Voor de Landvrouiveil Vragenrubriek Wenken va dl e week Het land van den Braakman (II) 10 MILLIARD INGEZONDEN MEDEDF-FT.TXG Het gebruik van inmaakdruppels en conserveermiddelen Den laatsten tijd wordt door tal van bro chures en reclames het gebruik van con serveermiddelen aanbevolen, dit in ver band met schaarschte aan inmaakmate- riaal en brandstof besparing. Het lijkt zoo gemakkelijk, wanneer men opschriften in drogisterijen leest, die ongeveer als volgt luiden: Voeg een tabletje „zus of zoo" toe aan Uw inmaakGeen bederf groote gasbesparing! Het is goed, dat wij dit onderwerp eens grondig bespreken, want men kan slechts in enkele gevallen deze hulp middelen gebruiken. Men kan echter het gebruik beter nalaten, dan er een on juist gebruik van maken. We moeten dan eerst eens wetenwaardoor het komt, dat de flesschen met groenten, 'vruchten en vleesch na het steriliseeren dicht en bovendien zeer lang houdbaar blijven. Het steriliseerproces berust op het volgende: Wanneer men de flesschen met hun in houd voldoend langen tijd op 'n bepaalde temperatuur verhit, dan worden de aan wezige bacteriën vernietigd. Laat men na de verhitting de flesschen (voorzien van beugel of veer) bekoelendan ont staat tijdens de afkoeling een luchtver dunning in de flesch, waardoor deze ge sloten blijft, ook al worden later beugel af veer verwijdeid. Men moet zich dit als volgt voorstellen: Tijdens de verhit ting is lucht uit de flesch ontsnapt; er heeft zich boven in de flesch waterdamp verzameld. Bij bekoeling condenseert deze waterdamp tot water, waardoor in de flesch een luchtverdunning ontstaat. Het verschil in luchtdruk houdt de flesch gesloten. Steriliseeren beteekent dus niet alleen het luchtdicht maken der fleschdoch ook het vrij maken van bacteriën. Vele huisvrouwen hebben bit tere ervaringen opgedaan, doordat zij dachten, dat alleen door het dichtmaken der flesch, die b.v. groenten bevattede zaak in orde was. Zij lieten zich door reclames verleiden, kochten het een of andere middeltje dat zij in het deksel druppelden, staken dit aan, deden vlug het deksel met de nog brandende vloei stof erop en de flesch zoog dicht, door dat ook hier een luchtverdunning ont stond. Na enkele weken was de aldus behandelde groente naturlyk totaal bedorven. Deze methode zou wel toe te passen geweest zijn, wanneer de flesch een of ander zuur vruchtensap bevatte, dat door zijn hoog gehalte aan zuring- zuur goed bleef. Ook kan deze methode geen kwaad bij vruchtensoorten, die met zooveel suiker worden ingemaaktdat de suiker reeds conserveerend werkt. En laten we nu eens over tabletten spreken. Deze worden gebruikt voor den inmaak van vruchten met weinig suiker en groenten met weinig brandstof. Er zijn zeer zorgzame moeders, die voor haar baby of voor kleine kinderen to maten. vruchtentnoes enz. met. conser- veermiddelen inmaken. Dit is echter sterk af te raden, daar het kind hier van nadeelige gevolgen kan ondervin den. Deze conserveermiddelen bestaan bijna allemaal uit verbindingen van ben- zozëzuur of salicylzuur, waardoor zij de ontwikkeling van bederfkiemen in den inmaak voorkomen. Nu is de huisvrouw licht geneigd, wanneer er bijv. staat aan gegeven een mespunt van deze stof toe te voegen (of, wanneer liet in tablet- vorm wordt verkocht, één tabletje) er „De Landstand" Zes! and Red.icle-adres: Zeestraat 69, Den Haag, Telefoon 115754. ADVERTENTIES. Handelsadvertenties: ,1 provinciale erïllle 25 c. peh m.m. elke editie meer 5 c. per m.m. extra. 1 provinciale editie 25 c. per Handelsadvertenties met agrarischcn inhoud: 1 provinciale editie 15 c. per m.m. elke editie meer 3 c. per m.m. extra. Kleine advertenties met uitsluitend huishoudelijkcn inhoud: 1 t.m. 20 woorden f 2- elke 5 woorden meer f 0.50 extra. Brieven onder nummer f 0.15 meer. Bij meer plaatsingen aanmerkelijke korting. ALI.E BRIEFWISSELING betreffen de ndvert.-nties abonnementen en administratie te richten aan Uitgeverij ..Volk en Bcd"m" Kortcnaerkade 10. Den Haag. voor de veiligheid nog maar iets meer in te doen, zoodat de mespunt dan uit groeit tot een theelepel en het ééne 'tabletje er twee worden. Er is in zoo'n geval niet alleen kans, dat de imnaak er een onaangenamen smaak door krijgt, het geregelde gebruik van dezen inmaak kan zeer schadelijk zijn voor de gezond heid. Het gebruik van deze praeparaten is en blijft een riskante onderneming. Het kan mogelijk zijn, dat men geluk heeft, doch men moet uiterst zorgvuldig de aanwijzingen op het pakje volgen, daarbij de grootst mogelijke zindelijkheid betrachten en dan nog is de kans groot dat, zoo al niet direct, dan toch na eenigen tijd bederf optreedt, wat in dezen tijd beslist niet verantwoord is. Het veiligste ts dus de normale werkwijze te vólgen en de groenten of vrucht en te steriliseeren. Velen hebben ons gevraagd of zij geen voorschot op dó suikerpremie voor aard- appélen konden krijgen. Dit zal helaas niet mogelijk zijn. Het eenige wat wij voor den inmaak kunnen adviseei-en is, de suiker, die U heeft te gébruiken voor jam en vruchten, zooals pruimen, perziken enz. zonder suiker te pasteuri- seeren en er laterals men de flesch gaat gebruiken pas suiker aan toe te voegen. Het is. alleen niet zoo lekker. Het verschil in bijv. kersen mèt suiker ingemaakt en kersen zonder suiker in gemaakt doch later pas toegevoegdis hemelsbreed. Weest dus met het oog op het komende jaar verstandig en spaart Uw suiker voor den inmaak het heele jaar door op. Wanneer U bij kleine beetjes tegelijk, iedere week wat weg zet, heeft U er den komenden zomer (en winter) plezier van. H. J. R. Vragen, van welken aard dan ook, kunnen gezonden worden aan de Redactie van „De Randstand In Zeeland", Fostbus 31, Goes. Deze vragen worden kosteloos be antwoord mits zy voorzien zyn van naam en adres van den inzender. Ingezonden vragen die niet van vol ledig adres voorzien zyn, kunnen niet in behandeling worden ge- Kosteen pachtkwestie. Vraag 42: Ik heb een pachtzaak bij de Grondkamer aanhangig gemaakt en ben in 't gelijk gesteld. Moeten de gemaakte kosten nu aoor mij betaald worden of door verpachter? Kunnen de kosten m^. pachtcon^ract zoo ongeveer 35.per H.A. bedragen? H. V. te O. Antwoord: De kosten die gemaakt worden bij de -Grondkamer moeten altijd ge dragen worden door dengene, die de zaak aanhangig gemaakt heeft De Grondkamer kent d.is geen ver wijzing van gemaakte onkosten zooais bij de Gerechtelijke Colleges. Het be drag ad. 35.per H.A. is niet te hoog voor Grondkamerkosten plus zegel plus registratierecht Vraag 43: Ben pachter van los land; hoe veel maanden vóór beëindiging van de pacht moet door pachter verlenging aan gevraagd worden bij de pachtkamer? Hoeveel maanden van tevoren moet het doqp- verpachter opgezegd worden, wil het van kracht zyn? Dezelfde. Antwoord: Een jaar van te voren moet verlenging aangevraagd worden door den pachter bij de pachtkamer. De pachtovereenkomst eindigt door het verstrijken van den overeengekomen ter mijn. Een opzegging van de zijde van den verpachter behoeft dus niet plaats te vinden. Vraag 41: Ik heb 50 pCt. van mijn jong vee af moeten leveren aan B.O. Moet ik nu mijn vleeschaanslag ook nog vol doen? Dezelfde. Antwoord: Het jongvee dat IJ geleverd hebt aan B.O. wordt in kg. afgetrokken van Uw vleeschaanslag. Het is dus VMilB'ltuTtia.blA,* fKzmwra wi*TSC*UVUW MOLESTVERZEKERINGEN voor Gebouwen, inboedels, inventa rissen, vaartuigen, enz. Bedrijfsschade en huurderving, ook voor binnen vaartuigen. Persoonlijke .ongevallen. Geld, .geldswaarden en pre* «iosa. Halfjsarlijksciie Schaderegeling totaal werd reeds verzekerd voor ruim GULDEK Voegt daarbij ook Uw belang en vraagt Inlichtingen bij ir<v Assurantie bezorger I Nu wij dit schrijven ligt een periode van prachtig oogstweer achter ons. De boer heeft tot nu toe niet te klagen. Er is al heel wat rogge, tarwe en gerst droog in schuur of mijt geborgen, en het ziet er naar uit, dat het warme zomerweer nog wel aan zal houden. Zoo is de inzet van de oogstperiode 1944 goed geweest. Onder zulke omstandigheden schiet het werk op. en men ziet dan ook alom, dat met de beschikbare arbeidskrachten, al zijn deze in aantal soms wel te gering, het werk toch klaar komt. De boer mag zeker dankbaar zijn, dat tot nu toe alles zoo vlot kan verloopen. Hoewel het oogstwe/k nu het voor naamste is, en onder alle omstandig heden voorrang moet hebben, zoo is er toch ook ander werk, dat nu dient te gebeuren, en dat niet vergeten of ver waarloosd mag worden. In de eerste plaats is daar het stoppel- ploegen op het vrr. t" omen land. Zoowel voor de onkruidbèsuijding, als voor het voorkomen van te sterke uitdroging van den grond, is het stoppelploegen direct na het oogsten noodig. Ook om opslag in het volgende jaar te voorkomen, is spoedig stoppelen gewenscht. Koolzaadverbouw geeft altijd kans op veel opslag. Wanneer nu direct na het oogsten licht geploegd wordt, komt het uitgevallen zaad tot ontkieming en kan 't bij den volgenden keer ploegen, ver nietigd worden. Dat voorkomt een hoop werk in het volgende jaar. Nu, eind Augustus mag toch geen koolzaadstoppel meer ongeploegd liggen. Ook het erwtenland en vroege-aard- appelland dient direct omgeploegd te Worden. Vooral wanneer men dit land wil gebruiken voor den uitzaai van koolzaad, waarvoor het uitstekend ge schikt is. Laat men het ongeploegd liggen, dan droogt het te veel uit, wat voor de ont kieming van het koolzaad zeer belem merend werkt. Dus ook hier weer, direct na den oogst de ploeg er in, om de bovenlaag even om te schillen. De aan sluiting met den ondergrond is dan ver broken en uitdroging wordt voorkomen. Nu is het koolzaadland al zaaiklaar gemaakt, en gaat het zaad al weer in den grond. Verder is het nu ook de tijd van stalmest uitrijden op grasland en bouw land. Vooral voor het grasland is Augustus de geschiktste maand, om met stalmest te bemesten. Ook op tarwestoppels ziet men nu de stalmesthoopjes storten, om direct te worden uitgestrooid en ondergeploegd. Zoo is Augustus voor mensch en dier een drukke tijd. Voor den grasboer is het een rustige tijd. Alleen het stalmest uitrijden vraagt wat extra werk. Doch de hooibouw is achter den rug. De tijd van inkuilen van nagras is nog niet aangebroken. De herfstgroei begint pas weer goed bjj het gras, wanneer het wat minder warm en wat vochtiger wordt. Inkuilen is dan ook een werk voor September en October. Is er gras genoeg, dan kan men een reeds in dezen voorzomer afgeweid perceel nog eens hooien, om zoodoende den wintervoorraad grooter te maken. Teveel hooi of kuilvoer is geen bezwaar, want dat kan men goed een jaar over bewaren. Verbetering. In ons blad van 11 Aug. 1.1. hebben wij aangeraden om, indien men niet anders dan zeer laat koolzaad zou kunnen zaaien, dan liever raapzaad te nemen. Het is evenwel verboden om winterraap- zaad in plaats van koolzaad te telen, zoodat deze alinea komt te vervallen. mogelijk, dat U nog vleesch moet leveren maar het kan ook zijn, dat U al boven den aanslag is; dat kan U zelf best na gaan aan de hand van Uw geleverden vleeschaanslag Benoemingen Benoemd tot: Dijkgraaf van den Nieuwe Karnemelkpolder G. C. E. M. Dierick^ en tot gezworene J. Bonte, beiden te Koe wacht. Gezworene van den Oud-beoosten Blij- bezuidenpolder A. Bonte te Koewacht. Dijkgraaf van den Bontepolder D. W. de Jonge te Terneuzen. Dijkgraaf van den polder Nieuw-beoosten- Blij Dezuidenpolder H. v. d. Vijver te Koe wacht. Gezworene van den calamiteuzen Willem Annapolder P. Scheele en tot lid van den dijkraad voor de waterkeering van den calamiteuzen Willem-Annapolder N. de Regt te Kapelle. Gezworene van den calamiteuzen Marga- rethapolder A. Donze te Zaamslag. Afgevaardigde van den Waterlandpolder naar de Algemeene Vergadering >yan het waterschap voor de uitwatering TToor de Sluis van de Piet, M. Janse te Wolphaarts- dijk. De Waarnemend Commissaris der Pro vincie heeft aan Dhr. I. A. Leenhouts te Retranchement, op diens verzoek, eervol ontslag verleend als lid van de Commissie van Advies inzake de schatting en de vaststelling van de pachtwaarden der cala- miteuze polders en waterschappen in Zee land. en in diens plaats benoemd Dhr. J. Ramondt te Schoondijke. gezworene van het waterschap. „Het Vrye van Sluis. Het mosseldorp Veel visschersdorpjes treft men niet aan bezuiden de Wester-Schelde. goed geteld slechts twee van beteekenis. Daarnaast nog een typisch gehuchtje en een paar plaatsen waar de visscherij een zeer gering onderdeel vormt van de bestaansmiddelen. Misschien stelt een boer wel niet zooveel belang in een dergelijke nederzetting maar èn de land bouw èn de visscherij behooren bij elkaar als de twee ten nauwste met den bodem en natuur verbonden bedrijven. Het laatstgenoemde is wel het meest afhankelijk van de natuur en de vis- scher ervaart als geen ander de kracht der ele menten. Ik voor mezelf, vind -zoo'n echt visschersdorpje altijd een verademing; hoe dat komt? Och, het bloed verloochent zich niet, wie eenmaal de zilte zeelucht, bezwangeid met den pittigen geur van teer en netwerk heeft geproefd, vergeet dat nim mer meer. Natuurlijk ligt één der vermelde plaatsjes aan den Braakman, die eertijds de doorslaggevende factor was, voor den beoefenden tak van vis scherij ter plaatse. Enkele km beneden het lan delijk Hoek, verrijst even landinwaarts op den Oostelijken Braakmanwal het nederige Philippine, het mosselcentrum van ons gewest. Een kanaaltje verbindt het haventje met het „open" water. Dit is niet altijd zoq. geweest, nog tot in de eerste jaren der 20ste eeuw bespoelde de zee rechtstreeks het dorp. Een kaart van den eijlande van Axel en Neuzen anno 1690 toont Philippine aan de Vlaamsche Noordkust. Op deze hoogte liggen Oostwaarts in den Braakman een drietal eilandjes, n.l. het Vo- gelschorre, het Papeschorre en de bedykte Autuschen Polder. De Braakman verdeelt zich ten N. van het Vogeischorre in twee armen, de eene het Canaal naar Axel loopt ten O. van de aangewassen gronden, terwij! de andere, de Sas- sehe vaart, onder den Vlaamschen wal voorbij Philippine stroomt. Philippine behoort tot de jongere dorpen van ons gewest, maar heeft desondanks een fel bewogen verleden, daar het oorspronkelijk een sterkte was. Het dankt zijn ontstaan aan den Tachtigjarigen Vrijheidsoorlog. Rond 1570 l>«t Philips II een fort bouwen in het wijde schorgebied van den Braak man. De sterkte werd door een stevigen dijk om sloten zoodat het als 't ware een eiland vormde, dat door een dam ter hoogte van de tegenwoor dige wijk De Posthoorn verbinding had met den vasten wal van Vlaanderen. Vanuit dit vooruitgeschoven bolwerk deden de Spanjolen aanvallen en maakten deze streken voortdurend onveilig. Teneinde dit tegen te gaan, legde Prins Maurits in 1568 op den tegenover liggenden oever het bekende Mauritsfort aan. Afwisselend werd de vesting Philippine door vriend en vijand bezet. Den 21sten Zomermaand 1600 nam Prins Maurits op zijn doortocht naar Nieuw- poort haar in, maar kort daarna kwam ze ander maal in bezit der Spanjaarden. Op 11 Herfstmaand 1633 sloegen de troepen van Prins Willem Frederilt, stadhouder van Fries land het beleg voor dé veste, die zich al spoedig overgaf. Een paar weken later evenwel, den 29sten keerden de vijanden terug, ter sterkte van 60 vaandels voetknechten en 7 kornetten ruiterij. Ze openden een zwaar vuur op het fort, zoodat de toestand voor de belegerden uiterst kritiek begon te worden. De Prins stélde nu als redmiddel, list tegenover macht, en zond een bode met een op dracht naar Biervliet: By het vallen van den avond zakten vandaar enkele schepen, bezet door 60 tambours, af en gedurende den overtocht wer den voortdurend Duitsche, Fransche en Engel- sche marschen geroffeld. De Spanjaarden waren hierdoor van meening dat een groot leger na derde en trokken overhaast weg, waardoor het fort op het laatste nippertje was gered. De gestadige inpoldering bracht Philippine op den vasten wal en omheen de sterkte groeide het tegenwoordige dorp. In 1830 veroorzaakten volks vreemde elementen andermaal tusschen Noord en Zuid de vervloekte breuk, die in het wordende Europa geheeld zal worden, en Philippine speelde in deze droevige dagen eveneens een rol. Den 19dm Lentemaand 1831 rukten „de Belgen over de schorren naar de plaats op. De Neder landers moesten voor de overmacht- wijken en zich terugtrekken op den anderen oever. Van één der achtergelaten schepen wapperde nog de drie kleur en Jacob Hobein, een Philippijnsche ma troos, zwom onder een kogelregen der „vijanden" naar het scheepje en haalde er de vlag af, efen koen stukje, waarvoor hij later een belooning ontving. Nu is Philippine al jarenlang een rustig plaatsje met een nijvere en joviale bevolking die een ge heel eigen dialect spreekt, het ietwat zangerige Fhilippiensch zooals men hier zegt. Vandaag aan den dag valt er van de voorbije eeuwen niet veel meer te bespeuren, want, wat eigenlijk te betreu ren is, de wallen en grachten zijn grootendeels verdwenen. Waardevolle historische gebouwen heeft het nooit bezeten, behalve dan het Ned. Herv. Kerkje, de eenige getuige van vroeger tijden. Het dateerde uit de 16de eeuw en is in 1S96 gesloopt, waardoor een mooi hoekje verloren ging. Vele kunstschilders hebben het typische gebouw vereeuwigd, dat met een beetje goeden wil gespaard had kunnen blijven. Het was weliswaar te groot voor de Ned. Herv. gemeente die hier weinig lidmaten heeft, maar

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1944 | | pagina 2