P.J. Smallegange, Jaap van Wallenburg, Het monument in het midden: de stad, de stichting en Jaap van Wallenburg (1956-2001) (Middelburg: Stichting Vrienden van Middelburg, 2002). 64 blz., afbn., noten, aanhangsel. ISBN 90-9015739-5, prijs 9,50. Te koop bij de receptie van het Zeeuws Archief, boekhandel De Drvkkery (Markt) en via de Stichting Vrienden van Middelburg, tel. 0118 614474. Vrijdagmiddag 26 april werd in het Zeeuws Archief dit boekje over de strijd voor het behoud van Middelburg als monumentenstad gepresenteerd. Het bijzondere is, dat de opgenomen foto's gemaakt zijn door de vorig jaar overleden fotograaf Jaap van Wallenburg. Aan deze cultuurliefhebber heeft Middelburg beslist het behoud van een aantal markante gebouwen te danken, aldus het persbericht van uitgever Stichting Vrienden van Middelburg. Het eerste exemplaar van het boek is dan ook aan familieleden van Van Wallenburg overhandigd. Ook werd na de presentatie een plaquette onthuld ter nagedachtenis aan Jaap van Wallenburg. Deze is bevestigd bij het 'Jaap van Wallenburgklokje' in het Zeeuws Archief. Het klokje, dat in de hal van het Zeeuws Archief aan de voormalige zijgevel van het Van de Perrehuis hangt, is mede door de inspanningen van Jaap van Wallenburg behouden gebleven. Auteur Smallegange - ook geen onbekende in de strijd om 'Middelburgs behoud' - belicht in zijn tekst een aantal projecten waarvoor de Stichting zich heeft ingespannen. Voorbeelden: de verbouwing van de Statenzaal (1986) en de herinrichting van het Abdijplein (beginjaren '90). Ook het 'Hofje onder den Toren' is door de stichting van de sloop gered, terwijl het bekende seinhuisje aan de Kanaalweg naar Goes kon worden verplaatst en onder beheer gesteld van de Stichting Stoomtram Goes-Borsele. Vele andere activiteiten en 'reddingswerk' van de Stichting laat ik onvermeld. De belangstellende lezer raadplege hiervoor het van vele kleurenfoto's voorziene werkje, dat ook kort aandacht besteedt aan het algemene wel en wee van Middelburgs bebouwing in de laatste eeuwen, alsook aan de geschiedenis van de in 1988 door Van Wallenburg en J. van der Zwan opgerichte Stichting Vrienden van Middelburg. Een korte en rake levensschets besluit het boekje. A.P. de Klerk (eindred.), Werken met Zeeuwse kaarten. Handleiding bij het gebruik van oude topografische kaarten (Utrecht: Stichting Matrijs, 2002; uitg. in samenwerking met de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland). 128 blz., afbn., krtn., lit. opg., reg. ISBN 90 5345 207 9, prijs tot 1 november 2002 14,95, daarna 17,95. Allerlei vormen van historisch onderzoek maken gebruik, of zouden meer gebruik moeten maken van 'oude kaarten'. Dat geldt niet alleen voor de bestudering van de wording en veranderingen van het cultuurlandschap, maar óók bij toekomstgerichte studieuze activiteiten ten behoeve van 53

Nehalennia | 2002 | | pagina 55