EXTERNE CONTACTEN Anne Free van de Zande-Vleugels Schutter* 'Dink terom: de Zêêuwsche Veréénigink mot je nooit bie 't vuule hoed hooie!' De hoofdinhoud van de nummers van Nehalennia en voor 1964 het Vereenigingnieuws gedurende al die jaren was de uitwerking van de vragenlijsten die via het secretariaat binnen kwamen. Het betrof voornamelijk de woorden en uitdrukkingen die een plaats zouden krijgen in het grote Woordenboek en later, toen dit uitgegeven was, in het Supplement en in de regioboeken. Naar aanleiding van die gegevens kwamen er veel nuttige reacties binnen van trouwe leden van de Vereeniging voor Dialectonderzoek. Propaganda voor de vereniging Toch had het Bestuur het gevoel dat er bij een groot deel van de bevolking van Zeeland nog onbekendheid heerste ten aanzien van het bestaan en de werkzaamheden van de Zeeuwsche Vereeniging voor Dialectonderzoek. Er was wel waardering voor het Zeeuws als dialect maar verder ging de echte belangstelling niet. Er werd dus bedacht dat er meer aan 'public relations' gedaan moest worden. Aan diverse leden werd gevraagd hieraan mee te werken door verhalen te schrijven of voor te dragen, het declameren van gedichten en vooral ook het zingen in de streektaal! Dit alles bijvoorbeeld als omlijsting van middagen voor o.a. bejaarden, heemkundige kringen, serviceclubs, schoolkinderen etc. Een plaats zou tijdens deze bijeenkomsten ingeruimd worden voor één van de bestuursleden die iets over de Vereeniging en haar werk zou vertellen. In diverse regio's werden ook 'streektaalgroepen' opgericht die op hun beurt middagen of avonden verzorgden waar aan de streektaal aandacht werd besteed; tevens werden daar vaak ook bijdragen geleverd aan de vragenlijsten, die via het secretariaat van de Vereeniging aanvullingen werden voor het Supplement en de regioboeken. En op zekere oudejaarsavond ging Omroep Zeeland Radio van start! Al heel snel werden er dialectsprekers uitgenodigd om programma's te vullen: ook een bestuurslid van de Zeeuwsche Vereeniging kreeg een vaste rubriek. Verder waren er journalisten bij iedere dialectmanifestatie. Uitgaven In de loop van een aantal jaren werden een aantal regioboeken uitgegeven; als op één na laatste verscheen Dialect op Goeree-Overflakkee. Onder grote belangstelling werd het eerste exemplaar in 1988 aangeboden aan burgemeester Van Velzen. Het regioboek van Schouwen-Duiveland liet tien jaar op zich wachten. Deze lange wachttijd ontstond door ziekte en overlijden van de eerste auteur dr. A. de Vin. Maar tenslotte werd temidden van een aantal dialectliefhebbers op het eind van 1998 het eerste boek aangeboden aan Mw. De Vin- Kruit. Spijtig dat dr. De Vin dit hoogtepunt in het Stadhuis van Zierikzee niet meer mocht beleven. Inmiddels ging het verzamelen en verwerken van de woorden voor het Supplement gestaag verder. Een probleem voor de bewerking van dit Supplement was het ontbreken van financiën. Om hierin te voorzien werd besloten tot het in het leven roepen van een stichting genaamd 'De Zeeuwse Taele', welke als voornaamste doel had het aantrekken van sponsors. Hoewel dit in het begin wat moeizaam ging, bleken na verloop van tijd toch steeds meer instellingen op cultureel, economisch en politiek gebied het belang van het Zeeuws dialect en vooral van het behoud hiervan als cultureel erfgoed in te zien. Ook de Provincie Zeeland heeft een niet onbelangrijke bijdrage geleverd, waardoor het mogelijk werd tot uitgave van het Supplement op het Woordenboek der Zeeuwse 41

Nehalennia | 2004 | | pagina 45