- 17 - Men presenteert het bij koffie of thee. Verkoop op koopdagen of derg. niet (meer) bekend. Walcheren. Hier wordt op koopdagen een kruidkoek verkocht, genaamd ielikmaeker (W.Z.D. p. 335), op boerenkoopdagen, op de kermis enz.., die veel op Jan 'aegel lijkt, doch deze heeft niet de "geschubde" bovenlaag. Aantekening. Op Tholen, Schouwen-DuivelandGoeree-Overflakkee verstaat men onder Jan 'aegel het ook verder in Nederland be kende bakkerskoekje (langwerpig, met stukjes suiker of kandij bestrooid), gebruikt bij thee of koffie. Jikkemiene - bolus De eerste benaming, op Zuid-Beveland nog algemeen bekend, is abusievelijk in het vorig Bulletin (p. 15) niet bij de inheemse namen voor bolus genoemd; men vindt het W.Z.D. p. 383; het is ook op Noord-Beveland en Schouwen niet onbekend. Mevrouw Wattel-van Tatenhove noemt het ook voor Vrouwenpolder. Is het daar werkelijk gewoon, of is het "overgewaaid", bijv. uit Noord-Beveland? Een (nu ouderwetse) Walcherse benaming is stropiedraoier (zie W.Z.D. p. 192, bij draoier) Thans begint bolus meer en meer de oude benamingen te vervan gen. Typisch is dat J. Vermuë (Ovezande) de afgeleide beteke nis; haarwrong van het dameskapsel, noemt. Dit zou er op wijzen, dat bolus reeds voor de eerste wereldoorlog was ingeburgerd. Daarentegen tekent A. de Boo voor Kwadendamme aan dat nu eerst de oude naam door bolus wordt verdrongen. Nota bene. Op Goeree-Overflakkee is geen andere benaming dan bolus gebruikelijk. Nog eens 'andbieze (vorig Bulletin p. 31)- In tegenstelling met A. de Boo acht irRosier (Goes) deze naam voor manchet geen "modernisme". Het werd in het begin van deze eeuw in zijn familie gebruikt voor de toen in de mode zijnde losse, gesteven manchetten van het herencostuum. Dit karakteriseert echter wel de benaming als "burger-zeeuws".

Nehalennia | 1966 | | pagina 23