Een jaar Nehalentiia cadeau Een aardig idee: doe uw kennis of familielid met belangstelling voor streekhistorie, archeologie en/of dialect een jaar lang Nehalennia cadeau! Het is weer eens iets anders dan die eeuwige geschenk- of boekenbom U maakt hem of haar voor een jaar lid van de Vereeniging of donateur van de Werkgroep met een abonnement op ons blad voor maar 16,-. Het gaat simpel in zijn werk. U meldt de nieuwe 'abonnee' aan bij: Administratie Nehalennia, Mascagnihof 628, 5049 BW Tilburg, tel. 013-4553641, e-mail r.manderveld@home.nl met vermelding: 'cadeau abonnement 1 jaar'. Hiermee geeft u niet alleen een origineel geschenk, maar steunt u tevens het werk van Vereeniging en Werkgroep. Alvast bedankt! TENTOONSTELLINGEN Wie schrijft die blijft! Van 5 februari tot en met 4 juni 2005 is in het Zeeuws Archief de tentoonstelling 'Wie schrijft die blijft! Zij drukten hun stempel op de Zeeuwse geschiedeniste zien. De geschiedenis wordt nu eens niet verteld door officiële geschiedschrijvers of door overheden. In deze tentoonstelling komen mensen uit negen groepen uit de Zeeuwse samenleving aan het woord in beeld en geschrift. Zij gunnen de bezoeker een kijkje in hun leven. Ze kunnen dat doen omdat zij zelf hebben geschreven en gezegeld of omdat er over hen geschreven is of namens hen gezegeld is. Door geschreven bronnen na te laten drukten zij hun stempel op de Zeeuwse geschiedenis. De tentoonstelling wordt gemaakt in samenwerking met de Werkgroep Metaalvondsten Zeeland. Deze lustrumtentoonstelling - in 2005 bestaat het Zeeuws Archief 5 jaar - heeft als thema: schrijven en zegelen. Vroeger werden belangrijke documenten niet ondertekend met een handtekening, maar werden ze bezegeld om ze rechtsgeldig te maken. Die zegels werden gemaakt door een zegelstempel of een zegelring, waarop bijvoorbeeld een familiewapen of initialen stonden, af te drukken in was of lak. In Zeeland zijn veel (fragmenten van) zegelringen en -stempels gevonden. De Werkgroep Metaalvondsten Zeeland heeft ze geïnventariseerd en in 2003 beschreven in het boek Zegelstempels en Zegelringen uit Zeeuwse bodem (auteur Henk Hendrikse). In het Zeeuws Archief worden veel handgeschreven, bezegelde documenten bewaard: van prachtige 12de-eeuwse perkamenten oorkonden tot 20ste-eeuwse notariële akten. Verder hebben vele overheden, instellingen, organisaties en personen hun schriftelijke sporen in het archief nagelaten. Al deze documenten gunnen ons boeiende inkijkjes in organisaties èn in het persoonlijke leven van mensen. Hun geschiedenissen wordt bewaard in het Zeeuws Archief. De tentoonstelling 'Wie schrijft die blijft!' bied een mooie gelegenheid om documenten in combinatie met en zegelstempels en -ringen uit het Zeeuwse (bodem)archief te bekijken. Zaterdag 5 februari t/m zaterdag 4 juni 2005, openingstijden ma.-za. van 09.00-17.00 uur. Zeeuws Archief, Postbus 70, 4330 AB Middelburg, bezoekadres: Hofplein 16. Telefoon 0118- 678800, fax 0118-628094, info@zeeuwsarchief.nl, Internet: www.zeeuwsarchief.nl 35

Nehalennia | 2004 | | pagina 37