OPNIEUW GRASLAND SCHEUREN HULP DE TUIN BIJ DE BOERDERIJ 50.000 ha De premiekeuringen voor merries in Zeeland bij den oogst 2 De voedselvoorziening is tot dusverre, dank zij de soms ingrijpende en on danks de vaak niet prettige maatrege len naar omstandigheden j*oed gegaan. Teneinde te verhinderen, dat tengevol ge van inundatiemaatregelen als wel door langzamen achteruitgang van de bodemvruchtbaarheid, de voedselvoor ziening achteruit gaat, moet, hoeveel opofferingen het ook moge kosten, ge bruik worden gemaakt van bestaande bodemreserves en een meer rationeele productie worden toegepast. Het is noodig, dat ten behoeve van het oogstjaar 1945 50.000 ha grasland wordt gescheurd. Eensdeels wordt dan gebruik gemaakt van opgespaarde plantenvoedende stof fen, anderdeels zal door vermijding van dierlijke producten het rendement van de producten grooter worden. Verdeeling over de provincies. Het is een algemeen bekend feit, dat gescheurde graslanden flinke oogsten kunnen geven zonde) bemesting te ontvangen. Minder bekend is, dac het voedingsrendement van direct voor menschelijke consumptie, geschikte ak kerbouwproducten twee- a driemaal zoo groot is als van dierlijke produc ten, welke uit voornoemde producten zijn ontstaan ais ze door de maag van de koe zijn gegaan. In tijden van groote schaarschte is omzetting van plantaardige producten in dierlijke pro ducten dan oolc niet in dien omvang toe te staan als in normale tijden. Deze 50.000 hectaren zullen over de verschillende provinciën worden ver deeld; iedere provinciale Productie commissaris zal opdracht krijgen een bepaalde oppervlakte voor scheuring te doen aanwijzen. Een gedeelte hiervan, wellicht onge veer de helft, en voor de klei-~£h za velgronden een grooter deel, zal vóór 10 Augustus 1944 geploegd moeten zijn en voor 20 Augustus 1944 met koolzaad ingezaaid moeten worden. Deze oppervlakte koolzaad zal niet in mindering komen van de verplichting, welke eerstdaags voor koolzaadver- bouw oogst 1945 geldend zal worden gemaakt. Als eerste eisch zal worden gesteld, dat het land zich goed leent vpor ak kerbouw. Een gelijkmatige verdeeiing, welke tengevolge zou hebben, dat ook aanwijzingen zouden plaats vinden in minder geschikte gebieden, een en an der ter tegemoetkoming aan wel eens naar voren gebrachte billijkheids- eischen, zal niet mogen plaats vinden. De noodzakelijkheid. Dit zal tengevolge hebben, dat in som mige gebieden sommige boeren in het bijzonder zwaar zullen worden belast. Het is jammer, dat hiertoe moet worden overgegaan. In tijden van grooten nood echter moet het persoonlijke belang wijken voor het algemeene belang. Het algemeene belang nu eischt, dat er voedsel komt, opdat degenen, die van de distributie afhankelijk zijn, hun rantsoen levens middelen kunnen blijven behouden. Dit is een eisch, waarvan niet afgeweken kan worden en waarvoor, hoe hard het ook moge zijn, het persoonlijke be lang van den boer moet wijken. Een ieder, wiens denken en voelen zich beweegt buiten zijn eigen kleine ter rein, zal zich hier tenslotte mee kun nen vereenigen en die medewerking, verleenen, welke van hem- gevraagd wordt De scheurpremie. Overwogen wordt een scheurpremie te verstrekken van f500 pep ha, ais bo ven de ge\vone verplichting op dit ge scheurde grasland koolzaad wordt ver bouwd. Aan een bedrag van f 400 wordt gedacht, als op dit gescheurde grasland extra aardappelen worden geteeld, terwiji voor granen, peulvruch ten en andere gewassen f 300 zal wor den voorgesteld. Andere "^voordeelen. Degenen, die op het gescheurde gras land extra koolzaad verbouwen, ont vangen in den winter 1945/'46 een hoe veelheid koolzaadkoek, welke geacht kan worden de productie van die extra oppervlakte te zijn. r~ Voor oogstjaar 1945 zal nog grasland worden gescheurd Uit den oogst 1944 zal aan de betrok kenen in den winter 1944/'45 een voor schot worden verleend - van ongeveer 400 kg per ha extra met koolzaad op gescheurd grasland verbouwd. Aangezien het ook in de bedoeling ligt deze groep van scheurders een zekere hoeveelheid pulp te verstrekken, ial worden overwogen hiervoor droge pulp te krijgen, welke dan wellicht ge mengd met de koolzaadkoek tot een koekje zou kunnen worden verwerkt. Wanneer dit gesteld zou kunnen wor den op 400 kg per ha, dan zou totaal 800 kg koolzaad-pulpkoek kunnen wor den verstrekt. Er wordt per ha te scheuren grasland vrijstelling van 1000 kg hooi per te scheuren ha verleend op de in den winter 1944/45 verplicht te leveren hoeveelheid hooi. met dien verstande, dat de vrijstelling nimmer grooter kan zijn dan de totale verplichting in dien winter. Deze compensaties geldén slechts voor gescheurd grasland 1944/45, dat met koolzaad is beteeld. De suikerpremie. Voor de te scheuren oppervlakte met andere gewassen beteeld dan met koolzaad, zal een suikerpremie van 30 kg per ha worden gegeven. Dit geldt uit den aard der zaak niet, indien op het gescheurde land voedergewassen wprden verbouwd. Tenslotte-zal getracht worden, een re- geiing te ontwerpen, waarbij de in den herfst 1943 vrijwillig gescheurde op pervlakten ongeveer gelijke compen saties krijgen als de thans verplicht te scheuren graslanden. Scheuroverdracht zal niet worden toe gestaan; een ieder, die voor spheuring geschikt grasland heeft en van wien overjgens verwacht mag worden, dat hij in de eerste 2 3 jaren een rede lijke akkerbouwproductie kan berei ken, zal moeten worden aangeslagen. Vrijstellingen zeer beperkt. Dit geldt b.v. ook voor de eerste klasse veefokkers; alleen zal den Rijksvee- teeltconsulent van het betrokken ge bied een zeer beperkt aantal ha vrij stellingen beschikbaar gesteld worden, welke na veriaregen machtiging van den Regeeringscommissaris voor de Bodemproductie kunnen worden uitge reikt aan enkele van de meest voor aanstaande rundveefokkers. Uiteraard zal dit tot zeer enkele beperkt mogen blijven en alleen daar, waar het lands belang het eischt, dat ze niet al te zeer worden belemmerd in het voortbrén gen van zeer hoogwaardig fokvee. Naast nog nader bekend te maken boe ten en hooge straffen zal bij nalatig heid een automatische zware hooileve- ring in winter 1944/45 in werking treden. Goes 2 jarige merries (klein maat)1. Tnius van Achterduin, eig. J. van 't Westeinde, Nieuwdorp; 2. Henriëtte van Brunswijk, eig. Gebr. Verdonk, Nieuwdorp; 3. Emma van W.F.D., eig. J. L. Goetheer, Wolp haartsdijk; 4. Carla, eig. J. van 't West einde, Nieuwdorp. einde, Nieuwdorp; 5. Jeannette van Ser- frans, eig. Marinus de Jonge Pzn., Ove- zande6. Mina van Borsselen, eig. P. Dekker, Borsselen; 7. Draga van Keilen, eig. J. Q. C. Lenshoek, Kloetinge; 8. Greta van Adolfshoeve, eig. L. C. Nieuwenhuize, Kattendyke9. Emma, eig. C. van Iwaar- den Jr., Kloetinge; 10. Dora, eig. C. Ver- donk-v. d. Heijden, Nieuwdorp; 11. Ada van Ida, eig. P. A. de Jonge-Acda, Ove- zande12. Olga, eig. P. Zegers, Kapelle 213; 13. Diana van Keilen, eig. J. Q. C. Lenshoek, Kloetinge. 2 jarige merries (groote maat): 1. Erna, eig. Jan de Roo, 's-H-Abtskerke2. Martha, eig. A. C. Noteboom; Kloetinge; 3. Meta van Oud-Sabbinge, eig. J. v. Dam me, Wolphaartsdijk4. Tina, eig. P. Buijs- rogge, Kloetinge5. Irma van "Cesar, eig. M. in 't Anker, Schore; 6. Cora van Holle- stelle, eig. L. Boonman Pzn., Ovezande; 7. Ivonne van Kapelle, eig. P. W. van Overbeeke, Kapelle; 8. Irma van W.F.D., eig. J. L. Goetheer, Wolphaartsdijk; 10. Pauline, eig. Wed. J. Sinke Dzn, Wol phaartsdijk 11. Trixie van Groenenburg, eig. Gebr. Verdonk, Nieuwdorp; 12. Jeanette van Serf rans, eig. Marinus de Jo.nge Pzn, Ovezande; 13. Bettv II van Monnikenhof, eig. D. A. Timmerman, Kat- tendijke; 14. Carla van Reephoeve, eig. H. v. Iwaarden, Czn., St-Philipsland. 3-Jarige merries (kleine maat). 1. Irene van Biezelinge, eig. P. Scheele-de Putter, Biezelinge; 2. Irene, eig. P. Buijsrogge, Kloetinge; 3. Annie van Borsselen, eig. P. Dekker, Borsselen4. Annie, eig. M. C. Lokerse, Schore; 5. Caline van Avenir, eig. C. Timmerman, Kwadendamme; 6. Juliana v. Maalstede, eig. Wed. D. Wisse- Nijssen, Kapelle; 7. Blondien van Even Buiten, eig. G. M. Nysse, *s-H.-Arends- kerke8. Ida van Biezelinge, eig. P. Scheele-de Putter, Biezelinge; 9. Suzanna van Achterduin, eig. J. v. 't Westeinde- Vermeu, Nieuwdorp; 10. Castilla, eig. L. Boonman, Oudelande; 11. Astrid, eig. A. van Strien, Wolphaartsdijk; 12. Irma van Oudelande, eig. J. de Jager, J. A.zn., Oudelande. 3-Jarige merries (groote maat): 1. Martha van Blaemskinderen, eig. P. Ver- mue Jaczn., Wolphaartsdijk; 2. Mirza, eig. J. C. de,Vrieze, Kloetinge; 3. Bella, eig. C. J. cfe Wilde, St.-Maartensdyk, Evac.-adres: Oud-Vossemeersche poort 30 Tholen; 4. Berrie van 't schenge, eig. N.V. Hofstede „Schenge", Goes; 5. Cla- rona van Maalstede, eig. Wed. D. Wisse- Njjssen, Kapelle; 6. Beatrix, eig. P. Buijs rogge, Kloetinge; 7. Annie, eig. Wed. J. Sinke, Wolphaartsdijk; 8. Betty van Clai- ron, eig. P. Mol. Biezelinge; 9" Olga, eig. A. van Strien, Wolphaartsdijk; 10. Irene, eig. J. A. van Nieuwenhuijzen, Nieuwer- kerk, evac.-adres: --C. v. Nieuwenhuijzen, Goes; 11. Emma, eig. G. de eijter. Goes; 12. Annie van Catalinenhof, eig. J. Dekker, Borsselen; 13. Heroïne, eig. Jac. Priesters, Borsselen; 14. Marie, eig. M. v. 't West einde, Ovezande; 15. Beatrix van Kra merspolder, eig. H. J. Geelhoed, St.-Phi- lipsland. 4-Jarige merries (kleine maat). 1. Ree- sie van Achterduin, eig. J. van 't West- Meer en meer dringt bij de ste delingen het begrip door dat, wan neer de werkers van het land er niet waren, de voedselpositie van ons land er treurig voor zou staan. Door jongelui in den oogsttijd, wanneer zij vacantie hebben, mee te laten werken op het land en op te nemen in 'n boerengezin, wordt de kloof tusschen stad en land meer en meer overbrugd. Alvorens de stadsjeugd wordt uitgezonden, wordt zij gekeurd en op flinkheid - gepeild en 't is bij deze keurin gen wel gebleken, dat er in de stad groote belangstelling onder de jeugd bestaat voor deze hulp bij het oogst werk. Zij die het vorig jaar aan deze oogstwerkzaamheden hebben deel genomen, zijn nog enthousiast en het is te wenschen, dat van de zijde van den boer begrip .wordt getoond voor het mooie ideaal, om oogsthulpen te plaatsen en daar door de voedselvoorziennig veilig te stellen en tegelijk de goede ver houding tusschen „stad en land" te bevorderen. Aanvraagformulieren voor een oogsthulp zijn verkrijgbaar bij de Buurtboerenleiders en leiders van „De Jonge Landstand", alsmede aan onsadres Kortenaerkade 9, te Den Haag. De mogelijkheid tot aanvrage sluit met ingang van 7 Juli. einde, "Vermue, Nieuwdorp; 2. Emma, eig. M. v. 't Westeinde, Ovezande; 3. Astrid, eig. N.V. Hofstede Schenge, Goes; 4. Stella van Goes, eig. Gebr. Rouw, Goes; 5. Sadie van Hollestelle, eig. L. Boonman, Ove zande; 6. Silva van Goes, eig. Gebr. Rouw, Goes7. Sanne, eig. N.V. Hofstede Schenge", Goes; 8. Gerda, eig. A. C. Noteboom, Kloetinge. 4-Jarige merries (groote maat): 1. Dora, eig. J. L. Goetheer, Wolphaartsdijk; 2. Irene van Monnikenhof, eig. D. A. Tim- merman, Kattendijke; 3. Caline van 't Kerkje, eig. J. L. de Jager, Kapelle4. Ada van Maalstede, eig. Wed. D. Wisae- Nijssen, Kapelle; 5. Claironne van Oude lande, eig. J. de Jager, J.A.zn., Oudelande. 5- tot 10-jarige merries (kleine maat) 1. Greta van Oostburg, eig. P. Scheele- de Putter, Biezelinge; 2. Mimie d'Ahea, eig. J. L. de Jager Jr., Kapelle; 3. Orna van Goes, eig. Gebr. Rouw, te Goes; 4. Mina, eig. J. L. Goetheer, Wolphaartsdijk; 5. Caline van Clairon, eig. D. A. Timmer man, Kattendijke; 6. Agatha, eig. J. Q. C. Lenshoek, Kloetinge; 7. Anna, eig. Joh. Driedijk, Wolphaartsdijk; 8. Clara van Dorpszicht, eig. K. D. Leendertse, Hoede- kenskerke; 9. Caline vanxWestkerke, eig. L. de Jager Gzn., Biezelinge; 10. Uda, eig. J. Q. ~C. Lenshoek, Kloetinge11. Astrid van 't Sloe, eig. Wed. Iz. Dekker, Lewe- dorp12. Mirza van Selnisse, eig. I. A. Janse, 's-H.-Arendskerke13. Anna, J. L. Goetheer, Wolphaartsdijk; 14. Uline, eig. J. Q. C. Lenshoek, Kloetinge; 15. Anna van Coegors, eig. P. Dekker, Bors- sele;. 16. Nora, eig. J. de Jager J.A.zn., Oudelande; 17. Upita, eig. J. Q. C. Lens hoek, Kloetinge; 18. Certa van Doolman, eig. C. J. de Wael, Heinkenszand19. Emma, eig. J. C. de Vrieze, Kloetinge 20. Nellie van Spaarte, eig. N. Eversdijk Jzn., Kapelle; 21. Flora van Borsselen, eig. P. Dekker, Borsselen; 22. Queen van Bantum, eig. j. J. Geluk,. Schuddebeurs. 5- tot 10-jarige merries (groote maat) 1. Eva van Biezelinge. eig. P. Scheele-de Putter, Biezelinge; 2. Roza van Goes, eig. Gebr. Rouw, Goes; 3. Bertha van Reiges- berg, eig. K. M. Straub, Kloetinge4. Élégante du Bouveloo, eig. P. W. v. Over beeke. Kapelle; 5. Olga van Achterduin, eig. J. v. 't Westeinde-Vermeu, Nieuw dorp; 6. Certina, eig. L. C. Nieuwenhuijse, Kattendijke; 7. Elza van Plantlust, eig. L. de Jkger Gz., Biezelinge: 8. Toos, eig. N.V. Hofstede „Schenge", Goes; 9. Come van Eindewege, eig. Wed. D. Wisse- Nijssen, Kapelle; 10. Martha, eig. A. Voor de Landvrouwen In deze maanden groeit het in den tuin hard. Men staat er soms ver baasd van hoeveel de groenten in een paar dagen tijd kunnen opschieten bv groeizaam weer in de zomermaanden. Maar niet alleen de! gewassen, die U gezaaid en uit gepoot hebt, beleven nu een goeden tijd, de onkruiden profiiee- ren van die goede groeiomstandighe- den minstens evenveel, zoo t»l niet meer. Want die kunnen geweldig snel opschieten. Als het kan schoffelen en hakken we met zonnig weer. Het losgemaakte on kruid verdort dan in een paar uur. Fijne gewassen, zooals worteltjes moe ten gewied worden. Dit moet gebeu ren, als het gewas neg klein is, anders doen we er teveel schade aan. Wortelonkruiden, zooaïs kweek, paarde bloem, melkdistel, enz. moeten met wortel en al uit deigrond getrokken worden. Vier en twintig Juni was de dag van andijvie zaaien voor herfst- en wintergebruik. Iets later kan nog wel, mac^r het moet toch geen weken later worden, anders kan het gewas zich niet voldoende ont wikkelen, zaaid worden. De koolplanten zijn meestal nu wel uitgeplant. Op vrijgekomen land van slaof erwten, of andere vroege groen ten, kunnen nu nog -wel koolplanten uitgezet worden. Vooral de boerenkool kun nog betrekkelijk laat uitgezet worden. Die groeit snel en groeit ook nog laat in het jaar door. Nu eind Juni, begin Juli kunnen we ook nog wel slaboontjes leggen. Ats het weer wat meewerken wil, kunnen we dan in September, soms tot in Oc tober toe, nog versche boontjes pluk- <£en. Ook worteltjes kunnen we nog uit zaaien. We 'doen dat liefst op rijtjes. Met schoonhouden en ooee^elten werkt dat gemakkelijker en ze groeien ook wel wat sneller. Overigens moeten we eraan denken, vooral bij droog zonnig weer, dat we 's avonds zaaien en eerst den grond flink nat maken. Anders komt het zaad met op. Verder hebben we in dezen tijd aller-, lei werkjes, die een goede ontwikke ling van de gewassen moeien bevor deren. Denkt U eraan, de dieven uit de tomaten te verwijderen? IJ weet wel, die zij scheuten, die zich in de ok sels der bladeren ontwikkelen. Die raceten er herhaaldelijk uitgeknepen worden, anders werkt de plantr niet voldoende op de vruchtzetting. Zoo moeten ook de komkommers en augurken ingetopt worden, als de ran ken zoo'n 4 tot 6 bladen lang zijn Dat bevordert den bloei en de vrucht zetting en daar gaat het om. Niet meer dan 4 ranken aan een plant la ten zitten. Men ziet, er is in den vuin steeds wat te doen. Veel succes ermee!

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1944 | | pagina 2