r Het ot Over rundvee en paarden De vergelingsziekte van de bieten Groen rooien van pootgoed Over kali- en natriumbemesting Vonkjes Met de marktlevering van het rundvee gaat het niet slecht. De taxatiemarkten voor gebruiksvee hebben een geregelden aanvoer en afname. Men kan aan alles bemerken, dat het taxatiestelsel thans ingeburgerd is, en dat men over het al- gemeen genomen over het verloop van de regeling tevreden is. Intusschen worden er nog wel steeds de noodige wijzigingen en verbeteringen aangebracht. Momenteel is de aanvoer-van slachtvee op de overnamemarkten niet groot. Dit heeft tot gevolg, daar de vleeschvoorzie- ning op peil gehouden moet worden, dat de gebruiksveemarkten een grooter deel slachtvee moeten opleveren Dat kan wel omdat er altijd wel een hoeveelheid min- dcrwaardig vee wordt aangevoerd, dat als gebruiksvee toch geen of weinig waarde meer heeft. Nu is de kwaliteit echter in de ver schillende provincies wel zeer uiteenloo pend. In friesland bijv. is de kwaliteit van het aangevoerde gebruiksvee beter dan in Zuid-Holland. Het zou dan ook goed zijn, wanneer er een regeling kon worden getroffen, dat een deel van het gebruiksvee uit Friesland naar Zuid- Holland werd vervoerd. Dan behoefde 't niet voor te komen, dat in Friesland goede dieren naar de slachtveemarkt worden verwezen, terwijl in Zuidholland minder goede dieren nog als gebruiksvee worden toegewezen. Eigenlijk moest de praktijk dat zelf regelen, doch thans met het moeilijk en gevaarlijk vervoer, komt er weinig van zoo'n overheveling terecht, wanneer het Bedrijfschap zich er niet zelf mee bemoeit. Wij hopen dan ook, dat in dezen 'n goede regeling kan wor den getroffen Een nieuwe maatregel is, dat het nu mogelijk is, stamboekvee van het eene stamboekbedrijf naar het andere te ver handelen met overschrijving. Dit vee be^ hoeft dus niet meer op de taxatiemarkt te komen! Voor de fokkers is dat een goed ding. Maar het nadeel is dat de doorsnee-kwaliteit op de gebruiksvee markten er minder door zal worden. Er wordt door dezen maatregel een gat in de regeling gemaakt. Als compensatie voor de onlangs gehou den paardenvorderingen zou een fli"k aantal paarden uit België worden inge voerd. Dit gaat echter niet zoo vlot als wel wenschelijk is, doordat het transport door de huidige omstandigheden wel heel moeilijk is geworden. Alle mogelijke moeite wordt gedaan, om deze Belgische paarden zoo spoedig mogelijk hier te krijgen, want zij zijn dringend noodig. Intusschen wordt er opnieuw gevorderd en heeft het Bedrijfschap weer op zich genomen, het benoodigde aantal paar den te verkrijgen Het stelt zich daarbij op het standpunt, dat het beter is, de paarden zoo rechtvaardig mogelijk uit alle deelen van het land te halen, dan dat in enkele streken het benoodigde aantal wordt gevorderd. Hoe moeilijk de- situatie op rundvee- en paardengebied ook is, er map- zeker wel worden vastgesteld, dat het Bedrijfschap zooveel als in zijn vermogen ligt, er aan werkt, de zaak in evenwicht en den vee- en paardenstapel in stand te houden. Wij staan alweer midden in de rooiperio- de van 't pootgoed, speciaal van de mid- delvroege rassen Zooals bekend stelt de Ncd. Alg. Keu ringsdienst aan de toekenning van ver schillende klassen, AA en A en in som mige gevallen in provincies ook de B's, den eisch, dat de betreffende perceelen voor gen bepaalden datum gerooid moe ten zijn, om te voorkomen, dat het virus van dc verschillende ziekten de knollen bereikt. Ieder, die pootgoed voor eigen gebruik teelt, moet zich naar deze we tenschap richten. Dat kan men bij het telen van pootgoed voor eigen gebruik des tc beter, daar het dan bij de opbrengst in hoofdzaak gaat om het aantal knollen. Dat houdt dus in, dat men voor eigen gebruik al kan gaan rooien, als een vol doende percentage van de knollen de potermaat heeft. Alvorens echter te rooien, is het zeer noodzakelijk, dat eerst nog eens het ge was wordt nagegaan, om zieke en afwij kende planten er uit te halen. Daardoor krijgen wij een mooi uniform gewas in het volgende jaar Na het rooien laten we de groengerooide knol len ecnige uren op het land liggen, om de schil wat harder te laten worden. Vervolgens worden ze in een niet te dikke laag- gekuild, met een laagje stroo er op en boven- en onderaan een steek grond, om het stroo vast te leggen. Bas op voor broei, want het groenge rooide, nog vol in den groei zijnde poot goed broeit heel gemakkelijk, hetgeen de waarde als zetpoter sterk kan terug zetten. in de week van 1622 Juli 1944 Zondag: IS Juli: 8.00 uur Hilv. 1: Dirk v. d. Bospoort: ,,De zin van het Boer zijn", onderwerp: „Wacht U voor den hond". Maandag 17 Juli: 13.00 uur Hilv. 1: Lezing: 5e.000 ha grasland wordt bouwland. Dinsdag 18 Juli: 13.00 uur Hilv. 1: Aan den' oostelijken rand van de Veluwe in de omgeving van Beekbergen ligt een boerderij, waar we een kort bezoek bren gen. Woensdag 19 Juli: 13.00 uur Hilv. 1: We gaan naar de schooltuintjes te Amster dam. Donderdag 20 Juli: 13.00 u.Hilv. I: „Zelf- tuinieren". Dh. Herwig spreekt over: „Hoe krijg ik tentoonstellingsbloemen in mijn dahlia's". Vrijdag 21 Juli: 13.00 uur Hilv. 1: Het we- kelijksche nieuws en wenken voor boer en tuinder. 18.45 uur Hilv. L: „Van de Directie van den Landbouw lezing over „Tuinbouwvoorlichting aan boeren". Zaterdag 22 Juli: 13.25 uur Hilv. 1: De wekelijksche wandeling. 13.55 uur Hilv. I: De Directie van den Landbouw geeft wenken voor Volkstuinders. Deze ziekte komt in ons land practisch algemeen voor, doch als regel meer in de zuidelijke dan in de noordelijke pro vinciën. Wanneer de vergeling van het bietenblad alleen een schoonheidsgebrek was, zou er niet veel over gezegd be hoeven te worden. Doch de ziekte ver oorzaakt bij ernstige aantasting een sterke vermindering van de suiker opbrengst, in vele gevallen soms wel 25 30 pet. en dat beteekent dus groote schade voor den verbouwer. De verge- lingsziekte is dus alleszins een nauwkeu rig onderzoek waard. Het instituut voor Suikerbietenteelt in Bergen op Zoom heeft dan ook dit onderzoek ter hand genomen. De ziekte wordt veroorzaakt door een virus Deze smetstof wordt overgebracht door bladluizen, n.\. de perzikbladluizen en de zwarte boonenluizen. - Op verschillende ziekte-oorzaken rea geert de biet door geel te worden. Dat geel worden heeft vaak echter weinig beteekenis. Bij de vergelingsziekte echter veroorzaakt het virus, dat de in het blad gevormde suikers niet of slechts in geringe mate afgevoerd worden naar den wortel. De afvoerkanalen in de blad nerven en in den bladsteel raken ver stopt. Daar het blad doorgaat met sui ker te vormen, ontstaat er een opeen- hooping van suiker in de bladeren. De cellen zetten uit, het blad wordt dikker en stijf. Het knapt als men het dubbel vouwt. Door de suikerophooping in het blad worden de bladgroenkorrels ver nietigd. Een gele kleur, soms oranje achtig, treedt op. Alleen vlak langs de nerven, aan den onderkant van de tfla- deren, komen nog smalle groene stroo- ken voor. De bestrijding Het Instituut voor Suikerbietenteelt be merkte bij zijn onderzoek, dat de bie ten meer besmet worden, naarmate ze meer vrij staan. Heeft men tegen den tijd, dat de bladluizen optreden, een ge sloten gewas, dan zal men veel minder last van vergelingsziekte hebben, dan wanneer het gewas nog niet gesloten staat. Hieruit volgt, dat men aantasting voor een belangrijk deel kan voorkomen door 'n nauwen plantafstand te kiezen. Den zaaitijd heeft men niet altijd in de hand, doch den plantafstand kan men zelf regelen. Het is in de praktijk be wezen, dat bij- 40.000 bietenplan ten per ha. het aantastingspercentage wel 10 x zoo hoog is als bij 70.000 planten per ha. Do coloradokever is dezer dagen in de pro vincie Drenthe aangetroffente Hooghalen en Zuidwolde. Het gemiddeld aantal lammeren dat in 1940 per ooi van het Texelsch schapenras ge worpen werd bedroeg voor 1-jarige dieren 1.22 en voor oudere 1.87. Ben goede kopervoorziening van den grond is voorwaarde voor het uitblijven van diarrhee zegt de Melkcommissie voor de Wieringermeer, die hieromtrent proeven heeft genomen. Ongeveer 130 liter tuherculine wordt jaar lijks verbruikt bij de bestrijding van de t b c. Hiervoor is een massa materiaal noo dig en veel moeilijkheden moeten overwon nen worden. Klaag niet ongemotiveerd als eens gewacht moet worden. Het geheim om konynensterfte te voorko men is: eiken dag een plukje hooi en niet te veel gras of koolbladeren. De luchtververschlng moet vooral by war me nachten in het kippenhok voldoende zjjn zonder dat het tocht. In Juni of Juli worden de vangbanden ter bestrijding van den appelbloesemsnuitkever in den boomgaard aangebracht en verder maandelijks nagezien. Katten en distels kunnen alleen dan piet succes worden bestreden, als men de zaak gezamenlijk aanpakt. Vergeot uw buren- plicht niet. De Reickaschule für Madcl neemt nog 10- en 11 jarige leerlingen van 't vierde school jaar der Duitsche Volksschule of van de lagere school voor het volgende schooljaar (1 September 1944) op. Aanmeldingen moeten uiterlijk 15 Juli ge richt worden aan de Leiterin der Reichs- Schule in Heythuizen L. Hy, die het meest aan zichzelf denkt, wordt het spoedigst vergeten. Bieten, zoowel voeder- als suikerbieten, aardappelen en andere suiker- en zet- meelvormende gewassen verminderen hun suikerproductie bij gebrek, aan kali reeds voordat de oppervlakte- van het blad kleiner is geworden. Een tweede invloed van de kali is die aangaand de vorming van het zaad Kali veroorzaakt een hooger 1000 korrelge wicht. En ten derde is de kali voor de planten van belang, omdat het deze stevig maakt en beter bestand tegen schadelijke in vloeden, zooals aantasting door schim mels. Ook de'directe stevigheid van de halmen wordt gunstig beïnvloed en daar door het legeren tegengegaan. Zulks in tegenstelling tot de stikstof. Een be langrijke werking van de kali is ten vierde, dat het voor een deel de plaats van het zonlicht kan innemen. Stoklasa heeft dat zeer aardig uitgedrukt door te zeggen: „De zon schijnt van buiten en de kali schijnt van binnen." Natrium. Gedurende langen tijd heeft men ge meend, dat natrium wel in groote hoe veelheden door de planten werd opgeno men, maar dat het voor de planten niet onontbeerlijk was en ook geen functie in het plantenlichaam had Dit nu is door onderzoekingen der laatste jaren geble ken niet juist te zijn. Natrium kan als plantenvoeding voor een deel kalium vervangen. Volgens Maschhaupt kunnen calcium en magnesium dat ook, maar evenals bij natrium heeft dit enkel plaats als er niet genoeg kalium aanwezig is. In de reserve-organen hoopt zich het na trium niet op, zooals dat bij kalium het geval is, waaruit wij mogen concludee- ren, dat natrium niet dezelfde functie heeft* als kalium bij het vervoer en het opzamelen van zetmeel en suiker. Kaligebrek uit zich bijna even snel bij de planten als stikstofgebrek. De kleur van de bladeren wordt abnormaal, vaak iets bruinachtigs of roodbruin, terwijl het blad kleiner blijft en iets gaat golven. Zetmeel wordt dan niet meer in vol doende mate gemaakt en met name niet meer vervoerd van het blad naar de re serveorganen, zoodat hetgeen gemaakt wordt, zich in de bladeren ophoopt. „De Landstand" Noord-Brabant Redacie-adres: Zeestraat 69, Den Haag, Telefoon 115754. ADVERTENTIES. Handelsadvertenties: ,1 provinciale editie 25 c. peh m.m. elke editie meer 5 c. per m.m. extra. 1 provinciale editie 25 c. per Handelsadvertenties met agrarischen inhoud: 1 provinciale editie 15 c. per m.m. elke editie meer 3 c. per m.m. extra. Kleine advertenties met uitsluitend huishoudelUfeen inhoud: 1 t.m. 20 woorden f 2- elke 5 woorden meer f 0 50 extra. Brieven onder nummer f 0.15 meer. Bij meer plaatsingen aanmerkelijke korting. ALLE BRIEFWISSELING betreffen de advertenties abonnementen en administratie te richten aan Uitgeverij „Volk en Bodem" Korter.aerkade 10, Den Haag. In „De Groenteteelt" van 26 Juni j.l. lezen wij het volgende: TOT de vele moeilijkheden, waar mede de tuinders te maken heb ben. moet zeker de kans gere kend worden om tot goede ^belten te komen. In meer normale omstandighe den was het oogstrisico voor tuinbouw- gewassen uiteraard groot. Te sterke droogte, te veel neerslag, hagelslag en nachtvorsten waren voor de kultures op den vollen grond immer factoren, welke niet voorzien konden worden En over den invloed hiervan op de kwaliteit en op de opbrengst der gewassen zal wel algemeen geoordeeld worden, dat veel schade er het gevolg van is geweest. Zelfs toen alles nog beschikbaar was om het slagen der kultures te bevorde ren, traden hierdoor stoornissen op, die men niet kon weren. Natuurlijk was er verschil s tusschen het eene product en het andere, door dat het bestand zijn tegen weersinvloe den en de teeltzekerheid der gewassen zeer ongelijk was. Ook is algemeen be kend, dat èr een grooter risico verbon den is aan de teelt op den vollen grond dan aan die onder glas. Immers in een beperkte, afgesloten ruimte kan met bestrijdingsmiddelen beter resultaat be reikt worden dan op het vrije veld. In de vollegrondbedrijven heeft men de omstandigheden door een geringere be scherming nu eenmaal niet zoo in han den; de toestand is hier belangrijk ongunstiger. Abnormale omstandigheden Onder de huidige omstandigheden komt het oogstrisico in een ander daglicht te staan. De toestanden, waaronder nu ge produceerd moet worden, wijken wel heql sterk af van den normalen gang van zaken in voorbije jaren. De vraag stukken der bemesting, der arbeids krachten en der bestrijdingsmiddelen zijn ware problemen geworden en roe pen moeilijkheden op, die voorheen onbe kend waren. Hoe men het ook wendt of keert, de genoemde feiten oefenen een zwaren druk uit op de voorwaarden, noodig voor het bereiken van een goe den oogst. De kostprijzen De kostprijzen der tuinbouwproducten zijn gebaseerd en afgestemd op de op brengsten van een reeks van jaren, toen de omstandigheden meer normaal waren en de zekerheid van voortbrenging, indien wij dezen term voor de groente teelt mogen gebruiken. Natuurlijk is een zoo'danige grondslag goed zoo lang de omstandigheden en voorwaarden geen ingrijpende wijzigingen ondergaan. Zoo dra dit echter het geval is, komt de dwingende noodzaak naar voren om een herziening toe te passen, waarbij met den nieuwen toestand rekening wordt gehouden en waarbij uitgegaan wordt van de factoren, mogelijkheden en teelt kansen, die dan gelden en, naar aange nomen waarschijnlijkheid, in den eerst- volgenden tijd zullen gelden. Een wer kelijk loonende kostprijs dient actueel te zijn en in overeenstemming te wezen met grondig gewijzigde factoren, betref fende de mogelijkheden tot voortbren ging. Oorzaken van geringe oogsten Wie geen vreemde is in de practrjk van den tuinbouw, weet dat er veel gebeurd is, wat van nadeeligen invloed is op de teelt. We moeten bet durven en wil len zeggen en bevestigen, dat beschik ken over een tekort aan kunstmest en arbeidskrachten, gevoegd bij een uitput ting van den grond, voorloopig in den groven tuinbouw, oorzaak is, 'dat de oogsten lager zullen uitvallen dan voor heen. Ook door schaarschte aap of ge mis van bestrijdingsmiddelen wordt het gevaar voor ziekten door schimmels," bacteriën of insecten vergroot, met de daaraan verbonden kansen op gerin gere opbrengst. Met den besten wil is het den tuinders niet mogelijk zelf alle voorwaarden te scheppen voor een goeden oogst. Er moet geroeid worden met de gebrek kige riemen van dezen tijd. En zonder overdrijving mag gezegd worden, dat er, der traditie getrouw, flink geroeid wordt. De tuinders trachten, ook onder de benarde omstandigheden van thans, uit den grond te halen, wat er uit te halen is. Van dezen plicht kwijten zij zich volledig en met inzet van al hun krachten.

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1944 | | pagina 2