- Ik - wordt bevestigd. Als aanvulling ware hier bij te voegen: kom voor het opmaken van pondsstukjes boter: Z.B. Andere plaatselijke benamingen in W.Z.D. opgetekend: beuter- vlote (p. 88); buttermaete (p. 151); butternap (als voren); buttervurm (a.v.) 1) (aan te vullen beutervurm: Z.V.W. (Gde). Niet opgenomen is de benaming butterkomme voor Goeree (voor pondsstukjes) butterkoimnetje (-J pondstukjes); Ofl. (Mdh.; Smd.) kent hiervoor butterkop en -kopje2) Nota bene. Aan de hand van de vindplaatsen in W.Z.D. bij bovenstaande benamingen kunnen we vaststellen, dat men het ''opmaken1' van de boter voor de verkoop in een vorm of kom 3) kende op alle Zeeuwse Eilanden (behalve Walcheren)op Goeree-Overflakkee en in "West. Z.Vlaanderen en Land van Axel. Op Walcheren geschiedde het "opmaken" met behulp van een beuterlepel (pollepel) en een beuterspaoneDoor mevrouw Vïattel-van Tatenhove (Vrouwenpolder) wordt het aldus beschre ven: "Als je boter moest maken, nam je een pollepel en een beuterspaon, daar rolde je de boter mee tot ze rond en lang was. Dan zette je ze recht, en op de kop maakte je een figuur met de ribbeltjes van de boterspaan." Zie ook W.Z.D. p. 86, onder beuter 1) bij te voegen voor Tholen: Stavenisse (opgave D. Roozemond). 2) half-pondsstukjes komen o.a. voor op Goeree en Overflakkee Zo ze ook elders bekend waren, graag inlichtingen! 3) eventueel naast het opmaken met losse stempel (merk). Jaege(n) In verband met dit woord geeft D. Roozemond (Stavenisse) het rijmpje: Negen daegen jaege Negen weken draege Negen daegen blind Is dat gêên recht kattekind Vraag: Hoe luidt dit rijmpje ten uwent? Knieen Als benaming van tot op kniehoogte gekapt kaphout. Naar aan leiding hiervan deelt ir. W.D.J. Tuining, rijkslandbouivconsu- lent voor de griend- en rietcultuur mede: "In buitendijkse grienden komen wel kniestoofjes voor - men zou van lage kop-

Nehalennia | 1966 | | pagina 20