De moeder van Dana en Adriaan Scherpenisse heette Otte en deze naam komen we ook tegen bij een ander gezin, namelijk bij Marinus Otte, geboren in 1872. Hij vertrok met vrouw en 6 kinderen in 1906 naar West Sayville (in de staat New York). Zijn ouders heetten Otte en Van Popering en zijn vrouw heette Adriaantje van Popering. In datzelfde jaar, op 15 februari, vertrok er ook een Willem van Popering, geboren in 1877, met vrouw en drie kinderen. Deze Willem van Popering en bovengenoemde Adriaantje waren in ieder geval geen broer en zus, daar ze andere ouders hadden. Deze twee families vertrokken wel in hetzelfde jaar. In al deze gevallen zijn er wel bepaalde onderlinge verbanden te onderscheiden, hetzij in de namen, hetzij in de vertrekdatum of in aantoonbare familierelaties. ZeelandMichigan, met oude en nieuwe gebouwen. Springplank voor veel Zeeuwse emigranten. Connecties uit de Westhoek Ook uit de Westhoek zijn er emigranten die in groepsverband of na elkaar zijn vertrokken. We zullen uit elk dorp een of meerdere voorbeelden geven en we beginnen met Haamstede. Uit dit dorp vertrokken er in totaal 60 personen, 30 in gezinsverband en 30 alleenstaanden. Onder deze laatste groep bevonden zich een aantal broers die met elkaar of na elkaar reisden. De broers Landegent woonden op hetzelfde adres, maar zijn niet gelijktijdig vertrokken. Adriaan, een zeeman, vertrok in 1902 naar Colorado en Jan vertrok twee jaar later. Hij was landbouwer en gaf als bestemming Noord-Amerika op. Toen ze vertrokken waren ze 33 en 40 jaar, wat voor emigrerende vrijgezellen al tamelijk oud was. In 1911 vertrok er nog een Jan Landegent, ook naar Colorado en hij was veldarbeider. Hij was geen broer, maar kan heel goed wel een familielid zijn geweest, gezien zijn naam en plaats van bestemming. 22

Nehalennia | 2002 | | pagina 24