VAN WALCHEREN NAAR DE VERENIGDE STATEN: EMIGRATIE IN DE PERIODE 1900-1920 Joke M. Blaas-Rademaker Ondanks het feit dat het Kanaal door Walcheren en de spoorlijn tot Vlissingen al in 1872 respectievelijk 1873 gerealiseerd waren, bleef Walcheren in de negentiende eeuw nog een betrekkelijk geïsoleerd gebied. Walcherenaren hadden over het algemeen niet de financiële middelen of de behoefte en/of noodzaak om het (schier-jeiland te verlaten. Familiebanden en relaties in de woonomgeving bleven hierdoor sterk. Voor het onderzoek naar emigratiepatronen zijn deze relationele banden van groot belang. Ondanks het feit dat ik de betrokken emigranten niet persoonlijk gekend heb. is via het archiefmateriaal een redelijk goed inzicht te verkrijgen over de beweegredenen die tot emigratie leidden. Tot op heden is over emigratie in deze specifieke periode in Zeeland weinig onderzoek gedaan. In diverse publicaties van de Amerikaanse onderzoeker Swierenga wordt aan de hand van de Nederlandse emigratiecijfers de veronderstelling gedaan dat er in het begin van de twintigste eeuw een omslag zou zijn geweest van plattelands- naar stedelijke emigratie. In mijn onderzoek heb ik geprobeerd vast te stellen of deze tendens ook merkbaar is in het Walcherse emigratiepatroon. Methode Bij mijn onderzoek over Walcherse emigranten naar Noord-Amerika in de periode 1900 - 1920 heb ik in de eerste plaats geprobeerd de persoonlijke gegevens - leeftijd, beroep, burgerlijke staat, e.d. - van deze emigranten te achterhalen. Hiertoe ben ik begonnen met in de bevolkingsregisters' alle namen op te zoeken van de mensen die in deze tijd vertrokken. Aanvullende informatie vond ik in kerkregisters2 en het archief van de Holland Amerika Lijn.3 Veel emigranten vertrokken volgens een patroon dat kettingmigratie wordt genoemd. Via de geboorteregisters van de Burgerlijke Stand kunnen familierelaties achterhaald worden.4 Vaak blijkt dan dat broers en zusters elkaar met tussenpozen volgden. Volgens de telling in de bevolkingsregisters emigreerden in de periode 1900-1920 in totaal 745 personen van Walcheren naar Noord-Amerika. Ten opzichte van de overige Zeeuwse regio's was het aantal emigranten van Walcheren niet bijzonder hoog; gemiddeld 6,8 procent van het totaal aantal Zeeuwse emigranten kwam uit Walcheren. Het gaat om 451 volwassenen en 294 kinderen; 241 volwassenen emigreerden in gezinsverband, al dan niet met kinderen. 210 volwassenen (166 mannen en 44 vrouwen) vertrokken als alleengaanden, meestal vrijgezel. Voor de meeste mensen, vooral de mensen met een gezin, was het vertrek naar Amerika definitief. Zij moesten hun bezittingen verkopen, hun baan opzeggen en de schoolopleiding van hun kinderen stopzetten. Voor vrijgezellen was de stap dikwijls minder definitief. Zij woonden nog in bij ouders of in een ander gezin als commensaal. Ook woonden deze vrijgezellen vaak als dienstbode of knecht in het huis van de werkgever. Bezittingen hadden zij nauwelijks en als vrijgezel waren zij niet gebonden. Het besluit tot vertrek was hierdoor gemakkelijker, maar eenmaal in Noord-Amerika aangekomen en aldaar werkzaam, was de stap om na een aantal jaren weer naar de geboorteplaats terug te keren ook gemakkelijk te nemen. Als oorzaak van vertrek worden meestal economische omstandigheden genoemd. Vooral voor gezinnen heeft kettingmigratie daarnaast echter ook een grote rol gespeeld. Familieleden in Amerika misten hun verwanten. In hun correspondentie stelden zij de situatie rooskleurig voor en drongen erop aan hen te volgen, al dan niet met het voorstel de overtocht te betalen. De thuisblijvers 37

Nehalennia | 2002 | | pagina 39