- 16 - DIALECTONDERZOEK IN ZEELAND. Ter Gedachtenis aan F. Den Eerzamen. Op 26 april j.l. overleed te Wassenaar op 85-jarige leeftijd F. Den Eerzamen, oud-directeur van de H.B.S.A, aan de Wester singel te Rotterdam; de begrafenis is bepaald op 1 mei in zijn geboorteplaats Goedereede. Uit deze woorden van het overlij densbericht komt het gehele levensbeeld tot ons van deze on vermoeide werker, die voor alles zoon van zijn eiland bleef. Reeds tijdens zijn eervolle loopbaan bij het lager en middel baar onderwijs uitte zich zijn liefde voor zijn geboortegrond en taal in tal van artikelen in school- en vakbladenMaar eerst na zijn pensionering kon hij zich naar hartelust wijden aan zijn lievelingswerk en verschenen een lange reeks van studies over Folklore en Taal, afgewisseld door enquêtes, met name in de plaatselijke pers. Reeds bij de aanvang van het Zeeuws Dialectonderzoek (1929) sloot F. Den Eerzamen zich als lid-medewerker-aan bij dit voor bereidende werk voor het Zeeuws Woordenboek en hij bleef dit tot de voltooiing (1964), met de volle inzet van zijn kennis en inzicht. Dat hij niet alleen zijn reeds verzameld materiaal ter beschikking heeft gesteld, maar dit bleef aanvullen en be lichten bij zijn beantwoording der dialectlijsten, is voor de documentatie van dit deel van het zeeuws taalgebied in het W.Z.D. van onberekenbare waarde geweest. Ook bij de voortzet ting van het dialectonderzoek in dit Bulletin toonde hij nog menigmaal zijn belangstelling. Lichamelijk namen in de laatste jaren zijn krachten af en had hij herhaaldelijk een ernstige ziekte te doorstaan; geestelijk bleef hij onvermoeid werkzaam, helder van geest tot het laatst. Hoezeer dit het geval was, getuigt o.m. zijn monografie over Het Eiland Goeree, die in 1966 het licht zag. In mijn verslag hierover^;, mocht ik nog hoopvol schrijven "een vervolg is niet uitgesloten". En inderdaad schreef hij mij (15 december 1967) dat hij druk bezig was met een werk over het eiland Flakkee. Zo hij de uitgave niet heeft mogen beleven, het werken hieraan zal hem die vervulling, dat "verdiept zijn" hebben ge schonken, die in de ouderdom van het leven een zeldzaam geluk is. Domburg, 1 mei 1968. H.C.M. Ghijsen. Zeeuws Tijdschrift jg. l6, 1966nr 6. p. 210-11; aid. ook levensbericht

Nehalennia | 1968 | | pagina 18