EEN MAURITSMES UIT MIDDELBURG Henk Hendrikse Het jaar 2004 schijnt regionaal bekend te gaan worden als het Mauritsjaar. Immers, 400 jaar geleden 'bevrijdde' het leger van Maurits van Naussau (1567-1625) het huidige Zeeuws-Vlaanderen van de Spanjaarden. Deze bevrijding ging ten koste van Oostende dat al geruime tijd door de Spanjaarden werd belegerd. Naast enkele andere festiviteiten omtrent de herdenking van deze gebeurtenis staan er dit najaar in IJzendijke nog enkele presentaties gepland. Ongetwijfeld zal deze gebeurtenis zijn weerslag vinden in tal van memoriaal getinte collectors items. Wellicht dat ook de plaatselijke bakker een duit in het zakje doet door met Mauritskoeken voor de dag te komen. Maurits zelf is sinds dit jaar in hoogst eigen persoon te aanschouwen in het beeld dat Guido Metsers van hem vervaardigde. Zittend achter een schaakbord kunnen we op de markt van IJzendijke tegenover hem plaatsnemen in een poging de strateeg na 400 jaar alsnog schaakmat te zetten. Belangrijke gebeurtenissen herdenken is van alle tijden. Ook direct na de wapenfeiten in 1604 is er op tal van manieren blijk gegeven van de vreugde over deze gebeurtenis. Zo gaven de Staten van Zeeland opdracht om een aantal penningen te slaan met daarop aan de ene zijde de plattegrond van Oostende en op de keerzijde de stad Sluis met daaromheen de fortificaties van Cadzand en IJzendijke. Oostende staat dus afgebeeld op deze penningen omdat de stad voor de Noordelijke Nederlanden verloren ging en Sluis en omgeving bevrijd werden. Naast grote zilveren presentiepenningen met een doorsnede van bijna 6 cm (afb. 1) zijn er zeer veel rekenpenningen geslagen in messing met een doorsnede van 3 cm. Van deze laatste exemplaren zijn zilveren afslagen bekend in verschillende uitvoeringen (afb. 2). Afb. 1. Historiepenning. Voorzijde: Afb. 1. Keerzijde: de stad Oostende, plattegrond van West Zeeuws-Vlaanderen Materiaal: zilver. Vervaardigd door G. met o.a. de plaatsen Aardenburg, Sluis, Bijlaer. Doorsnede: 55 mm. Cadzand en IJzendijke. 29

Nehalennia | 2004 | | pagina 31