Jiini Memepremiekeuringen in Zeeland Zeeuwsch- V laanderen De premiekeu r i n gen voor merries in Zeeland Boeren let op i DE deelname was dit jaar enorm. In totaal werden ten Zuiden van de Schelde ruim 1000 merriën opgege ven, die als volgt waren verdeeld. Neuzen 136, Hulst 247, Axel 195, IJzen- dyke 150 en Oostburg 277. We zien hieruit direct, dat Oost burg en Hulst evenals vorige jaren de voornaam ste keuringsplaatsen waren. Daar en in Axel werd dan ook door twee jury's gekeurd. Bekroond werden in Neuzen 62 merriën, in Hulst 132, Axel 11, IJzendrjke 95 en Oostburg 146. Samen alzoo 54Q. Meer dan de helft werd dus premiewaardig bevonden. Door- eengenomen was de kwaliteit goed tot best, vooral de 510 jarige merriën en in 't bijzonder v. d. kl. maat vormden op sommige plaatsen b.v. IJzendijke een prima collectie van uniform materiaal. Er was dus voor de liefhebbers weer zeer veel te genieten. Jammer, dat de tijden zoo drukkend zijn en de gezellige vroolyke sfeer van weleer die deze paar dendagen steeds kenmerkte, veel haa' ge leden. Maar past ons niet beter een dosis dankbaarheid voor het feit, dat na vier oorlogsjaren plus de invasie die op den dag der keuring in Hulst begon, onze mooie fokkerij niet alleen nog ongeschokt is in ons voornaamste folcgebied, maar dat ze intusschen een vlucht nam als nooit tevoren. In den uitslag in dit ge bied zien \vy weer vele nieuwe namen, die evenzoo vele nieuwe liefhebbers zyn. De fokkerij is algemeener geworden en wij hopen, dat uit die meerdere deelname van nu, straks zal overbleven een onge veer vaste kern van serieuze fokkers met hetzelfde doel, de vervolmaking van ons goede koudbloedpaard, ook Vfanneer dan weer de motor algemeen zal ronken en voor velen de verleiding te groot zal zrjn. Voor sommigen is dit niet het juiste woord. Ze zitten er al weer op te sprin gen, op den komenden tijd, dat ze met een minimum van paarden en de hulp van motortractie het werk op hun be drijven zullen kunnen doen. Vergeten zijn ze dan, dat juist zy in de hoogste mate uit het slijk zijn gehaald, toen hun trac tors werden gevorderd of niet meer kon den draaien, met paarden van boeren die ze soms ook niet of noode konderfo missen en die veulens fokten in tijden toen het niet loonde. De echte fokker door alle tijden heen, die nu ook weer met zoo goed mogelijk verzorgde paar den aan de lijn stond en zoo zyn er gelukkig nog bosjes dat is onze paar denvriend. Maar we zouden afdwalen. Het is natuurlijk ondoenlijk om de beste afzonderlijk te bespreken, en daarvoor hebben we uitgekiend van welke vader- paarden al deze bekroonde afstamden; tot 6 bekroonde dochters hebben wy ze op een staatje gebracht. Meer dan 60 van het totaal en zeker het ""allerbeste materiaal valt eronder. We kunnen er verder uit bepalen voor welke streek een of ander vaderpaard het meest belangrijk was enz. Echter kunpen we er vele andere factoren niet uit zien, zooals b.v. het aantal jaargan gen dat een hengst ginds dienst deed. Vérder de kwaliteit van het materiaal, dat hem ten" dienste stond, wat er in tusschen van hem naar elders werd ver kocht enz. Het staatje is dus onvolledig Er zijn echter sprekende cijfers bij, zoo als b.v. van Clairon de la Lys die met 64 bekroonden aan 't hoofd kwam, ter wij hij toch ook nog meerdere jaren in Flipland stond. In aanmerking genomen het feit, dat vóór hem nooit één hengst een zoo opgelegde kans kreeg is zijn prestatie daarom niet minder buitenge woon en zeker evenals die van Avenir d'Herse in België een unicum in de paar- fxq ijaoS uosmoSiB fuA 'sjuopaiHosoSuap zijn typen het Clairo'n-type meè aan zijn producten en veelal ook zijn haarkleur, die beide apart zijn. Daar ook vele zijner zonen (8) in dit staatj.e voorkomen is zijn invloed op onze fokkerij buitengewoon groot. Met eerbied vernoemen wij zijn enorme doch ter Honda mn Melo. Acron van Avenir stond langen tijd in het Land van Axel en hij deed er wel zeer nuttig werk. De gemiddelde kwali teit is zeker goea en de allerbeste heeft hij ook nooit mogen dekken. Daarom is zijn prestatie alleszins te loven. Pompier de Tombois, vaderpaard van de kleine maat en destijds bijna algemeen niet meer in staat geacht voldoende macht te geven aan zijn producten. Hij had echter spieren en type en goed bloed achter zich. Zeker is een deel zijner dochters te min van stuk, maar vele anderen zyn ook van voldoende formaat met kwaliteit: terwijl op de meeste keu ringen de vijfjarige paarden die dus voor het eerst bij de oudere meedongen er niet in slaagden op de hoogste plaatsen te komen, stond de Pompier-dochter Betsy v. Veldzicht in Oostburg no. 1 v. d. gr. maat in felle concurrenten. Zyn prestatie behoort dan ook tot de aller beste van deze lijst, omdat zijn kansen destijdis behoorlijk maar niet buitenge woon waren. Certain van Lamsweerde dekte drie jaar in Z. VI. en voldeed er best. Verschil lende zijner producten kwamen aan den kop, als uitblinkers noemen we Leonora v. 't Kerkje, die nog alles voor de toe komst belooft. Haar eigenaresse Mevr. Wed. Dielemande Feyter werd meer-' malen een enorm bod gedaan voor deze kapitale merrie, maar even zoovele kee- ren was dit tè vergeefsch. Niet te geloo- ven is het daarom, dat er vooral het. laatste jaar te weinig belangstelling be stond voor dezen uitstekenden vader. O, die zocht naar iets anders. Dragon d'Hondzocht had eens een jaar, dat van hem meer dan 100 veulens werden inge schreven. Van hem werd dus een poos een veelvuldig gebruik gemaakt en vele goede dochters heeft hij verwekt, vooral rond Grauw. Zijn beste producten geven dan ook steeds goed partij in de zwaar ste klassen der keuring te Hulst. Marquiz v. J. G. Hof, een Clairon-zoon, die het verst kwam met zijn producten en dan voor het overgroote deel uit twee-jarigen bestaande. Zijn succes op d« 18 maanden-keuringen is hiermede nog grooter geworden, daar nu is ge bleken, dat zijn producten zich best hiel den. Vader met formaat en felle beenen, die algemeen de belangstelling der fok kers heeft. Zyn invloed op de Zeeuwsche fokkerij zal dus straks nog steeds groo ter worden. Primera des JSnghien inmiddels over leden. Hierover zyn de meeningen dik wijls verdeeld. Zeker geven zulke heng sten te veel paarden die te min zijn in de beenen. Zij die echter flink beenwerk hebben mogen er zijn. Harde sterke paarden extra in 't gebruik en duur zaam, allemaal factoren die vele ande ren missen. Daarom nemen we zijn prèstatie goed op. Vele zijner producten hebben een uitstekende type en vlotte gangen. In Oostburg kwamen dan ook vele zyner dochters best voor den cag. Indigoli de Plutsingen. Weer iets heel anders. Vaderpaard eveneens van de kleine maat, wat dun maar met vier beste beenen en groote gangen, inmid dels verkocht. Had van nog geen drie jaargangen elf bekroonden, deels met de gebreken van den vader maar ook verschillende beste producten met de goede beenen van papa. Hij dekte niet veel goede merriën en daarom is zijn prestatie zeer zeker te loven. Sidney heeft rond Aardenburg goed ge kweekt. Niet minder dan 15 zijner dochters werden bekroond, waarbij enkele beste. A's Claironzoon uit een beste moeder behoeft ons zijn fokwaarde niet te verwonderen. Avenir 1468 kwam vooral te Axel goed voor den dag, vooral in de jongere merriën. Geeft meestal een aangenaam type mee, goedsoortige niet overzware merries. Op Z.- Beveland is hij thans het meest gezochte vader paard, en niet zonder reden? want zijn collectie veulens was vorig jaar scliit- Nico v. Melo dekte hier maar kort en had toen zeker Zyn kleur tegen. De gemiddelde kwaliteit is zeer goed en verschillende zij ner dochters werden hoog bekroond We gelQOyen dat hij in Limburg nog veel beter tot zijn recht is gekomen en zeker zal daar dan een lange rij beste dochters getuigenis afleggen van zijn groote fokwaarde. Willy 1891, zyn kweek ging Soms gelijk op met die van Sidney voornoemd. We kun nen niet zeggen of zijn kansen minder waren dan die van laatstgenoemde. Hij was in type en afstamming wel diens mindere en mogelijk heeft dat een rol gespeeld. Willy liet ook eenige beste dochters zien. Avenir van Anthonia Hoeve is uit den stam Stamvaders Clairon de,'la Lijs 1488 Acron van Avenir 1684 Pompier de Tombois 1808 Certain van Lamswaarde 1429 Dragon d'Hondzocht 1637 Marquis van Jan Gerardshof 1878 Primera des Enghien 1509 Indigoli de Plutsingen 1902 Sidney 1801 Avenir 1468 Nico van Melo 1795 Willy 3&91 Avenir van Antoniehoeve 1796 Bayard d'Hoves 1583 Aria's Clairon 1740 Clairon 1862 Byou van Frederica 1713 Lion van 't Kerkje 1724 Mignon du Tosheau 1767 Paul van. Luntershoek 1716 Clairon van Hoogsluis 1789 Marcus van Clairon 1744 Lolon van Certain 1567 Certain vkn Tienhoven 1915 Iwan van Vredenburg 1955 Barnum de Pincemaillo 1561 van Avenir d'Herse en hjj bracht beste merries voort, met goed type en been werk. Evenals hun. vader zijn de meeste zijner dochters echter niet glad. Bayrd d'Hoves uit denzelfden stam, kapi tale hengst als vader gebouwd, wat njj ook was, inderdaad. Stal Temmerman heeft van hem uitstekende producten. Zij zjjn vrij van Clairon en Certain bloed en ls het hun eigenaar dus makkelijker een hengst er voor te krijgen. Aria's Clairon. We kunnen niet zeggen dat ons zijn Zeeuwsch Vlaaimsche kweek meeviel. We waren dat in Walcheren beter gewoon. Zjjn zwakke punten zijn het ach terbeen en de vorm van het kriiis. Hiermee dient dus bij de paring rekening te worden gehouden. Clalrin 1862 fokte hier best Zijn opbou wend werk zet hij in West-Brabant voort. Zijn producten konden iets meer formaat hebben. Bijou v. Frederica kreeg pas op het laatst iets meer kansen. Onder zijn producten zijn verschillende goede paarden. Lion v. Jt Kerkje uit de Mogesliln via zijn beste moeder en daardoor goed fokkend in de vrouwelijke lijn. Mignon dn Tosheau en diens zoon Iwan v. Vredenburg fokken allebei goed in het hun eigen type. Paul v. Luntershoek bracht in korten tijd verschillende beste merriën voort, aange naam van soort en type, met dikwijls af wijkenden voorstand. Ket is jammer dat hij zoo gauw voor onze fokkerij verloren ging. Clairon v. Hooghels fokt zeer zeker goed, zijn beste beenwerk geeft hü dikwijls mee aan zijn producten. Ook Marcus v. Clairon's kweek mocht ge zien worden. S-don v. Certain fokt beter in de manne lijke dan in de vrouwelijke lijn, anders had. hij het verder moeten brengen in de velef jaren dat hij hier dekte. Certain v. Tienhoven, paard van beste af stamming kwam met één jaargang zeker goed voor den dag. Goede producten meest al met grof beenwerk. Barnum de Pincemaüie kreeg beste kan sen destijds. Zijn bekroonde dochters, zijn goed tot best, maar het aantal valt tegen. Nog verschillende andere hengsten hadden zich goed geweerd We noemen hiervan Dragon v. Hoek die veel beter fokt dan ziin exterieur zou doen vermoeden, verder Hautain v. Wieringermeer die niet veel goede paarden kreeg. Roland v. Clairon kon ook goed mee met grootendeels pro ducten van den stal van zijp eigenaar. Geeft paarden in zijn soort en type, zelfs Acron van Vogelschq* bracht het tot vier bekroonden, evenals Henk v. Kruispolder, allemaal paarden die in den fok iets mee vallen door hun goede afstamming. We nemen hiermede afscheid van Z. Vlaanderen en bespreken volgende week de beste keuringen op de eilanden. III (Slot) St. Phiiipsland 2-Jarig© merries kleine maat: 1. Frieda van Henriëttehoeve, eig. J. A. Stols- Zandee, St. Phiiipsland2. Margct v. Vre denburg, eig. C. H. A. Stols, St. Philips- land. 2-Jarige merries groote maat: 1. Ma rianne van Vredenburg, eig. C. H. A. Stols, St. Phiiipsland; 2. Florine van Hen riëttehoeve, eig. J. A. Stols-Zandee, St. Phiiipsland; 3. Myra van Vredenburg. eig. C. A. Stols, St. Phiiipsland, 8-Jarige merries kleine maat: 1. Juliana, eig. Jac. van Gastel, St. Phiiipsland. 8-Jarige merries groote maat: 1. Irene van 't Oude Baken, eig. W. C. van Nieu wenhuyzen, St. Phiiipsland2. Blanea, eig. Joh. Verwys, St. Phiiipsland; 3. «nny, eig. A. C. Wisse, Anna-Jacoba polder; 4. Nellie, eig. C. Noorthoek, St. Phiiipsland. 4-JarJge merries kleine maat: 1 Karen van Vredenburg, eig. C. H. A. Stols, St. Phiiipsland2. Kwiria van Vredenburg, eig. C. H. A. Stols. St. Phiiipsland; 3. Nellie v. Steenepoorte, eig. L. B. van Nieuwenhuyzen, St. Phiiipsland; 4. Ronna v. d. Reephoeve, eig. H. v. Iwaarden, Anna-Jacobapolder5. Madam, eig. A. C. Wisse, Anna-Jacobapolder. 4-Jarige merries groote maat: 1. Dien van Henr. Hoeve, eig. J. A Stols, St. Phiiipsland; 2. Diana van Henr. Hoeve, eig. J. A. Stols-Zandee te St. Phiiipsland; 3. Kyra van Vredenburg, eig. C. H. A. Stols, St. Phiiipsland: 4. Ellie, eig. S. Wisse, «Anna-Jacobapolder; 5. Gusta, eig. A. C. v. Strien, St. Phiiipsland6. Silvia van Buitenzorg, eig. J. P. van Gorsel, Tholen; 7. Dahlia van Henr.hoeve, eig. J. A. Stols, St. Phiiipsland8. Ada, eig. P. J. v. Schelven, Dreischor. 510-Jarige merries kleine maat: 1. Clairona van Henr.hoeve, eig. J. A. Stols, St. Phiiipsland; 2. Irene van Vredenburg, eig. C. H. A. Stols, St. Phiiipsland3. Irma, eig. Jac. van Gastel, St. Philips- land; 4. Fiorina van Zeedijk, eig.' C. H. A. Stols, Anna-Jacobapolder; 5. Meta, eig.. J. A. Klornpe, Anna-Jacobapolder; 6. Cubus van Henr.hoeve, eig. J. A. Stols, St. Phiiipsland; 7. Trui v. d. Frederikus- polder, eig. L. B. van Nieuwenhuyzen, St. Phiiipsland8. Adria, eig. M. Noort hoek, St. Phiiipsland9. Aviana van Kramerspolder, eig. H J. Geelhoed, St. Phiiipsland; 10. Alice de Buda, eig. S. Wisse. Anna-Jacobapolder. 510-Jarige merries groote maat: 1. Duchesse, eig. P, J. C. Vogelaars, Anna- Jo.cobanolder2. Clairona, eig. C. H. A. Stols, St. Phiiipsland; 3. Bora van Henr. hoeve, eig. J. A. Stols, St. Phiiipsland; 4. Bellefleur van Henriëttehoeve, eig. als voren5. Beatrix van Henr.hoeve, eig. als voren; 6. Hertha van Vredenburg, eig. C. H. A. Stols, Anna Jarcobapolder. Neuzen 3 X l 4> X :p> ■o c V N bo u p O O d a; s cö UI bp: 42 7 14 1 64 1 13 4 11 1 29 2 1 1 23 25 i 6 13 1 20 m 12 3 2 17» 6 4 5 7 16 6 4 2 9 10 2 16 11 7 11 2 13 15 8 3 11 14 9 6 2 2 1 11 10 2 9 11 12 1 6 2 1 10 13 5 3 8 15 4 4 4 14 2 6 8 16 6 1 1 8 17 5 3 8 18 2 6 8 19 3 3 2 8 20 1 6 7 22 1 5 2 7 6 23 24 1 5 2 7 4 6 6 7 25 26 21 Samen 358 Op onderstaand© data, die van be lang zijn, dient U goed te letten: 11 Juli: Paardentaxatiemarkt te Goes. 14 Juli: Paardentaxatiemarkt fe Middelburg. 25 Juli: Paardentaxatiemarkt te Hulst. 26 Juli: Paardentaxatiemarkt te Axel. Benoemingen Benoemd tot: lid van den dtfkraad voor de waterkeering van den calamiteuzen Borsselepolder, als vertegenwoordiger van het waterschap Ei- lewoutsdijk, I de Dreu te Driewegen gezworene van den Ven-Lyndenpolder, L. Dees Lz. te Boschkapelle (Vogelwaarde) en tot vertegenwoordiger in den dijkraad voor de waterkeering van de calamiteuze polders Ser-Lippecs c.a. J. Scheele Wz. te' Zaamslag plaatsvervanger van den dijkgraaf van den Seijdlitzpolder, P. A. Taalman te Philip pine; dijkgraaf van den Sehorerpoldgf, J. Boone te Nieuw en St. Joosland; gezworene van den Zuid-Kraaijertpolder, J. M. van .Nieuwenhuyzen te Nieuwdorp ('s-Heer-Arendskerke)" gezworene van den polder Westeren-ban- van Schouwen. C B. Blom A.Cz. te Haam stede gezworene van den Adriaatipolder. J. D. Verburg te Kortgene; gezworene van het waterschap Ellewouts- dijk, P. Dieleman te Ellewoutsdijk fezworene van den Havikpolder, P. 5. van lol te Vogelwaarde; - gezworene van den Hulster-Nieuwlandpol- der A. F. Yael te Hontenisse; gezworene van dc-n Nieuwe-Kraaijertpolder, P. Meeuwse te Isieuwdorp ('s-Keer-Arends- kerk) en tot lid van den Dykraad voor de Waterkeering van den calamiteuzen Bors selepolder, ais vertegenwoordiger van eerstgenoemd©!) polder, J. C. Vermue te Nieuwdorp ('s-Heer Arendskerk) gezworene van den Middelburgschepolder Verlare te Nieuw en St. Joosland dijkgraaf van den Nieuwekerkepolder. W A. Kloet en tot plaatsvervanger va-n den dijkgraaf C." Mesu. heiden te Nw.- en St. Joosland dijkgraaf van den Johannepolder, P. Kod de en tot plaatsvervanger van den dijk- traaf C. A. Polderdijk, beiden te Nw- en t. Joosland dijkgraaf van den Molenpolder (Nieuw en St. Joosland). C. Baas Sr. en tot plaats vervanger van den dijkgraaf S. Janse, bei den te Nieuw en St. Joosland; gezworene van den Stoppeldiikpolder, F. B, Borm tc Boschkapelle (Vogelwaarde); gezworene van den Zuiddorpepolder-Noord- deel, A. Ph. Bujjsse te. Zuiddorpe; dijkgraaf van den Zuiddorpe-Zuiddeol- of Zijpepolder, A. C. van Waes te Zuiddorpe. Hooivorderiug oogst '44 De Wnd. Pro*/ Voedselcommissaiis voor Zeeland maakt bekend, dat gebruikers van grasland er rekening mee moeren houden, dat hun ook dit jaar een aanslag tot ter beschikkinghouding en inlevering van hooi uit oogst 1944 zal worden opgelegd. In verhand met het feit, dat dit jaar door inundatie etc. een belangrijk kwanturn hooi zal moeten worden gevorderd, zal do aanslag in vele gevallen aanmerkelijk hoo- ger zjjn dan vorig jaar. Voor degenen, 'die niet geheel aan den -aanslag tot inlevering van hooi van den vorlgen oogst hebben voldaan, zal de in te leveren hoeveelheid van oogst '44 ver hoogd worden met de destijds te weinig ingeleverde hoeveelheid, ofwel een boete worden opgelegd van f 0,49 per kg. te weinig ingeleverd hooi. Betrokkenen moeten op eerste vordering de voorgeschreven hoeveelheid op de hun aangewezen plaats leveren. Het hooi moet gezond, .droog en van goede kwaliteit zijn en van eerste snede. Het zal op de gebruikelijke wijze op do plaats van inlevering worden gekeurd. Bij het niet voldoen aan de verplichting tot ter beschikking houding, respectic-'eiijk inlevering, zal de aangeslagene tucht rechtelijk dan wel strafrechtelijk worden vervolgd.

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1944 | | pagina 3