Aflevering 162 winter 2008 We wisten toen nog niet van de rol die deze Wemeldingse berg zou spelen in twee totaal verschillende, maar vrijwel gelijktijdig te verschijnen boeken. Boeken die met elkaar gemeen hebben dat Wemeldinge er een cruciale rol in speelt. Ik doel op Dekkers proefschrift over Zuid-Beveland en Rinus Ferdinandusse's thriller De bloedkoralen van de bastaard. In 1970, in zijn bijdrage aan het bekende Zeelandnummer van het tijdschrift Maatstafschotelt de in Goes geboren Ferinandusse de lezer alvast een voorproefje voor van een kennelijk op stapel staande Zeeuwse thriller. Hij is daarvoor in de juiste stemming geraakt door het lezen en herlezen van P.J. 't Hooft's boekje over Zeeuwse dorpen in de bekende Heemschutserie.9 En inderdaad, het volgende jaar verschijnt, nu als sriller betiteld, De bloedkoralen van de bastaard; een Rutger Lemming-avontuur.10 Daarin spelen zowel de kerk, de vaete alsook de vliedberg van het weliswaar fictieve, maar toch gemakkelijk als Wemeldinge te ontmaskeren Abeledorp een centrale rol. En dat zijn precies dezelfde elementen die ook het decor vormen, ja die zelfs de voorzijde sieren van die publicatie van een geheel ander gewicht, maar ook uit datzelfde jaar 1971: Dekkers Zuid-Beveland,n Toch lijkt het me zo goed als uitgesloten dat dit verder toch zo invloedrijke boek Ferdinandusse tot steun is geweest. Maar, intrigerend blijft het. Overigens is Wemeldinge Dekkers aandacht blijven trekken. Al even belangrijk en invloedrijk is het boek dat hij vorig jaar specifiek aan Wemeldinge, zijn geboortedorp, wijdde, maar dat een veel ruimere strekking heeft.12 De Wemeldingse berg, verscholen achter lommer en geboomte (opname 2008, foto Heieen M.D. Dekker). Betekenis van het congres Op de excursie volgde het eigenlijke symposion. Daar gaven M.P. de Bruin, Jan Trimpe Burger, H. Halbertsma (die een berg in Buttinge had onderzocht) en Kees Dekker hun visie op de bergen. P.J. Meertens, de latere Beerta uit Het Bureau (door Voskuil), leidde op eigen wijze de forumdiscussie, waaraan ook de Gentse hoogleraar A.Verhulst, de archeoloog W.C. Braat (onderzoeker van onder meer de Borsselse Berg

Nehalennia | 2008 | | pagina 10