MEDEDELINGEN VAN DE WERKGROEP HISTORIE EN ARCHEOLOGIE Negende Historische Studiedag Het is dit jaar tweehonderd jaar ge leden dat de Bataafs-Franse tijd een aanvang nam, een periode waarin een lange reeks politieke, maatschappe lijke, economische en culturele ver anderingen plaatsvond. De staatsin stellingen, de politieke cultuur, de fiscaliteit en de landsverdediging ondergingen grote wijzigingen. Wij zigingen die grote invloed hadden op het openbare leven zoals nationa le wetboeken, het decimale stelsel, de openbare school, de waterstaat, de nationale posterijen, de eerste uniforme spelling van de Nederland se taal en nationale instellingen op het gebied van kunsten en weten schappen. Van vele verworvenheden van onze huidige maatschappij zijn de fundamenten in deze periode gelegd. Er zullen dit jaar veel activiteiten naar aanleiding van dit feit plaats vinden die gecoördineerd worden door het Nationaal comité tweede eeuwfeest Nederlandse en Franse revoluties. De Werkgroep Historie en Archeologie zal tijdens de negende Historische Studiedag op 9 december a.s. de Zeeuwse aspecten van deze periode behandelen onder de voorlopige titel 'Zeeland in de Bataafs-Franse tijd 1795-1814'. In verschillende lezingen zal deze periode aan de orde komen. Prof. dr. N.C.F. van Sas, verbonden aan de Universiteit van Amsterdam en lid van het nationaal comité, is bereid gevonden de openingslezing voor zijn rekening te nemen en zal ook bij de verdere organisatie be trokken zijn. Zoals gewoonlijk zal de studiedag plaatsvinden in de aula van de Zeeuwse Bibliotheek. In de vol gende Nehalennia zullen alle details, zoals het programma en de wijze van deelname aan deze dag, gepubliceerd worden. Salzburger emigranten Op donderdag 27 april j.l. ging de heer C.J. de Kruijter tijdens een goed bezochte voordracht lopend onderzoek in op de geschiedenis van de Salz burger emigranten in Nederland (zie Nehalennia 102, p. 35). Hij houdt zich aanbevolen voor alle aanvullin gen en suggesties die hem op het spoor kunnen zetten van nog onbe kende bronnen in archieven of par ticuliere handen. Zijn adres is: Kickestein 77, 3632 WK Loenen aan de Vecht. tel. 02943- 3853. J.H.F.S. Consulent regionale geschiedbeoefe ning Met ingang van 1 maart jongstleden ben ik door de Stichting Regionale Geschiedbeoefening Zeeland voor 19 uur per week aangesteld als consu lent regionale geschiedbeoefening. Deze aansteUing geldt voorlopig voor drie jaar. Het gaat om een - voor Zeeland - nieuwe functie, namelijk die van steunpunt, vraagbaak, make laar (of hoe u het het maar wilt noe men) op het terrein van de lokale en regionale geschiedenis, ten dienste van zowel particulieren als organi saties. Net als bij het succesvol ver lopen burgemeesters-onderzoek staat ook nu deskundigheidsbevordering weer hoog in het vaandel. Dat zal kunnen gebeuren via één of enkele onderzoeksprojecten (te vergelijken met het burgemeesters-onderzoek) en via cursussen, te organiseren o.a. samen met de ZVU. Contacten, zowel met organisaties (zoals de heem- en oudheidkundige verenigingen) als in stellingen (zoals de archiefdiensten), zijn of zullen worden gelegd en ver sterkt om zo uitwisseling van gege vens en ervaringen te bevorderen. Ook in de richting van het onderwijs wil ik initiatieven ontplooien, in het bijzonder als het gaat om het heem- kundeonderwijs in de basisvorming. Iedereen, naast amateurs ook vak historici, leraren of studenten, kan met vragen op het gebied van de lo kale en regionale geschiedenis bij de consulent terecht. Als u een vraag 36

Nehalennia | 1995 | | pagina 38