zuidlandtheater terneazen I ;eeldende kunst in Zeeland )e Plannen IN TERNEUZEN NOEMEN WE ONZE STADSSCHOUWBURG GEWOON ZUIDLANDTHEATER Studie-weekeinde Eénakters het oktober-nummer brachten wl de regiê-opieiding bij het Zeeuws centrum lann en, die de Walcherse galeriehouders voor Amateurtoneel, regisseren op 29 ebben voor het nieuwe seizoen. Deze keer de oktobereir5"°vember®^é"akters«The a|eries in de rest van de provincie, die De eerste schreef Pinter in 1963 en de roberen de kijker te tonen wat er op dit tweede nog maar enkele jaren geleden moment leeft in de wereld van de beeldende jnst. Veel ruimtes, waar dat op een min of jieer professionele manier gebeurt zijn er verigens niet. De oogst van de rondgang die [jco Out maakte bestaat uit drie galeries in feeuws-Vlaanderen en één op Zuid-Beveland. Noordstraat 31 Terneuzen Gentsestraat 29 Hulst (het programma is er niet minder om) theater: zuidlandstraat 111, 4532 ck terneuzen kaartverkoop+evenementen: 01150-95555 schitterende film over verraad en het verval van de moraal, gesitueerd in een decadent Engels wereldje. Dirk Bogarde, James Fox, Wendy Craig en Sarah Miles spelen de hoofdrollen. De laatste film in de serie is 'Betrayal'. Hij wordt gedraaid in het bibliotheek-theater na afloop van de lezing van Carel Alphenaar. Alphenaar heeft als drama turg van de toneelgroep Centrum een groot aantal Pinter-stukken op de plank en gebracht. Op dit moment is hij betrokken bij het Pinter-project, dat de NOS begin volgend jaar zal uitzenden. Onderwerp van zijn lezing is 'Het gebruik van tijd en ruimte in het werk van Pinter'. De aansluitende film 'Beatryal' werd geregisseerd door david Jones ('82). In de film draait alles om een echtpaar, Robert en Emma en hun goede huis vriend Jerry, die ooit getuige was bij hun huwelijk, maar met wie Emma een relatie heeft. De film gaat langzaam terug in de tijd en toont in de laatste scène de eerste ontmoeting tussen Emma en Jerry. Over het Pinter-weekeinde berichtten we reeds in het oktober-nummer. Nieuw is, dat het weekeinde verplaatst is naar de Zeeuwse Bibliotheek. Nieuw is ook, dat deelnemers zich nog tot 14 november kunnen opgeven (01180-35710). Indien men dat wenst kan men een speciaal arrangement met twee overnachtingen in Middelburgse hotels boeken. Maar het is nu ook mogelijk het studie-weekeind» zonder verplichte overnachtingen en maaltijden te boeken. Elly de Feijter en Dick Zwitser, die beiden bezig zijn met het laatste jaar van een Toch is er een grote overeenkomst. In elk geval geloven De Feijter en Zwitser dat] de thema's die Pinter aansnijdt actueel blijven en even sterk zijn in het theater als op het witte doek over en One for the road van P nter r SPRIT - CLINGE Smulders en Heieen Hofstede hebben handenvol werk aan hun jai ingerichte galerie in Clinge. Hun uit de hand gelopen hobby vert voldoende op om quitte te spelen, vertelt Liet Smulders: 'De langstelling groeit, we hebben na drie jaar Esprit een vaste kring aoekers opgebouwd. Kijkers en kopers komen uit het hele land.' at brengt het nieuwe seizoen? 'We gaan door op de ingeslagen afwisselende tentoonstellingen, waaronder ook dit jaar weer w 'Zicht op Zeeland'. We willen dit jaar het beste uit Zeeland •ssenteren en schrijven binnenkort alle 'grote jongens'aan. Of het frf moeten we natuurlijk afwachten. Na 'Oog voor Grafiek' tonen nu Pirn Olivier en Francien Timmers, een stel uit Amsterdam. Ze ten zo'n vijfentwintig jaar in het vak. Olivier was vroeger vooral st grafiek bezig en Timmers met keramiek. Nu schilderen ze \iden, bijna abstract, levendig en kleurrijk.' eigen streek wordt onderwerp van de volgende expositie, nulders en Hofstede presenteren dan nederlandse en belgische jnstenaars die in hun werk het zeeuws-Vlaamse belichten. Ook n er contacten met Guido Metsers, vooreen tentoonstelling in het orjaar. 'Maar hij heeft het te druk met een opdracht, dus of het emaal; rond komt weten we nog niet', bekent Smulders. Met ïnnetti Cornelis zijn de afspraken definitief, in mei komt deze ïlgische artiest met werk naar Clinge. Een voorproefje van zijn eelse en kleurige schilderijen en zeefdrukken is nu al in Esprit te sn. ELLEMANS - AXEL inuit Axel is Roby Bellemans op vele fronten actief. Met zijn lekhandel als uitgangspunt weet hij binnen- en buiten Zeeland nst en Bellemans aan de man te brengen. Eén van de pijlen op zij n Iturele boog is de kindergalerie. Bellemansr 'Kinderen kunnen or f2,50 per maand werk lenen van bekende illustratoren als Ivia Weve en Joep Bertrams. Ergens in het voorjaar van '89 bben we, nu voor het eerst samen met de zeeuwse Bibliotheek, n grote tentoonstelling van omslagen van kinder- en igdboeken. Een jury selecteert uit de dit jaar uitgekomen boeken 25 beste omslagen. Daarvan maken we een tentoonstelling en "j® laten door Art Unlimited prentbriefkaarten maken. De vorige reeks was een enorm succes, er zijn veel kaarten herdrukt en er is ook in het buitenland veel vraag naar.' Bellemans heeft ook maandelijks een expositie in de kindergalerie, maar weet nog niet precies wat het programma is voor het komende seizoen. Wel meldt hij een grote verkooptentoonstelling rond Pinksteren volgend jaar. Speciaal voor het volwassen publiek heeft Bellemans ook een kunstuitleen met onder andere werk van Hans de Ruyter, Harald Huyser, Jan Verschoore, Paul Bartels en Ko de Jonge. Boekhandel en kunstuitleen gaan zo goed als zeker verhuizen naar een groter naastgelegen pand. Vanaf half januari gaat Bellemans werk van de in zijn kunstuitleen opgenomen kunstenaars verkopen, waarbij trouwe abonnees korting krijgen, naast een eventueel opgebouwd spaartegoed. 'Misschien een idee voor de provincie', suggereert de strijdbare cultuurpaus van Axel en omstreken. Hij heeft nog enkele projecten in voorbereiding: 'Avondrood', het afscheid van een gehucht, ter gelegenheid waarvan musici, schrijvers en beeldend kunstenaars speciaal werk maken; een tentoonstelling van Antonie Hermsen (marmersculpturen) en Gerard Ran (schilderijen). 'Het is moeilijk om er zo wat over te zeggen', vertelt Bellemans, 'het is mooi rustig werk. O, ja en ik ben bezig om een tentoonstelling te maken waarin ik Nederland exposeer'. Dat lijkt mij niet eenvoudig en het is ook niet zo een twee drie uit te leggen.... Afwachten dus. TROUVAILLE - TERNEUZEN Theo en Paula Steijaert willen niet vastgepind worden op een richting of stijl. In Trouvaille te Terneuzen regeert dus ook komend seizoen de variatie. Theo Steijaert: 'Op dit moment heeft Jan Verschoore bij ons een expositie van acryls op papier en enkele schilderijen. In zijn laatste werk zie je vooral strakke vlakke, heldere kleuren en een enkel accent met lijnen. Ronde vormen, zoals je die een jaar geleden zag, zijn eruit verdwenen. Er zijn ondermeer exposities gepland van zwierige tekeningen Annemiek van Hove, net klaar met St. Joost in Breda, aquarellen en collages Maya Wildevuur en een zoals Steijaert het noemt 'echt klassieke tentoonstelling met stillevens, portretten en landschappen van voornamelijk Belgische kunstenaars. LA STRADA - GOES Boven het gelijknamige café is de ruimte waar Willy Vermegen kunst laat zien. De Galerie heeft met het eerste seizoen achter de rug. Hoe verder? Willy: 'We zijn de enige permanente tentoonstellingsruimte voor hedendaagse kunst in Goes en willen variatie bieden. Maar risico's vermijd ik niet. Het komend seizoen wil ik meer de diepte in met tentoonstellingen, die nadrukkelijk verslag doen van het denken van kunstenaars. Die lijn is eigenlijk ingezet met Paul Bartels in augustus. Ik kom steeds terug op wat goed is of opzienbarend, zonder aan een stroming gebonden te zijn. In oktober exposeerde Konraad van de Ven uit Amsterdam: 'Erg expressief werk, intelligente kunst. Ook technisch knap. Na Van de Ven is Leendert Beye aan de beurt, waarschijnlijk gevolgd door Jan van Wilgenburg: 'Hij komt uit Nieuwdorp en maakt keramische beelden van doorleefde vropwen, kwetsbaar. De laatste tijd zie je hem torso's maken, die wegdraaien in beweging.' Willy Vermegen gaat dus na het eerste jaar gedreven door:Het is de moeite waard, we krijgen veel reacties en er wordt veel over d tentoonstellingen gepraat....'

Mooie moeite / Uitblad voor Zeeland | 1988 | | pagina 11