DIALECTDAG 2003 Margot van Baalen-Geijs Zou aan de Zeeuwse Dialectdag een motto verbonden moeten worden, dan had het voor 2003 'Luctor et emergo' moeten zijn. De dag stond bol van de strijdlust; strijd tegen de klok, strijd om centen, strijd om de leden, strijd tussen Zeeland en Brabant, de strijd tegen het water en natuurlijk de strijd voor het behoud van het Zeeuws. Geïllustreerd door de Zeeuwse vlag, met de Zeeuwse leeuw oprijzend uit de woeste golven, op zijn gebruikelijke prominente plaats op het podium van de Vrööne. De dag begon voor de meesten al vroeg met een strijd tegen de klok. Een Zeeuw komt namelijk niet graag te laat. Het officiële programma zou om 10.00 uur beginnen en de eerste bezoekers stonden dan ook al om 9.00 uur op de stoep van de Vröóne in Kapelle. Prominenten met vertraging Gewapend met een 'bolus bie de koffie', een programmaboekje en de ledenlijst kon de strijd beginnen. Een goed strateeg is op alles voorbereid, zo ook onze voorzitter Kees Martens. In zijn welkomstwoord komt naar voren dat de vertragingen bij de NS nu zelfs ook de Dialectdag treffen, want de gastspreker Jan Stroop, wiens lezing na de ledenvergadering was voorzien, zit in een trein met meer dan een uur vertraging (en met hem een aantal van onze leden). Voor onze voorzitter een kwestie van de strategie aanpassen en het ochtendprogramma herzien. Er zijn berichten binnengekomen dat meer prominenten met vertraging zullen arriveren, maar verder zorgt de infrastructuur voor weinig problemen. Sinds de opening van de Westerscheldetunnel behoren problemen met de boot immers tot het verleden en onze Zeeuws- Vlaamse deelnemers zijn allemaal aanwezig. De ledenvergadering kan worden geopend. In de gebruikelijke sneltreinvaart en met een flinke dosis humor worden de punten afgewerkt. Wel wordt voor de dertien leden die in het afgelopen jaar van ons zijn heengegaan in eerbied een minuut stilte in acht genomen. Er zijn dit jaar weer veel Zeeuwse boeken uitgekomen, waaronder het Supplement op het woordenboek. Alle aanwezigen kunnen intekenen op de illustraties van Jo Jobse, die hierin zijn opgenomen. Een ander boekje maakt deel uit van het strijdplan. Om meer leden te werven voor de dialectvereniging: in het jubileumjaar 2004 (op 13 april 2004 vieren we ons 75-jarig bestaan) krijgt ieder nieuw lid én degene die een nieuw lid werft het door ons lid Jan Zwemer geschreven boekje: De Scharrebak. Deze actie loopt tot 13 april 2005 En de strijdlust gaat maar door, want bij de bespreking van het jaarverslag van 2002 wordt opgemerkt dat onze premier, Jan Peter Balkenende, het Zeeuws dan wel zo goed heeft gepromoot tijdens de Dialectdag van 2002, maar dat het hoog tijd wordt dat hij dat in verband met de erkenning ook eens in Den Haag gaat doen. Waarvan akte. En dan blijkt er een grote fout te zitten in de jaarrekening: een alerte deelnemer aan de Dialectdag, de heer Rinus Passieux uit Haarlem, merkt op dat er een verschil in de activa is geconstateerd van 11 eurocent (dat was vroeger bijna een kwartje!). De voorzitter gaat over tot defensie en wringt zich in allerlei bochten om het verschil te verklaren. Alleen ging hij er vanuit dat we 11 cent over hadden, maar het bleek (tot grote hilariteit in de zaal) om een tekort te gaan. Misschien dat de heer J. de Regt, als nieuw benoemd lid van de kascontrolecommissie, het verschil kan vinden. Verder verloopt de jaarvergadering zonder incidenten. 37

Nehalennia | 2004 | | pagina 41