MEDEDELINGEN VAN DE WERKGROEP HISTORIE EN ARCHEOLOGIE Zeeland Vrij!" 18de historische studiedag van de Werkgroep Historie en Archeologie Op vrijdag 22 oktober 2004 organiseert de WHA alweer haar 18de historische studiedag, die deze keer geheel in het teken staat van de bevrijding van Zeeland in 1944-1945. Drie sprekers zullen hun licht laten schijnen over diverse aspecten van dit onderwerp. H. Sakkers vertelt over de Atlantikwall, T. van Gent neemt de geallieerde operaties op Walcheren onder de loep en A.B.J. Goossens spreekt over de bevrijding van West Zeeuws-Vlaanderen. Daarnaast zal historisch filmmateriaal vertoond worden van de landing van de geallieerde troepen bij Westkapelle. Ook wordt op deze middag het eerste exemplaar van een boek over de slachtoffers van Westkapelle door C. Cijsouw gepresenteerd. De studiedag wordt gehouden in de aula van de Zeeuwse Bibliotheek te Middelburg en duurt van 13.30 tot 17.00 uur. Aanmelding: u kunt zich tot 15 oktober a.s. schriftelijk aanmelden voor de studiedag bij het secretariaat van de WHA, p/a Zeeuws Archief, Postbus 70, 4330 AB Middelburg, of via een e-mail aan info@zeeuwsarchief.nl, beide met vermelding van "18dc Historische Studiedag", uw naam, adres, postcode, woonplaats, telefoonnummer en aantal deelnemende personen. Tegelijkertijd dient u het deelnamebedrag 12,50 per persoon) over te maken op gironummer 3719924 t.n.v. de Werkgroep Historie en Archeologie te Vlissingen o.v.v. '18de Historische Studiedag'. Aan de zaal worden géén kaarten verkocht. Degenen die hebben betaald krijgen vóór 20 oktober het definitieve programma als toegangsbewijs toegezonden. Symposium in het Arsenaaltheater te Vlissingen Zaterdag 16 oktober 2004 wordt in het kader 'VLISSINGEN ZESTIG JAAR BEVRIJD' een klein symposium georganiseerd, waarin de 'Willem Ruys' centraal staat. In november 1944 werd Vlissingen bevrijd door de geallieerden. Midden in de stad lag op de helling van de werf De Schelde bouwnummer 214. Dit schip, dat later gedoopt werd als 'Willem Ruys', staat symbool voor de relatie tussen de werf de Maatschappij 'De Schelde', de opdrachtgever de Rotterdamse Lloyd en Vlissingen. Tijdens het symposium in het Arsenaaltheater wordt aandacht besteed aan deze aspecten. Het ochtendprogramma begint om 10.45 uur met een lezing van dr. N. Guns en de heer F. Luidinga. Zij zullen ingaan op de relatie tussen de Rotterdamse Lloyd en De Schelde. Filmbeelden zullen dit onderdeel verder illustreren. Na de lunch wordt in het middagprogramma ingegaan op de betekenis van de latere 'Willem Ruys' voor Vlissingen, tijdens en vlak na de Tweede Wereldoorlog. Aan de hand van de documentaire 'De engel van Vlissingen' zal dr. A.H. van Dijk een toelichting geven over wat zich, met name in de bevrijdingsdagen, werkelijk heeft afgespeeld rondom de 'Willem Ruys'; vooral over de bijzondere gebeurtenissen, die zowel de werf als het schip voor de ondergang hebben behoed. Het symposium sluit af met beelden van de tewaterlating van het schip, de afbouw, de proefvaart met de overdracht aan de rederij en de eerste reis naar het voormalige Nederlands Oost-Indië. Het volledige programma kunt u vinden op de website van de Vereniging Vrienden van het muZEEum en het Gemeentearchief Vlissingen: www.vriendenmuzeeum.nl. Info is verder ook aan te vragen bij: Activiteitencommissie van de Vrienden van het muZEEum en het Gemeentearchief, Nieuwendijk 15, 4381 BV Vlissingen. 45

Nehalennia | 2004 | | pagina 47