RIJK BEZIT, SMALLE MARGES eiondica in oude boeken Ronald Rijkse In deze aflevering van 'Zelandica in oude boeken' wil ik deze keer geen afzonderlijk boek onder de loep nemen, maar de algemene noodzaak tot conservering en restauratie aan de orde stellen van zowel het oude als het moderne gedrukte materiaal dat de Zeeuwse Bibliotheek binnen haar muren herbergt. Het gaat in het hieronder volgende artikel, grotendeels een weergave van de toespraak die ik hield bij de presentatie van het Hornbook op 23 mei 2003, over de spanningen tussen enerzijds een schat aan boeken en ander drukwerk en anderzijds het gebrek aan geld om die schat in stand te houden. Er was eens een drukker in Zeeland, laten we hem vandaag margedrukker noemen, want we kennen maar één boek van hem, dus marginaler kan bijna niet. Dat eens was in 1478 en zijn naam was Pieter Werrecoren en hij leefde te Sint-Maartensdijk op Tholen. Waarom hij juist daar een boek is gaan drukken is volslagen onduidelijk, want wat voor goeds men misschien in de 15de eeuw van Sint-Maartensdijk kon zeggen, een centrum voor handel en wetenschap was het in ieder geval niet en de drukkunst zocht toch liefst een centrum op waarin handel en wetenschap samengingen. Er is wel een overeenkomst met huidige margedrukkers die ook op plaatsen drukken die de vorengenoemde eigenschap ontberen, want wat te denken van plaatsen als: Appelscha, Baam, Banholt, Eefde, Geesbrug, Gorredijk, Heerhugowaard. Hippolytushoef, Hoofddorp, Noorden, Philippine, Waalre, Woubrugge en Zierikzee om maar wat te noemen.' Zijn boek heette Der sielen troest, een veelgelezen boek, gezien de vele drukken in latere jaren.2 Het is slechts in één exemplaar en enkele fragmentjes overgebleven. Dat ene exemplaar bevindt zich in de abdij van Averbode (België). Hoe het daar is terechtgekomen is niet duidelijk, maar het is verleidelijk om te veronderstellen dat het misschien berustte in de bibliotheek van de Abdij van de Norbertijnen te Middelburg en na de overgave van de stad aan prins Willem en de uittocht uit de abdij in 1574 is meegenomen naar Averbode, het invloedrijke geestelijke centrum van de Het in 2003 gepresenteerde Hornbook (Zeeuwse Bibliotheek). 19

Nehalennia | 2004 | | pagina 21