kleinkunst} TDHDEDADTDEDR Een Vlaamse komiek van het jaar Paljas Produkties speelt Garmiggelt Purper Tataboulou Alex d 'Electrique Brigitte Kaandorp Teo Joling met 'Koudvuur' /amateurtoneel Komt op gang Interkultureel Theater Eric Schneider speelt in ^Dodendans' van Strindberg De Tijd: na Macbeth nu Don Carlos TATABOULOU VAN JAN VOS ETNA VESUVIA Akteur/cabaretier Luk Wijns werd vorig jaar in België onderscheiden met de titel 'komiek van het jaar'. Toch is het onderwerp van zijn soloprogramma 'Al leen' ogenschijnlijk heel serieus. Wijns vertelt en speelt namelijk over een Vlaamse boerenfamilie, waarvan de le den als gevolg van een lange traditie van inteelt allerkrakkemikkigst zijn. Luk Wijns voert de ellende van de De Meulders echter zo tot in het absurde door, dat de voorstelling dolkomisch wordt. Zuidlandtheater Terneuzen, 11 novem ber 'Bemoei je d'r niet mee' is de titel van een theaterprogramma van Paljas Produkties uit Antwerpen, waarin kursiefjes en gedichten vari Simon Carmiggelt uit gangspunt zijn. Na 400 voorstellingen en acht speelseizoenen nu ook in Zeeland. Vestzaktheater Vlissingen, 4 november Purper bestaat dit seizoen uit drie mensen: Erik Breij (Purperlid van het eerste uur), Frans Mulder (Purper vier en vijf) en I na van Faassen, die voor het eerst deel uit maakt van de groep, die dit seizoen z'n zesde programma brengt. 'Dit verhaal' heet het en het gaat over de tweelingbroers Augustus en Napoleon Keizer. Laatstgenoemde is niet in staat gelukkig te zijn. Augustus daarentegen is een levensgenieter, bron van jaloezie voor z'n broer. Augustus tracht Napoleon er van te overtuigen dat hij z'n leven anders moet inrichten. Hij doet dat met behulp van een zeer merkwaardige vrouw en op een heel bijzondere manier. De Vroone Kapelle, 18 november Luisteraars naar de avonturen van Jacques Plafond (elke woensdagmiddag op de vpro-radio) kennen Edna Vesuvia en Jan Vos, want in dat absurde radioprogramma zijn ze meestal overtui gend aanwezig. Het is dan ook Wim Schippers (Jacques Plafond), die de tekst schreef voor het programma Tata boulou, waarmee Edna en Jan nu ook het land afreizen. Edna heet eigenlijk Neel en ze trad vroeger op met de naar haar genoemde groep. Ze won zelfs 'de Grote prijs van Nederland'. Tegenwoordig is ze ook als operazangeres werkzaam. Jan Vos (pseudoniem voor Clous van Mechelen) was drie jaar lang de vaste begeleider van Jan Blaser, hij schreef muziek voor Tol 'Big City' Hanse en nu voor Tataboulou. 't Beest Goes, 24 november Analoog aan de vraag hoeveel eiwitten een pak yoghert bevat vragen de 'alexen' zich af hoeveel leugens een eenvoudige waarheid bevat. In een decor in de sfeer van de jaren vijftig, opgebouwd uit elementen die bij het grof vuil niet zouden misstaan, wordt het publiek geconfronteerd met de kwestie 'moord zonder lijk'. Precies als in voorgaande voorstellingen zorgt 'The electric suburb' voor absur<% tische humor en verrassende effecten waarbij vooral veel bloed vloeit. De Piek Vlissingen, 19 november Brigitte mag dan haar bloemetjesjurk en ukelele niet meer bij zich hebben, één ding is onveranderd gebleven: ze kletst haar publiek nog steeds plat. Dat doet ze in het programma 'Kouwe Drukte', waarmee ze overigens het voorgaande seizoen ook al in Zeeland te zien en te horen was. Voor wie haar toen miste een nieuw kans om een avondje bij Brigitte op visite te gaan. Immers: omdat ze na de voorstellingen altijd in zo'n ontzettende leegte terecht kwam, heeft ze het podium getransfor meerd tot een gezellige zit/slaapkamer en woont ze tegenwoordig in het theater. Dat ze enkele honderden mensen op visite krijgt, is geen probleem; tenslotte kan zij op uw avondje-uit gewoon thuis blijven. Maar wilt u er wel rekening mee houden dat Brigitte ze tegen half elf onder de wol gaat. Dus of u het niet te laat wilt maken. Schouwburg Middelburg, 3 november De nieuwste muziektheater-productie van mimespeler Theo Joling heet 'Koud vuur'. Met het eenmansorkest van Rob Boonzajer als tegenspeler en onder regie van Peter Faber. Een brandwacht laat zijn gedachten op de vrije loop. Drie vragen staan daarbij centraal: Kan hij zich onttrekken aan zijn slang? Hoe smal zijn de marges tussen vuur en erotiek? en: Is eenmaal ontketende hartstocht nog te blussen? In de enthousiaste recensies werd gesproken van een fenomenale voorstelling. 't Beest Goes, 10 november Langzaam maar zeker komt het amateurtoneel weer op gang. De eerste juweeltjes waren reeds te zien 0f zijn dat nog steeds. Zoals bijvoor beeld 'Tropenjaren' van Adriaan van Dis, dat gespeeld wordt door Toneel groep Split. De première was al in juni en oogste toen veel lof. 'Een verras sing binnen het Zeeuwse amateurto neel', zo werd geschreven. Wie dat inet eigen ogen en oren wil ervaren, kan op 5 november terecht in Porgy Bess te Terneuzen en op 17 en 18 november in 't Beest te Goes. Het zijn ook amateur-toneelspelers, die in Middelburg twee eenakters van Harold Pinter ('De Minnaar' en 'Eentje om het af te leren') opvoeren in het kader van het Pinter-festival. Op de pagina 'Pinter in Middelburg' meer daarover. STEC uit Souburg zorgt op 5 en 12 november voor ouderwets plezier in De Zwaan met het blijspel 'Stil, zeg ik....' En dan komt de Zeeuwse Komedie op 26 november met de première van 'Tweemaal Shaffer', een overkoepe lende titel voor twee eenakters van de schrijver Peter Shaffer. Over de Goese Operettevereniging met 'Hoffmann's Vertellingen' kan men elders in dit blad ook uitvoeriger lezen.... Het eerste weekend van november staat in Terneuzen in het teken van de 'ontmoeting van kuituren'. Met film, kindertheater, een musical en een mid dag exotische muziek en dans doet Terneuzen mee aan het Stagedoor Festival, een landelijk toonaangevend gebeuren op het gebied van theater van ethnische minderheden. Op woensdag 2 november vertoont het Zuidlandtheater de film 'Yeelen' van de Malinese regisseur Cissé. Zaterdagmid dag 5 november speelt Wijnand Stomp de kindervoorstelling 'Ik Anansi'over een spin die niet sterk maar wel heel slim is. Zaterdagavond 5 november staat 'De Koopman van Amsterdam' op het pro gramma, een groot opgezette musical op basis van Shakespeare's Koopman van Venetië. In de versie van regisseur Rufus Collins —die eerder ondermeer in Lon den 'Jesus Christ Superstar' en in Antwerpen 'Evita' regisseerde— zijn de Venetiaanse kooplieden veranderd in Amsterdamse koffieshophouders van allochtone huize en de rijke jood Shylock in de blanke geldschieter Joost. Liefst 40 acteurs, zangers, dansers en musici werken aan dit spectakel mee. Zondag 6 november vanaf 12.00 uur een dag vol exotische muziek en dans. Er is een gevechtsdans uit Brazilië, traditione le muziek en dans uit de Inca-cultuur, tangomuziek van Tango Quatro en de Surinaamse groep Socoba met danse ressen. Dit interkulturele festival in Terneuzen werd mogelijk gemaakt dank zij subsidie van de provincie Zeeland. Eric Schneider, Christine Ewert en Robert Prager vormen samen de voor treffelijke bezetting van de toneelvoor stelling van Strindberg's 'Dodendans', die De Appel dit seizoen speelt in regie van Agaath Witteman. Het stuk laat ons het gevecht op leven en dood meebe leven, dat het echtpaar Edgar en Alice na 25 jaar huwelijk nog iedere dag voert. De komst van neef Kurt geeft nieuwe impulsen aan hun spel van haat, een spel dat uiteindelijk dusdanig absurde vor men aanneemt, dat het stuk er bijna een komedie van wordt. Zuidlandtheater Terneuzen, donderdag 10 november Stadsschouwburg Middelburg, 17 no vember Het beeld van het Belgische trekpaard met daarop de o zo klein geworden Macbeth zullen weinigen vergeten, die vorig seizoen 'Macbeth' van de Vlaamse toneelgroep De Tijd, bijwoonden. Dit seizoen speelt De Tijd, opnieuw in regie van Ivo van Hove, opnieuw een klassie ker: 'Don Carlos' van Friedrich Schiller. Carlos is de zoon van Philips II en verliefd •DON CARLOS' VAN DE TIJD

Mooie moeite / Uitblad voor Zeeland | 1988 | | pagina 6