zijn, gebruik te maken van de opgedane ervaringen in andere provincies, (zoals bv. Overijsel) waar de z.g. welstands- bureaux reeds geruime tijd functioneren. ZEELAHD IN VREEMDE OGEN. Zeeuwse reisverhalen II Vertaald uit: La Hollande Pittoresque "Le Coeur du Pays". Voyage dans la Hollande méridionale, la Zélande et le Brabant par Henri HavardUitgegeven in 1878 te Parijs. Geïllustreerd door Baron de Constant-Kebecque en de auteur zelf. OVER ZIESIKZEE Als men Zierikzee binnenkomt door de Zuidhavenpoort, ziet men de kaden voor zich van een prachtig havenbekken, beschaduwd door hoge bomen en omgeven door fraaie huizen, sommige zeer oud, de-meesten hoogstens een eeuw geleden gebouwd. Deze kade draagt de naam Oude Haven; vroeger lag het daar vol met schepen; het is er nu leeg, maar ondanks deze verlatenheid ziet het geheel er zo groots uit, dat alleen hieruit al ge volgtrekkingen gemaakt kunnen worden over de vroegere invloed en rijkdom van Zierikzee. Eertijds zette dit grote bassin zich voort aan de andere zijde van een brede brug, zodat het oppervlak twee keer zo groot was. Tegenwoordig is dit gedeelte gedempt, en vormt het een royale, fraaie weg, waar de meisjes van Zierikzee 's avonds twee aan twee gaan wandelen. Aan deze wandelweg staat een merkwaardige kerk, die meer het uiterlijk heeft van een aan Pluto gewijde tempel dan van een calvinistisch bedehuis. Wat verder op staat aan dezelfde kant een ander, nog vreemd- soortiger gebouw. Het heeft dikke stenen muren, vensters, die van geduchte ijzeren staven zijn voorzien, met ijzer beslagen deuren, en het algemene uiterlijk van een woest ridder uit de oude tijd. Wij vinden dit afstotelijk monument terug op de oude plattegronden van de stad., onder andere op die van Blaeu Het draagt daar de naam 's Graven Steen, en het is waarschijn lijk een overblijfsel van het oude kasteel, dat vroeger door de graven FlorisDirk en Willem bewoond vierd. Het heeft tegenwoordig een heel wat alledaagser naam: het heet eenvou-

Nehalennia | 1968 | | pagina 11