Vonkjes len Kruispolder 10 MILLIARD Wanneer moest eeuwen kunnen trotseeren en den trots uitmaken van vele geslachten. Men heeft hier een geheel andere indeeling der kamers toegepast, de bijna overal voorko mende gang is er niet, de vertrekken staan ondei'ling met elkaar in verbinding. Wat men daar binnen aantreft is werke lijk uniek en zeer zeldzaam vooral in de voorkamer. De wandbekleeding bestaat n.l. uit oude tegels, zoo maar niet wat tableaux boven den schoorsteen of tusschen de ven sters, neen. van onder tot boven prijken die prachtige producten van Oud-Holland- sche tegelkunst, een ware schatkamer. Opmerkelijk dat er geen Bijbelsche voor stellingen onder zijn, men ziet er vogels, andere dieren, molens van verschillend type, ouderwetsche waterputten, kasteelen, landschappen, schaatsenrijders, visschers, enz., kortom voorstellingen uit het leven toentertijd. Alle exemplaren, eenige uitge zonderd. verkeeren nog in ongeschonden toestand en slechts enkele tientallen ont breken geheel, door een of andere oorzaak, zoo drukte de storm eens een stuk gevel in, waardoor er wat sneuvelden. De achterkamer bevat niet zooveel tegels van genoemd soort alleen de lambrisee ring is er door ingenomen, de overige zijn maar gewone witte evenals in een derde vertrek waar ze afgewisseld worden met fevlamde bruine. Wat het uiterlijk van et gebouw dus mist, vergoedt het inwen dige rijkelijk. De schuur zal wel van jongeren datum dagteekenen, zij werd gebouwd van de af braak van een vroegere meestoof. in voor bije tjjden was het hier eei* echt mee krap-cultuurcentrum. Bij de latere vernieu wing, waarbij men de gevels in steen op trok en het strooien dak verving door een leien, bleef de oude stijl gelukkig behou den, al had een andere bedekking net beter gedaan. De boer geeft aan dit type, de voorkeur boven de hedendaagsche wel een bewijs dat onze voorouders eveneens wisten wat practisch en doelmatig was-voor de ber- ging der veldvruchten. Men kan gerust aannemen, dat de boerderij een dër eerste, zooniet de eerste, geweest is in den Kruispolder, dien men in 1609 met meerdere polders veroverde. Nadien geraakte hij nogmaals bevloeid, maar werd in de tweede helft der 17de eeuw herwonnen. Toen in 1906 de beruchte storm vloed den Tasdijk doorbrak, spoelde het zeewater weer over het (erf, doch door de hooge ligging kwam het maar net over de vloeren. Zoo ligt daar achter den beschuttenden dijk een kostelijk volksch bezit dat men hope lijk naar waarde zal -weten te schatten en dus voor slooping bewaren, en voor den polder stroomt de machtige Schelde waarin, op deze plek nu al eeuwen Elsdijlc, Fran- kendijk en Oud-Hontenisse rusten. A. Cocquyt. Namen vond een graf in de golven, want wel trok het water zich terug, maar gaf het dorp nooit meer prijs, eveneens ook zoo Oud Grouw, dat in diénzelfden verschrikkelijken Kerstnacht voor altijd ten onder ging. Aan den rand van het Land van Waes, op een hoogen z an drug, in het vroegere Hulsterloo, dat in de 13de eeuw .door de Lieve of Moervaart verbinding had met Hulst, vonden de overgebleven be woners van Namen een andere woon plaats, de Kouter, het nieuwe Namen. In de 1ste helft der 19de eeuw was het slechts nog een kleine nederzetting, bestaande uit wat verspreide armzalige strooien hutten op een lapje mageren zandgrond, omgeven door een met ruig struweel begroeid aarden walletje., Een schilderachtig plekje, waar echter de armoede haar schepter zwaaide, nergens in ons gewest trof men dergelijke schrille tegenstellingen aan. Naarmate de levensomstandigheden verbeterden, verdwenen een voor een de hutten en maakten plaats voor een voudige steenen huisjes, gezien den Zui delijken invloed, een overgangstype tus schen den Vlaamschen en Zeeuwschen bouwstijl. Geleidelijk aan groeide het vlek en in 1860 werd er een kerk en in 1864 een school gebouwd. Zoo ontstond uit het nederige de Kou ter, welke naam nu nog wel gebruikt wordt, doch bij de stichting der kerk omgedoopt tot Nieuw Namen, het hui dige grensdorpke, waar niets meer her innert aan de tijden van ellende.- Zooals elders in de grensstrook vor men landbouw en nijverheid de bronnen van bestaan, terwijl daarnaast ook enkelen door de kustvisseherij in hun onderhoud voorzien. Wie zou als vreem deling, hier in 't landelijke Nieuw Na men visschers vermoeden en toch is dit zoo, al is het aantal heel wat min der dan jaren her. Omstreeks het mid den der vorige eeuw leefden vele inwo ners van de ansjovisvangst en mos selcultuur. Rond 1800 was op 't grondgebied van Kieldrecht een haventje, dat door ver- Juni Merriepremiekeuringen in Zeeland Krabbendijke Ook deze keuringsplaats neemt steeds aan belangrijkheid toe, zoo in kwantiteit als kwaliteit. De tweejarige merriën waren in beide klas sen maar matig. Het meest voor de toe komst belooft allicht nog de derde pry's der groote maat Vera door Clairon's zoon van Gaston Michiel'sens te Rilland-Bath, 'n breed en diep paard. Veel bemerkingen waren er verder op te fijn beenwerk, en afwijkende standen. De driejarigen waren ook matig in de kleine 'maat. Aan den kop kwam Alida door Clairon's zoon van Michielsens v.n., een aardige dikke merrie. De groote maat mocht gezien worden. No. 1 was werkelijk een koppaard, Antoinette van de Sluisse, is grof met maat, massa gangen en type, dus veel goede dingen ineen. Ze is door Clairon v. Annie en v. Ed. van Hootegem te Bresltens (evacuée). 2. Koba v. Castrone, door Kovacs van Kruiningen van A, J. Boone te Kruinin- gen, algemeen bekend als 18 maander, was vorig jaar ziek geweest en nu weer veel verbeterd. Herinnert in type en kleur aan haar vader, goed paard, evenals 3. Mina door Floran de Rustique van Ed. v. Hoo tegem v.n. Alzoo een kleine maar goede klasse. De vierjarigen van de kleine maat hadden in Olga door Aria's Clairon van Al. van Hootegem 'n "best kopnummer, merrie met beste grove voorbeenen en sterken boven bouw, ze moest echter meer volume heb ben. 11 bekroonden waarbij verschillende goede dochters van Clairon v. Annie die op deze keuring zeer veel succes had en die meer en meer een verdienstelijk vader- paard schijnt te zijn. De groote maat was weer overwegend voor dochters van Clai ron v. Annie. 1. Paula v. Kruiningen door Clairon van Annie van A. v. Hootegem v.n., beste merrie met volume beenen en type. 2. Clara v. Frederica eveneens door Clairon v. Annie van de Fredericapolder te Rilland. Ze is uit de- overbekende heng- stenmoeder, Nette K 15906, die met Cer tain v. Lamswaarde zoo verdienstelijk fok te. Clara is in denzelfden geest gebouwd, nog zwaarder en gespierder dan haar moeder. Als kweekmoeder mag rriSn er dus vele verwachtingen van hebben. De vol gende merriën vielen bij dit kapitale twee tal nog al af. 5-10 jarige merriën van de kleine maat. Gewoon goede klassen zonder meer. 18 be kroonden. 1. Hurza van 't Hoogland door Dragon d'Hondzocht, van Jacob van Lan- gevelde te Kruiningen, extra type en soort, zeer breed en diep met niet tè mooie kro nen. Deze merrie liep er nogal uit. 2. Ali door Carlo van 't Kerkje van stallen Lens hoek, goede vlotte merrie evenals 3. Tilly door Guerrier de Thuillies van dezelfde stallen, bestsoortige merrie. Volgden nog 15 bekroonden. 5—10 jarigen groote maat. 1. Vesta door Leon K. 1494 van stallen Lenshoek v.n. Sterke goedgebeende vlotte merrie die zwaarder had moeten zyn. Ze had dan een beteren indruk gemaakt. 2. Quadronne van Bantum door Tambour d'^ardenburg van J. J. Geluk te SchUddebeurs (evacué), zeer grof en zwaar paard, wat sleterig en met te weinig csnit. Volgden nog 8 bekroonden. Waren de'oudere klassen aan den zuinigen kant, in de jongere (3- en 4-jarigen) zagen wij verschillende beste merriën, die straks versterking kunnen aanbrengen. Clairon van Annie heeft hier opbouwend werk ver richt en hij dekt nog steeds in deze streek. dere inpolderingen verviel en vervangen werd door 't huidige Emmahaventje aan 't einde van 't Speelmansgat. De tegenwoordige vloot telt maar een twaalftal vaartuigjes met een gemeng de visscherij, d.w.z. naast „mosselaars" treft men tevens garnalen- en botvis- schers hebben een gering inkomen en tijdsomstandigheden, waarvan het olie tekort de voornaamste factor vormt, van weinig beteekenis. De stoere vis schers hebben een gring inkomen en hopen op betere tijden, waarin sociale rechtvaardigheid en geborgenheid in eigen volk zal zijn voor iederen volks genoot. De geleidelijke samensmelting met den Vlaamschen bodem heeft in de omge- ying van Nieuw Namen, wat dan het Zeeuwsch-Vlaamsche deel betreft, wei nig invloed op het landschap, zooals in de overige grensstrook. Dezelfde ele menten beheerschen het aspect, want vlak achter de bosschen en vennen van den Clingepolder begint de Groot Kiel- drechtpolder met de alluviale gronden, die fel constateeren met 't schrale diluvium van den hoogen rand van het Land van Waas. Toch heerscht er door den Vlaamschen invloed een geheel andere sfeer, die echter juist aan het pittoreske land der joviale grenskanters die aparte be koorlijkheid verleent. Zoo fleemt Nieuw Namen ons uiterste Zuid-Oostelijke kerkdorpje een waar dige plaats in de reeks intieme grenö- dorpjes in en verderop liggen in de wijd heid der schorren van Saeftinge de door de zee bedolven puinhoopen van het ver geten oude Namen. Soms als 't water uit den grond loopt, zeggen de vis schers hier, schuren de ruïnes nog wel eens bloot, en steken de triestige brok stukken op en vindt men, wat voor laatst in 1830 gebeurde, resten van grafzerken en doodsbeenderen. Dan laat de grimmige waterwolf nog heel even zijn prooi zien, om die daarna weer gul zig te verslinden, zoodat er wéfdra wel niets meer van over zal zijn dan alleen de vage herinnering. A. Cocquyt De ontginning van zandgronden mislukt als alleen bovengrond en loodzand wor- fNGEZONDEN MEDEDEELING den vermengd.. Onderbrenging van loodzand en vermen ging van den bovengrond met oerzand geeft de meeste kans op een goede bouwvoor. Hooi is volgens Becker het eenige alge meen gebruikte v# dermiddel, dat zoo wel vitamine A als D in aanzienlijke hoeveelheden kan bevatten. Thans is te zien dat aardappelen die in vierkantsver band werden gepoot, zoodat overlangs en overdwars geschof feld korf worden, veel minder in het onkruid zitten. De doodsoorzaak van uw gestorven die ren wordt kosteloos vastgesteld als het betreffende dier wordt opgezonden aan de Rijksseruminrichting, ProfPoels laan 35 te Rotterdam. Het aardappel rooien veroorzaakte in 1942 totaal 2596 ongevallen, meeren- deels hand- of polsverrekking, maar ook veel steekwonden van de vork. In de schuur droogt het koolzaad nog goed na, als men zorgt voor flinke luchtverversching. Dus deuren en ramen openzetten. Dorschen direct van het land, alleen bij goed droog weer. Het zaad moet feer droog in den zak komen, anders reedt gemakkelijk broei op. Rijdt men het zaad in de schuur, dan kan men wel wat toegeven op het weer bij het mennen, omdat het zaad dan in de schuur nog nadroogt. Keuring aardbeien, frambozen en bramen Door de stichting van den N.A.K.B. is o.a. bepaald, dat het voortkw^ekings- materiaal van frambozen en bramen na ,1 Mei 1944 en het voortkweekingsma- teriaal van aardbeien na 1 Mei 1946 niet meer ongekeurd mag verhandeld worden. In verband hiermede wordt den telers van frambozen, bramen en aardbeien, die één of meer van deze gewassen ver bouwen, welke naar hun meening voor keuring in aanmerking komen, verzocht, hiervan zoo spoedig mogelijk .opgave te doen bij den Gew. Keuringsdienst „Zeeland" N.A.K.B.Grenadierstraat 17, Goes. De Technisch-leider van den Gew. Keuringsd. „Zeeland" N.A.K.B. MOLESTVERZEKERINGEN voor Gebouwen, Inboedels, inventa rissen, vaartuigen, enz. Bedrijfsschade an huurdendng, ook voor binnen vaartuigen. Persoonlijke ongevallen. Geld, geldswaarden en pre» ciosa. Haifjaariyksche Schaderegeling' Totaal werd reeds verzekerd voor ruim GULDEN Voegt daarbij ook Uw belang en vraagt inlichtingen bij uw Assurantie bezorgerl Geiten hebben volgens berekeningen op 1 kg. luchtdroog voer ongeveer 2 liter water noodig. Dwergveulens komen in de Friescbe paardenfokkerij nogal eens voor. Van de 13 gestationneerde hengsten in 1$42 bezaten er 6 den dwergfactor. Jonge hengsten van het Friescbe ras waarvan met groote zekerheid kan worden aangenomen, dat zij geen dwergveulens verwekken, behooren een grootere kans te krijgen om te worden goedgekeurd. Koolzaad kan slechts een maximalen oogst geven als het: le tijdig wordt ge zaaid; 2e een behoorlijk dichten stand heeft en 3e een flinke stikstofbemesting ontvangt. In koolzaad zoo weinig mogelijk wer ken. Dat geeft maar zaadverlies waar men niets aan heeft. Door te laat snijden en ruw omgaan met koolzaad kan de opbrengst in den zak geweldig tegenvallen, al was de stand van het gewas best. Staat het zaad aan schelven, dan liefst met de slede naar de dorschmachine brengen. Drie mannen kunnen daar met twee stokken onder de schelf door te steken een heele schelf tegelijk op de slede zetten. Staat het zaad aan hokken, begint dan de schooven weg te vorken, daar waar men met het zetten van het hok ge ëindigd is. Dan behoeven de schooven niet losgetrokken te worden. Op sleden en wagens en overal waar met de schooven gewerkt wordt, steeds een kleed leggen, om de uitvallende koolzaadkorrels op te vangen. YPordt niet van het land af gedorscht dan kan men het koolzaad optassen in de schuur. Onderop een dikke laag stroo leggen, om het zand op te van gen. Dat stroo dan later meedorschen. Koolzaad zaaien? In 1943 zijn in ons land tal van veld proeven genomen door Rijkslandbouw- consulenten en andere medewerkers betreffende de teelt van koolzaad. Zoo werd onder meer een onderzoek ingesteld naar den besten zaaitijd. De proeven zijn genomen met Hamburger en Lembke's koolzaad en als zaaitijden nam men 12 Augustus, 22 Augustus, 3 September en 14 September. Nadat de gewassen van de betreffende 21 proef velden waren hoogst en bewerkt is komen vast te staan, dat de dichtheid van stand bij de laatste zaaitijden dui delijk minder was dan hij de eerste; vooral bij het zaaien op 14 Sept. werd de grond in het bijzonder bij Hambur ger koolzaad te laat bedekt. Ook oogst te men korter stroo. In het algemeen kan worden gezegd, dat Hamburger minder goed tegen laat zaaien bestand is dan Lembke's koolzaad. Zaaien na 21 Augustus moet worden afgekeurd, omdat na dezen datum steeds een daling van opbrengst kon worden waargeno men, vooral op kleigronden. De maxi male opbrengst werd niet bereikt, in dien er niet in Augustus werd gezaaid Loonregeling oogstcolonnes 1944 Evenals vorig jaar heeft de Gemachtigde voor den Arbeid, blijkens de Nederlandsche Staatscourant van 14 dezer, ook voor 1944 een beschikking uitgevaardigd, waarbij de arbeidsvoorwaarden voor de in dienst van den Gemachtigde voor den Oogst werk zame oogstcolonnes worden vastgesteld. De bepalingen van deze „Loonregeling oogstcolonnes 1944' komen in groote lijnen overeen met die welke in 1943 golden. Ook nu wordt den arbeiders, die, voorna melijk uit industrieele bedrijven, op basis van vrijwilligheid worden geworven om mede te werken aan het binnenhalen van den oogst, practisch gesproken hun week loon gegarandeerd. Zoo ontvangen b.v. zij, die daarvoor in aanmerking komen, naast een woonplaats-, een bedrijfstoelage. Voorts zijn de werktijden, de vergoeding bij onwerkbaar weer en verzuim, de ver goeding van reiskosten en rijwielgebruilc,. alsmede het periodiek verlof, enz., nauw keurig geregeld. De loonen worden aan de arbeiders uitbetaald door den Gemach tigde voor den Oogst in wiens dienst zij zich bevinden. Ook voor de geldelijke verhouding tus schen den Gemachtigde voor den Oogst en de boeren bestaan richtlijnen. Deze kO- men hierop neer, dat de Gemachtigde voor den Oogst voor de te verrichten werkzaamheden aan de boeren een tarief in rekening bi'engt, dat op de loonvoor- schriften voor den landbouw berust, met dien verstande, dat hierop »een verhoo ging van 40 pet. mag worden toegepast voor administratie-kosten, zooals b.v. de sociale lasten, die de Gemachtigde voor den Oogst van den boer overneemt. Gaat het evenwel om werkz raheden, waar voor in den landbouw n loonen zijn. vastgesteld, dan wordt an de boeren een zoodanig loonsbedrag in rekening ge bracht, dat voor arbeiders in accoord- werk gemiddeld 20 pet. boven het basis- uurloon der Loonregeling Oogstcolonnes 1944 moet worden vergoed. Daarboven wordt dan nog de 40 pet. meerdere kosten geheven. Mocht een hooger tarief noodzakelijk zijn, b.v. bij een z.g. extra-vuil land dat de

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1944 | | pagina 3