BEANTWOORDING VAN DE VRAGENLIJST VAN JUNI 2002 Deze keer niet de beantwoording van de vragenlijst van maart 2002. Er zijn daarop behoorlijk wat antwoorden binnengekomen, maar de publicatie ervan moet even wachten tot het volgende nummer van Nehalennia. De reden daarvoor is: De landelijke dialectendag, die om de twee jaar georganiseerd wordt, zal in maart 2003 in Middelburg gehouden worden. Het thema ervan zal zijn: bijzondere dialectzinnetjes, zoals grappige zinnen, spotzinnen, e.d.. Het leek ons leuk en interessant te onderzoeken welke zinnen van dat soort in het Zeeuwse dialectgebied voorkomen. Vandaar dat a in juni een ander soort vragenlijst ontving dan de laatste tijd gebruikelijk. Deze is gebaseerd op ren recente vragenlijst van het Woordenboek van de Vlaamse Dialecten. Er werd een vraag oegevoegd naar zgn. zei-spreuken. Dat zijn spreuken, waarin altijd een (meestal fictieve) zegsman voorkomt. Omdat de gegevens wellicht nog zouden kunnen worden gebruikt voor nader onderzoek, heeft de uitwerking ervan prioriteit gekregen. Er zijn 21 exemplaren binnen gekomen, zelfs één per e-mail. Veel minder dan gebruikelijk, maar wel uit elke regio één of meerdere. binnen in ABN worden in het volgende niet vermeld. Voor de verstaanbaarheid eerst even de afkortingen van de plaatsen: W. Walcheren; Ok. Oostkapelle; Osb.; Oost-Souburg; Z.B. Zuid-Beveland; N.B. Noord-Beveland; ia. 's Heer-Arendskerke; Hdk. Hoekenskerke; N.B. Noord-Beveland; T. Tholen; Sah. St.- \nnaland; T.; Tin. Tholen(stad); SchD. Schouwen-Duiveland; Bwh. Brouwershaven; Otl. Oosterland; Rns. Renesse; ZVW: West-Zeeuwsvlaanderen; Cz. Cadzand; Gde. Groede; LvA. Land van Axel; Nz. Temeuzen; LvH. Land van Hulst; Ksz. Kloosterzande; Kw. Koewacht; Lam. Lamswaard; Gofl. Goeree-Overflakkee; Odp. Ouddorp; Ntg. Nieuwe Tonge. I. Rare dialectzinnetjes oil en boll en nog nie voll W. (Ok.) Bedoeld is het dialect van Westkapelle met de zware 1- klank. Wij in West-Zuid-Beveland zeggen van iemand uit Oost-Zuid-Beveland: 't Is d'r êên van zèèn, doen en laeten, omdat men daar de -n aan het eind van werkwoorden uitspreekt. Kiek, kiek, kiek, 'n kacheltje op d'n diek Z.B. (Ha) kacheltje is een veulen) Algemeen voor het hele Zeeuwse taalgebied. Om aan te geven dat ze in Arnemuiden heel ouderwets zijn zeggen wij dikwijls dat ze van alle woorden en begrippen Zeeuws maken. Bv.Voor een tandem: 'n ammekarefiets mie 'n vromstomp en 'n trugkiekglas. Voor een kadetje: 'n koeke Hek as m'n konte Z.B. (Hdk.) Lèmakettalanka T. (Ovm): Laat maar, ik heb het al gevonden. Oemömenoedoe? T. (Ovm); ZVW. (Gde.) Wat gaan we nu doen? tluud T. (Ovm): De kerkklok luidt. Doeternietoe T. (Ovm): Het geeft niet/ het is niet erg. Eeremetietnogantoe T. (Ovm): uitroep wanneer, bv. Schie.t op we motte de trein aele in gaet nog gauw d'n huuzen in om 'n ander dasje (sjaal) te langen. Passesenie - pasje 'n paer aore T. (Ovm.; Sah.): In een schoenenwinkel schoenen passen. koverkarrekasse T. (Ovm): ik ga daar weg, bv. verhuizen, of inhuis een ander plekje zoeken voor iets, bv. de computer Wattena..! T (Sah.): Wat een Uitroep van verbazing als men iets heel groot vindt. Kèkouwe T !(Sah.): Ik heb het koud. Oatouwetoejetaota: Had het gehouden, toen je het had. Kankalanke T (Tin.): Dat kan ik al lang. 'k gööre T (Tin.): ik heb het gehoord, 'k bin 't gööre T (Tin.): ik ben het geworden Wa bin jie an 't tekenen? 't Oor 'n toren. T (Tin.): Wat ben jij aan het tekenen? Het wordt een toren. O 't ouwe toe je 't aod d, dan d je 't nog e'ad: Had het gehouden, toen je het gehad had, dan 67

Nehalennia | 2002 | | pagina 69