13 - strukkelen: stollen voor deze viisselvorm zie W.Z.D. p. 960, bij sturkelen; Svn. geeft ook opstrukkele(n) a. stróê (witvan graan b. stroê (zwart): van peul- a en b. Goes; Lewedorp vruchten zoekweg zie afzonderlijk art. hierachter. Beuterkop - beutermerk - beutervurm - butterkomme Van A. de Boo, Kwadendamme ontvingen we onderstaande fraaie tekeningen. We zien hier, dat het beutermerk zowel in de beuter- kop kan zijn aangebracht (A 1 en A 2) of als afzonderlijke stempel in gebruik kan zijn. (B 1,2,3) De afgebeelde stempel is hier gecombineerd met beuterspêêtjeC 1 en 2 toont een boter- spaantje afzonderlijk. In W.Z.D. p. 88 vindt men beutermerk gedefinieerd als: houten kom, al of niet met versiering in de bodem gesneden... waarin men de bereide boter opmaakt voor de verkoop. Dit is volgens inzender niet juist. Hij schrijft: een beutermerk werd op de beuter gestempeld; een beuterkop v/erd met beuter gevuld, de afdruk van het stempel, in de kop aangebracht, kwam aldus op de boter te staan. Het "opmaken" werd met het beuterspêêtje vol tooid, door op het gehele pondsstukje een ribbelversiering aan te brengen, aansluitend met die van de beuterkop Deze wijze van opmaken, aldus inzender, "moet dateren van ver voor mijn weten" De andere wijze van opmaken met behulp van beutermerk stempel en beuterspêêtje is inzender eveneens bekend. Vraag: a. Is de verklaring van beutermerk (W.Z.D. p. 88) foutief en dient het te worden vervangen door stempel voor het opmaken van boter voor de verkoop? b. is het mogelijk, dat daar, waar het "opmaken" met behulp van een kom met stempel in de bodem geschiedde, deze kom de naam beutermerk heeft gekregen, evenals de afzonderlijke stempel? (zie antwoordbladzijde I) In ieder geval zou als eerste betekenis van beutermerk: boter- stempel op te nemen zijn. "Wat beuterkop betreft, dit is (W.Z.D. p. 87) voor Z.V.W. opge tekend, doch in de betekenis: kneednap voor boter. Dit blijkt inderdaad juist te zijn, gelijk door mevr. Verkruysse (Groede)

Nehalennia | 1966 | | pagina 19