muziek; Rufus Thomas Band Bevelands Kamerkoor Benefietconcert VU-Orkest Blue Jeans Big Band Veeres Genoegen Zigeunerorkest Siperkov Zeeuwse Koorschool :dans: Historisch Dansensemble Volta Tenor George Webb met elkaar. Zoiets maak je bijvoorbeeld in Amerika mee waar ik zong. Opera in de Verenigde Staten kent een enorme concurrentieslag. Dat gezelschappen in zo'n immens land met zo'n aanbod van talent mij als Nederlander vroegen dat wil naar mijn bescheiden mening toch wel wat zeggen. Bij ons zie je dat veel en veel minder. Hier begint iemand met kleine rolletjes en klimt daarmee langzaam op. Maar toch zie je wel dat gezelschappen bijvoorbeeld jonge tenoren meteen voor de leeuwen gooien zoals dat ondermeer in West-Duitsland ge beurt. Waar het een collega van mij gebeurde dat hij na een wat mindere uitvoering van de ene op de andere dag op straat stond. Daar stelt men zich straalhard op. Niet goed? Weg! In Nederland verloopt het allemaal wat vriendelijker. En zo hoort het ook. Niemand zingt altijd en eeuwig met het uiterste van zijn kunnen. Dat houdt niemand vol. Ik denk dat het klimaat ook een belangrijke rol speelt. Neem bijvoorbeeld zangers uit Italië of Spanje. Ze komen uit warmere landen en lopen na een week of drie in ons kikkerland zowat aan de lopende band te vloeken. Het weer speelt hun overduidelijk parten. De zon raakt uitgewerkt. Andersom merk ik het ook. In zuidelijker streken zing ik veel makkelijker dan hier. Maar welbeschouwd blijft dat toch allemaal bijzaak. Bij de opera draait het er in hoofdzaak om dat je je zo goed mogelijk vereenzelvigt met de rol die je zingt. Al het overige blijft van ondergeschikt belang.' Soulkoning Rufus Thomas Hij noemt zichzelf de oudste teenager van de wereld. Rufus Thomas is 69, maar weer helemaal terug. Hij wil de mansen laten weten dat hij de eerste 'rapper' is. Kort geleden bracht hij zijn dansplaat Rappin' Rufus uit om mogelijk verkeerde opvattingen om trent de herkomst van het 'rappen' recht te zetten. Met bekende nummers als Walking the dog, Do the funky chicken of The push and pull verwierf hij zich de eretitel King of Soul. samen met solisten van hoog niveau als Vera Beths, Jaap van Zweeden, Ronald Brautigam, Marien van Staalen, de Engelse sopraan Dorothy Dorow en anderen. Het programma vermeldt composities van Berlioz, Saint-Saens en Ravel. Van de laatste is het Pianoconcert voor de linkerhand te horen. Solist is Jan Wijn, een bekend pianist die met alle Nederland se symfonieorkesten speelde en vele recitals gaf in vrijwel alle Europese landen. Hij moest zijn carrière beëindigen door verlammingsverschijnselen aan zijn rechterhand. Tien jaar geleden richtte dirigent Henk Harinck het koor op. Het telt 20 leden en zingt voornamelijk muziek uit renaissance en barok. Voor het Veerse concert staën liederen op het programma van Vale rius Gedenck Clanck uit 1625, heel toepasselijk, tenslotte was Veere de woonplaats van Valerius. Daarna volgt een cantate van Baxtehude en na de pauze nog Bach en liederen van Valerius. De bege leiding bestaat uit clavecimbel (Stoffel Gunst), cello (Rinus Hillebrand) en fluit (Heieen Jonker). door Kuiperspoortorkest, Koperensemble Paul van Belzen en Zeeuws Jeugdorkest. Doel is geld bijeen te sprokkelen voor de actie Zeeland helpt Nepal. Het Kuiperspoortorkest bijt de spits af met, in elk geval, composities van Haydn. Het 25-leden tellende Zeeuws orkest richt zich op mu ziek uit de barok, rococo en de klassieke periode. Paul van Belzens koperensemble speelt ook weer voornamelijk muziek uit barok en renaissance, maar vult het repertoire aan met hedendaagse composi ties. Het blaast op nationaal niveau mee: radio en t.v. toonden interesse. Het uit beroeps en amateurs bestaande ensemble bestaat uit twee trompetten (Van Belzen en Ronald Baljeu), een hoorn (Alco Bouwense), trombone (Leo Geelhoed), bas-tuba (Jos Mol). Tenslotte het Zeeuws Jeugdorkest, datis Het VU-Orkest in de Middelburgse Con certzaal Het in 1962 opgerichte studentenorkest ven de Vrije Universiteit van Amsterdam werd met de komst van dirigent Daan Admiraal van gezelligheidsvereniging voor 30 muzikanten een bijna professioneel symfo nieorkest van 75 leden. Hoewel amateurs heeft het orkest nu een naam hoog te houden. Het werkt 90 ITlfTIzomer gevormd uit leerlingen van de Zeeuwse Muziek school in Middelburg. Het speelt werk van Grétry, Beethoven, Schubert en Dvorak. Vijf trompetten, vier trombones, vijf saxen, drums, bas, gitaar en piano, een bezetting zoals ook de orkesten van Glenn Miller, Duke Ellington en Count Basie. De belangstelling voor deze muziek uit de jaren 40 en 50 is sterk groeiende. Ook de vooral Walcherse Blue Jeans merkt dat: was het in voor gaande jaren moeilijk een concert te organiseren, nu worden ze dikwijls gevraagd. Deze Veerse muziekvereniging viert dit jaar de 65ste verjaardag. Het fanfareorkest geeft, onder leiding van Bran van Overbeeke, een gratis concert in de Grote Kerk van Veere. Uitgerust met zacht en helder koper plus een slagwerkgroep speelt Veeres Genoe gen barokke en klassieke composities en amuse mentsmuziek. De naam klinkt Russisch en de muziek van het viertal (drie mannen, een vrouw) is de zigeunerweergave van de Weense operettemuziek en de karakterstuk-t jes uit de Weense koffiehuizen. Zoals de zigeuners-, de volksmuziek in alle landen waar ze kwamen gebruikten en er hun eigen kleur en ritme aan gaven, deden ze dat dus ook met Weense muziek. Het is een gemoedelijk concert, waarbij spelende kinderen en kletsende ouderen horen. Aardige noot: alle zigeu ners zijn Nederlanders. Het jongenskoor uit Goes offert in augustus drie keer een vrije dag op om te zingen ten bate van de bouw van nieuwe scholen in Nepal. Het koor wordt geleid door Evert Heijblok, directeur van de koorschool sinds de oprichting in 1954. De jongens zingen voornamelijk in kerken, omdat het repertoire voorna melijk uit religieuze muziek bestaat. Maar het ge beurt wel internationaal. Het koor treedt regelmatig op in Engeland, Duitsland, België en zingt voor radio en t.v. De Zeeuwse Koorschool heeft zelfs met het Concertgebouworkest opgetreden. In Augustus wordt drie maal gezongen in de Middelburgse Koor kerk. Het programma bestaat uit kerkmuziek, klas siek en volksliedjes. Er zal worden gecollecteerd voor de actie Zeeland helpt Nepal. In Goes treedt het koor elke dinsdag vanaf 1 juli tot en met 26 augustus Zie agenda onder op in dë'Koorschool zelf. Muziek harmonic Orchestra en Duke Ellington, schrijver van een musical, regisseur, reiziger. Op een van zijn reizen deed hij met de productie Porgy en Bess Europa aan, werkte in Berlijn, Kopenhagen, Haarlem en hij bleef tenslotte in Nederland. Zijn repertoire in Veere zal bestaan uit hoogtepunten uit Porgy en Bess, Negro spirituals en liederen van de Britse eilanden en het Caraibisch gebied. Nog vergeten: George Webb is het ook in de schilderkunst aan het maken. Blue Jeans Big Band Van de opleving van de belangstelling voor oude muziek heeft ook de historische dans kunnen profi teren. De meeste muziek uit de middeleeuwen was dansmuziek, onlogisch is het daarom niet. De volks dans en de hofdans beïnvloeden elkaar zeer, maar er is veel meer bekend over de hofdans, waaruit later het klassieke ballet en de ballroom-dans zullen ontstaan. Vanaf de 15e eeuw was dans een belangrijk onderdeel van de opvoeding van de welgestelde mensen in West-Europa. Lodewijk XIV, de zonneko ning, van Frankrijk danste hoofdrollen in spektakels. Volta bestaat uit professionele dansers. Ze laten zie agenda onder dansen zien uit de 13e tot en met de 16e eeuw. Dans os FTlfTI zomer 91 Geboren op Trinidad, muziekstudie in Londen, t.v.- producties in Engeland, solist bij o.m. London Phil- De tenor George Webb

Mooie moeite / Uitblad voor Zeeland | 1986 | | pagina 46