Huizen' bekend staande buizen aan de Kaai te Veere, werd in de zuidwesthoek een rechthoekige beerput aangetroffen. Hoewel een gevelsteen het jaartal 1561 vermeldt, is het huis vermoedelijk eerder, in 1539, gebouwd of grondig herbouwd. Dankzij de melding door gemeentearchivaris P. Blom, kon in twee dagen (23-24 februari) de gehele inhoud minutieus worden onderzocht. Het onderzoek werd uitgevoerd door het Provinciaal Depot voor Bodemvondsten (H. Ilendrikse, I). van der Linden, L. Roelolsen en Ch. van Pamelen). De dienst gemeentewerken van Veere, zorgde uiterst attent voor het transport van de gigantische inhoud van de put naar Middelburg. De put was gemetseld van baksteen met de lengtemaat van 14,5 cm. Dit formaat is opmerkelijk klein gezien de datering van de put, namelijk: tweede helft 15de eeuw. De beerput is daarmee ouder dan het huis 'De Struys' zoals we dat nu kennen. Spectaculair was naast de hoeveelheid grapen, koekpannen, kannen en pispotten vooral het grote aantal gave houten voorwerpen. Daaronder bevonden zich vele gave trippen met zeer lange punten, grote borden, eetplankjes en een 'set' schrijfplankjes. Ook werd een klein model van de romp van een schip van kurk aangetroffen. K. Hanninen (Stichting BIAX) determineerde de in totaal 60 houten voorwerpen. Monsters beer zijn inmiddels onderzocht op hun botanische inhoud (O. Brinkkemper en R. de Man, ROB) en op dierlijk botmateriaal (F.J. Laarman, ROB). De inhoud is dermate rijk dat een publicatie in voorbereiding is genomen. Voor de beschrijving van het aardewerk zal in overleg met M.H. Bartels van het 'Deventer-systeem' gebruik worden gemaakt. De (voor geschiedenis van huis 'De Struys' zal nader worden bestudeerd door P. Blom, gemeentearchivaris van Veere. 2. H. Bostelaar detecteerde tijdens de aanleg van de parkeerplaats te Vrouwenpolder op het terrein waar vorig jaar het klooster werd opgegraven, een scapulier met aan de ene kant de afbeelding van Maria met Kind in een scheepje met de tekst: Polder. Aan de achterzijde zijn de lijdenswerktuigen van Christus afgebeeld. De afbeelding op de voorkant vertoont grote gelijkenis met het kloosterstempel op een bijbelband, nu aanwezig in het Victoria en Albertmuseum in Londen. Westerscliomven 1 Het in Jaarverslag ROB 1992. 194 en 1993 vermelde project in de duinen van de Westerenban is dit jaar met veel energie voortgezel. Door de Stichting RING is een dendronionster gedateerd afkomstig van een eik in levenspositie van de vindplaats Boomdal 3. De stam telde 67 jaarringen zonder spinthout. De laatste jaarring dateerde uit 399 na Chr. 2 Op het strand van Westenschouwen spoelde begin dit jaar een ingewikkeld patroon van staken en vlechtwerk bloot. ROB correspondent L. Beekman uit /.ierikzee coördineerde liet onderzoek en zorgde ervoor dal vele zoekers hun vondsten voor bestudering ter beschikking stelden. Lcn kort verslag over de waargenomen resten verscheen van de hand van L. van der Valk onder de titel: "Scherven op Westenschouwens laag water' (Kwadrant 12, nr.2, 16-23). Onder de metaalvondsten bevinden zich munten, gespen, speldjes etc. De datering van het vondstinateriaal is globaal 15de-eeuws. Van de houten wand van een van de huizen is van een paaltje het 14C-gehalte bepaald. De uitslag is 419 10 (GrN-20 616). Bij 1 sigma ligt de werkelijke ouderdom tussen 1449 en 1463, bij 2 sigma tussen 1447 en 1471. De collectie van de familie de Jonglie kon worden gedocumenteerd. Onder bet materiaal bevonden zich onder meer een pelgrimsampul en een fragment van een insigne van Maria van Amersfoort. 3 L. van der Valk (AWN-Werkgrocp 's- Gravenhage) stelde een rapport samen over door G. Kruithof uit Burgh-Haamstede gemelde vondsten van het strand van Westerschouwen. De vondsten werden in eerste instantie in februari gemeld aan ROB- correspondent F. Beekman. Zierikzee. De collectie bestaat voornamelijk uit laat middeleeuwse mclaalvondsten. Feu bijzondere vondst betreft een 'Augenfibula' uit de Romeinse tijd (eerste helft 1ste eeuw AD). 4 Van een C-tnonster van de roerstok of karnspaan die vorig jaar op het strand is gevonden (zie Jaanerslag ROB 1994, 185), werd de uitslag ontvangen. Deze luidt: Westenschouwen I 210 +/- 50 BP (UtC- 3099). De werkelijke ouderdom ligt na ijking bij 1 sigma tussen 1654 en 1954. liet voorwerp is daarmee subrecent en kan tiiet afkomstig zijn uit strandvlakteveen. Zierikzee 1 Van de vorig jaar uit de Oosterschelde opgedoken geweibijl zijn het bot als het in het steelgat aanwezige hout aan een MC-analyse 26

Nehalennia | 1995 | | pagina 28