Brenda, eig. C. Bosschaart, Koudekerke; 5. Nelly, eig. KI. Geschiere, Ritthem 118; 6. Martha, eig. P. Wisse, Biggekerke. 2 jarige merries (groote maat)1. Edith van de Linge, eig. Adr. de Buck, Grijps- kerke; 2. Sarie va,n Zeeduin, eig. Jan Mal jaars Jzn., Oostkapelle, Zeeduin 3; 3. Ly- die van Domburg, eig. J. de Visser, Dom burg B2; 4: Flora, eig. P. Lampert Pzn., Biggekerke B66; 5. Els, eig. W. A. Kloet, Nieuw en St-Joosland, Rijksweg 55; 6. Stella van Hoofdplaat, eig. G. v. d. Putte, Ritthem. 3 jarige merries (kleine maat)1. Cato, eig. W. de Buck, Meüskerke; 2. Amanda van Certain, eig. David Stroo, Biggekerke; 3. Willie van Nieuwland, eig. N. J. Mol, Nw. en St-Joosland. 3 jarige merries (groote maat)1. Der- line. v. d. Linge, eig. Andr. de Buck, Grypskerke^ 2. Suze van Domburg, eig. J. de Visser, Domburg; 3. Flora van Dom burg, eig. L. J. Bierens, St. Laurens4. Stannie, "eig. W. Rooze, St. Laurens5. Lina van Molenzicht, eig. L. Vos. Grijps- kerlce; 6. Flora v. Domburg, eig. H. J. Bierens, St. Laurens; 7. Mirza, eig. H. J. Allaart, Serooskerke8. Mirza, eig. W. Reijnierse, St. Laurens; 9. Aria van Swa llenburg, eig. J. de Pagter, Oostkapelle 10. Cora, eig. W. de Buck, Melislcerke; 11. Karline, eig. J. H. Geschiere, Grijpskerke. 4 jarige merries (kleine maat) 1. Willy van Zeeduin, eig. J. Maljaars Jzn., Oost kapelle; 2. Marie, eig. P. J. Lampert Pzn„ Biggekerke; 3. Nellie, eig. J. W. Reijnierse Biggekerke; 4. Karla, eig. A. Marijs, Me- liskerke: 5. Kenau van Vredenburg, eig. W. de Buck, Meliskerke. 4 jarige merries (groote maat)1. Ca- lista v. d. Linge, eig. Andr. de Buck, Grijpskerke; 2. Carla v. d. Linge, eig. dezelfde; 3. Flora, eig. H. J. Allaart, Serooskerke 4. Irene van Kievitshoek, eig. P. de Buck Izn., Serooskerke. 5 tot 10 jarige merries (kleine maat)1. Irma, eig. J. H. Geschiere, Grypskerke 2. Trui, eig. W. Reijnierse, St-Laurens; 3. Agatha, eig. J. Q. C. Lenshoek, Kloe- tinge; 4. Ida, eig. C. Langebeeke-de Nood, Gapinge B 102; 5. Cora van Clairon. eig. Korn. Dingemanse, Grijpskerke; 6. Nora, eig. C. Francke, Koudekerke7. Nellie, eig. P. Wisse, Biggekerke; 8. Moore, eig. Kr. Janse, Middelburg; 9. Carolina, eig. C. Langebeeke, Czn, Gapinge10. Iida, eig. C. Vader, Grijpskerke; 11. Mina, eig. K. Cappoolse, Oostkapelle. 5 tot 10 jarige merries (groote maat)1. Aria de Linge, eig. Andr. de Buck, Grijps kerke: 2. Astrid de Linge, eig. dezelfde; 3. Mina, eig. J. Maljaars Jzn., Oost kapelle 4. Edith, eig. F. J. Castel, St. Laurens; 5. Alice de Zeedijk, eig. J. Mal jaars Jzn., Oostkapelle; 6. Ida van Molen- perk, eig. P. J. Abraham se, Serooskerke; 7. Flora van Voorzorg, eig. J. J. Ce vaal, St-Laurens; 8. Elza, eig. W. Rooze, St. Laurens. (Wordt vervolgd) een stijging van 27.000 ha. of 60 pet. De oppervlakte granen nam in verge lijking met' 1940 toe met 87.000 ha. of 16 pet., de oppervlakte handelsgewassen met 60.000 ha. of 162 pet., de opper vlakte knol-, bol- en wortelgewassen met 78.000 ha. of 37 pet., terwijl de oppervlakte peulvruchten daalde met 14.000 ha. of 24 pet. en de oppervlakte groenvoedergewasfven met 7.000 ha. of 17 pet. Meer graan. De graanteelt "breidde zich in verge lijking met 1942 uit met 47.000 ha. Ge deeltelijk vond dit zijn oorzaak in het geringere aantal arbeidskrachten dat door den graanbouw geëischt wordt in vergelijking met de andere gewassen. De oppervlakte tarwe steeg met 5.000 ha. De verbouw van roode zomertarwe verminderde, terwijl die van de witte zomertarwe toenam. In 1934 werden verbouwd 21.000 ha. roode en 5.000 ha. witte zomertarwe, in 1943 waren deze cijfers respectievelijk 20.000 ha. en 42.000 "ha. De witte zomer tarwe gaf op de kleigronden hoogere opbrengsten, de roode was beter ge schikt voor de zand- en veengronden. De verbouw van rogge steeg met 36.000 ha. tot 317.000 ha., in vergelijking met 1940 een uitbreiding met 89.000 ha. of 39 pet. De oppervlakte wintergerst nam met 2.700 ha. toe, ter wijl de oppervlakte zomergerst met 7.000 ha. verminderde. De oppervlakte haver vertoonde voor het eerst sedert 1939 wederom een vermeerdering met 10.000 ha. De verbouw van zwarte haver neemt regelmatig af, in 1934 werd nog 25.000 ha. zwarte haver geteeld, in 1943 was de oppervlakte gedaald tot 5.000 ha. Het hoofdgebied der teelt, dat voorheen fevormd werd door de veenkoloniën, lijkt thans oostelijk Noordbrabant te zijn. Bij de teeltregeling oogst 1943 werd de uitzaai van peulvruchten beperkt, de beteelde oppervlakte ging daardoor sterk achteruit. De uitzaai van groene erwten verminderde van 32.000 a. tot 26.000 ha., de teelt van bruine boonen daalde met meer dan 50 pet. van 14.000 ha. tot 6.000 ha., mede als ge volg van de slechte uitkomsten der teelt in het voorafgaande jaar. In vergelijking met 1942 breidde de oppervlakte handels gewa^sen zich uit met 44.000 ha. 07.000 ha. Deze stijging kwam bijna uitsluitend voor rekening van het koolzaad, waarvan de verbouw verplicht, werd gesteld. De oppervlakte koolzaad vermeerderde met 44.000 ha., de oppervlakte blauwmaan- zaad met 1.200 ha. De vlasteelt, die veel arbeidskrachten eischt, nam af met 7.000 ha. De teelt van land- en tuinbouwzaden nam de laatste jaren sterk toe. In 1940 bedroeg de oppervlakte 8.000 ha. en in 1943 24.000 ha., een stijging met 200 pet. De teelt van landbouwzaden nam in 3.700 ha. l|iet 2.200 ha. Van de landbouwzaden steeg de ver bouw van voederbietenzaad met 400 ha. van koolrapenzaad met 500 ha., van stop-; pelknollenzaad met 500 ha. en van kla verzaad met 1.600 ha. De oppervlakte knol-, wortel- en bolgewassen vertoonde slechts weinig verandering. Op den kleigrond breidde de teelt van consumptieaardappelen zich uit met 5.000 ha., op de zandgronden daalde ze met 3.000 ha. De verbouw van fabrieks aardappelen liep met 2.000 ha. terug. De teelt van aardappelen leverde meer winst op dan de suikerbietenteelt, zoo dat de verbouw van suikerbieten ondanks de suikerpremie, slechts met 3.000 ha. steeg van 41.000 ha. tot 44.000 ha. Het gebrek aan arbeidskrachten speelde hierbij ook een rol. De oppervlakte beteeld met groenvoedergewassen, die de laatste jaren regelmatig vermin derde, is thans weer gestegen met 2.000 ha. dqor uitbreiding van de teelt van klaver. De rundveestapel vertoonde een verderen achteruitgang van 2.441.000 stuks in 1942 tot 2.058.000 stuks in 1943. Voor het vrouwelijk jong vee jonger dan 1 jaar bedroeg de ver mindering 90.000 stuks, voor het drach tige jongvee van 12 jaar 10.000 stuks, voor het guste jongvee van 12 ^har 178.000 stuks en voor de melkkoeien 73.000 stuks. Voor het mestvee bedroeg de daling meer dan 50 pet., het aantal, bedroeg nog 20.000 stuks. In verge lijking met 1940 was de veestapel met 23 pet. gedaald van 2.690.000 stuks tot 2.058.000 stuks De varkensstapel, die was gedaald beneden 25 pet. van 1934, vertoonde voor het eerst sedert jaren wederom een stijging, die uitslui tend voor rekening komt van de jonge varkens. A-.n de biggenfokkers was de vergelijking met 1942 toe met a., de teelt van tuinbouwzaden gelegenheid gegeven om meer biggen te houden met de bedoeling den prijs van biggen, die veel te hoog was, te drukken. Het aantal biggen nam toe met 45.000 stuks, het aantal varkens van 6 weken tot 30 kg. met 12.000 stuks. In totaal steeg de varkensstapel met 54.000 stuks tot 545.000 stuks. Be paarden. De hooge prijz. der paarden werkten de fokkers in de hand. Het aantal veulens nam toe met 11.000 stuks, het aantal ionge paarden van 1 en 2 jaar met 7.000 stuks. In totaal steeg het aantal paarden met 20.000 stuks. Het aantal schapen daalde met 22 pet. van 574.000 "stuks tot 451.000 stuks. Het aantal hoenders steeg met 185.000 stuks. Het aantal oudere hennen verminderde met 5S8.C00 stuks, het aantal kuikens beneden 6 weken vermeerderde echter met 655.000 stuks, terwijl het aantal jonge hennen toenam met 90.000 stuks. Het totale aantal bedroeg 12 pet. van den hoender stapel in 1940. Het aantal eenden daalde in vergelijking met 1940 met 95 pet. De oppervlakte warmoezerijgewassen en fruit onder glas onderging in vergelij king met 1942 geen verandering. De oppervlakte warmoezerijgewasseh en vroege aardappelen in den vollen grond steeg met 6Ö00 ha van 47.000 ha tot 53.000 ha. De oppervlakte klein fruit als afzonderlijke teelt daalde met 90 ha, de oppervlakte .kleüh fruit als onderteelt wijzigde zich niet. De oppervlakte be teeld met pit- en steenvruchten nam toe van 50.000 ha tot 54.000 ha. Van de sierteeltgewassen daalde de op pervlakte bloembollen in vergelijking met 1942 met 250 ha. De oppervlakte boomkweekerijgewassen nam in verge lijking met 1940 met 100 ha toe, terwijl de oppervlakte bloemkweekerrjgewassen in vergelijking met 1942 met 115 ha verminderde. Bestrijding van den „worm" in de frambozen en bramen Door den frambozenkever worden dit jaar overvloedig eieren gelegd op de pas gezette vruchtjes van de frambozen. De hieruit komende larven (wormpjes) veroorzaken zeer veel schade. Deze larven kunnen gedood worden door een bespuiting met 1 Gesarol of een bestuiving met Stuif-Gesarol. Personen, die nog over Derris beschikken, kunnen dit middel eveneens gebruiken. De bestrijding dient te worden uitgevoerd tien dagèn na dat de eerste bloemen zich hebben geopend. Voor de Preussen is dit thans het geval. Voor de Hornet zal het nog enkele dagen duren. Voor een afdoende bestrijding moet de bespuiting of verstuiving na circa 10 da gen worden herhaald. Ook aan de bramen kan de frambozen- kever veel schade doen. Ook daar zal de eerste bespuiting moeten worden uitge voerd circa 10 dagen nadat de eerste bloe men zich hebben geopend (eiiTd Juni), en nog één of tweemaal moeten worden her haald. De Rijktuinbouwconsulent voor Zeeland en West-N.-Br. Het honden van varkens Als gevolg van het groote aantal biggen, dat dit voorjaar is geboren, dreigt de var kensstapel in verhouding tot het aanwe zige voer een te grooten omvang aan te nemen. Mede wijl de vooruitzichten voor den oogst, tengevolge van de inundaties, ongunstiger zyn dan vorig jaar, dienen in grijpende maatregelen genomen te worden teneinde uitbreiding van den varkensstapel tegen te gaan. Daarom zullen, in afwij king van hetgeen in het begin Van dit jaar is medegedeeld omtrent het aantal toornen, dat per fokzeug mocht worden gemerkt, na 1 November 1944 tot een nader vast te stellen datum geen biggen- merken meer worden aangebracht. Dit houdt in, dat houders van fokzeugen deze niet meer kunnen laten dekken. Een uit zondering is gemaakt voor sterzeugen, in het bezit van personen, die reeds op 1 Januari '44 lid waren van een erkend var kensstamboek. Van deze zullen alle in 1944 geboren toornen gemerkt kunnen worg den. Bij de bekende regeling was het aan eiken fokzeughouder toegestaan om naast zijn fokzeug een jong zeugje op een z.g. opfokvergunnmg aan te houden. Bepaald is thans, dat de fokker na 1 Sep tember slechts een van beide zal mogen aanhouden, d.w.z. óf zijn fokzeug 6f wel het jonge opfokzeugje. De andere dient voor dien datum te zijn verkocht resp. op een mestcontract of een huisslachtings- vergunning te zijn ondergebracht. Deze be- Ïaling geldt slechts voor degenen, die op Januari '44 nog geen lid waren van een erkend varkensstamboek. Alle varkens boven 25 kg. mogen hetzij op een fokzeu- genvergunnmg, netzij een opf okvergun- ning,hetzij een boventalligevergunning, een huisslachtingsvergunning of wel een mest contract, worden aangehouden. Een varken zwaarder dan 25 kg., dat op een bedrijf wordt aangetroffen zonder dat een vergun - ning of een mestcontract aanwezig is, wordt terstond in beslag genomen. In dien men dus boven het toegestane aantal nog varkens met een gewicht van 25 kg of meer op zijn bedrijf aanhoudt, dient hiervoor een mestcontract te zijn afgeslo ten, hetwelk zoo noodig boven het reeds opgelegde aantal mestcontracten komt. Het Bedrijfschap voor Vee en Vleesch be houdt ten allen tijde de bevoegdheid con tractvarkens op een door hem te bepalen gewicht voor levering af te roepen. Afgekeurd voor consumptie In een noodslachtplaats in een dorpje in Noord-Brabant troffen controleurs van den C.C.D. een zware geslachte koe aan, van circa 300 kg. geslacht gewicht, welke koe door den keuringsdienst voor menschelijke consumptie was afgekeurd. Het vleesch was er verkleurd en verspreidde een onaan gename geur. Bij het onderzoek bleek, dat de koe was gestorven na het kalven. Tevens bleek,dat de boer het gestorven rund veel te laat by de noodslachtplaats had gebracht, waardoor het vleesch was verstikt. Aangezien in dit geval niet de noodige zorg was besteed aan het zoo kostbare voedsel, is door de controleurs proces-verbaal opgemaakt. Eierle vering. Met de controle op het leveren van eieren is een, aanvang gemaakt. •*- Een aantal pluimveehouders, die totf op heden nog mets hebben geleverd, hebben een aanmaning ontvangen of zullen deze binnenkort ontvangen. Om misverstand te voorkomen, wordt er op gewezen, dat dit de laatste waarschuwing is en dat eind Juni 1944 met de berechting begonnen wordt, d.w.z. dat het pluimvee wordt in beslag genomen. Persdraad en bindtouw. Zelfdorschers die tegelijk met, dan wel nö. de dorsching het stroo persen of binden, kunnen hiervoor persdraad of papierbind touw aonvragen op de daarvoor bestemde aanvraagformulieren. Deze formulieren zijn uitsluitend bij de Afd. Motorbrandstof ver krijgbaar en moet aldaar wederom zijn ingediend vóór 1 Juli a.s. Landbouwgereedschappen. Het contingent landbouwgereedschappen is met een kleine hoeveelheid verhoogd. Dien tengevolge kunnen wederom in beperkte mate aanvragen voor diverse gereedschap pen bij den P.B.H. worden ingediend. Niet verhoogd werd het contingent voor aard- appelrieken en zichten, zoodat aanvragen biervoor achterwege kunnen blijven. Dorschen koolzaad. Een dezer dagen werden aan alle telers van kool- en raapzaad de telerskaartjes verzonden, waarop aangegeven op welke wijze het koolzaad gedorsent moet worden. Telers van kool- of raapzaad die een der gelijk bericht niet hebben ontvangen, die nen zich onmiddellijk tot de Afd. Motor brandstof te Goes te wenden. Ter bespoe diging en vergemakkelijking van het dor schen wordt den telers aangeraden het zaad op bossen te binden. Yoor het dorschen is wederom een dorschvergunning ver- eischt. Voor het koolzaadstroo mag géén persdraad worden gebruikt. Koolzaadkleeden. Voor het dorschen van koolzaad zullen enkele kleeden beschikbaar worden gesteld. Deze kleeden zijn alleen voor telers te huur 0.10 per uur met een maximum van 1.per dag, over Zondagen wordt geen huur berekend. De huur gaat in direct nadat het kleed aan betrokkene is afgegeven, terwijl deze eerst eindigt op het tijdstip waarop het kleed 'l>y den be waarder is terugbezorgd. Gedeelten van een uur worden als een geheel uur bere kend. Daar het aantal beschikbare kleeden gering is, dienen belanghebbenden zich onmiddellijk tot hun P.B.H. te wenden. Taxatiemark ten rundvee. Aanbieders van runderen voor de taxatie- markt wordt er in hun eigen belang op gewezen, dat zij, voorzoover het T.b.c. vrije dieren betreft, een desbetreffende ver- klai'ïng moeten overleggen, afgegeven door den beliandelenden diex-enarts. Men ontvangt dan een toeslag van 25.— of, indien dé dieren afkomstig zijn uit een geheel t.b.c.-vrijen stal, van 50. Huisslachting. Zooals bekend kan voorloopig alleen slechts een aankoopvergunning, voor een big, be stemd voor huisslachting, afgegeven wor den aan geregistreerden, die in het lantf- en tuinbouwbedrijf werkzaam zijn. Die aan- koopvergunningen kunnen echter niet alle tegelijk verstrekt woi'den.- De urgentie Wordt bepaald door den PI. Vertegenwoor diger. Men houde er rekening mede dat groote gezinnen vóór kleine gaan en dat ook degenen, die een contract-varken zul len moeten afsluiten, voorrang genieten. Ieder die vorig jaar een verplichting tot contracteeren heeft gehad, zal ook nu weer tenminste één contractvarken moeten le veren, als hij nog eenzelfde of overeen komstig bedrijf exploiteert. Gebeurt zulks niet dan zal géén huisslachting mogen plaats hebben. De wnd. Prov. Voedselcommissaris voor Zeeland. PAAKDEN- TAXATIEMARKT AXEL De Burgemeester der gemeente Axel brengt ter algemeene kennis, dat een paar den-ta xatie-markt te Axel zal worden gehouden op Woensdag den 21 Juni 1944, des v.m. ten 9 ure op de markt aldaar. Te koop gevr. een Kinderwagen Schriftelijke aanbie dingen: F. de Bruin, Molenstraat 41, Den Haag. ADVEKTEERE^ IN „DE LANDSTAND" HEEFT ALTIJD SUCCES!|

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1944 | | pagina 7