- 10 - Inlichtingen over Emile Paladilhe en La Mandolinata verschaf te mejuffrouw L.M.J. Snoep, bibliothecaresse van de Utrechtse Openbare Muziekbibliotheek, Voetiusstraat 2, Utrecht. De Openbare Muziekbibliotheek te Amsterdam (eerste Jacob van Campenstraat 59) was bereid het muziekstuk enige tijd uit te lenen. Er is een fotöcopie van vervaardigd. Belangstellenden kunnen deze ter inzage krijgen in de Provinciale Bibliotheek, Abdij 9, Middelburg. GESCHIEDENIS VAN HET LOODSWEZEN'. De loods is wegwijzer en raadgever van de kapitein. De gezag voerder van een zeeschip is verplicht in Nederlandse wateren, waar een loodsdienst is ingesteld, een loods te nemen. En een Nederlandse kapitein moet daar, waar de voorzichtigheid of de gewoonte het gebiedt, zich van een loods voorzien. Deze drie wetsartikelen zijn de kern van een lange reeks voor schriften voor loods en gezagvoerder in onze loodswet en schepen besluit Deze zelfde drie regels vinden we in andere woorden uitgedrukt reeds terug in het Zeerecht van de Middeleeuwen. Het oudste zeerecht in West-Europa werd vastgelegd in de roles d'Oléron. Hoewel men niet precies weet, wanneer dit gebeurde, neemt men aan, dat dit omstreeks 1150 was. Ruim een eeuw later kwam het zeerecht van Visbuy. Visbuy ligt op het eiland Gotland, dat in de Middeleeuwen een tijdlang het centrum van de Oostzee handel was Ook het zeerecht van Dammemeestal de vonnissen van Damme ge noemd, was zeer bekend in de late Middeleeuwen. Deze regels tonen meer overeenkomst met de roles d'Oléron dan met het zee recht van Visbuy; dit betekent volgens verschillende schrijvers, dat Damme (Brugge) reeds handel dreef met de Franse wijnstreek, toen de schepen van-de Duitse Hanzesteden voor het eerst naar het Zwin kwamen. Twee zeer verschillende groepen kooplieden hebben in de 14e en 15e eeuw een belangrijke rol gespeeld in handel en scheepvaart langs de Schelde en het Zwin. De eersten waren de Hanze-koop- lieden, de andere de Merchant Adventurers. De eerste Hanze- schepen kwamen vooral uit de Duitse Oostzeehavens - later hebben ook Hamburg en Bremen een leidende rol gespeeld in deze organi-

Nehalennia | 1968 | | pagina 12