DE ZEEUWSE DIALECTDAGEN Bas Oele Hoewel in mijn gedachten een Zeeuwse Dialectdag van vóór 1940 in Goes is blijven hangen, kan ik deze in schriftelijke bronnen niet terugvinden. Misschien is hier het Philologencongres uit 1932, waar mevrouw Ghijsen voor het eerst een lezing hield over het Zeeuws dialect, debet aan. De echte eerste Dialectdag vond in het najaar van 1977 op initiatief van mevrouw E.J. van den Broecke-de Man plaats in de Abdij van Middelburg. Het aantal bezoekers dat mevrouw Quasters, secr. van mevrouw Van den Broecke, kon noteren bedroeg meer dan honderd en dat was een groot succes. Deze dagen zijn in de vereniging een ware traditie geworden op de derde zaterdag in oktober. Nu we stilstaan bij 75 jaar dialectonderzoek is het interessant om 27 dialectdagen in kroniekvorm te laten passeren. 1977, najaar Helaas is van de eerste dag geen verslag bewaard gebleven. Volgens mijn geheugen heeft mevrouw Van den Broecke voor ruim honderd bezoekers een lezing gehouden over de waarde van het dialect en de noodzaak tot vastlegging ervan omdat h.i. het dialect door allerlei invloeden spoedig verloren zou gaan. We hebben gezamenlijk de lunch gebruikt en het tot traditie geworden zingen van het Zeeuws volkslied heeft de bijeenkomst besloten. 1978, 4 november te Oostburg Onze voorzitter M.P. de Bruin sprak deze dag over 'De echte landstaal uit moeders mond'. Een motto ontleend aan het Zeeuws-Vlaams volkslied. Dat we in Zeeuws-Vlaanderen waren werden we ook gewaar uit de jeugdherinneringen van prof. Van Houten, die mevrouw Schippers-le Bleu op 25

Nehalennia | 2004 | | pagina 29