- 15 - stoofjes, lage knotwilgen kunnen spreken - doch men vindt ze alleen daar, waar normaal geteelde, lage griendstoven gemakke lijk onder aanspoelsel (deek, veek of gaffel1 bedolven zou den kunnen raken. Vraag. Zijn vraag is: Wat zou de reden zijn, dat men op Zuid- Beveland het hout op kniehoogte kapte? Kan iemand ir. Tuinzing inlichten? (zie antwoordbladzijde II). Opmerking: Voorzover mij bekend kent men op Zuid-Beveland geen buitendijkse grienden, wel beplanting op laaggelegen griendland (Verg. hiervoor W.Z.D. p. 11^9, Art. wissenbus 2): laag stuk land, beplant met wilgenhout voor bindwissen (-tenen); ook als eigennaam voor een stuk griendland komt t Wissenbus op ver schillende plaatsen voor. 1) vêêk: aanspoelsel zie W.Z.D. p. 1036; deek en gaffel zijn voorzover mij bekend geen zeeuwse termen. 2) bus is een Zuid-Bevelandse vorm voor bos (zie W.Z.D. p. 129 onder bos 2). Behalve voor bosschage met opgaand hout ook benaming van ander, met houtgewas beplant perceel. Zoekweg A. de Boo schrijft: In i!de Staat van ongebouwde eigendommen van Hoedekenskerke 1818", is er sprake van een weg, die zoek weg heet. De ligging heeft hij niet kunnen achterhalen. Mevrouw Wattel-van Tatenhove te Vrouwenpolder kent zoekweg als benaming van een bepaalde weg. Graag horen we omtrent deze weg iets naders. Waar voerde hij heen? Was het een openbare weg? Of een zgn. eigen weg, die naar een hofstee of een bepaald perceel land voerde? Jan 'Aegel, -'aogel Zuid-Beveland. Men verstaat hieronder een soort harde, brosse kruidkoek, die speciaal op boerenkoopdagen te koop werd aangeboden, door kooplui, die met een hondekar of in een stalletje (laobesjeIerseke) op het erf stonden. Ook werd het wel op kermis sen verkocht, nooit in winkels. Aldus bevestigd door: Lewedorp; 's H.Hendrikskinderen; 's Heer- Arendskerke; Ovezande; Kwadendamme; Ierseke; Kruiningen. Volgens J. Dek (Kruiningen) kwamen

Nehalennia | 1966 | | pagina 21