EXPOSITIES BDOGEDKDEDN v anoy 11 Dwaallichten in de delta \jeeI 'Zeeuwen' in nieuwe Slib-boekjes eescultuur in Middelburg Lezing over Gerrit Achterberg Adriaan van Dis voor SLAZ Anarchisme-nummer van Ballustrada AXEL Openbare Bibliotheek, Stationsstraat 5. 'Over lichte muziek 2 t/m 16 december. 'Over klassieke en geestelijke muziek 19 t/m 31 december. Open: 13.30-17 uur BURGH HAAMSTEDE De Bewaerschole, Weststraat 8. Poststukken 5 t/m 26 november. Open: 13.30-16 uur CLINGE Galerie Esprit, Gravenstraat. P. Olivier en F. Timmers schilderijen t/m 27 november. Open: donderdag en vrijdag vanaf 13.30 uur GOES Streekmuseum, Singelstraat 13. M Binckhuizen schilderijen, impressies van Zeeland 18 okt. t/m 19 nov. Open: di t/m vrij 10 16; za 11-16 uur Lunchcafé, L. Kerkstraat 1. Ineke Otte t/m 30 november. Open: di t/m za 9-16 uur IJZENDIJKE Streekmuseum, Markt 28. Amateuristische kunst 12 november t/m 30 december. Open: 10-17 uur KATS Gal. Zwaluwenhof, Noordlangeweg 32. Schilderijen en tekeningen van Piet van 't Hageland. t/m 31 dec. Open: ma t/m za 14-18 uur KATTENDIJKE Galerie Bekenes, Dorpsstraat 8-10. Werken van A. Bekenes, S. Minderhoud, Frans Haak en Mw Manneke t/m 31 december. Open: za en zo 14-17 uur MIDDELBURG Galerie, Gortstraat 48. Willem Vader, t/m 31 dec. Open: 9-18 uur Zeeuwse Bibliotheek, Kousteensedijk. Johan de Brune de Oude t/m 5 november; Joden in de Sovjet Unie t/m 7 november Open: openingstijden bibliotheek Zeeuws Museum, Abdij 3. 'Oog op de Deltawerken' 33 kunstenaars brengen de Deltawerken in beeld, t/m 7nov. Open: di t/m vrij 11-17; za t/m ma 13.30-17 uur Zeeuws Kunstenaars Centrum, Kousteensedijk. Lex de Meester t/m 24 november. Open ma 17.30-21; di t/m vrij 10-21; za 10-13 uur OOSTKAPELLE Zeeuws Museum Natuur historie, Duinvlietweg 6. 'Zeeuwen zien de natuur*, t/m 30 jan. 'Seaftinghe'. t/m 14 dec. Open: di t/m vrij 11-17; za t/m ma 13.30-17 uur VLISSINGEN Stedelijk Museum, Bellamypark 19. Karei Goudsbloem t/m 23 november. Open: 10-17 uur. Gesloten in verband met verbouwingswerkzaamheden van 23 november t/m 15 decem ber Uitgeverij De Koperen Tuin in Goes komt deze maand met 'Dwaallichten in de delta': 240 pagina's 'wetens- en merkwaar digheden in het Zeeuwse', die het als Sinterklaaskado ongetwijfeld goed zullen doen. Auteur Jan Kuipers heeft in het eerste deel een serie bekende en onbekende volksverhalen en voorbeelden van bijgeloof bijeengebracht. Verhalen over de elfen die rond de vliedbergen dansten, over zeemeerminnen en over heksen. Ook de vraag of de Vliegende Hollander eigenlijk een Zeeuw was komt aan de orde, evenals de relatie tussen Vlissingen en de roemruchte Baron van Munchhausen. Vier hoofdstukjes worden gewijd aan het innerlijk van de Zeeuw. Kuiper heeft een pe redactie van de Slib-reeks gaat onverdroten verder met het uitbrengen van nieuwe, vaak verrassende brokjes leesvoer. In de nieuwe serie van zes, die het komende jaar verschijnen, zjtten opvallend veel auteurs, die Zeeuwzijn of iets met Zeeland ie maken hebben. Wie zich wil verzekeren van alle zes kan abonnee worden (via ZKC 01180-30252). Maar ze komen ook allemaal in de boekwinkel te liggen. pedacteur Aernout de Bruyne geeft een overzicht van de nieuwe uitgaven: Nummer 43 wordt gevuld met een korte detective van de Vlaming Jef Geeraerts, getiteld 'Schieten'. Het is het verhaal van een gangster, die op de vlucht voor de politie, de bergen intrekt. Karei Dierickx uit Gent heeft er abstract aandoende potloodtekeningen bij gemaakt, jan G. Elburg (ooitin Wemeldinge geboren) biedt in nummer 44 uiterlijk en hetieen meer poëtisch wereldbeeld. 'Winter lijkt het wel' is de titel oude discussie fan een lang doorlopend gedicht dat volgens De Bruyne 'zeer met de klep van zijn geuzenhoed beleed hij protestant te zijn maar meer nog met zijn lichte oogopslag wij staarden samen naar de hemel ik zag de zeppelin en hij een engel Gods misschien. opgedoken tussen Zeeuwse dominees over het dragen van langlgecompliceerd is en zich op verschillende niveaus laat lezen, haar, hij gaat in op de vraag of de lindebomen ooit heilige Het thema is het krijgen van inspiratie.' De twaalfd tekeningen in bomen waren in Zeeland en hij speurt naar de oorsprong van liet boekje maakte Elburg zelf. het strao-feest. Na Elburg komt de dichteres Mieke Tillema uit Haarlem aan de In het tweede deel van het boek komt de archeoloog Kuipersjeurt met twee cycli van acht gedichten. Het is haar debuut, met verhalen uit zijn eigen praktijk. Over het 'graf van Waarde' /olgens De Bruyne is haar stijl te vergelijken met dichters als dat spoorloos verdween in Middelburg en over de 'Thoolse achterberg en Hoornik in hun concrete epische poëzie. Bij elke mummies'. In de laatste hoofdstukken haalt hij nog een paar;yclus maakte Patsy Backs twee tekeningen, stukjes woelige Zeeuwse geschiedenis op, zoals van dëEen andere 'Zeeuw' in de nieuwe reeks is Isaac Faro, een 'gemaskerde mannen van 1697' (het verhaal van de protestantse waterbouwer die lang in Goes woonde. 'Brieven aan Marie' is de overvallen op katholieken op de Bevelanden) en het itel van deze voor Slib-begrippen dikke aflevering. Het verhaal merkwaardige verhaal over de'Goese oorlog van 1734'. (peelt in de jaren vijftig in een Zeeuwse omgeving. Een Al met al inderdaad een boekje vol wetens-en merkwaardighe-imateur-genealoog schrijft de brieven aan Marie, den, waarin Kuipers op milde wijze af en toe een aloud verhaal jit Borssele komt Lou Vleugelhof, een pseudoniem voor de ontmythologiseert. lichter van de bundel 'Geboortestreek'. De waarnemingen van 'Dwaallicht in de delta, f 27,50. Vleugelhof brengen het Borssele zoals hij het in zijn jeugd jeleefde via nogal merkwaardige gedichten tot leven, lenk Kooger tenslotte was leraar biologie te Middelburg, maar Walcherse gedichten daarnaast ook de maker van schitterende miniaturen, Er is weer een bundel 'Zeeuwse' gedichten uit. 'Krukels' is Is "gelegd met bladgoud. In het voorjaar van 1989 komt er in de htel en ptervan Damme isdedichter. Hij komtvan Walcherenet»reeksi een Flora van Walcheren uit met teksten tekeningen wil dat weten. Maar zijn opa kwam van Zuid Beveland. foals'gezegd: men kan zich abonneren op de Slibreeks voor 22,50 per jaar (zes deeltjes). Vat lazen de Middelburgsers bijna twee eeuwen geleden? Dat unt u te weten komen als u op 24 november een lezing over dat nderwerp bezoekt in de Zeeuwse Bibliotheek. Daar wordt (tot 3 december) ook een tentoonstelling ingericht over 'Leescul- uur in Middelburg aan het begin van de 19e eeuw'. )oordat de complete boekhouding van de Middelburgse Zo staan er noo ruim vijftig gedichten in; over bijbellezen aafjekhandelaren Van Benthem en Jutting uit het jaar 1808opde ta°el over het dialect en ringrijden, over meikevers e*»rechtse universiteit terecht kwam, kon daar door dr. J. Kloek beddeDislers over de dom van Veere en een kerkhofje in hefn dr. W. Mijnhardt een uitgebreid onderzoek gedaan worden w?™P,"eol°Ie.r naf da bundel uit. Hi! kos 'aar de vraag wat er in die tijd zoal werd gekocht en gelezen in een provinciehoofdstad. Kloek en Mijnhardt hebben er zelfs een boekje over gemaakt, dat tijdens de lezing die ze op 24 november geven, gepresenteerd wordt. Nadat in oktober in de Middelburgse schouwburg het leven van de bekende dichter Gerrit Achterberg al via een toneelstuk werd getoond, zal er in november een biografie van hem uitkomen. De schrijver van die (monumentale) biografie, Wim Hazeu is op 22 november in de aula van de Zeeuwse Bibliotheek te Middelburg aanwezig om over zijn onderwerp een lezing te verzorgen. Nog voor er enige publiciteit aan was gegeven, liep het al storm bij de SLAZ (Stichting Literaire Activiteiten Zeeland) voor de avond van 15 november. Dan komt Adriaan van Dis naar Middelburg en dat is inderdaad iets bijzonders, want Van Dis treedt zelden op in een zaal. Vanwege die grote belangstelling is men uitgeweken van de aula van de bibliotheek naar de Concertzaal. Van Dis wordt geïnterviewd en zal daarna deelnemen aan een dicussie over zijn literaire werk Eind november —zo kondigt de redactie aan— komt het Zeeuws literair blad Ballustrada, dat dit jaar nog weinig van zich liet zien en horen, met een dubbelnummer uit. Onderwerp: 'anarchisme en literatuur'. Bert Altena levert een bijdrage over de geschiedenis van het anarchisme (ook in Zeeland), Pszisko Jacobs schrijft over anarchistische poëzie en de in Zeeuws- Vlaanderen wonende roemruchte uitgever 'Gramschap', Jan Bruens is present met een interview. Verder grafisch werk van dezelfde Jan Bruens, van Ko de Jonge, Vanita Noest, Johan Klein en Jan Verschoore. Ballustrada is in de boekwinkel verkrijgbaar. KTtvt.ïWK Let op de aktiviteiten van de S.L.A.Z.: Stichting Literaire Aktiviteiten Zeeland, een initiatief van: de Nutsacademie het Zeeuws Kunstenaars Centrum de Zeeuwse Bibliotheek en Boekhandel Fanoy

Mooie moeite / Uitblad voor Zeeland | 1988 | | pagina 12