kalenders, noem maar op. Over het algemeen betrof het uitgaven over de bloeitijd in de geschiedenis van de stad. Dat sprak het meeste aan. Uitgaven over Middelburg in de oorlogsjaren, de wederopbouw en de moderne geschiedenis van de stad zijn schaarser, maar ze zijn er wel. Het is altijd moeilijker te schrijven over een periode die vlak achter je ligt dan over een verder weg gelegen verleden; het inzicht in recente gebeurtenissen laat zich moeilijk objectiveren. De laatste jaren is veel aandacht gekomen voor de geschiedenis van de stad vanuit het particulier initiatief. Zo is er een vereniging van Vrienden van Middelburg, het gemeentebestuur heeft een fonds gesticht van waaruit grotere restauratieprojecten (deels) kunnen worden gefinancierd (momenteel huis 's- Hertogenbosch aan de Vlasmarkt), voor de ondergrondse monumenten is een Werkgroep Stadsarcheologie opgericht en er is meer. Tijdens opgravingen in de binnenstad mogen de archeologen zich verheugen in een grote belangstelling, zowel vanuit het publiek als de media. Tentoonstellingen naar aanleiding van opgravingen krijgen eveneens veel belangstelling. Hieruit valt af te leiden dat de inwoners geïnteresseerd zijn in de geschiedenis van hun stad en dat in toenemende mate. Het zijn vaak dezelfde mensen die graag zouden willen zien dat de binnenstad van Middelburg, voor zover dat mogelijk is, intact blijft. Een door de PZC gehouden enquête over het voornemen het hofje onder de Lange Jan af te breken gaf duidelijk aan dat de meerderheid van de bevolking dit soort ontwikkelingen afwijst. In een democratie wordt geluisterd naar de wensen van de meerderheid van de bevolking, zonder aan de wensen van de minderheid voorbij te gaan. Een democratisch gekozen bestuur mag dat natuurlijk niet naast zich neerleggen. Doet dat bestuur dat wel, dan zegt dat meer over de bestuurders dan over het systeem. Wat mij betreft heeft de afbraak van de wederopbouw ook een moreel tintje. Vorig jaar en dit jaar is en wordt op veel plaatsen herdacht dat jonge mensen zich hebben opgeofferd voor de bevrijding van Nederland. In deze tijd vinden overal grove schendingen plaats van monumenten die herinneren aan de waanzin van de oorlog. Nog geen dag na de onthulling van een monument voor de slachtoffers van Sachsenhausen werd het al beklad met hakenkruisen; door sensatiezoekers in dit geval, maar toch. Mensen van de na- 14

Nehalennia | 1995 | | pagina 16